Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Ted_mov
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2015, o 15:49
Odbiornik: Globo Opticum
Instalacja antenowa: Antena wieloelementowa z dipolem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Ted_mov »

Nie wiem kim jesteś, wiem tylko, że nie mówisz prawdy. Przez cały weekend nie było 3-go MUXa. Ze strony EMITELA zero informacji, ze strony jego pracowników - umysłowy ład korporacyjny.
Informuję, że od dziś MUX3 działa w Andrychowie na kanale 50 (706 MHz) z tej samej anteny co zawsze i na sygnale z nadajnika Kraków-Chorągwica.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: poxipol »

Pewnie musiałeś się narazić Emitelowi,skoro wszyscy mieli a ty nie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ted_mov pisze: Przez cały weekend nie było 3-go MUXa.
Przez cały weekend MUX3 k.50 z Chorągwicy pracował poprawnie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

Mam pewne pytanie a mianowicie jak wygląda obecnie odbiór DVB-T w naszej części województwa? U mnie w rejonie Trzciany nie ma problemów z odbiorem - mam u siebie MUX8 i kielecką wersje MUX3. Minus jest taki że nie mam nic co by nie pochodziło z Chorągwicy.

PPM
Posty: 6
Rejestracja: 15 października 2016, o 15:11

Piwniczna g. Kicarz

Post autor: PPM »

Do bardziej zorientowanych w temacie. Czy ktoś wie kiedy i czy w ogóle w Piwnicznej (nadajnik g. Kicarz) będzie dostępny MUX-1 oraz MUX-2? Bo póki co to tylko jest MUX-3... Niestety w Zubrzyku tylko ten nadajnik jest osiągalny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Piwniczna g. Kicarz

Post autor: K63 »

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem tak niestety zostanie. Ustawowy obowiązek tzw. doświetleń mux-3 spoczywa tylko na TVP. Pozostałe mux-y są komercyjne i praktycznie nikt nie zmusi nadawców do kosztownych doświetleń.
Pozostają Ci tylko próby odbioru z odbicia od okolicznych gór. Z podobnym problemem boryka się kol.@marekns z pobliskiej Łomnicy.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Piwniczna g. Kicarz

Post autor: Kolor »

Platformy satelitarne też z czegoś muszą żyć. A jak miałeś przed cyfryzacją?

PPM
Posty: 6
Rejestracja: 15 października 2016, o 15:11

Re: Piwniczna g. Kicarz

Post autor: PPM »

Niestety nie wiem jak było przed. W Zubrzyku mieszkają rodzice znajomego którzy mieli antenę pokojową. Kupiliśmy nową antenę i zainstalowaliśmy. Wyszukałem, że mają nadajnik widoczny z domu właśnie w Piwnicznej na górze Kicarz. Ale kiedy żadnych nowych kanałów nie znalazło dopiero wtedy wyczytałem, że z tego nadajnika jest tylko MUX-3. Byłem pewny, że MUX-1 oraz MUX-2 tam jest. Od złej strony zacząłem ;) Trudno...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Piwniczna g. Kicarz

Post autor: K63 »

Kolor pisze:A jak miałeś przed cyfryzacją?
W analogu - jak to w wypadku tego rodzaju obiektów - było doświetlenie TVP1 i TVP2.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Piwniczna g. Kicarz

Post autor: Kolor »

No tak, ale tu chodzi o mu o mux1 i 2, więc raczej ciekawy jestem co z Polsatem, TVN, Pulsem było.... TVP, to wiadomo. Jak za analogu nie było, to teraz też pewnie nadawcom nie będzie zależało.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: marekns »

W Zubrzyku jest trochę ciężki teren. Ale próbuj może uda odebrać się MUX1 oraz MUX2 z odbicia. Sygnał odbity jest zazwyczaj słaby i mało stabilny więc potrzebna będzie antena o wysokim zysku ze wzmacniaczem.

PPM
Posty: 6
Rejestracja: 15 października 2016, o 15:11

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: PPM »

Ciągle wałkuję ten temat.
Kilka dni temu otrzymałem odpowiedź od jednej ze stacji nadającej na MUX-1:
Przy małym nakładzie ze strony nadawców Emitel doświetli ten obszar fillerem, jeśli tylko uzyska na to zgodę pozostałych stacji znajdujących się na MUX-1. Technika powinna zająć ok. 4 tygodnie. Jeszcze w tym tygodniu Emitel wystąpi do pozostałych nadawców o zgodę na tę zmianę – bez formalnej zgody ze strony każdego kanału nie uzyska pozwolenia radiowego. Miejmy nadzieję, że inne stacje odniosą się do tego pomysłu pozytywnie i w szybkim tempie. Dziękuję Panu za zwrócenie uwagi na ten problem i jeszcze raz przepraszam, że tyle to trwało.
Co o tym myślicie? Są realne szanse?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Są dwa doświetlenia mux-1 - w Tarnobrzegu i Chruszczewce. Może będzie trzecie?

petrelli
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2015, o 14:05

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: petrelli »

Po kolejnym włączeniu mojego starego telewizora i zewnętrznego tunera Cabletech URZ0195 nie było żadnego programu. Spróbowałem zainstalować je jeszcze raz za pomocą menu tego tunera. Nie znalazło żadnego. Antena jest zbiorcza na dachu bloku. Wyjąłem wtyczkę od niej i podpiąłem bo akurat miałem zewnętrzną pokojową wiwa an200. Powiesiłem wysoko przy drzwiach balkonowych (mieszkam na 3 piętrze) - też nic nie znalazło. Zainstalowałem najnowszą aktualizację dla tego tunera (znalazłem tylko taką dla tych tunerów wyprodukowanych po 12/2012 czyli jak mój) ale też nie pomogło podobnie jak powrót do ustawień fabrycznych.

Dziś kupiłem nowy tuner. viewtopic.php?f=36&t=7842
Złapał tylko 9 kanałów. Polsat, TVN, tv4, tv puls, tvn7, puls 2, tv 6, Super Polsat, TVS. Wychodzi na to, że z jednego multipleksu. Na zewnętrznej antenie tak samo. Nie wiem czy to teraz wina anteny, czy interweniować w komunalce. Czy może być tak, że niemal 5 lat nowszy model ma słabszą moc odbioru? Ja mieszkam na 3 piętrze, wcale nie na odludziu - Libiąż, małopolska

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

petrelli pisze:Antena jest zbiorcza na dachu bloku
petrelli pisze:Złapał tylko 9 kanałów
Zapytaj sąsiadów którzy korzystają z tej samej instalacji, czy u nich jest tak samo. Jeżeli tak, to usterka jest w instalacji i trzeba ją zgłosić w administracji. Jeżeli u nich jest OK, usterka jest u Ciebie (dekoder lub instalacja). Dekoder możesz zdiagnozować na sprawnej instalacji.
petrelli pisze:wiwa an200 (...) też nic nie znalazło
Ta antenka wymaga zasilania z gniazda antenowego dekodera. Włączasz go w menu instalacyjnym dekodera.
Odbiór DVB-T w południowej części województwa
petrelli pisze:Libiąż, małopolska
A tak na marginesie - Libiąż leży raczej w zachodniej części województwa. ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: poxipol »

Odbiór z własnej antenki,to nie jest jeden MUX.
Odbierasz MUX-2 - 8 programów
Brak odbioru MUX-1 i 3 ,podyktowane jest zapewne synchronizacją Kosztowy -Skrzyczne
TVS ,to już inny MUX -kanał

petrelli
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2015, o 14:05

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: petrelli »

K63 pisze: Zapytaj sąsiadów którzy korzystają z tej samej instalacji, czy u nich jest tak samo. Jeżeli tak, to usterka jest w instalacji i trzeba ją zgłosić w administracji. Jeżeli u nich jest OK, usterka jest u Ciebie (dekoder lub instalacja).
Skoro wiwa an220 podłączona do tego nowego tunera też znalazła 9 a właściwie 8 bo bez tvs to chyba wina jest gdzieś u mnie...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

petrelli pisze:miałem zewnętrzną pokojową wiwa an200
petrelli pisze:wiwa an220 podłączona do tego nowego tunera
To w końcu którą antenę masz - 220 czy 200? Pierwsza ma swój zasilacz, a druga wymaga zasilania z dekodera:
Menu -> Instalacja -> Zasilanie anteny 5V -> WŁĄCZ
W kierunku nadajnika w Mysłowicach nie masz przeszkód? Libiąż leży także w zasięgu nadajnika ze Skrzycznego.
I jeszcze jedno - czy aby do podłączenia instalacji zbiorczej i anteny WIWA nie używasz tego samego kabla?

petrelli
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2015, o 14:05

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: petrelli »

An200. Wiem o tej opcji zasilania. Było 'wlącz'.

"I jeszcze jedno - czy aby do podłączenia instalacji zbiorczej i anteny WIWA nie używasz tego samego kabla?"

Nie rozumiem tego pytania.
Kabel anteny zbiorczej - z jednej strony podłączony do gniazdka w ścianie, z drugiej wiadomo, że do tunera. Gdy sprawdzałem jak wygląda sytuacja na zewnętrznej wiwie, kabel (inny, z zestawu od tej wiwy) wiadomo, że wychodził od wiwy a drugi do tunera.

Teraz tak. To jest naprawdę ciekawe. Sprawdziłem tuner u kolegi, który mieszka w bloku tuż obok. Tuner nalazł wszystkie kanały czyli jest sprawny (CABLETECH URZ0326), mało tego. Sprawny okazał się nawet Cabletech URZ0195, na którym mi nic nie znajduje. Nawet tych 9 kanałów.

Czyli co pozostaje winnego? Antena? No właśnie chyba nie bardzo skoro ze zbiorczej jak i zewnętrznej wyszukuje taką samą ilość kanałów na urzo326 - czyli te 9.

Co jest jeszcze wspólnym mianownikiem problemu? Telewizor i kabel euro. Czy ten ostatni może mieć wpływ na problemy?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

petrelli pisze:I jeszcze jedno - czy aby do podłączenia instalacji zbiorczej i anteny WIWA nie używasz tego samego kabla?"
Nie rozumiem tego pytania.
Kabel anteny zbiorczej - z jednej strony podłączony do gniazdka w ścianie, z drugiej wiadomo, że do tunera. Gdy sprawdzałem jak wygląda sytuacja na zewnętrznej wiwie, kabel (inny, z zestawu od tej wiwy) wiadomo, że wychodził od wiwy a drugi do tunera.
Tak, o to mi chodziło.
petrelli pisze:Co jest jeszcze wspólnym mianownikiem problemu? Telewizor i kabel euro. Czy ten ostatni może mieć wpływ na problemy?
Odbiornikiem jest dekoder. Telewizor tylko pełni rolę monitora, a kabel euro łączy odbiornik z monitorem.
petrelli pisze:Sprawdziłem tuner u kolegi, który mieszka w bloku tuż obok.
Inny blok = inna instalacja. Chodzi o to by sprawdzić dekoder na tej samej instalacji, czyli w bloku w którym mieszkasz, a najlepiej w tej samej klatce (np. u najbliższego sąsiada).
petrelli pisze:Czyli co pozostaje winnego? Antena? No właśnie chyba nie bardzo skoro ze zbiorczej jak i zewnętrznej wyszukuje taką samą ilość kanałów
Porównanie nie jest miarodajne. Antena zlokalizowana na dachu najczęściej ma lepsze warunki odbiorcze niż antena zamontowana kilka-kilkanaście metrów niżej. To że odbierasz z obydwu to samo może być zbiegiem okoliczności. Jeżeli u sąsiada byłoby wszystko OK, to jedyne co możesz jeszcze u siebie zrobić, to wymienić kabel łączący gniazdo RTV z dekoderem i ewentualnie - jeżeli czujesz się na siłach - sprawdzić połączenie wewnątrz gniazda RTV.

Zablokowany