Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w Limanowej

Post autor: K63 »

Wiem, ze w tym rejonie odbiór analogu z Chorągwicy jest chyba dosyć powszechny. W jednym z domów w okolicy ul. Leśnej byłem świadkiem odbioru nawet analogowego TVPinfo Katowice. Nie był to ideał ,ale dało się oglądać.
Na dokładnie takiej samej antenie (TriDigit + LNA-177) mój znajomy mieszkający na Lipowem odbiera obydwa mux-y z Chorągwicy. No, ale jego lokalizacja jest dużo lepsza.
W zasadzie jakość odbioru analogu z Krakowa powinien świadczyć, że z odbiorem "cyfrówki" nie powinno być u Ciebie problemu, szczególnie z mux-1. Odbierasz obydwa mux-y (k.25, k.64) czy tylko jeden ? Zjawisko przesterowania sygnału - ze względu na odległość i profil terenu - raczej odpada. Myślę, że najprostszym wyjściem będzie poszukać innej (lepszej) lokalizacji dla anteny. Może nie musi być tak wysoko. A póki co spróbuj skierować antenę na Przehybę, bo teoretycznie w tym rejonie Limanowej powinien być osiągalny sygnał z tego nadajnika (mux-1 k.45/ mux-2 k.61), chociaż lepsze pokrycie powinna dawać Chorągwica.

grzesju

Re: Odbiór DVB-T w Limanowej

Post autor: grzesju »

jutro spróbuję jeszcze zmienić miejsce anteny, może zakłóca dach z blachy u sąsiada

grzesju

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: grzesju »

Problem rozwiązany.
Po dzisiejszych próbach i różnych innych akcjach okazało się, że mój dekoder nie ma zamaiaru odbierać sygnału. Sprawdzany w miejscu gdzie bez problemu odbierany jest sygnał cyfrowy u znajomych. Kupiłem nowy dekoder ViVa HD90 i jest "cud malina". Chorągwicę łapie przy jakości syganłu 75-80% MUX2 i 80-85% MUX1.
Polecam tą antenę (Dipol Tri digit z LNA177) - z ciekawości obracałem w stronę róznych nadajników i złapałem m.in. MUX2 z Katowic, MUX 2 z Przehyby i obydwa Muxy (ale z przycięciem) z Tarnowa. Odbiór z Krakowa jest idealny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

To że złapałeś mux-2 z Katowic potwierdza przynajmniej teoretyczną możliwość odbioru z tego nadajnika. Jeżeli możesz, sprawdż jeszcze możliwośc odbioru mux-1 z Przehyby. Bo skoro odebrałeś mux-2, to tym bardziej powinieneś złapać mux-1 (k.45), który jest nadawany z większą mocą i na niższym kanale. Taka informacja może być przydatna dla innych mieszkających w Twojej okolicy. Natomiast zdziwiła mnie informacja o odbiorze z Tarnowa, który leży dokładnie po przeciwnej stronie góry na której stoku mieszkasz. Jak złapałeś sygnał - ustawiając antenę na Tarnów (w kierunku krzyża), czy z odbicia ? Wiem, że Tarnów można dobrze odebrać, ale na Lipowem i na okolicznych górkach.

grzesju

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: grzesju »

Sorki za błąd - z Przehyby złapałem Mux1, mux2 nie został znaleziony. Mux2 złapałem z Katowic. Tarnów złapałem najprawdopodobniej z odbicia, bo antenę kierowałem w stronę Mszany D. Próbowałem w kierunku Nowego Sącza ale nic nie znalazł.

lookos

mux 2

Post autor: lookos »

Witam
Mam pytanie dotyczące muxa 2 mam problem z odbiorem . Mux 1 działa bez problemów jakość sygnału 100% , a siła 50% . Antenę mam kierunkową optikum wyposażoną nie wiem co , gdyż przyłącze szczelnie zamknięte - myślę że w w symetryzator .Wzmacniacza nie mam zamontowanego ,gdyż nie potrzeba . Mieszkam w odległości około 20 km od nadajnika . Problem się powtórzył , gdyż we wrześniu miałem podobny problem. Problem tkwił po stronie nadajnika miał kłopot z synchronizacją z innym . A teraz nie wiem co może być przyczyną . Czy pogoda może mieć wpływ? Antenę mam umieszczoną blisko sieci energetycznej i telekomunikacyjnej - czy może mieć jakiś wpływ , czy element dachu metalowego może mieć jakiś wpływ ?

krzysztof3512

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: krzysztof3512 »

Witam ja mam tez ten sam problem co we wrzesniu w rejonie szaflar.

Juras

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Juras »

Witam, potwierdzam od wczoraj brak odbioru MUX-1 w okolicach Nowego Sącza na kanale 45. Siła sygnału ze 100% spadła do zera. Czyżby znów problem ze "słynnym" SFN? Oczywiście panowie z EMITELA milczą. Zaznaczam, MUX-2 działa prawidłowo.

rambosie

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: rambosie »

Juras pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
I to nie tylko w okolicach Nowego Sącza ale także z Gorlic i Tarnowa.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: a.d. »

  • Emisja Mux-1 K45 z Przehyby jest prowadzona stabilnie bez zadnych zmian w odbiorze,
  • u mnie na antenie umieszczonej na strychu(siatka+symetryzator) poziom(52%) i jakosc sygnalu(94%) sa caly czas na tym samym poziomie i nie ulegly zmianom od czasu wlaczenia tego kanalu z tego obiektu.

Juras

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Juras »

a.d. napisał:
Emisja Mux-1 K45 z Przehyby jest prowadzona stabilnie bez zadnych zmian w odbiorze,
u mnie na antenie umieszczonej na strychu(siatka+symetryzator) poziom(52%) i jakosc sygnalu(94%) sa caly czas na tym samym poziomie i nie ulegly zmianom od czasu wlaczenia tego kanalu z tego obiektu

Tam gdzie nie sięga sygnał z Tarnowa odbiór może jest ok, gorzej jest u mnie. Sygnał dociera zarówno z jednego i drugiego nadajnika o porównywalnej sile. Przy"rozjechanym" SFN tuner w OTV głupieje. Podobna sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: a.d. »

Juras pisze:Tam gdzie nie sięga sygnał z Tarnowa odbiór może jest ok, gorzej jest u mnie. Sygnał dociera zarówno z jednego i drugiego nadajnika o porównywalnej sile.
  • U mnie tez sygnal z Tarnowa zarowno na K23 i K45 zapewnial(jak w obecnej antenie siatkowej mialem jeszcze zamontowany wzmacniacz SWA-3) poprawny odbior,
  • wiecej na ten temat jest tutaj
edit/ Polskie znaki !!!

Juras

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Juras »

Do a.d.
Moja instalacja to antena ATX ze wzmacniaczem SWA ukierunkowana na Przechybę. Bez problemu odbiera odbity sygnał z Tarnowa jak i MUX-1 z Kielc na k.62

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Mam to (nie)szczęście, że mieszkam w miejscu gdzie dostępny jest sygnał z pięciu nadajników (Gorlice, Sucha Góra, Przehyba, Tarnów, Chorągwica), w tym trzech pracujących w SFN. Moja antena skierowana na Suchą Górę i równocześnie na Gorlice, łapie bokiem (lub z odbicia) także sygnał z nadajników w Tarnowie i na Przehybie (szczególnie dosyć mocny jest Tarnów). Stwierdziłem juz kilkakrotnie, że jakikolwiek problem z synchronizacją pomiędzy nadajnikami SFN nadających obydwa mux-y, skutkuje u mnie brakiem odbioru z każdego z nich. Próbowałem już rozwiązania z synchronizatorem, ale sygnał był za słaby i dosyć niestabilny. W czasie jednej z długich przerw w odbiorze SFN udało mi się wyeliminować wpływ sygnału z pozostałych nadajników i wyselekcjonować sygnał tylko z najbliższego nadajnika w Gorlicach, poprzez zastosowanie zasilacza z regulacją napięcia. Ale i w tym wypadku sygnał był za słaby aby zapewnić stabilny odbiór. Nawet próby z wzmacniaczem kanałowym nie wypadły zbyt dobrze, bo wzmocnienie kanału 45 lub 61 skutkowało brakiem odbioru. Natomiast gdy SFN wraca do normy, to niejednokrotnie przez parę tygodni lub miesięcy mogę cieszyć się stabilnym odbiorem obydwu mux-ów z nadajnika w Gorlicach, a jak chcę to po odwróceniu anteny - z Przehyby lub Tarnowa. Na szczęście Sucha Góra nie nadaje w SFN, więc przez cały czas zapewnia mi stabilny odbiór.

Juras

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Juras »

Panowie z EMITELA wciąż milczą. Wyjechali na wczasy?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Emitel przeważnie milczy lub odpowiada, ze u nich wszystko w porządku, a zakłócenia są niewiadomego pochodzenia. Ale innych odpowiedzi raczej nie ma się co spodziewać. Zastanawiające jest to, że przez parę dni w tematach poświęconych odbiorowi SFN z nadajników w Tarnowie, Gorlicach, Przehybie, Luboniu i Gubałówce jest coraz więcej informacji o braku odbioru danego kanału od konkretnego dnia, a operator nie reaguje. Dziwnym trafem najczęściej ma to ostatnio związek z pracami na którymś z obiektów. Powtarzam po raz kolejny, że chyba nie jest to przypadek, ze w wielu miejscach województwa w jednym czasie pada odbiór takiego czy innego mux-a pracującego w SFN.

Juras

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Juras »

SFN w terenach górskich chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż do odbiornika tv niejednokrotnie docierają sygnały z kilku nadajników pracujących na tym samym kanale ( przykład K63 czy też mój). Przy braku ich synchronizacji niestety tracimy możliwość odbioru. Pozostaje analog, ale już niedługo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Mam podejrzenia, ze co najmniej do 5 listopada nic się nie zmieni (przynajmniej z mux-1), bo na ten dzień jest przewidziana przerwa konserwacyjna na G. Św. Marcina. Po co przeprowadzać synchronizację kilka razy.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: _chris_ »

@ Juras: Problemem to zwykle nie jest sam SFN ze swoją synchronizacją, bo to łatwo utrzymać, ale niskie korekcje oraz małe moce docierające do poszczególnych miejsc, powodujące, że odbiór można realizować często tylko ze wspomaganiem wzmacniaczy, a czasami wręcz z sygnałów odbitych.
I wtedy robi się gehenna.

A niezależnie, oliwy do ognia dokłada okres przejściowy ze swoimi przejściowymi mocami i często wysokimi kanałami.

Po ASO powinno się poprawić, ale wygląda, że bez doświetlaczy w wielu miejscach, przy takiej strukturze nadajników głównych jaką mamy, się nie obędzie.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: a.d. »

Juras pisze:Do a.d.
Moja instalacja to antena ATX ze wzmacniaczem SWA ukierunkowana na Przechybę. Bez problemu odbiera odbity sygnał z Tarnowa jak i MUX-1 z Kielc na k.62
  • Na obecna chwile masz trzy mozliwosci(warianty) do wyboru:
  • 1.wariant:Jezeli miales na antenie ATX w miare stabilny odbior Mux-1 przed opadami w gorach sniegu, to nie rob nic z instalacja antenowa poczekaj az snieg stopnieje i wtedy jak nie bedzie poprawy odbioru mozna wnioskowac(jezeli Emitel nie usunie tej prawdopodobnej usterki wczesniej) ze jest cos nie tak z synchronizacja nadajnikow(G.Sw.Marcina,Przehyba,EC Glinik).
  • 2.wariant:Wymontuj z obecnej anteny wzmacniacz(przez to oslabisz niepozadany sygnal) i w jego miejsce wstaw symetryzator aby zminimalizowac(prawdopodobnie spowodowane sniegiem w gorach) wielokrotne odbicia sygnalu z dwoch kluczowych w twoim przypadku nadajnikow Przehyby i G.Sw.Marcina, ktore przy obecnie zmienionej przez snieg rzezbie terenu(otaczajace gory pokryte sniegiem dzialaja jak lustra) powoduja wielokrotne odbicia przewyzszajace graniczny dystans 67km(dla jednego z tych nadajnikow) w przypadku obecnej emisji GI=1/4
  • 3.wariant: Zamontuj mocniejszy wzmacniacz w antenie gdyz w Twojej lokalizacji snieg zalegajacy w gorach pogorszyl warunki propagacyjne rozchodzenia sie sygnalu.

edit/ Polskie znaki !!!

Zablokowany