Odbiór DVB-T w południowej części województwa

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Kolego ten dokument znamy wszyscy od dnia jego opublikowania, jeszcze piszesz w każdym wątku identycznego posta. W nim nie ma odpowiedzi dlaczego zdecydowano na k57 a nie k34 w Grybowie. Jeśli twierdzisz że wszystko jasne to masz tam gdzieś moce i charakterystyki nadajników?!

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

http://limanowa.in/wydarzenia/news;wyla ... 11704.html

Mnie w zasadzie nieco dziwi powyższy problem a to z tej racji że w sąsiedniej Trzcianie w której to mieszkam odbieram program bezpośrednio z Chorągwicy więc szczególne dzwią mnie problemy mieszkańców Żegociny choć ci mieszkają niżej ode mnie :-)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Jeden z mieszkańców Laskowej na forum limanowskim pisze, ze odbiera bez problemu wszystkie mux-y z Tarnowa, a także mux-3 z Suchej Góry. No, ale jak wiadomo dużo zależy od lokalizacji.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

Z tego co zauważyłem to w naszym regionie jest dostępny MUX3 w czystej jakości i to jeszcze ze Śląska a więc bodajże z Wisły (kanał 41) - wiem o tym bo sprawdzałem u znajomego który ze swojego domu ma optyczny widok na góry.

megajoy

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: megajoy »

Czy dwa nadajniki w Ochotnicy tj., góra Utocze i g. Koci Zamek pracują w SFN kanał 58? Wczoraj u znajomego ustawiłem TV tuner STRONG SRT 8106, dom po środku tych dwóch nadajników antena kierunkowa plus symetryzator skierowana na g. Utocze(widać maszt) zaraz po uruchomieniu 22 wszystko działało OK siła i jakość 98%. Dziś nie da się nic obejrzeć, sygnał skacze od 0 do 90%, Dokładałem wzmacniacz, zmieniłem antenę na siatkę plus wzmacniacz potem symetryzator i dalej lipa. Przekręcam antenę o 180 stopni w kierunku drugiego nadajnika tj. Koci Zamek ten sam problem. Na małym TV 7" Cabletecha jak TV i kabla(3m) jak nie dotzkam odbiornika lub kabla to jeszcze da się coś obejrzeć. Czy te dwa nadajniki mogą się razem zakłócać? Myślę że jak podłączałem dekoder to działał wtedy tylko jedne nadajnik było to ok godziny 14 drugi miał być uruchomiony o 16. Już dzisiaj chyba wszytko przerobiłem pozostaje mi tylko Przechyba(jakis syganl jest) i kanał 34 ale musiałbym przenieść maszt na dach a ciężko się tam dostać. Analog z g. Utocze do tej pory działał na antenie kierunkowej z symetryzatorem bez przeszkód i DVB-T w pierwszy dzien po uruchomieniu. Prosze o pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Z danych wynika, że obydwa gapfillery pracują na k.58. Objaw skaczącego od 0 do max. paska jakości to często objaw przesterowania sygnału. Być może w miejscu odbioru sygnały z obydwu nadajników sumują się. Jeżeli widzisz nadajnik, to o wzmacniaczu zapomnij. Spróbuj kręcić powoli anteną i obserwuj co dzieje się z parametrami odbioru. Ewentualnie - w wypadku zbyt mocnego sygnału - trzeba będzie zastosować jakiś tłumik lub antenę o mniejszym zysku. Próbowałeś odbierać na samym kablu np. http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=253 ?

megajoy

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: megajoy »

Dałem antenę kierunkową plus wzmacniacz(testowałem z symetryzatorem), wycelowałem idealnie w nadajnik łącznie z pochyleniem. Efekt tuner po włączeniu przez dobrą minutę świruje dalej ale po ok minucie się wszystko stabilizuje i można oglądać, na tv przenośnym mam tylko 60% bez wzmacniacz 35% jakości ale ogląda się komfortowo. Wątpię by sygnał był przesterowany bo na antenie(krótki pręcik) z telewizorka mobilnego nie da się oglądać. Sytuacja wygląda tak że obydwa nadajniki są w dolinie, jeden widzę a za nim góry moja lokalizacja w środku linii prostej łączącej te nadajniki. Być może te STROGI sobie nie radzą bo mam dwie sztuki i zachowują się identycznie, wgrany ostatni dostępny soft.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: 121167 »

Moim zdaniem:
Gap-filery mają moc 10-20W więc przesterowanie ci nie grozi. Tak jak sam zauważyłeś, problemem jest wzajemne zakłócanie się stacji pracujących na tym samym kanale. Ja bym przetestował kilka anten - kierunkowych i logarytmicznych, ważne aby maksymalnie wytłumić niepożądany sygnał. Podobny problem występuje np. w Białce Tatrzańskiej, gdzie sygnały z Lubonia i Gubałówki skutecznie się zakłócają. Tylko super kierunkowe, wieloelementowe anteny dają radę. Podstawa to testy. Dobrze byłoby też podłączyć miernik DVB-T, wtedy wszystko byłoby jasne.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: twmichal »

Zastanawiam się czy sygnał nie jest zakłócany np. przez MUX-2 ze Skrzycznego na k.58, ewentualnie analogowe TVP Info ze Św. Krzyża.

A w Ochotnicy nie odbiera z Przechyby ani Lubonia? Pamiętam że w schronisku Hawiarska Koliba i bezpośrednim jego sąsiedztwie telefon logował się nawet do BTSa na Przechybie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

Ja tymczasem chciałbym się zapytać jaki zasięg może mieć ewentualnie postawiony nadajnik MUX3 w Laskowej jeżeli puści się go z góry Jabłoniec. Podobno przy nim sygnał może być osiągalny za równo po stronie wspomnianej Laskowej i Rozdziela ale też okolic gmin Trzciana i Żegocina. Moim zdaniem ten nadajnik mógłby pomóc "zalepić" dziury w zasięgu widoczne np: w okolicach Cichawki (na granicy Trzciany i Leszczyny) czy w okolicach Rdzawy, Kierlikówki i Kamionnej :-)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: twmichal »

Wkleję swoją wypowiedź z innego Forum:

Zapewne chodzi o d. maszt Centertela, stojący na górze nieco na północ od Laskowej.
GPS: 49º46'53.27" N, 20º27'04.86"

W/g mapy btsearch.pl znajduje się tam obecnie BTS Oragne.
Obiekt jest dość jasno oświetlony, przy ekstremalnie dobrej widoczności widać jego oświetlenie nawet z Buska.
Widać to z symulacji widoczności optycznej. Niestety, z tej symulacji wynika że Bochnia, jak i położone na południe od niej miejscowości są zasłonięte przez wzgórza.
Inna symulacja

Jeśli będzie stamtąd emisja MUX-3 to raczej będzie to doświetlenie - np. dla miejscowości w dolinie Łososiny.

Przy symulacji widoczności optycznej proszę kliknąć opcję "visibility cloak"!

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

Moim zdaniem napewno da się coś zrobić by i tereny na południe mogły odbierać MUX3. W szczególności chodzi mi tu o gminy Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Bochnia (tereny południowe), Łapanów i Trzciana jak i Żegocina która razem z Laskową wysłała odpowiedni wniosek do KRRiT.
Resztę terenu mojej gminy mogły by obejmować nadajniki na Chorągwicy oraz w okolicach Brzeźnicy nie daleko Bochni skąd już nadaje Radio Eska na częstotliwości 106,8 MHz.
Tak przy okazji jak najbardziej chodzi mi o doświetlenia dla terenów mojego powiatu z naciskiem na wyżej wymienione gminy.

Marcin 11
Posty: 36
Rejestracja: 23 lipca 2010, o 17:22
Miejscowość: Stary Wiśnicz
Odbiornik: Panasonic Plazma/Wiwa HD50/Panasonic LED/
Instalacja antenowa: Antena pasywna Dipol 28/5-12/21-60 DVBT (H/V)/,rozdzielnik na 2 telewizory.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica/Kraków

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Marcin 11 »

Witam. Odnośnie doświetlania w Nowym Wiśniczu i Bochni tutaj nie ma żadnej potrzeby doświetlania. Ja teraz mieszkam w Starym Wiśniczu obok N. Wiśnicza i odbieram MUX 1 i 2 z Chorągwicy 100%/100% (siła /jakość) na antenie siatkowej ze wzmacniaczem, po obróceniu anteny w kierunku Tarnowa jest MUX 1,2,3 99%/100%. Nawet jak antenę siatkowa inna bez wzmacniacza położyłem tak byle jak za oknem to z Tarnowa bylo 80/80. Sytuacja w Bochni jest podobna -leci Kraków jak i Tarnów - oczywiście sytuacja jest trochę gorsza z odbiorem przez teren nizinny jak i zabudowanie ale nie jest źle. Kiedyś mieszkałem w Gdowie to tam oczywiście tylko Chorągwica i to bez żadnego problemu.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

Ale nie wszędzie jest tak kolorowo jak u ciebie drogi przedmówco. Patrząc na mapkę zasięgu MUX1 ze strony DVB-T można zdefiniować następujące obszary w których to występuje problem z nadawaniem cyfrowym:
W powiecie bocheńskim - Zbydniów, Ujazd, Rdzawa, Kamionna, Żegocina, Rozdziele, Bytomsko (obszar od tej miejscowości przez Podlesie aż do Iwkowej w powiecie limanowskim), Połom Duży, Nieprześnia wraz z położoną niedaleko miejscowością Dąbrowica
W powiecie limanowskim - Pasierbiec, Laskowa, Jaworzna, Żmiąca, Streszyce, Ujanowice, Kisielówka, Nowe Rybie, Szyk, Wilkowisko oraz wspomniana wyżej Iwkowa
Dodatkowo brak odbioru jest też w Raciechowicach w okolicach o ile mnie nie myli powiatu wielickiego. Poza tym nieco obniżony choć w zasadzie niezły odbiór jest między innymi w miejscowościach Trzciana, Łąkta Dolna, Królówka i na sporym obszarze od miejscowości Nieszkowice Wielkie aż do miejscowości Grabina.
Pewnie to wszystko wyrówna się w maju z momentem startu nadajnika w Laskowej i zwiększenia mocy na nadajniku w podkrakowskiej Chorągwicy.

Marcin 11
Posty: 36
Rejestracja: 23 lipca 2010, o 17:22
Miejscowość: Stary Wiśnicz
Odbiornik: Panasonic Plazma/Wiwa HD50/Panasonic LED/
Instalacja antenowa: Antena pasywna Dipol 28/5-12/21-60 DVBT (H/V)/,rozdzielnik na 2 telewizory.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica/Kraków

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Marcin 11 »

Ale popatrz się na dvbt map . Ja mam z Tarnowa MUX 1,2,3 na 99% a jestem Żółtym kolorze i to nie oznacza braku odbioru ,tylko trochę gorszy sygnał. ja ustawiałem kolegom różne anteny (siatkowe gdzie indziej są lepsze a kierunkowe gdzie indziej) i to na żółtym kolorze a nawet białym, były różne gonienia z anteną ale wszędzie ustawiłem i to stabilnie!!!! owszem teren ma największe znaczenie ale tutaj na naszym terenie nie ma tragedii!! Co innego W górach i tam musza być doświetlacze MUX 3, tylko szkoda ,że nie ma i nie będzie MUX 1 i 2 np w Krynicy czy Muszynie a np. Rabka ma MUX 1,2,3. Także są równi i równiejsi w uzdowiskach.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

Wniosek z tego jest taki że nie należy sugerować się mapkami ze strony dvbtmap.eu i traktować je bardziej jako narzędzie pomocnicze :-)

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Baca »

Zastanawiam sie nad twórczością producentów anten. Niby fale te same, polaryzacja też bez zmian bo albo V albo H, a produkuje się dziwadła nazwane super antenami do telewizji cyfrowej, byle handel ruszył, a ciemny naród się cieszył. Cała ta gama anten DVBT, która teraz zalewa półki sklepowe, kosztujaca dwa razy więcej niż jej odpowiednik bez dopisku DVBT jest g. warta. To tylko marketing. Prosze porownać sobie parametry różnych rodzajów tri digit czy innych pomysłów np. DIGITmax HD z anteną ATX-91.

Zajrzałem na kartę katalogową anteny specjalnie zrobionej dla DVBT czyli DIGITmax HD i jest ona przeznaczona na kanały 6-12 i 21-69 :shock: . To zwykła antena szerokopasmowa, tak jak siatka, z ta rożnicą, ze 10 razy droższa. Prosze mi wskazać nadajnki DVBT ktore nadają w pasnie kanalów 6-12. To niepotrzebny zakres, ktory rozstraja antenę i pogarsza jej parametry, łykając sporo zakłóceń z eteru pojawiajacych się w tym zakresie. :evil:

Stara zasada anten YAGI: Dipol odbiorczy, reflektor tłumiący tył i seria direktorów. Im więcej direktorów tym większy zysk energetyczny i lepsza kierunkowość.
DIGITmax HD praktycznie nie posiada direktorów, ma ich tyle co siatka, ale siatka ma cztery antenki synfazowe dodatkowo wzmacniajace odbiór, ale dziwo z Telmoru tego nie ma, za to ma ladne napisy i piękne plastyki, ktore po dwoch zimach i latach się rozsypią.

Tak więc szanowni koledzy, mający problemy z odbiorem w zasiegu wzroku, poszukajcie normalnych anten, a najlepiej takich, ktore są dopasowane do częstotliwości nadajnika. Lepiej potężniejsza antena niż nawet najlepszy wzmacniacz.

NERA

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: NERA »

Zgadzam się w 100% z przedmówcą. Pamiętam czasy, kiedy mówiło się, że do odbioru TV w kolorze, też należy zainstalować specjalną antenę; - i co?. Osobiście nie jestem zwolennikiem anten siatkowych(tak popularnych w Polsce), ponieważ korodują. Po czasie "pracuje" sam wzmacniacz i zakłóca sąsiadom odbiór, a nawet kiedyś przemiennikom TV. Ja preferuję anteny Yagi z dobrze uszczelnioną puszką antenową. No i oczywiście antenę należy uziemić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Baca pisze: Zajrzałem na kartę katalogową anteny specjalnie zrobionej dla DVBT czyli DIGITmax HD i jest ona przeznaczona na kanały 6-12 i 21-69 :shock: . To zwykła antena szerokopasmowa, tak jak siatka, z ta rożnicą, ze 10 razy droższa. Prosze mi wskazać nadajnki DVBT ktore nadają w pasnie kanalów 6-12. To niepotrzebny zakres, ktory rozstraja antenę i pogarsza jej parametry, łykając sporo zakłóceń z eteru pojawiajacych się w tym zakresie.
DIGITmax HD to po prostu nowa nazwa starej i sprawdzonej szerokopasmówki ASR-860. Nowa nazwa to chwyt marketingowy. Antena nie jest zła, a wyższa cena wynika zapewne m.in. z jakości wykonania . U mnie działa chyba ok. 10 lat i nadal jest w niezłej formie. Praktycznie nie widać rdzy, a i plastiki są OK.

tomarex

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: tomarex »

Baca pisze: Stara zasada anten YAGI: Dipol odbiorczy, reflektor tłumiący tył i seria direktorów. Im więcej direktorów tym większy zysk energetyczny i lepsza kierunkowość.
DIGITmax HD praktycznie nie posiada direktorów, ma ich tyle co siatka, ale siatka ma cztery antenki synfazowe dodatkowo wzmacniajace odbiór, ale dziwo z Telmoru tego nie ma, za to ma ladne napisy i piękne plastyki, ktore po dwoch zimach i latach się rozsypią.
Bzdury piszesz.
Antena z Telmoru posiada specjalnie ukształtowany reflektor, który daje bardzo duże wzmocnienie.

Zablokowany