Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Baca »

tomarex pisze: Bzdury piszesz.
Antena z Telmoru posiada specjalnie ukształtowany reflektor, który daje bardzo duże wzmocnienie.
Oczywiście, wymyślono odbiorczy reflektor zamiast dipola. Stwierdzasz bzdury to uzasadnij.
Reflektor wymiarami jest dostrojony do 6-12, a nie 21-69. To jest chwyt marketingowy i zamiast wycofać z produkcji podnieśli cenę i dolożyli kolorków.
Ja tam wolę, zeby mi reflektor mniej odbijał, za to zeby direktory więcej transformowały do dipola.

Rozbudowany do wariactwa reflektor dał większe wzmocnienie dla 6-12 i większe tłumienie sygnalów z tyłu. A po za tym to parametry jak tej ateny za 30 zł http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_we ... _A0028.htm

Też 10-14 dB i kąt 45 stopni.

DIGITmax HD kosztuje ok 130 zł, więc gdy inna za 30 zł ma podobne parametry to nie robią z nas idiotów?

tomarex

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: tomarex »

Nie mam zamiaru dyskutować.
Poczytaj sobie fachową literaturę.
Poza tym to nie w tym temacie.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Wg mnie informacja ze strony cyfryzacja.gov.pl i portale które się na na powołują wprowadzają odbiorców w błąd. Dostępna jest bowiem tabela która wymienia listę obiektów na których będą włączenia. Otóż to jest pewna nieścisłość bo w kilku przypadkach nie będą to włączenia tylko zmiany parametrów już istniejących emisji. Powinna być tabela druga, która będzie informować o zamierzonej zmianie (często jedynie zmiana kanału/częstotliwości).
Stąd takie moje spostrzeżenie gdyż ktoś mi dzisiaj powiedział że będzie kolejny MUX włączony w Grybowie na k.50 podczas gdy to będzie jedynie przesiadka istniejącej emisji z k.57 :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

O ile wiem z forum Radiopolski wcześniej na cyfryzacja.gov.pl była inna tabela która wyglądała następująco: http://wstaw.org/w/1TZH/
Tabela została jednak na tą która mamy obecnie na wspomnianej stronie cyfryzacyjnej. W związku z tym na wymienionym powyżej miejscu dyskusyjnym powstał wykaz rozdrabniający informacje od UKE na czynniki pierwsze a wygląda on tak:
Forum Radiopolska pisze:Lokalizacje na których wyłączono już analog, ale MUX3 będzie dopiero uruchomiony:
Lubuskie - Żagań / Wichów - 32
Lubuskie - Zielona Góra / Jemiołów 32

Lokalizacje na których MUX3 zostanie uruchomiony przy okazji wyłączania analogu na tym obiekcie:
Zachodnio-pomorskie - Białogard / Sławoborze - 60
Zachodnio-pomorzkie - Gryfice / Trzygłowska - 60
Zachodnio-pomorskie - Koszalin / Gołogóra - 23
Zachodnio-pomorskie - Koszalin / Góra Chełmska - 60
Zachodnio-pomorskie - Łobez / Podgórna - 60
Zachodnio-pomorskie - Szczecinek / Góra Winnicza - 23
Zachodnio-pomorskie - Trzebiatów / ul.Wodna - 60
Wielkopolskie - Chodzież / Strzelecka - 31
Wielkopolskie - Kalisz / Chełmce - 31
Wielkopolskie - Kalisz / Mikstat - 31
Wielkopolskie - Konin / Żółwieniec - 27 Wielkopolskie + 36 Kujawsko-pomorskie
Pomorskie - Człuchów / Szkolna - 23
Pomorskie - Lębork / Skórowo Nowe - 23
Pomorskie - Słupsk / Banacha - 23
Małopolskie - Dobra / Góra Nad Kiwajami - 50
Małopolskie - Kraków / Krzemionki - 50
Małopolskie - Limanowa / Góra Lipowe - 50
Małopolskie - Piwniczna / Góra Kicarz - 34
Małopolskie - Przeginia / Racławice - 50
Małopolskie - Rytro / Góra Cycówka - 34
Małopolskie - Stryszów / Góra Stryszów - 50
Małopolskie - Tymbark / Góra Podłopień - 50
Małopolskie - Winiary - 50
Małopolskie - Zawoja / Góra Kolisty Groń - 34
Małopolskie - Zawoja / Góra Miśkowców - 34
Kujawsko-pomorskie - Bydgoszcz / Trzeciewiec - 36
Kujawsko-pomorskie - Grudziądz / Kalinkowa - 36
Kujawsko-pomorskie - Włocławek / plac Wolności - 36
Łódzkie - Kamieńsk / Góra Kamieńsk - 26
Łódzkie - Łódź / Komin EC-4 - 43
Łódzkie - Tomaszów Mazowiecki / Mościckiego - 43
Warmińsko-mazurskie - Nowe miasto Lubawskie / Kurzętnik - 48

Nowe lokalizacje dla MUX3:
Zachodnio-pomorskie - Międzyzdroje / Góra Grzywacz - 48
Kujawsko-pomorskie - Damasławek - 36
Kujawsko-pomorskie - Brodnica / Kruszynki - 36
Kujawsko-pomorskie - Toruń / Komin Cergia - 36
Wielkopolskie - Wągrowiec / Chojna - 31

Zmiany parametrów:
Małopolskie - Kraków / Chorągwica - 48 -> 50
Małopolskie - Gromnik / ul.Widok - 57 -> 50
Małopolskie - Grybów / Góra Kamienna - 57 -> 50
Małopolskie - Tarnów / Góra Św. Marcina - 57 -> 50
Śląskie - Katowice / Kosztowy - 51 -> 41
Zachodnio-pomorskie - Wałcz / Rusinowo - 51 -> 31
Kujawsko-pomorskie - Bydgoszcz / Chodkiewicza - 34 -> 36
Wielopolskie - Wągrowiec / ul.Mickiewicza - 51 -> 31
Niestety na nim wbrew oczekiwaniom kilku gmin zabrakło obiektu w Laskowej choć ten jeszcze może być jeszcze wdrożony po startu emisji zaplanowanych na 20 maja po których to będzie można sprawdzić dostępność sygnału w miejscach gdzie do tej pory go nie było :-)

Kronos

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Kronos »

W zeszły weekend byłem na wschodnim stoku góry Jaworz 921 npm
gdzie znajduje się drewniana wieża widokowa

Obrazek

przy okazji postanowiłem sprawdzić
jakie sygnały telewizyjne można odebrać
w południowo wschodniej małopolsce.
Widok z wieży jest ograniczony
na zachód przez wierzchołek Jaworza
dlatego sygnał TV z tamtego kierunku był
prawie całkowicie ograniczony,
widok z wieży nie mój znaleziony na YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=hGeHWIEBabQ
Do pomiarów wziołem antene Tri Digit z symetryzatorem
oraz miernik Digiair PRO

Obrazek

Dla zobrazowania poniższych pomiarów mogę podać
że na przykład mój tuner DVB-T WIWA-90
przy 55 dBuV pokazuje 100% siły sygnału
a SNR powyżej 30 dB to jakość sygnału 100%
SNR 20 dB to jakość około 50% na mojej wiwie.
Przy pomiarach mogłem jakiś sygnał pominąć
lub mógłbym wyciągnąć lepszy wynik sygnału
gdyby w tym dniu na wieży tak mocno nie wiało.

Kanał / kierunek / dBuV / SNR dB
22 V / na południe / 43 / 25
23 / na Tarnów / 75 / 31
24 V / na południe / 48 / 25
25 V / na południe / 33 / 8
26 / na Tarnów / 36
28 / na północ / 74
29 / na wschód / 68 / 31
30 / na północ / 35
32 / na wschód / 68 / 31
33 / 35 ~
34 / na południe / 80 / 31
35 / na wschód / 45
36 / na północ / 69 / 31
37 V / na południe / 46 / 31
37 H / na Tarnów / 60 / 31
38 / na północ / 80
39 V / na południe / 37 / 23
39 H / na Tarnów / 57
40 V / na południe / 53 / 31
41 V / na południe / 38 / 23
41 H na Tarnów / 40
42 / na wschód / 62 / 31
43 / na Tarnów / 35
44 V / na północ / 53 / 31
45 / na Tarnów / 78 / 31
46 V / na południe / 31 / 9
47 / na północ / 33
49 V / na południe / 50 / 31
50 / 40 ~
52 / na wschód / 42
53 / 37 ~
54 V / na południe / 53 / 31
55 V / na Tarnów / 64 / 29 (brak PreBER)
56 / na północ / 35
57 / na Tarnów / 78 / 31
58 / na północ / 58
60 / na południe / 44 / 28
61 / na południe / 71 / 31
62 / na północ / 65 / 31
64 / 32

Greg21

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Greg21 »

Witajcie czy jest jakiś sprawdzony sposób jak sprawdzić czy emisja cyfrowa została już faktycznie włączona. W tym etapie nie było żadnych informacji co do przerw w emisji a mój TSR chyba martwy - 34 kanał i 15% sygnału, nie wyszukuje kanałów czyli jak przed ASO. A antena z symetryzatorem AX1000 - nadajnik mam w zasięgu wzroku więc coś tu chyba nie gra...
Odbiera już ktoś cokolwiek z Piwnicznej i okolic?

cmatix

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: cmatix »

Panowie a co sie mogło mi stać jak odbierałem tv do dziś normalnie a od dziś rana idzie mi tylko TVP1. Czy coś się zmieniło od dziś. Dobieram tv na telewizorze bez decoderów ?????

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zmieniły się kanały. Info na głównej stronie www.

Greg21

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Greg21 »

W moim przypadku okazało się że jest błąd na stronie. TSR Piwniczna nie nadaje na k34 ale aż 58 :)

damian04

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: damian04 »

@Greg21
To raczej niemożliwe że TSR Piwniczna nadaje na k58 skoro w wykazie pozwoleń telewizyjnych też jest k34. Może odbierasz sygnał z Żegiestowa(np. z odbicia) który nadaje na k58. Po za tym sygnał z TSR Piwniczna w kierunku Łomnicy jest dosyć mocno tłumiony, bo od 10 do 18,8 dB(okolice Kątów). Pozostaje też kwestia, czy po cyfryzacji sygnał nadawany jest dookólnie, czy może kierunkowo w stronę Piwnicznej(rynek).

Greg21

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Greg21 »

Zarówno w Piwnicznej jak i okolicach działa wyłącznie k. 58. Mieszkam w takiej odległoścu od tego TSRa że nie jest możliwym przeoczenie sygnału na k.34 bo go po prostu tam nie ma. Z resztą widzę po jakości i sile sygnału, że nie ma szans by był to Żegiestów, za dużo gór :)

Paweł 421

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Paweł 421 »

Witam . Mieszkam około 10 km na południe od Brzeska. Mam instalację w domu jednorodzinnym opartą na multiswitschu 9/8 z anteną siatkową połączoną zwrotnica z anteną radiową. Odbiór programów analogowych z Chorągwicy miałem idealny ( tzn. TVP 1,2,3 i Polsat), odbiór mux-ów 1 i 2 do 20 maja na TV LG 100/100 (sił/jakość). Po zmianach V etapu doszedł Mux 3 z odbiorem 90/100, poza nimi nie odbierałem nic poza mux 2 z Tarnowa po obróceniu anteny. Dzisiaj postanowiłem pobawić się anteną i stwierdziłem , że zwrotnica bardzo tłumi mi sygnał. Po zdemontowaniu jej i anteny FM (odziwo radyjka lokalne z Krakowa dalej mi smigają) oraz po zdemontowaniu ekranu z anteny siatkowej uzyskałem powalające odbiory. Antena skierowana w kierunku NE czyli Tarnów. Mux 1,2 i3 mam sygnał 100/100 -odbieram TVP 3 Rzeszów oraz Katowice, czyli "łapię" Kraków oraz Tarnów. Ponadto zacząłem odbierać Rabkę oba kanały 34 i 43 w jakości 95/100 , Kielce kanały 36 i 62 w jakości 98/100 oraz 85/100 (odbieram TVP3 Kielce :) )a także teraz odbieram kanał 41(jakość 35/55) ze Skrzycznego i śladowy sygnał około 20 % na kanale 58. Podsumowując radzę sobie sprawdzić jeśli ktoś posiada zwrotnice , czy aby ona za bardzo nie tłumi lub zakłóca sygnału oraz wzmacniacz stosować co najmniej powyżej 30 km . Chociaż montowałem u znajomego antene z symetryzatorem i wszystkie 3 muxy z Krakowa smigały. Pozdrawiam

lookos

problem z odbiorem muxu 2 na telewizorze z budowanym mpg4

Post autor: lookos »

Witam
Mam nietypowy problem z muxem 2 , mianowicie chodzi o zakłócenia z odbiorem muxu 2 na telewizorach z budowanym MPG4 czasami zacina się, a na starych telewizorach bez MPG4 z zewnętrznym dekoderem nic się nie dzieje. Co może być przyczyną ? takiego zachowania nowych telewizorów . Antena zewnętrzna typu ATX 91 z przed wzmacniaczem i do tego wzmacniacz typu AWS 144 . Proszę o jaką poradę .

grzegorz0plonka

Re: problem z odbiorem muxu 2 na telewizorze z budowanym mp

Post autor: grzegorz0plonka »

Po pierwsze aktualizuj sobie twój profil.
Nie wiemy jakiego nadajnika spróbujesz odebrać.
Jakie lokalizacja mieszkasz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: problem z odbiorem muxu 2 na telewizorze z budowanym mp

Post autor: K63 »

Przy takiej "armacie" (ATX-91), przedwzmacniaczu i wzmacniaczu możesz mieć minimalnie przesterowany sygnał na głowicach tv. Bywa czasami (nie ma reguły), że głowice wbudowane w tv mają większą czułość niż głowice tunerów zewnętrznych. Stąd tunery mogą działać stabilnie (bo ten sygnał jest dla nich w sam raz), a tv "szatkują" (bo ten sam sygnał jest dla nich za mocny).
Pytania podstawowe:
- Twoja lokalizacja
- odbiór z jakiego nadajnika/nadajników
- jaki przedwzmacniacz przy antenie
- jakie telewizory - jakie są wartości i jak zachowują się poziomy siły i jakości sygnału (parametry stabilne czy skaczą), ewentualnie wartości BER (ilość błędów)
- jakie tunery

piotr2802

Re: problem z odbiorem muxu 2 na telewizorze z budowanym mp

Post autor: piotr2802 »

Mam podobny problem z kanałem 23 w tunerze combo Technomate 6900. Wszystkie mux z Chorągwicy k.50, k25 odbieram prawidłowo (poziom i jakośc ok. 90 %) natomiast feralny jest kanał 23 z mux II gdzie poziom z jakośc sygnału jest taka sama a
obraz zacina się i szatkuje niemiłosiernie.
Instalacja antenowa poprawna to siatka z wzmacniaczem. Lokalizacja okolice Tenczynka zach. Małopolska.

Oczywiście tunery typu Wiwa, Cabletech i sam TV Panasonic LCD odbierają z zero błedów na k.23.
Już sam nie mam pomysłu co moze byc nie tak.

lookos

Re: problem z odbiorem muxu 2 na telewizorze z budowanym mp

Post autor: lookos »

witam ponownie
Sygnał odbierany jest z Rabki Lubonia , klient mieszka w białce tatrzańskiej. A do przed wzmacniacza jest zamontowany dopuszkowy LNA-188 32dB ekranowany. dekodery wiwa hd 50 memo. A co do telewizorów to jeden shap , a drugi thosiba . w jaki sposób zmniejszyć sygnał przy telewizorach ? parametry raz skaczą , raz nie . Czy maszt telefonii komórkowej ma może jakiś wpływ ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: problem z odbiorem muxu 2 na telewizorze z budowanym mp

Post autor: K63 »

Czy na pewno sygnał jest z Rabki ? Jak wiadomo z forum, w Białce jest generalnie kicha z odbiorem, a Rabka na dodatek nadaje mux-2 na k.61 z bardzo małą mocą.
Jak masz podkręcony regulator wzmocnienia na AWS-ie ? Co się dzieje z sygnałem na mux-ach przy zmianie wzmocnienia ? Próbowałeś podłączać poszczególne telewizory z pominięciem AWS - bezpośrednio do LNA ?
Jest także inne rozwiązanie. Po prostu nic nie robić i czekać na przełączenie mux-2 (lipiec) na kanał i moc docelową. Skoro inne mux-y odbierają bez zarzutu, to jest duża szansa że po zmianach, mux-2 także będzie OK.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: lemiel »

Jak widać przesterowania sygnału.
piotr2802 - u Ciebie pewnie widok otwarty w kierunku na Chorągwicę, zrezygnuj ze wzmacniacza na korzyść symetryzatora i zwykłej wtyczki antenowej, powinno wystarczyć.
U Kolegi z ATX91 to samo - dwa wzmacniacze? Na początek wyjąć z instalacji ten dodatkowy i sprawdzać.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Robertus »

Greg21 pisze:Zarówno w Piwnicznej jak i okolicach działa wyłącznie k. 58. Mieszkam w takiej odległoścu od tego TSRa że nie jest możliwym przeoczenie sygnału na k.34 bo go po prostu tam nie ma. Z resztą widzę po jakości i sile sygnału, że nie ma szans by był to Żegiestów, za dużo gór :)
Chyba kolega miał jednak rację. W wykazie "Aktualne parametry emisji multipleksów DVB-T" z 17.06.2013 r. dla obiektów Piwniczna/G.Kicarz i Rytro/G.Cycówka podano k.58.
źródło: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

Edit (02.07.2013):
Informacja dotycząca obiektu Gorlice/Maślana Góra.
Na stronie cyfryzacja.gov.pl pojawił się wykaz "Parametry emisji nadajników włączanych w VII etapie", w którym to wykazie wyszczególniono emisję z obiektu Gorlice/Maślana Góra na k.34.
źródło: http://www.cyfryzacja.gov.pl/Parametry, ... ,1482.html

Zablokowany