Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli chodzi o emisje MUX3 to operatorem tego multipleksu jest Telewizja Polska S.A. więc tam należałoby kierować pytanie. Jeśli dostaniemy upoważnienie do przekazywania informacji na forum, zrobimy to niezwłocznie.

tomek_maly

Re: Mux3 Grybów / g. Kamienna

Post autor: tomek_maly »

No to może być ciekawe bo z Jaworzyny to w Grybowie raczej nic nie oglądniemy, co do Maślanej Góry to co prawda jest widoczna i nic nie zasłania ale ciekawe czy 20W to nie za mało?

grzegorz0plonka

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: grzegorz0plonka »

Może okazać za mało 20W. jeśli byłoby 20 kW to zupełnie wystarczyłby.

wsz47

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: wsz47 »

Witam. Mieszkam w tym miejscu w Limanowej: 49.69053,20.420493. Antenę (Dipol 44/21-69 Tri Digit z LNA177) ustawiłem na Chorągwice. Mux 1 złapałem natomiast Mux 2 w ogóle nie widać. Teoretycznie Mux 1 nie dociera do mnie (http://sat-charts.eu/nadajnik,25KrakowChoragwica.html) a Mux 2, którego nie mam łapie spokojnie Limanową (http://sat-charts.eu/nadajnik,64KrakowChoragwica.html). Co może być tego przyczyną?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Posłuż sie raczej tą mapą zasięgu dla mux-2 http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5209. Mux-1 masz tutaj http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7390. Wg obydwu jak najbardziej powinieneś być w zasięgu. Niedawno na forum limanowa.in ktoś z Zygmunta Augusta pisał,ze na małej siatce łapie obydwa mux-y. Więc Ty powinieneś tym bardziej. Sprawdż dokładnie instalację. Jezeli wszystko jest OK, nie powinieneś miec trudności z odbiorem obydwu mux-ów. Ponadto możesz próbowac jeszcze odbioru z Tarnowa.
Jaki kabel i jaka mniej więcej długość ? Im wyższy kanał, tym większe tłumienie na kablu. Dlatego istotna jest jego jakość, szczególnie w wypadku sporych odległości. Może właśnie tutaj leży przyczyna ? Mux-2 z Chorągwicy nadaje na bardzo wysokim kanale - 64. Docelowo będzie na 23.
Na jakim odbiorniku odbierasz i jakie masz wskazania siły i jakości sygnału ?

wsz47

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: wsz47 »

Skoro łapie mi Mux 1 oraz kanały z sygnału analogowego to chyba instalacja powinna być ok. Posiadam kabel Conotech RG6-U o długości 25m. Sygnał odbieram na LG PJ150 z MPEG4. Mux 1 mam na kanale 25 a sygnał jest w okolicach 70%. Antene zamontowałem na balkonie na 1 piętrze. Zastanawiałem się jeszcze czy nie przenieść jej wyżej, na dach. Zadam banalne pytanie, czy strojenie automatyczne samo powinno znaleźć mi wszystkie Muxy czy musze to sam jakoś ustawiać? A czy linie wysokiego napięcia, które są koło mojego domu mogą "zagłuszać" sygnał?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Jeżeli jakość sygnału jest wystarczająca, to odbiornik na automacie powinien wyłapać wszystkie dostępne kanały. Mux-y nadawane są z Choragwicy na praktycznie dwóch skrajnych kanałach pasma - 25 i 64. Im wyższy kanał nadawania, tym większe wymagania co do jakości instalacji i precyzji ustawienia anteny. Jeżeli instalację masz OK, to przy takim zestawie antenowym powinieneś łapać obydwa mux-y. Najlepiej będzie ustawić na tv wyszukiwanie ręczne na k.64 i manewrując anteną obserwować na ekranie zachowanie pasków siły i jakości sygnału. Jest zasada, że antena im wyżej tym lepiej, chociaż czasami zdarzają się wyjątki.
Przy takim profilu terenu i odległości http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3468049906 nie ma możliwości by nie odebrać obydwu mux-ów z Chorągwicy. Są w Limanowej gorsze lokalizacje, gdzie ten odbiór jest możliwy. Chyba że jakieś lokalne zakłócenia lub przeszkody (np. drzewa) uniemożliwiają odbiór.
Jeżeli masz możliwość, przekręć antenę w kierunku Tarnowa i próbuj złapać sygnał z tamtego nadajnika - mux-1 (k.45) , mux-2 (k.23). Chociaż lepszą alternatywą dla Choragwicy jest Przehyba (22 km) http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3467615837 - W Twoim przypadku prawie dokładnie przeciwny kierunek niż Choragwica
Jako ciekawostka - na Lipowem na siatce złapałem sygnał ze Św. Krzyża (Kielce)
Może ten opis będzie przydatny
kb997 pisze:Sam używam telewizora LG. Sposób wyszukiwania ręcznego DVB-t
Menu (lub Home w zależności od typu pilota) - ustawienia - strojenie ręczne - /u góry zakładki/ DTV a u dołu w pozycji kanał wpisujemy np. 25 i pokazuje się pasek siły lub napis brak sygnału. Jeśli jest jakieś wskazanie siły wtedy przycisk "wyszukaj" jest aktywny to go naciskamy. Powinno się wyszukać ileś tam programów.
Edit: w ustawieniach wszystkie opcje mam na "Polska" i wszystko działa, nie trzeba niczego kombinować z innymi krajami.

wsz47

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: wsz47 »

Dzięki wielkie za Twoją pomoc. Jesteś nieoceniony! :) Jak wrócę do domu to jeszcze raz od nowa zrobię tą instalacje i przeniosę antenę na dach. Mam nadzieję, że już wtedy wszystko zadziała jak należy. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

TVP zamierza zwiększyć zasięg MUX-3 w okresie od dnia 22 kwietnia 2013 r. do 28 kwietnia 2014 r. na obszarze wykorzystania częstotliwości „Gorlice”, „Rabka”, „Zakopane”, „Wrocław”, „Tarnów”, „Szczawnica”, „Opole”,„Kłodzko”, „Częstochowa”. Na tych terenach zidentyfikowano obszary, pozbawione cyfrowej telewizji, do których należą m. in. obszary gminy Gorlice, Kudowa Zdrój, Kłodzko, Krynica Zdrój, Szczawnica, Zakopane
Pokrycie tych terenów sygnałem MUX-3 jest możliwe dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej (zaraz po wyłączeniu, następnego dnia) z uwagi na brak wolnych częstotliwości - emisja odbędzie się na częstotliwościach zwolnionych przez telewizję analogową.
Zachodzi więc wysokie prawdopodobieństwo, że w obszarach wykorzystania częstotliwości „Gorlice”, „Rabka”,„Zakopane”, „Wrocław”, „Tarnów”, „Szczawnica”, „Opole”, „Kłodzko”, „Częstochowa” pojawią się także inne tereny realnie pozbawione odbioru programów telewizji publicznej. Stuprocentową pewność mogą dać tylko szczegółowe pomiary w terenie przeprowadzone przez niezależny podmiot po wyłączeniu telewizji analogowej (i osiągnięciu przez MUX 3 docelowego pokrycia). W związku z tym, Zamawiający rozważa wariantowo możliwość uruchomienia dodatkowych stacji doświetlających MUX-3, które mogą być uruchomione na terenach pozbawionych odbioru MUX-3. Zamawiający szacuje, że koszt zwiększenia zasięgu, o którym mowa, tj. koszt emisji z jednej z takich stacji stanowi około 0,02 % kwoty podstawowej zamówienia na MUX-3 w ujęciu miesięcznym.
Stacje te mogą być uruchamiane w terminie do 9 miesięcy od pisemnego wniosku Zamawiającego do Wykonawcy poprzedzonego niezależnymi pomiarami terenowymi.

Całość:
http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... ea1543.pdf

Nie potwierdzają się więc zgłaszane na forum problemy z odbiorem w okolicach Grybowa, Nowego Sącza lub Jeziora Rożnowskiego.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kroczek12 »

@K63
Emitel i pp. TVP wie o innych lokalizacjach borykających się z odbiorem. Ten wykaz jest tylko mało szczegółowy, określający lokalizacje głównych stacji. Planowane jest 41 doświetleń, więc o MUX3 raczej wszyscy powinniśmy być spokojni. Mnie martwią muxy nadawców prywatnych, którzy już tak nie są zainteresowani dodatkowymi stacjami doświetlającymi. Liczę na firmę Emitel, że zaproponuje dodatkowe rozwiązania dla tych nadawców.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

O planowanych doświetleniach to ja wiem. Mnie bardziej chodziło o to, ze z tego zdania
Na tych terenach zidentyfikowano obszary, pozbawione cyfrowej telewizji, do których należą ...
wynika, że są jeszcze miejsca gdzie nie dociera jakikolwiek sygnał cyfrowy. A piszący te słowa miał zapewne na myśli sygnał cyfrowy TVP. Bo dlaczego nadawca publiczny ma przejmować się zasięgiem muxów komercyjnych. Dowodem na to jest to zdanie:
Zachodzi więc wysokie prawdopodobieństwo, że w obszarach wykorzystania częstotliwości (...) pojawią się także inne tereny realnie pozbawione odbioru programów telewizji publicznej.
Jest to potwierdzenie, że dla TVP priorytetem jest maksymalny zasięg mux-3, bo docelowo na mux-1 być może ich nie będzie. A gdyby nawet, to będzie jeden program o charakterze komercyjnym (TVP A.B.C.). Więc to że mux-1 w tej chwili gdzieś nie dociera , a dotrze mux-3, nie jest zapewne zmartwieniem TVP. I tutaj jest istotny problem dla tych co mają kłopoty z odbiorem - szczególnie - mux1 w okolicach np. Grybowa, Nowego Sącza, J. Rożnowskiego i innych. Nie wiem ,czy Emitel ma taką siłę argumentowania, aby skłonić (namówić) nadawców komercyjnych do poszerzenia zasięgu poprzez doświetlenia. Chociaz w końcu jest to w ich interesie.
Myślę, że nadawcy komercyjni mogą łaskawszym okiem spojrzeć na dvb-t, gdy abonenci najniższych pakietów masowo zaczną rezygnować z tv-sat. A zanosi się na to szczególnie teraz, po połączeniu C+ i N.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Zgadza się. Dla TVP najistotniejszy jest obszar odbioru MUX3, to jest ich cały mux i chcą z nim dotrzeć w każde miejsce. Nawet jak będą mieli jeden kanał w MUX1 to będą mieli tylko w 1/8 coś do powiedzenia niestety. Ja tutaj wiąże dużą nadzieję że Emitel, już po całkowitym wyłączeniu analogu a to już niedługo w lipcu tego roku, zaproponuje nadawcom mux-ów komercyjnych dobre rozwiązanie na powiększenie zasięgu, szczególnie tutaj na terenach górskich, bo na równinach problemu z odbiorem nie ma. Nic się nie zatrzyma na górze, ani nic od nie odbije. Liczę na taki właśnie obrót sytuacji.

fajny06

zasięg DVB-T Ochotnica

Post autor: fajny06 »

Witam mam do Was pytanie czy odbiera ktoś DVB-T w Ochotnicy Górnej ??? albo czy ktoś się orientuje czy działa w tej lokalizacji ?? z góry dzięki za pomoc :D

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: twmichal »

Ochotnica Górna to bardzo długa wieś i ciężko będzie stwierdzić z jakiego obiektu najlepiej odbiera. Jest tam też sporo długich przysiółków położonych w dolinach potoków.
Sprawdź np. jakie stacje radiowe (i na jakich częstotliwościach) odbierają u Ciebie najlepiej - po wyłączeniu emisji analogowych tv odbiór analogowego radia to chyba najlepsza wskazówka w którym kierunku ustawić antenę.

Teoretycznie DVB-T w Ochotnicy Górnej najlepiej odbierać z Przechyby albo Gubałówki. Może nawet gdzieś sygnał z Suchej Góry się pojawi. Zapewne istnieje też możliwość odbioru sygnałów ze Słowacji.
Być może po kolejnym etapie wyłączeń (22.IV) pojawi się sygnał MUX-3 z okolicznych przemienników (G. Utocze i Koci Zamek).

grzegorz0plonka

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: grzegorz0plonka »

Jarosław Bałuka pisze:Jeśli chodzi o emisje MUX3 to operatorem tego multipleksu jest Telewizja Polska S.A. więc tam należałoby kierować pytanie. Jeśli dostaniemy upoważnienie do przekazywania informacji na forum, zrobimy to niezwłocznie.
To znaczy, ze tvp mogą samodzielnie poruszać ustawienie sprzętu emitela?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Martinez1989 »

grzegorz0plonka pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Przecież Pan Jarosław napisał wyraźnie, że pytania o emisję MUX3 trzeba kierować do TVP. I TVP jest operatorem tegoż MUX'a to znaczy, że jeśli TVP zleci Emitelowi to Emitel będzie nadawał tu i tu z taką a taką mocą MUX-3. A nie, że TVP może ruszać sprzęt Emitela.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Robertus »

Na stronach TVP jest informacja o harmonogramie uruchamiania stacji doświetlających (gapfillerów) w ramach IV etapu wyłączeń emisji analogowych.

http://s.v3.tvp.pl/repository/attachmen ... 485784.pdf

Z analizy tego materiału wynika, że emisje cyfrowe (MUX3) na obszarach objętych IV etapem wyłączenia telewizji analogowej w Małopolsce będą prowadzone na kanałach: 34, 57, 58.

grzegorz0plonka

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: grzegorz0plonka »

To znaczy, ze od momentu wyłączą sygnał analogowej w Gubałówki to będę miec przerwy odbioru cyfrowa?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Czy ktoś zna odpowiedź dlaczego zdecydowano że doświetlenie z Grybów/g. Kamienna będzie na k57 a nie na k.34 tak jak będą miały wszystkie pozostałe nadajniki/przemienniki w tym rejonie k34 (Gorlice, Przehyba itd)?


Zablokowany