Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Jarosław Bałuka pisze:Powtórzę jeszcze raz, nasze służby nie dokonały żadnych zmian po stronie nadawczej. Pogorszony odbiór nie wynikał z niepoprawnej pracy naszej sieci nadawczej. Niestety służby nie zdążyły w porę "namierzyć" rzeczywistego źródła zakłóceń.
Panie Jarosławie, a czy macie chociaż przypuszczenia co może powodować zakłócenia SFN na tak dużą skalę - od Gorlic po Gubałówkę. Ponadto zastanawiające jest, że te zakłócenia SFN pojawiają się zawsze po jakichś zmianach w nadawaniu:
- gdy ruszył mux-2 z Gorlic, od razu przez kilka dni nie było mux-2 z Przehyby i Suchej Góry
- zaraz po testach mux-1 z Tarnowa przez ok.10 dni nie było odbioru mux-2 z Gorlic i Przehyby
- kilka godzin po włączeniu mux-1 z Gorlic prze kilka dni nie było odbioru na k.45 z Gorlic, Tarnowa i Przehyby
- po ostatnim zwiększeniu mocy nadawania mux1/2 z Suchej Góry przez tydzień brak odbioru mux-2 z Gorlic i Przehyby
W okresach między wspomnianymi przerwami odbiór zawsze był. Przynajmniej u mnie zawsze powracał bez jakiejkolwiek ingerencji w instalację. Więc gdzie może leżeć przyczyna ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zwiększenie mocy na SG nie miało żadnego związku z tym. Sprawdziliśmy to dokładnie.

ansowa22

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: ansowa22 »

Nie mogło miec wpłwyu gdyż z Suchej góry sa już inne kanały niż z Prechyby

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

K63 pisze: Więc gdzie może leżeć przyczyna ?
Pytanie jak najbardziej zasadne, ale tak jak wspomniałem wcześniej, nie zdążyliśmy tego namierzyć. Nie pochodziło ono z naszej sieci, to wiemy.
Zwiększenie mocy odbywa się poprzez stopniową zmianę parametrów nadajnika, ogólnie ujmując z pozycji jego konsoli sterowania, co nie ma nic wspólnego z siecią dosyłową czy synchronizacją innych nadajników tym bardziej pracujących w innych obiektach, na innym kanale.

mpower
Posty: 40
Rejestracja: 8 września 2012, o 16:13
Odbiornik: Panasonic TX50C10Y
Instalacja antenowa: 2xTelmor IQ Optima.Wzmacniacz Hirschman CMU108. Multiswitch TRIAX 12.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubalowka.Prechyba

TVNY POWROCIŁY DO BIAŁKI TATRZANSKIEJ

Post autor: mpower »

Po problemach z jakoscia sygnalu mux2 powrocil do Białki Tatrzanskiej....ciekawe w czym tkwil problem?
Ktos ma jakis news?

ansowa22

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: ansowa22 »

Warunki propagagacyjne mogły tez miec wpływ na odbiór. Temperatura powietrza spada. Mam pytanie czy na stronie DVB-T EU wprowadzono zmiany zasiegów po zwiększeniu mocy. różnic jako takich nei widze choc może byc inaczej

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: belzebiusz »

Tu są zawsze wypisane wszystkie aktualizacje na dvbtmap.eu:
http://www.dvbtmap.eu/rssviewer.html

ansowa22

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: ansowa22 »

Nie w tym wypadku SFN Sucha Góra Krosno już nie jest w tej sieci mux 2 kanał 32 a mux 1 kanał 42

kolak

Brak odbioru mux 2

Post autor: kolak »

Witam.
Mam dekoder dvb-t WIWA HD-80 antene siatkowa z wzmaczniaczem MC 9101 i symetryzatorem na wtyczcze do dekodera 75OHM.
Mam problem iz odbiera mi mux-1 z nadajnika chyba z krakowa-choragwicaka,sygnał jakosc 100%,moc 5-6% i lecz problem w tym ze nie odbiera mi wcale mux-2 bo na tym mi zalezy,Co mam zrobic aby mi to odbierało?.Mieszkam w Jurkowie/koło limanowej .Prosze o pomoc

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Brak odbioru mux 2

Post autor: m@rtops »

a jak zasilasz ten wzmacniacz? :roll: (zasilacz czy z dekodera?)
twoje położenie - jest przeszkoda ale przy tej odległości i wzmacniaczu 5-6% mocy? :shock:
coś nie tak z instalacją
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark23891

kolak

Re: Brak odbioru mux 2

Post autor: kolak »

zasilacz mam podłączony do wtyczki z kablem ktora wtykam do dekodera(12v).Siła 5-6% ale jakosc 100% moge tez ustawic siłe 100% ale jakosc 40 i wtedy nic mi nie chodzi.Wszytko raczej dobrze podlaczone.mux-1 odbiera idealnie ale jak szukam mux 2 to nic zero sygalu

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Brak odbioru mux 2

Post autor: m@rtops »

a na którym kanale masz mux1?

kolak

Re: Brak odbioru mux 2

Post autor: kolak »

mux-1 mam na kanale 25

a mux-2 szukalem na 64 ,48 i nic ,zero odbioru

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Brak odbioru mux 2

Post autor: m@rtops »

wg "dvbt map" mux 2 ma "postrzępiony" zasięg ale powinieneś odbierać
sprawdź wszystkie połączenia - może we wtyczce z separatorem oplot styka się z żyłą główną (wystarczy że gdzieś jeden z drucików zacznie stykać :? )

kolak

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kolak »

ok sprawdze,ale jesli by ak bylo to chyba nie odbierał bym mux-1 co nie?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: m@rtops »

jest opcja że twoja antena ma wyższy zysk na niższej częstotliwości , po za tym niższe kanały lepiej się "niosą" ;)

ansowa22

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: ansowa22 »

trzeba zwiększyć moc 50 KW EPz Prechyby Gołkowice 20 KW ERP to za mało żeby zapwenić porawny odbiór po drugie emisja jest zbyt kierunkowa tylko Nowy Sacz trzeba rozbudować system nadawczy.

grzesju

Odbiór DVB-T w Limanowej

Post autor: grzesju »

Witam wszystkich

Mam problem ze złapaniam poprawnego sygnału cyfrowego z Choragwicy.
Odbiór w Limanowej na południowym stoku Łysej Góry (osiedle Nad torem). Do tej pory odbiór analogu z Choragwicy na siatce ze wzmacniaczem ( TVP1 z lekkim odbiciem i minimalnym sniegiem, TVP 2 idealna, TVP 3 idealna, Polsat minimalny snieg).
Brak sygnału DVB-T.
Zmieniłem antenę na Dipol Tri-digit ze wzmacniaczem LNA177. Analog odbiera podobnie (mniejszy sniej na Polsacie) - TVP1 brak bo nadają na kanale 10.
Odbiór DVB-t jest ale mocno sie tnie obraz. Próbowałem ustawiać antenę ale to nic nie daje . Na dekoderze wskażnik sygnału lata od 0 do ok 60%. Kabel nowy od anteny do dekodera jakieś 10 m.

Czy ktoś odbiera w tym rejonie DVB-t bez problemu? a jeżeli tak to na jakiej antenie?

michelin

Re: Odbiór DVB-T w Limanowej

Post autor: michelin »

Podaj dokładniejsze dane gdzie mieszkasz, bo to osiedle jest położone od 415 do 485 m n.p.m jak tak na szybko sprawdziłem.
I jeszcze na jakiej wysokości nad terenem masz zawieszoną antenę.
Link do strony z profilem terenu pomiędzy nadajnikami a punktem losowo wybranym na Twoim osiedlu. Zmień położenie tej zielonej strzałki na odpowiadające twojemu położeniu
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... A7CC3EDF91
Ostatnio zmieniony 11 października 2012, o 15:45 przez michelin, łącznie zmieniany 1 raz.

grzesju

Re: Odbiór DVB-T w Limanowej

Post autor: grzesju »

wg dvbtmap.eu w moim punkcie jest 447 m n.p.m. , antena wisi na wysokości ok 13-15 m nad ziemia
analog odbiera prawie idealnie (poza polsatem z lekkim sniegiem)

Zablokowany