Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

wojti

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: wojti »

Pozwolenie cały czas chyba jest http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7 -tak samo, jak dla stolicy. W zasadzie jedyna różnica to taka, że w Warszawie nadają a w Krakowie nie :( Bo i w stolicy mazowsza i w stolicy małopolski możliwe są narazie tylko testy. Więc czego stolica małopolski jest dyskryminowana ???

danielmat

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: danielmat »

PanGie pisze:To może ktoś z Emitela się wypowie czy jest szansa na testy z Chorągwicy w okresie świątecznym czy nie? Jakieś pozwolenie na te testy pewnie trzeba zdobyć a to może chwile potrwać. A jeśli nie będzie testów to przynajmniej w spokoju będziemy przygotowywać się do świat :)
Emitel wielokrotnie się wypowiadał, że w Krakowie do czasu uruchomienia emisji komercyjnej żadnych testów już nie przewiduje. Proponuję więc skończyć bezproduktywną dyskusję bo to i tak nic nie da. Nie ma co żebrać o tydzień czy dwa testów tylko trzeba trzymać kciuki za jak najszybsze uruchomienie nadawania komercyjnego.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: gorki »

Znowu Warszawka na pierwszym miejscu brawo, moze trzeba jeszcze stary gród Kraka ogrodzić z dopiskiem muzeum starozytne.Smiac mi sie chce jak Slowacy ida do przodu a u nas nie mozna sie dogadac w prostych sprawach wstyd i ciemnogród.Chca kasy zrobmy sciepe narodowa niech bedzie tym na górze glupio. :lol:

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: gorki »

Panowie z Emitela wiem że niczego nie zawaliliście ale krew mnie zalewa co sie wyprawia w pionie decyzyjnym sredniowiecze pozdrawiam i wszystkiego dobrego w nowym roku.P.S życze jak najwiecej uruchomionych nadajnikow dvb-t.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: abusutor »

Wiadomo coś kiedy na chorągwicy będą testy lub prawdziwe nadawanie cyfrowe??

uggp

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: uggp »

Kraków to już upadły bastion. W tej chwili front się przesunął na linię ostatnich nadajników, które jadą testowo i ich emisja wisi na włosku.
Tytułowe "Kraków w pierwszym czy trzecim etapie" nie ma już sensu, bo nie ma harmonogramu. Wiadomo tylko, że małopolska będzie na końcu. Dlatego w naszym (krakusów) interesie jest pilnowanie, żeby jak najszybciej ruszyła komercja wszędzie tam gdzie są teraz testy. Do "starej" II fazy wiele nie potrzeba (od strony technicznej). Tak że dawny III etap jest w zasięgu ręki, tylko rząd musi zrobić porządek z ustawami, bo tak jest teraz to jest do bani.

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: PanGie »

Czy dobrze rozumuję? Brak testów w Krakowie a ich obecność np. w Warszawie to wina Polsatu, TVN-u, TV4 i Puls-u bo nie chcą finansować testowej emisji w Krakowie? Bo z tego co czytam w sieci to emisje testowe DVB-T są "sponsorowane" prze nadawców komercyjnych (MPEG4) i TVP (MPEG2). Jeśli tak jest to niech ktoś skrobnie maile do ww. telewizji z zapytaniem dlaczego tak im nie zależy na Krakowie?

uggp

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: uggp »

PanGie pisze:Czy dobrze rozumuję? Brak testów w Krakowie a ich obecność np. w Warszawie to wina Polsatu, TVN-u, TV4 i Puls-u bo nie chcą finansować testowej emisji w Krakowie? Bo z tego co czytam w sieci to emisje testowe DVB-T są "sponsorowane" prze nadawców komercyjnych (MPEG4) i TVP (MPEG2). Jeśli tak jest to niech ktoś skrobnie maile do ww. telewizji z zapytaniem dlaczego tak im nie zależy na Krakowie?
Dobrze rozumujesz. Zresztą było to już kilka razy poruszane. Emisję testową sponsorują komercyjni. I mimo, że Emitel w każdej chwili może włączyć a podpisana zgoda na to czeka w UKE to Krakowa nie chcą w DVB-T. Małopolska to teren górzysty, jest tutaj kupę "pakietów familijnych" i TNK. W samym mieście kablówka ma się dobrze. Masa ludzi ma tylko ją po to żeby mieć kanały podstawowe. To są żniwa i jedynie ustawy mogą rozbić ten układzik.

pascal

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: pascal »

Witam
Chciałbym uzyskać informację od zarządu lub administracji forum kilka konkretnych informacji odnośnie wznowienia nadawania telewizji DVB-T z Krakowa:
1. Czy odbędą się jakieś testy ?
2. Kiedy planowane jest oficjalne uruchomienie nadajnika w Krakowie ?
3. Czy jest gdzieś dostępna mapka zasięgów z nadajników w Krakowie ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie będzie testów.
Poza harmonogramem nie znam innej daty, a czy ujęta w przytoczonym dokumencie będzie realna - nie wiem.
Nie ma publicznie dostępnej mapy zasięgu nadajnika w Krakowie, emisja nie istnieje.

D4r3k

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: D4r3k »

Czy jest szansa żeby nadajnik ze Skrzycznego nadawał jakiś czas test w MPEG4 i może z ciut większą mocą abyśmy w Krakowie mogli coś zobacyzc :)?

pascal

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: pascal »

kolega zadał dobre pytanie. Czy planowane są jakieś modernizacje nadajnika na Skrzycznym w celu zwiększenia siły nadawania ? jeśli tak to kiedy i na jaką moc nadawania?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie.

lpm11

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: lpm11 »

pascal nie masz tak źle. Ustaw antenę kierunkową na Skrzyczne i próbuj odbierać.
Mój kolega mieszka na zachodzie Krakowa i ma odbiór.

pascal

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: pascal »

lpm11 mieszkam w jakiejś większe dziurze i mam 50% siły nadawania i 60% jakości nadawania max - wczoraj ustawiałem antenę i dlatego zadałem to pytanie. A jaką antenę i płytkę ma twój znajomy ?

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: apk »

W drugim etapie ma być uruchomiony nadajnik „ZAKOPANE-RABKA” na którym jest nadawane TVP 1 ( 31 kan.) TVP 2 ( 36 kan.) z mocą 10 i 15 kw. A więc jeśli nadajnik będzie miał 25 – 100 kw. To w Krakowie będzie można odbierać DVB-T .
Nie znam możliwości technicznych ale gdyby gdzieś w pobliżu Giewontu na wysokości powyżej 1500 m.n.p.m. można było by tam uruchomić nadajnik 100 kw. Który zapewnił by duży zasięg .
Jeszcze Wisła jest szansą dla Krakowa na którym jest nadawane TVP 1 , TVP 2 , Polsat na 24 , 41 , 58 kanale z mocą 100 kw. i nadajnik DVB-T z mocą 0,5 kw. Oczywiście nadajnik powinien mieć większą moc aby zapewnić odpowiedni zasięg .
Mam pytanie gdzie można znaleźć z jakie moce są przewidziane dla nadajników DVB-T.

danielmat

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: danielmat »

apk pisze:W drugim etapie ma być uruchomiony nadajnik „ZAKOPANE-RABKA” na którym jest nadawane TVP 1 ( 31 kan.) TVP 2 ( 36 kan.) z mocą 10 i 15 kw. A więc jeśli nadajnik będzie miał 25 – 100 kw. To w Krakowie będzie można odbierać DVB-T ...
Jak będzie miał mniej to też może być dobrze. Mieszkam w Krakowie i na antenie DIPOL 16/21-69 DVB-T odbieram TVP1 i TVP2 z Rabki aż miło, bez jakichkolwiek zakłóceń.
Osobiście również czekam z niecierpliwością na uruchomienie DVB-T z Rabki bo to prawdopodobnie zapewni mi odbiór DVB-T.

pascal

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: pascal »

Ktoś wie jaki teraz jest sygnał analogu z Rabki w okolicy Oświęcimia ?

cytrysek

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: cytrysek »

Mnie również zadowala na chwile obecną uruchomienie nadajnika DVB-T w Wiśle.
Aktualnie w Krakowie na słabej antenie odbieram stacje z tego nadajnika i liczę na odbiór TV cyfrowej z Wisły jako alternatywę dla wspaniałomyślnego harmonogramu stworzonego przez UKE.
Oczywiście do czasu uruchomienia wreszcie nadajnika w Krakowie.

Stąd też moje pytanie:
czy na dzień dzisiejszy możliwe jest uruchomienie nadajnika w Wiśle w terminie przewidzianym w harmonogramie i czy ewentualnie znany jest czas pierwszego włączenia emisji (może przed planowanym terminem?) ?

pascal

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: pascal »

Mówiąc krótko komuś zależy aby w południowej Polsce nie było telewizji cyfrowej jak najdłużej, tak Katowice jak Kraków będą miały cyfrówkę dopiero po połowie 2011 a Skrzyczny nadaje bardzo słabo :x , mam tylko nadzieję że to co się dzieje z dvb-t w Polsce wezmą pod uwagę wyborcy. W końcu mamy Irlandię ... :lol:

Zablokowany