Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

uggp

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: uggp »

Nasuwa mi się takie pytanie.
W związku, że "stary" harmonogram się sypnął, czy ktoś w ogóle rozważa WCZEŚNIEJSZE wyłączenie bezsensownych dodatkowych nadajników analogowych nie tylko w Małopolsce ale generalnie na południu Polski?
Powiedzmy sobie szczerze,teraz to jest jakieś nieporozumienie. W weekend byłem poza Krakiem, kierunek na południe. Przeskanowałem z ciekawości pasmo i co chwilę widzę albo TVP2 albo Polsat. Ale żeby było ciekawiej żaden sygnał nie jest dobry, jest taki sobie (problem z odbiciami). Te nadajniki to chyba doświetlają same siebie i niepotrzebnie zajmują częstotliwości. Nikt rozsądny z tego nie korzysta bo jak chce się mieć sygnał akceptowalny to się wisi na SAT.
Wydaje mi się, że nikt by się nie obraził, jakby zamiast tego badziewia, włączyć w to miejsce DVB-T z kanałem, który znika z analogu.
Jak sobie pomyślę, że DVB-T blokuje jakiś nadajnik, który dobry sygnał to daje w lasy, to mnie trochę nosi.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Poland »

Można spróbować powyłączać te nadajniki tylko nikt nie będzie protestował po ich wyłączeniu.
Generalnie DVB-T powinno być na dzień dobry uruchamiane tam gdzie już miało swoje testy (a w drugiej kolejności w innych lokalizacjach) a więc i na tej liście powinna być reprezentująca mój region Chorągwica z resztą to jeden z bardziej znanych obiektów Emitela więc lepsze traktowanie byłoby na miejscu.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: apk »

A więc we Wrocławiu też powinni wznowić emisję DVB-T :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Poland »

To jest jakby co tylko moja opinia w tej sprawie :)

piotr2802

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: piotr2802 »

W pierwszej kolejności DVB-T powinno być uruchamiane w rejonach gdzie są duże skupiska ludności (Śląsk , Malopolska itp.). Duża liczba mieszkańców to tak samo duża liczba posiadaczy nowoczesnych telewizorów z tunerem mpg-4 i wtedy testy DVB-T są bardziej miarodajne bo więcej osób testuje. Wiadomo też że sygnał cyfrowy DVB-T ma kilkakrotnie wiekszy zasięg niż sygnał analogowy przy tej samej mocy nadawania (wykazały to ostatnie testy Chorągwicy rok temu) i wtedy tereny górskie znacznie by na tym zyskały, bo odbiór by był bez objawiających się odbić lub smug w sygnale analogowym.

uggp

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: uggp »

piotr2802 pisze:... i wtedy tereny górskie znacznie by na tym zyskały, bo odbiór by był bez objawiających się odbić lub smug w sygnale analogowym.
dokładnie, tylko czemu w żadnej z koncepcji nie ma pomysłu na wcześniejsze powyłączanie tych małych nadajników?
powtarza się tylko, że "nie ma warunków technicznych" inaczej mówiąc nie ma wolnych częstotliwości

To co w końcu blokuje DVB-T w Krakowie, czy też Wrocławiu? Rząd? Ustawy? Przepisy? Czy może utrzymywanie na siłę starych technologi?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Drekan »

uggp pisze:Nasuwa mi się takie pytanie.
W związku, że "stary" harmonogram się sypnął, czy ktoś w ogóle rozważa WCZEŚNIEJSZE wyłączenie bezsensownych dodatkowych nadajników analogowych nie tylko w Małopolsce ale generalnie na południu Polski?
Powiedzmy sobie szczerze,teraz to jest jakieś nieporozumienie. W weekend byłem poza Krakiem, kierunek na południe. Przeskanowałem z ciekawości pasmo i co chwilę widzę albo TVP2 albo Polsat. Ale żeby było ciekawiej żaden sygnał nie jest dobry, jest taki sobie (problem z odbiciami). Te nadajniki to chyba doświetlają same siebie i niepotrzebnie zajmują częstotliwości. Nikt rozsądny z tego nie korzysta bo jak chce się mieć sygnał akceptowalny to się wisi na SAT.
Wydaje mi się, że nikt by się nie obraził, jakby zamiast tego badziewia, włączyć w to miejsce DVB-T z kanałem, który znika z analogu.
Jak sobie pomyślę, że DVB-T blokuje jakiś nadajnik, który dobry sygnał to daje w lasy, to mnie trochę nosi.
TVP zamierza do wyłączenia analogu wykorzystywać na 3 MUX REG przewidziane przez UKE wolne częstotliwości. Nikt w telewizji publicznej nie wpadł na pomysł wyłączenia nadawania analogowego, by zwolnione miejsce wykorzystać na DVB-T. Nawet niewykorzystane aktualnie częstotliwości dywidendy cyfrowej nie zainteresowały TVP, której przecież powinno zależeć na jak najszybszym uzyskaniu docelowego pokrycia swojego multipleksu. :o

Tak więc szanse na wyłączenie którejkolwiek z mnóstwa stacji retransmisyjnych są niewielkie. Trzeba się pogodzić z tym, że porządek przyniesie dopiero wyłączenie analogu. :(

Pocieszeniem może być fakt, że żadna z tych stacji nie blokuje DVB-T, ponieważ nie ma na razie czego blokować. NTC niestety nie potrafi aktualnie wystartować. :cry:

Dopóki nie rozpocznie się ogólnokrajowa akcja informacyjna informująca ogół społeczeństwa o przejściu z nadawania analogowego na cyfrowe i wszystkich korzyściach i wadach tego procesu, nikt z nadawców dla garstki pasjonatów nie zdecyduje się przyśpieszać wdrażania NTC. :evil:
piotr2802 pisze:W pierwszej kolejności DVB-T powinno być uruchamiane w rejonach gdzie są duże skupiska ludności (Śląsk , Malopolska itp.)
Można ten wniosek zgłosić. Ostatecznie może do czasu uruchomienia komercyjnego nadawania, ktoś raczy się zainteresować tym wnioskiem. :?

Osobiście mam nadzieję, że rosnące opóźnienia skrócą maksymalnie harmonogramy uruchamiania poszczególnych multipleksów. A o terminach włączania poszczególnych nadajników będą decydowały nie widzimisię urzędników, lecz realne terminy dostosowywania tych obiektów do nadawania DVB-T. ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Poland »

Popieram. Kraków zasługuje na nadawanie DVB-T od pierwszego etapu - zresztą mamy wolny kanał czyli 25 oraz coś w okolicach 61-69 a i testy u nas były prowadzone w prawidłowym MPEG. Więc taki Rzeszów(lub Wisła) gdzie jest bodajże tylko MPEG2 jest od nas daleko w tyle.

husky83

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: husky83 »

No patrzcie jaki do przodu...
Ale powiem tak: u nas (Wisła) było (czas przeszły - tak jak u was) nadawanie w mpeg4 (TVP HD),z tą różnicą, że u nas emisja trwa (wprawdzie w mpeg2) do dzisiaj...
Dlaczego nie ma mpeg4? bo już nie ma sprzętu.. był a już nie ma.. może u Was jest tak samo?
I oprócz Krakowa, Wisła (i Rzeszów) także powinna być w pierwszym etapie. Do tego Wrocław i Trójmiasto. A jak będzie - przekonamy się.

A takie wywyższanie się "Kraków zasługuje, inni nie" to... Pozostawię bez komentarza ;)
Ja mogę powiedzieć (ale nie jestem takiego zdania) "Wisła zasługuje na pierwszy etap, bo emisja trwa nadal, tylko że w mpeg2, a mpeg4 mają przetestowane.. Taki Kraków przerwał emisję - widocznie nie spieszy im się z DVB-T, więc mogą poczekać do dziesiątego etapu"...

Więc może nie dyskutujmy o tym 'kto zasługuje a kto nie' tylko o tym jak jest i jak być powinno, bez dyskryminowania innych.

uggp

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: uggp »

Jeśli chodzi o Wisłę to MPEG4 powinien już być tam dawno dawno temu. Jak tylko pojawiła się myśl dotycząca standardu w Polsce. No bo jak już idzie cyfrowo i standard ustalony to po co robić na przekór?

Jeśli chodzi o wypowiedź kolegi na temat "pierwszeństwa" to myślę, że chciał powiedzieć, iż istnieje komercyjne uzasadnienie takiej emisji, zresztą tak jak w Rzeszowie, Wrocławiu itp. Po prostu jest kupę ludzi z odbiornikami gotowymi do odbioru. A że u nas kolejność to:
1. Kolesiostwo
2. Polityka
3. Komercja
4. Logika i zdrowy rozsądek
no to mamy jak mamy.

A sprzętu do nadawania to w Kraku pewnie już dawno nie ma, bo pojawiały by się sporadycznie jakieś testy.

wuwu

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: wuwu »

Podobno wszystko się zmieniło i stare ustalenia są nie aktualne także na tą chwilę kiedy startuje DVB-T w Krakowie?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Poland »

Chyba dalej nad nami wisi termin zwany 2011 rokiem choć może się to zmienić i Kraków może awansować do wyższego etapu.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: gorki »

Poczekajmy do września z tego co wiem jest nadzieja myślę ze pan Jarosław mógłby coś dodać oczywiście pod warunkiem ze nie będzie to tajemnica firmowa.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: gorki »

Czyli po dwóch dniach milczenia rozumiem to jako potwierdzenie z pewnego źródła.Pozdrawiam panie Jarku.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla Krakowa nic się nie zmieniło - jedyna konkretna data to 10.2011 dla uruchomienia mux3.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: igorlan »

gorki pisze:Poczekajmy do września z tego co wiem jest nadzieja myślę ze pan Jarosław mógłby coś dodać oczywiście pod warunkiem ze nie będzie to tajemnica firmowa.
He he to się dowiedziałeś, coś to twoje źródło chyba ciągnie informacje z kapelusza :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Poland »

Jarosław Bałuka pisze:Dla Krakowa nic się nie zmieniło - jedyna konkretna data to 10.2011 dla uruchomienia mux3.
I to błąd tych co to ustalali - wychodzi na to że to Małopolska będzie jako 20% bez DVB-T przy tym co się tamta KRRiTV chwaliła :(

wuwu

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: wuwu »

mux3. A może tak mux1 i 2 zostaną uruchomione we wrześniu razem z podobno z 90% powierzchni Polski?
Ale widzę, że na wrzesień nawet następnego roku nie można liczyć ;)

Kraków - miasto satelit i kablówek.

stanny

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: stanny »

dziękujemy!
i tak szkoda zdrowia na oglądanie publicznej tiwi. :lol:
pozostaje mieć nadzieję,że do czasu uruchomienia dvb-t obiektywizm i profesjonalizm staną się znanymi pojęciami dla TVP

Xristof

Re: Kraków w pierwszym czy trzecim etapie ??

Post autor: Xristof »

Jarosław Bałuka pisze:Dla Krakowa nic się nie zmieniło - jedyna konkretna data to 10.2011 dla uruchomienia mux3.
Po co sie przepychac, w którym etapie bedzie Kraków, skoro wszystkie uruchomienia beda przesuniete poza III etap. :P

Zablokowany