Odbiór DVB-T w pd.Sądecczyźnie (Krynica, Muszyna, Piwniczna)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Odbiór DVB-T w pd.Sądecczyźnie (Krynica, Muszyna, Piwniczna)

Post autor: twmichal »

Założyłem ten temat ze względu na typowe problemy odbioru dla tej części Małopolski. Jako osoba bardzo dużo chodząca po górach mogę także coś doradzić w sprawie odbioru w takich terenach.

Jak ogólnie jest z odbiorem MUX-1 i MUX-2 w tych rejonach? Wiadomo, że anteny z Przechyby nie są ukierunkowane na wschód, a podejrzewam że nawet jakby by były, to i tak te obszary są w cieniu gór (na wschód od Przechyby Beskid Sądecki jest wyższy)
Z jakich lokalizacji najlepiej odbiera tam radio? - mam na myśli te obiekty, z których jest emisja MUX-1 i MUX-2 i wiem, że punktowo mają one bardzo silny sygnał na tym obszarze
Są to:

Góra Św. Marcina
Sucha Góra
Św. Krzyż (znakomity odbiór np. w okolicach Tylicza czy Leluchowa!)
Solina/G. Jawor
Chorągwica

i wreszcie bliższe obiekty:
Przechyba
Komin EC Glinik Gorlice

Linki dałem w celu zapoznania się z częstotliwościami radiowymi z tych obiektów.

Na jakich antenach odbieracie tam TV? Z doświadczenia wiem, że do obszarów, gdzie nie mamy bezpośredniej widoczności ze stacją nadawczą zostają tylko odbicia - a więc antena powinna mieć porządny reflektor i (o ile to potrzebne) wzmacniacz.
Dodatkowo sezonowo mogą być potrzebne będą korekty ustawień anteny, ze względu na zmienną szatę roślinną i pokrywę śnieżną.
Kierunkowa antena może dać pozornie lepsze rezultaty, ale okaże się że korekty muszą być częstsze, a każdy MUX może odbierać przy innym ustawieniu.

Oprócz radia dobrą wskazówką gdzie kierować antenę może być:
1. Kierunek ustawienia doliny - wylot doliny "pokazuje" kierunek najczęściej na najlepszy możliwy obiekt. Przykłady?
- odbiór lokalnych stacji z Kielc i świetny odbiór ze Św. Krzyża w dolinie Wisłoki i okolicach Jasła
- odbiór z Kielc, a nawet Włoszczowy czy Łodzi w dolinkach reglowych w Tatrach.

2. Najbliższe wzniesienie jest dobrym reflektorem. Kierunek, w którym opada stok "pokazuje" kierunek na obiekt. Antenę najlepiej ustawić albo na wzniesienie, albo równolegle plecami do niego.
Przykłady?
- odbiór stacji z Czech, Słowacji a nawet Węgier na pd. stokach Gór Świętokrzyskich.
- odbiór z Raszyna na Rusinowej Polanie w Tatrach

Mam nadzieję że pomogłem.
W razie czego proszę dzielić się wrażeniami z odbioru DVB-T w podanych w temacie regionach.

Zablokowany