DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

7 października zostanie uruchomiony nowy nadajnik telewizyjny w Gorlicach !

Informacja dla widzów wschodniej Małopolski ( powiat gorlicki). 7 października w godzinach popołudniowych planowane jest uruchomienie nowego nadajnika multipleksu MUX 3 w lokalizacji Gorlice/ Maślana Góra na kanale 34. Nadajnik zastąpi dotychczasowy Gorlice/ EC Glinik. Dla prawidłowego odbioru , należy antenę odbiorczą skierować w stronę szczytu Maślana Góra. Nadajniki pozostałych multipleksów, będą również zlokalizowane na Maślanej Górze na dotychczasowych kanałach. Zmiany o których informujemy, pozwolą na zwiększenie zasięgu odbieranych programów w naziemnej telewizji cyfrowej.
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/sp ... ainContent

Jest to bardzo dobra wiadomość. Odbiorcy we wschodniej Małopolsce i na Podkarpaciu uzyskają nową alternatywę odbioru NTC.
Na marginesie mała uwaga - nadajnik na Maślanej Górze nie jest nowy, gdyż obecnie na k.34 nadawane jest z niego doświetlenie mux-3 o mocy 0,005 kW. Obiekt należy do Centertel-a.

Ale dlaczego informacji o zmianie nadajnika nie ma stronie Emitela ?
Kolejne pytania - czy dotychczasowe moce będą zachowane ? Jaka będzie charakterystyka emisji ? Jak będzie wyglądał proces przełączania ? Czy będzie jakiś okres przejściowy, w którym funkcjonować będą obydwa nadajniki, czy też nastąpi jednorazowe wyłączenie starego i włączenie nowego nadajnika ?

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

Narazie jestem w terenie ale jak tylko będę w domu to sprawdzę czy przełączenie miało miejsce. Też mnie dziwi że ze strony Emitela brak jakich kolwiek informacji. Ja np dowiedziałem się o tym ze strony satkurier.pl :) Jeźli przełączenie nastąpi bez zmiany parametrów emisji to zasięg zwiększy się dość sporo. :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

Jestem teraz poza domem, ale mam wiadomość od kolegi z Gorlic, że o 15-ej został wyłączony nadajnik na kominie EC.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

Potwierdzam sygnał jest już z Maślanej Góry bo antenę mam ustawioną na komin EC i na kanale 34 i 36 siła sygnału 30 jakość 70 kanał 45 siła 20 jakość 0

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: K63 »

W/w kolega ma jeszcze na dachu niezdemontowaną antenę po analogu skierowaną na Górę Cmentarną ( mniej więcej ten sam kierunek co Maślana ). Na niej łapie z Maślanej mux-2 i mux-3 (siła i jakość ok.70%). Mux-1 nie odbiera (siła i jakość - 0). Zapewne konieczna będzie korekta anteny, ale może to świadczyć że póki co moc nadajnika jest mniejsza niż tego na kominie EC.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To też, ale przede wszystkim antena nadawcza jest znacznie wyżej zawieszona.

Jutro postaram się zaktualizować tabelki z wykazem aktualnych parametrów emisji na stronie www.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kroczek12 »

Panie Jarosławie, widzę że k.34 (MUX3) i k.36 (MUX2) jest już z Maślanej Góry nadawany bo mój odbiornik w końcu pokazał 100/100 :). Jednak mój odbiornik nie dostrzegł by pojawiła się emisja na k.45 (MUX1). Czy ten MUX1 będzie włączony w późniejszym czasie? Można powiedzieć lada chwila czy to późniejszy termin?

wojtekll

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: wojtekll »

u mnie w centrum teraz brak sygnału na dotychczasowym "sprzęcie" (dipol i symetryzator), nie dla wszystkich to dobra wiadomość !

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: manguscik »

kroczek12 u mnie też około godz 20 nie było kanału 45 ale później coś koło 21 już był z siłą i jakością jak pozostałe muxy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wszystkie trzy MUX-y pracują z Maślanej Góry z tą samą mocą ERP.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: viva0 »

0.5KW czy 20kW

kAzek29

Re: DVB-T z SN GORLICE EC GLINIK

Post autor: kAzek29 »

Witam,
Mam pytanko czy ktoś z mieszkańców Gorlic (ściślej z Konopnickiej) został "uszczęśliwiony" brakiem sygnału? Mam antenę pokojową ze wzmacniaczem do tej pory (z komina) odbierałem bez żadnego problemu teraz nie idzie złapać sygnału wprawdzie są miejsca gdzie ustawiając antenę chwilowo jest słaby sygnał i znika znowu się pojawia w sumie nie da się oglądać. Mam pytanko czy na Maślanej Górze prace już się zakończyły i wszystko chodzi z pełną mocą i tak już zostanie czy jeszcze będzie coś robione, bo nie wiem czy muszę kupić nową antenę czy jest szansa że się poprawi i będę mógł nadal odbierać przy pomocy obecnej.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Emisje pracują już z docelowymi parametrami.
Trzeba pamiętać, że emisje nie są projektowane na odbiór na antenach pokojowych lecz na antenach zewnętrznych. Stąd jeśli na pokojowej brak jest poprawnego odbioru należy zastosować antenę zewnętrzną.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

@kAzek29 - sądzę że nadajnik na Maślanej pracuje z mocą niższą niż z komin EC ( Pan Mroczkowski zobowiązał się podać dzisiaj nowe parametry ). Ponadto do komina masz ok. 2 km, a do nowego nadajnika ok. 8 km. Wbrew pozorom dalej wcale nie znaczy gorzej. Oczywiście o wszystkim decydują lokalne warunki odbioru.
Tą pokojówkę masz ze wzmacniaczem czy bez ? Przed montażem anteny zewnętrznej sprawdź możliwość odbioru w obydwu wariantach.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kroczek12 »

Antena już przekręcona w kierunki wieży na Maślanej Górze. Wszystko pięknie już pracuje. Wszystkie multipleksy mam w Grybowie już na maksymalnych parametrach po 100%. Znajomi też mi już przekazali m. in. z niższej części Grybowa, że odbiór od dzisiaj porannych godzin jest już wyśmienity.

Wielkie dzięki i ukłon dla Emitela za dobrą robotę.


edit. Proszę zobaczyć jak mieszkańcy całej Gminy Grybów byli dotychczas zasłonięci przez omawianą górę Maślaną do komina EC w Gorlicach. To się nie mogło inaczej skończyć jak właśnie zmianą lokalizacji na Maślaną Górę.

andrzej_ar
Posty: 3
Rejestracja: 8 października 2014, o 17:27
Odbiornik: Philips 40pfl4008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice EC a teraz pewnie Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: andrzej_ar »

kAzek29 - ja wprawdzie nie z Konopnickiej ale ze Słowackiego tak zostałem uszczęśliwiony że :
- jak miałem sygnał z komina EC miałem sygnał ok 98% jakość 100%
teraz na tej samej antenie : sygnał max 13% jakość od 5-40%
I nie wiem co zrobić bo na Maślaną nie mam widoku żadnego, tzn mieszkanie mam wystawione oknami na wschód i Maślana jest jakby po drugiej stronie budynku.... I szczerze mówiąc nie wiem co teraz zrobić bo anteny sat nie mam możliwości założyć - mam dużą nieusuwalną przeszkodę a na kablówkę nie mam ani ochoty ani potrzeby...

Z mojego punktu widzenia ta zmiana lokalizacji (zresztą praktycznie bez jakiejkolwiek informacji) jest bardzo złą...

ik26

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: ik26 »

andrzej_ar pisze:Z mojego punktu widzenia ta zmiana lokalizacji (zresztą praktycznie bez jakiejkolwiek informacji) jest bardzo złą...
Bez obrazy ale obecna lokalizacja była proponowana na samym początku wdrażania dvb-t ze względu na idealną lokalizację nadajnika Maślana Góra i jego zasięg. Ja obecnie mogę odbierać naziemną tv bez zakłóceń co nie było mi dane od początku istnienia TVP taka lokalizacja (wyłączając TV SAT).
Masz rację że to była niespodzianka jeśli chodzi o zmianę, dla jednych dobra dla innych kłopotliwa( próbuj może z odbicia złapać sygnał).

andrzej_ar
Posty: 3
Rejestracja: 8 października 2014, o 17:27
Odbiornik: Philips 40pfl4008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice EC a teraz pewnie Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: andrzej_ar »

Proponowana była owszem ale przez użytkowników natomiast przez Emitel o ile pamiętam była dość stanowczo odrzucaną odkąd postanowiono że będzie nadawanie z komina EC - nie dopuszczano chyba nawet możliwości doświetlania z Maślanej choć wiele osób jeszcze przed uruchomieniem mux-ów z komina o tym pisało.

Z odbicia mogę mieć problem - chyba że się na górę parkową ustawię :) bo przed sobą nie mam nic innego... no jeszcze jeden blok po sąsiedzku... No nieciekawie mi się teraz porobiło.

Żeby choć jeden komunikat jakiś konkretniejszy - jak by wymagała choć odrobina szacunku dla odbiorców/użytkowników - to może chociaż jakąś antenę większą bym kupił a tak to przychodzi się do domu, tv brak, wiadomości brak i zaczyna się grzebanie w necie. Dobrze że adres forum znam to długo nie szukałem. A ten kto nie wie to myśli że coś się popsuło... Bo przecież strona Emitela też do najpopularniejszych nie należy :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

No i po kilku dniach dotarłem w końcu do domu. Wziąłem dwie leżące pod ręką anteny i zrobiłem szybko pomiar. Pomiar przeprowadzony dosłownie "z biodra" - bez wychodzenia na dach i umieszczania anten na maszcie - czyli na wys. 1 m.
Odległość od nadajnika 7,4 km wg dvbtmap.eu, (6,6 km wg sat-charts.eu. ale lokalizacja nadajnika na tej stronie jest źle zaznaczona), azymut 176 st.
Profil Obrazek

Wyniki pomiarów:
Antena Dipol 11/21-60(zysk do 10 dB) / antena Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI( zysk do 14 dB)
k.34 (mux-3)
siła: 77 dBuV / 78 dBuV
MER: 34 dB / 35 dB
preBER: 1.0E-08 / 1.0E-08
postBER: 1.0E-08 / 1.0E-08

k.36 (mux-2)
siła: 78 dBuV / 78 dBuV
MER: 34 dB / 35 dB
preBER: 1.0E-08 / 1.0E-08
postBER: 1.0E-08 / 1.0E-08

k.45 (mux-1)
siła: 79 dBuV / 78,5 dBuV
MER: 31 dB / 31 dB
preBER: 3.0E-08 / 1.5E-08
postBER: 1.0E-08 / 1.0E-08

Jak widać odbiór na obydwu antenach praktycznie się nie różni. Jeżeli wiązka skierowana na Gorlice ma takie same parametry, to przy podobnej odległości (ok. 8 km) i profilu, nie powinno być źle. Kwestia doboru anteny i jej lokalizacji.
No ale nasuwa się ciągle pytanie, dlaczego ta zmiana była objęta taką tajemnicą ? Dlaczego operatorzy nie zawiadomili władz miasta czy starostwa o swoich planach ? No chyba że zawiadomili, tylko ktoś w urzędzie puścił to mimo uszu. Dlaczego nadawcy nie umieścili paska informacyjnego na ekranie ? Jeszcze niedawno było to praktykowane.
Teraz jest chaos informacyjny, ludzie do siebie dzwonią i wypytują. Wielu nie wie o co chodzi. Jedni kręcą antenami, inni czekają bo myślą że to przejściowe problemy.
A Emitel nadal trzyma parametry emisji w głębokiej tajemnicy.
No to w końcu z jaką mocą nadaje Maślana ? 5 czy 10 kW ? Nie sądzę by było więcej. Jaka jest charakterystyka emisji ? Zapewne kierunkowa, ale ile w jakim kierunku ? Chyba można to już podać skoro stacja działa na parametrach docelowych.
Jutro jadę walczyć z kilkoma antenami w Gliniku i w Stróżówce. Zobaczymy jaki będzie efekt.
Ostatnio zmieniony 9 października 2014, o 23:20 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Panowie Emitelowcy zapraszam do Moszczenicy na pomiar sygnału. Dobrze że mam antenę na Suchą Górę bo o odbiorze mogłem zapomnieć. Wy tam czasem myślicie ? I przy okazji może zaktualizujecie listę z MUX-ami (aktualizacja: 2014-06-25) - chyba że się nic nie zmieniło od tego czasu.

Zablokowany