MUX8 w Krakowie

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Jeżeli ktoś dobrze pomyśli,można tanim kosztem zmodernizować swoją instalację ,o ile na to pozwalają lokalne warunki.

Wczoraj na działce wymieniłem siatkę na LPD za 35zł.
Siatka też nie poszła na straty,ponieważ uzupełniła ubytek w ogrodzeniu.

Co najważniejsze zerowa stopa bitowa błędów -BER
Na siatce kilkadziesiąt tys.przy wskazaniach na odb.100/98
Ponieważ siatka nie jest dostosowana do odb.VHF,wbrew pozorom nieco lepsze parametry uzyskuje się jak jest w pol.H niż odwrotnie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

Moim zdaniem to właśnie powinien być argument za tym by Emitel i UKE poprawili parametry dla Krakowa zmieniając polaryzacje na H i ewentualnie poszerzając moc do 20 lub 25 kW.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Ale piszesz bzdury.
Dla Krakowa i okolic poziom sygnału wystarczył by rzędu kilku watów.
Przynajmniej nie ma problemów jak dawniej w analogu gdzie często występowały przesterowania sygnału pojawiające w postaci nadmiernego kontrastu,zrywaniem synchronizacji,oraz nakładaniem się obrazu na inne programy z pasma UHF.
Emisja z pol.V lepiej propaguje zwłaszcza w terenach górskich

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

Patrząc na swój telewizor raczej bym z tobą polemizował wskazując raczej polaryzacje H z większą mocą na bardziej korzystniejszą z powodu górskiego ukształtowania terenu.
Dla porównania dam ci przykład ze swojego podwórka:
MUX3 - Siła 74 % Jakość 90%
MUX8 - Siła 69 lub 70% Jakość 58 %
MUX1, MUX2 i kielecki MUX3 z taką samą jakością i siłą od 68 na kieleckim MUX3 do 75% na MUX1.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

A ja ci dam prosty przykład -telefonia GSM
900 MHz 2 W pol V
1800 MHz 4 W pol V

Pomyśl trochę pozytywnie jak Słowacy,którzy nadają w pol V

To nie jest wina obecnych parametrów nadawczych,tylko kwestia poprawnie wykonanej instalacji i odpowiednim doborze anten do swojej konkretnej lokalizacji.

Na Arivie jak jakość sygnału wskazuje 58% to liczba błędów jest tak wysoka,że albo jest całkowity brak odbioru albo totalna pikseloza.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

Co najgorsza trzeba przyciskać antenę MUX8 żeby sygnał doszedł do normalnej wartości. Moim zdaniem po prostu odbiór jest ale parametry są tak słabe by dać prawidłowy odbiór.

Paweł 703
Posty: 2
Rejestracja: 7 sierpnia 2016, o 08:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Paweł 703 »

Panowie antena siatkowa odbiera bardzo dobrze Mux 8. Na jednych bez żadnych przeróbek , natomiast ja dodałem do swojej dipol na kanał 7. Zamocowałem go do uchwytów po tych smiesznych direktorkach i podłączyłem bezpośrednio 10 cm odcinkiem płaskiego kabla wprost do zacisków przy wzmacniaczu. Dipol zrobiony z drutu Al fi 4 mm dł 178 cm. Siła i jakość wszystkich Mux 100 / 100 . Dodatkowo moja siatka nie ma tylnego ekranu aby tyłem odbierać Tarnów wrazie potrzeby i przedłużyłem jej górne i dolne X aby lepiej odbierała FM. Sygnał z niej wchodzi do multiswitcha i dzielony jest na 8 gniazd. Tanie i lekkie i spełnia swoje zadanie. Anteny typu Tri digit u mnie były tylko na próbę i je oddałem bo nie spełniły moich oczekiwań.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Rozsądny »

Zaraz jak to działa?
Przecież tak zwierasz tym dipolem pętlowym do VHF oba zaciski symetryzatora/wzmacniacza - tak więc zwierasz przez niego również "wąsy" do UHF w siatce które są normalnie lewe od prawych "odizolowane".
:shock:

Mieszasz dwa typy anten w jednej - to powinno być przecież oddzielne i połączone jakimś sumatorem.

Niech się ktoś wypowie bo ja zgłupiałem :? ...

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Mux8 Krakow

Post autor: AdamP »

Poland pisze:Co najgorsza trzeba przyciskać antenę MUX8 żeby sygnał doszedł do normalnej wartości
Taki objaw sugeruje usterkę/wadę anteny. Chyba czas pomyśleć o innej antenie.

Paweł 703
Posty: 2
Rejestracja: 7 sierpnia 2016, o 08:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Paweł 703 »

Takie anteny siatkowe z dodatkowym dipolem widziałem w rejonie Olsztyna jak byłem na wczasach. Nie wiem jak one były połączone w środku ale moja działa poprawnie. Nawet słabszy sygnał ze Skrzycznego na kanale 41 nie stracił nic na jakości i sile. Przedłużone ramiona poprawiły u mnie odbiór FM a także lepiej słychac samoloty oraz inne służby oraz satelity Noaa i Meteory bo "bawię" się także tunerkiem RTL.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

Mieszkam w okolicach Tenczynka i mam antenę siatkową ze wzmacniaczem ustawioną na wschód na Kraków Chorągwica.
Odbieram wszystkie muxy: mux1, mux2 i mux3. Doszedł ostatnio mux 8 na kanale 7 VHF, ale mam pewne problemy z odbiorem tego kanału. Otóż zauważyłem , że poziom sygnału waha się i czasem jest 90 % poziom - odbiór idealny, ale też zdarzają się sytuacje, że poziom spada poniżej 38 % i odbiór staje się niemożliwy. Nawet przy dobrej pogodzie, bezchmurne niebo odbiór mux 8 jest niemożliwy.
Pozostałe 3 mux UHF są idealne i ich poziom jest stabilny, bez względu na porę dnia czy pogodę.

Co z tym można zrobić ? Przyznam że chciałbym pozostać przy antenie siatkowej bo jest ona stworzona zarówno dla pasma UHF i VHF, tak przynajmniej podaje firma Dipol na zamontowanym wewnątrz wzmacniaczu LNA-177 .

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Mux8 Krakow

Post autor: AdamP »

piotrek2802 pisze: chciałbym pozostać przy antenie siatkowej bo jest ona stworzona zarówno dla pasma UHF i VHF
Siatki mają dipole/"wąsy" 20 cm, więc są przewidziane tylko dla UHF. Gdyby przewidziano je również do VHF dwa dipole/"wąsy" miałyby po 70 cm. Producenci i sprzedawcy piszą różne rzeczy, nie zawsze zgodne z prawdą.
Na dodatek Mux8 masz w innej polaryzacji. Odebranie wszystkiego jedną anteną to kwestia szczęścia (blisko nadajnika).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

W siatkach są dipole całofalowe.
Średnia długość fali w paśmie VHF to 1,5m
Można wydłużyć dipole,oddzielając go od pasma UHF dławikami.
Ma to sens przy zastosowaniu pojedynczego dipola.
Połączenie dwóch lub więcej dipoli w układ synfazowy to już gorzej jak źle ale teoretycznie wykonalny.
Wyszedł by z tego niezły potworek,przysłaniający dodatkowo okno sąsiada.
Taki minimalny odstęp od sąsiadujących dipoli to 1,2m
Symetryczny sztywny tor sprzęgający dipole w takiej sytuacji nie miał by racji bytu ( uniemożliwił by poprawny odbiór w UHF i VHF )
Jedynym rozwiązaniem to zastosowanie super szerokopasmowego transformatora rozwidlającego do anten synfazowych,wykonanego w postaci pasywnego układu elektronicznego,a właśnie siatka jest niczym innym jak anteną synfazową.
Jedno pytanie czy warto.
Dzisiaj dwie takie siatki poszły na złom.
W dość trudnych warunkach odbioru nowe anteny,nawet nico tańsze od nich,a parametry odbioru VHF nawet nieco lepsze niż pozostałych MUX-ów.
Największe zadowolenie było że nie przysłaniają już pół okna.

Tomasz-Tarnów
Posty: 1
Rejestracja: 9 sierpnia 2016, o 07:50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów - Góra Św. Marcina

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Tomasz-Tarnów »

Pytanie czy warto to wszystko robić .... znając poczynania władców eteru te wszystkie częstotliwości mogą się pozmieniać...

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: kupon »

Panowie.
Czy dalej nie jest nadawany sygnał z Chorągwicy?
Bo nie wiem czy szukać , czy modyfikować inst.
Ale sądząc po ciszy w tym wątku to raczej nie nadaje .
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

kupon pisze:Panowie.
Czy dalej nie jest nadawany sygnał z Chorągwicy?
.
Tak , test mux8 z Chorągwicy jest nadawany bo widzę "pasy łowickie" na k.7.
Do pełni szczęścia i prawidłowego testu powinni jeszcze nadawać jakiś dźwięk np. jedna stała częstotliwość.
Ułatwiłoby to znacznie ustawienie anteny bo ja np. ustawiam moją antenę na DVB-T podgłaśniając telewizor i słucham na dachu czy jest sygnał kręcąc anteną.
Chyba to nie taki znowu wielki problem dodać dźwięk do testów mux8 ;)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: kupon »

Dziękuję kolego.
No nic wywalę wzmacniacz , wstawię symetryzator i dalej testuję
Pozdrawiam.

12.08.2016 Edit:
Dzisiaj właśnie wymontowałem wzm. LNA 101 , zamontowałem symetryzator "21-60" ( bo na tą chwilę takim dysponuję) poskręcałem zawiesiłem przed oknem i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu mux 8 pokazał się z siłą (jaką pokazuje mój TV) średnią ,czasami spada do niskiej.
Podkreślę,że antenę mam taką jak w podpisie,symetryzator też nie ten,polaryzacja horyzontalna a jednak zaświecił :)
Jeszcze troszkę po testuję z innym zasilaczem do wzmacniacza i chyba powinno być oki na jednej antenie :)
Pozdrawiam :
kupon.

kret-kot
Posty: 13
Rejestracja: 29 października 2011, o 10:03
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, Chorągwica i Luboń Wielki

Re: Mux8 Krakow

Post autor: kret-kot »

Mogę się dziś pochwalić. Wczoraj postawiłem nad dachem antenę produkcji firmy Dipol (starsza wersja już wycofana: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm) w polaryzacji V i zobaczyłem siedem łowickich plansz kontrolnych MUX8. Siła sygnału ok. 89-91, jakość: 68-71, dekoder MANTA. Odległość od nadajnika na Chorągwicy około 37 km (kilka kilometrów na południe od Brzeska). Odbiór nowego multipleksu powinien być stabilny. Antena dobrze też odbiera MUX1 oraz MUX2 (nie odbiera natomiast sygnału w kanale 50).

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

To i ja się pochwalę :-) Podłączyłem do anteny siatkowej dawno nie używaną anteną prod Dipol http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0229.htm , która kiedyś używałem.
Efekt niesamowity - kanał 7 VHF odbieram z jakością 90 % + wszystkie pozostałe mux UHF. Oczywiście antena siatkowa ze wzmacniaczem a ta dodatkowa antena w polaryzacji pionowej ( bez wzmacniacza).
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze :-)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Wykonałem taki mały test.z uwagi na to że nie każdy z różnych względów ma możliwość wykonania bardziej złożonej instalacji.
Obrazek
Jak widać na zdjęciu antenkę zamontowałem u siebie za oknem.
Zewsząd drzewa i wyższe bloki o trzy kondygnacje.
Wyszło to tak.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać sygnał na VHF jest najmocniejszy,pomimo 10 -cio krotnie mniejszej mocy nadawczej od UHF.
Jest to zupełnie zrozumiałe gdyż pasmo VHF lepiej propaguje.

Test został wykonany bez żadnych wzmacniaczy na kablu dł.20m.na odb. Korr.
Jeżeli ktoś lubi matematykę,a zwłaszcza logarytmy,może pobawić się tego typu antenką.

Jako ciekawostkę dodam że sygnał z Suchej Góry nieźle propaguje,odległość 132 km.
Sprawdzę jeszcze czy na dachu może zapewnić stabilny odbiór.na tej antence.
Obrazek

Zablokowany