DVB-T Kraków

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 28
Rejestracja: 14 grudnia 2011, o 11:00
Odbiornik: AKAI AK435H
+
Philips
Instalacja antenowa: Siatka
Frydek Mistek(37,54)
Wisła/Skrzyczne(38,62)
Chorągwica(48,64)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Wisła, Frydek Mistek,

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kozi »

Odbierasz na symetryzatorze czy z wzmacniaczem ?

marek52
Posty: 26
Rejestracja: 1 marca 2012, o 14:06
Odbiornik: Panasinic
Instalacja antenowa: kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: marek52 »

Odbieram ze wzmacniaczem .....

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 28
Rejestracja: 14 grudnia 2011, o 11:00
Odbiornik: AKAI AK435H
+
Philips
Instalacja antenowa: Siatka
Frydek Mistek(37,54)
Wisła/Skrzyczne(38,62)
Chorągwica(48,64)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Wisła, Frydek Mistek,

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kozi »

Zaopatrz się w ten http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm
Jeśli już go masz to jedynie wymiana anteny na jakąś z TRI Digit.

twój profil terenu wygląda tak:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3702374171 najlepszy nie jest, ale ja mam podobny i Czechów mam na poziomie 75-80% zależy od pogody czasami podczas tropo doleci do mnie Brno.

Pozdrawiam

marek52
Posty: 26
Rejestracja: 1 marca 2012, o 14:06
Odbiornik: Panasinic
Instalacja antenowa: kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: marek52 »

@kozi,Ty korzystasz ze wzmacniacza na Czechy czy nie.Ja kupiłem antenę A 2670 oraz zamontowałem wzmacniacz LNA 177 i chciałem powiedzieć,że zadna rewelacja
Na poprzedniej antence A1610 było to samo. .....

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 28
Rejestracja: 14 grudnia 2011, o 11:00
Odbiornik: AKAI AK435H
+
Philips
Instalacja antenowa: Siatka
Frydek Mistek(37,54)
Wisła/Skrzyczne(38,62)
Chorągwica(48,64)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Wisła, Frydek Mistek,

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kozi »

Nie korzystam, wszystko odbieram na tzw.siatce z symetryzatorem, antena zawieszona na maszcie jakieś 12m nad ziemią

marek52
Posty: 26
Rejestracja: 1 marca 2012, o 14:06
Odbiornik: Panasinic
Instalacja antenowa: kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: marek52 »

na czeskich mam jakieś 10% jakości.Jutro spr
óbuję zamienić wzmacniacz,symetryzatorem.....
Czy na czechach są jakieś przycięcia czy cały czas idzie płynnie?

marek52
Posty: 26
Rejestracja: 1 marca 2012, o 14:06
Odbiornik: Panasinic
Instalacja antenowa: kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: marek52 »

@kozi,czy przycina na Twojej antence dvb-t z Czech,Czy czły czas idzie bez zakłoceń?

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 28
Rejestracja: 14 grudnia 2011, o 11:00
Odbiornik: AKAI AK435H
+
Philips
Instalacja antenowa: Siatka
Frydek Mistek(37,54)
Wisła/Skrzyczne(38,62)
Chorągwica(48,64)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Wisła, Frydek Mistek,

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kozi »

U mnie wszystko działa jak należy. Przycina Ci bo masz słaby sygnał (10%) czasami wystarczy lekką korektę anteny zrobić i sygnał znacznie się podniesie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Propozycja korekty MUX2 i MUX3 w Krakowie

Post autor: Poland »

Niedawno wysłałem do UKE zapytanie w sprawie proponowanych przeze mnie szybszych przenosin kanału MUX2 na docelowy kanał 23 (łączony z Tarnowem) przy jednoczesnym przeniesieniu MUX3 na kanał 64. W odpowiedzi odpisali mi że myślą nad tym i planują przekazanie pomysłu do Emitela i nadawców obydwóch multipleksów. Moim zdaniem można by to zrobić przy okazji włączenia MUX1 a plusem takiego rozwiązania byłoby poszerzenie zasięgu MUX3 w Krakowie co zas umożliwałolby odbiór TVP1 także w wersji SD. Dzięki temu rejony gdzie dociera sygnał z "Chorągwicy" odbierały by wszystkie multipleksy a nie jak obecnie bywa tylko jeden z nich. Dodatkowo Kraków zyskałby kanał 48 do ewentualnych testów. Jak myślicie czy może coś z takiej propozycji wyjść i czy to w ogóle jest możliwe do wprowadzenia w naszym regionie ?

Bartt

Re: Propozycja korekty MUX2 i MUX3 w Krakowie

Post autor: Bartt »

Wszystko jest do zrobienia, z tym że trzeba mieć na uwadze ewentualne korzyści w stosunku do zainwestowanych środków. No i najważniejsze to dyspozycja odpowiednimi zasobami finansowymi i chęć by to zrobić ;).
Podobna sytuacja była w przypadku mux-2 z Suchej Góry nadawanym wcześniej z małą mocą (10kW) na k61. Dzięki zaangażowaniu odpowiednich osób i chęci do zmiany nadawców mux-2, udało się uruchomić emisje na (prawie) docelowych parametrach czyli na k32 z mocą 50kW co diametralnie powiększyło zasięg.
W przypadku zmiany k64 na k23 z Chorągwicy na pewno zwiększyłby się zasięg choć nie w aż takim stopniu jak nastąpiło to w sytuacji mux-2 z Suchej Góry gdzie emisja oprócz kiepskiego kanału miała małą moc.
Dodatkowo przy takiej zmianie trzeba dostosować przemienniki które pracują na k23 ale jest to do zrobienia bo takie zmiany były m.in na Podkarpaciu.
Co zaś się tyczy mux-3 to wygląda na to że Tvp ze względów finansowych nie jest zainteresowana emisją mux-3 z większa mocą co dobitnie można stwierdzić obserwując losy "wolnego" 45 kanału z Wisła/Skrzyczne gdzie właśnie mógłby ruszyć mux-3.

Reasumując obecnie Tvp bardziej opłaca się nadawać mux-3 z małą mocą dla miast niż z dużą dla wszystkich, oczywiście pod uwagę trzeba wziąć też brak wolnych kanałów w innych lokalizacjach mux-3, oraz to, że głównym "kanałem" emisji Tvp będzie mux-1.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Propozycja korekty MUX2 i MUX3 w Krakowie

Post autor: zsk »

Pomysł jest bardzo dobry, bo daje możliwość lepszego pokrycia Małopolski sygnałem z MUX3 (a co za tym idzie dostęp do TVP 2 HD,TVP Historii, TVP Kultury i TVP Polonii) - bo jak rozumiem MUX3 na kanale 64 nadawałby z moca taką samo jak obecnie MUX2 na tym kanale tak?
Pytanie do Panów z Emitela czy z ich strony jest gotowość i zielone światło na taką jakościową zmianę?
A co do TVP 1 SD z MUX3, to ja mam nadzieje, że jak zostanie uruchomione TVP 1 HD i TVP 2 HD, to z MUX3 zniknie TVP1 SD bo bezsensowne jest powielanie tych samych kanałów w MUX3 co w MUX1 od 1 czerwca 2012. Oczekuje, że na zwolnionych miejscach w MUX3 TVP uruchomi swoje programy których tam jeszcze nie umieściła.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Propozycja korekty MUX2 i MUX3 w Krakowie

Post autor: Poland »

Też chciałbym się oto zapytać - dzięki takiemu rozwiązaniu przede wszystkim mielibyśmy w Małopolsce główne kanały TVP zarówno w wersji SD jaki i HD, Co do zasięgu to masz racje @zsk - moc nadajnika MUX3 na kanale 64 jak i MUX2 na kanale 23 mogłaby być taka sama czyli wynosić 63 kW. MUX2 na kanale 23 zresztą dopełniałby mocą nadajnik tarnowski mający moc 50kW. Takie zaproponowane przeze mnie rozwiązanie miałoby korzyści ponieważ znacząco wzmocniłby się zasięg obydwóch multipleksów a widzowie odbierali by komplet dostępnych multipleksów. Samo rozwiązanie można by natomiast wdrożyć razem z MUX1 czyli 31 maja bieżącego roku :)

tomekogg

Re: DVB-t Kraków

Post autor: tomekogg »

Kochani, pomarzyć dobra rzecz...
TVP ma nas gdzieś i na pewno sie tym nie zainteresuje. Ich to nic a nic nie obchodzi, poza tym musieliby bulić niezłą kase. Ja sie w ogóle dziwie, czemu nie uruchomili od razu na k.23 jako SFN z Tarnowem. Przecież tak ma być docelowo, a k. 23 jest wolny.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: zsk »

Czy Panowie z Emitela wiedzą jak ta kwestia uruchomienia na kanale 23 Mux2 wygląda i dlaczego tak nie zostało to zrobione?

A co do kanałów TVP1 SD i HD jednocześnie to mam nadzieje, że TVP nie będzie powielać tych samych programów i będzie TYLKO TVP 1 HD.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Poland »

Ja wolałbym aby jednak te dwa rodzaje odbioru były powielane - podstawą byłaby wersja w SD natomiast ta w HD mogłaby czymś w rodzaju dodatku.
Co do kanałów w 23 i 64 to dobrze byłoby aby Emitel rozpoczął procedurę przenoszenia w Krakowie kolejno MUX2 i MUX3 na te kanału zaczynając oczywiście od rozmów z nadawcami którzy podobno czytają ten wątek. Podkreślę jeszcze raz że wspomniane przeze mnie rozwiązanie poszerzyło by zasięg nietylko MUX3 ale i MUX2 a dodatkowo rozwiązałby sprawę odbioru w Krakowie oraz Małopolsce. Poza tym byłoby tymczasowe pole do testów w postaci kanału 48 który później (a dokładniej w sierpniu 2013 lub kwietniu 2014) zostałby przeznaczony na potrzeby MUX3. Podsumowując warto by przeprowadzić taką zamianę gdyż tylko tak można by poprawić odbiór zarówno MUX2 jak i MUX3 w Krakowie :) A co panowie z Emitela myślą na ten temat ?

Piotr1991

Propagacja troposferyczna (tropo) ZAKŁÓCENIA ODBIORU

Post autor: Piotr1991 »

Propagacja troposferyczna - wyjasnienie w linku: http://radiacja.blogspot.com/p/propagac ... a.html?m=1

zaklucenia odbioru pojawiaja sie miedzy godzina 20:00 a 20:30 na wiekszosci programow
tvp - 1,2, krakow , historia, kultura , polo tv, eska tv, ttv tvp polonia , atm rozrywka

moze ktos wyjasnic czy zostanie to usuniete ??
moja antena : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-t Kraków

Post autor: kroczek12 »

@Piotr1991
Propagacja o ile przeczytałeś tekst do którego podałeś link to powinieneś wiedzieć że jest to zjawisko
powstające naturalnie w przyrodzie, człowiek pozbawiony jest możliwości wpływu na nie i ich kontrolowania
i polega na
szeregu zjawisk atmosferycznych wpływających na uginanie, załamywanie, przewodzenie i tłumienie fal elektromagnetycznych
więc nie wiem czemu zadajesz pytanie czy zostanie "ten problem" usunięty skoro to nie człowiek jest czynnikiem tego zjawiska tylko matka natura. Zjawisko to nie wpływa negatywnie na odbiór z bliskich czy dalekich odległości, to zjawisko może jedynie poprawić odbiór z dalekich odległości. Krótko wyjaśniając na czym propagacja polega, jest to odbicie fali elektromagnetycznej nadawanej z nadajnika od troposfery do instalacji odbiorczej i w ten sposób fala ta może ominąć wysokie wzniesienia a więc sprawić że będzie możliwy odbiór z bardzo daleka. Oprócz odbicia jest to szereg innych zjawisk. Szczerze powiedziawszy to my tu wyczekujemy na taką propagację bo możemy chociaż na chwilę uzyskać odbiór który na co dzień nie jest możliwy.

Bartt

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Bartt »

@Piotr1991
Albo masz przesterowany wzmacniacz zbyt silnym sygnałem, albo coś ci zakłóca ;).
Jeśli to miałoby być zakłócenie to dla mux-3 kanał 48 to typuje przykładowo TVP1 z Zakopane/Gubałówka, a dla mux-1 k25 to chyba tylko Słowacy :?:. Mimo że nadają w polaryzacji V to sygnał może być na tyle silny że będzie przeszkadzał zwłaszcza przy tropo.
W przypadku w/w kanałów można zasłonić antenę od południa. No chyba że kierunek do krakowskiego nadajnika masz centralnie na południe to wtedy nic nie da się zrobić :(
Niestety taki urok nadawania na przejściowych kanałach, choć ja uważam że ktoś nie przyłożył się do tego solidnie by uniknąć tego typu sytuacji. Zresztą mój pierwszy post na tym forum był właśnie temu poświęcony bo przykłady można by mnożyć ;)

Piotr1991

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Piotr1991 »

Bart czym proponujesz przyslonic antene ?? bo napewno drewniana deska czy tektura nie bo to sygnal przepuszcza... blacha tez przepuszcza sygnal

Piotr1991

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Piotr1991 »

kroczek12 tak przeczytalem to i chodzi mi o to czy zostana dolozone jakie kolwiek starania o to by zminimalizowac takie zaklocenia

Zablokowany