DVB-T Kraków

mlodyrk
Posty: 18
Rejestracja: 7 maja 2012, o 07:11
Miejscowość: KRAKÓW BRONOWICE
Odbiornik: SONY KD-65X85J
Instalacja antenowa: ZESTAW UHF VHF FM AVANT 6 AUTOLTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mlodyrk »

Witam,

Mnie jednak chodzi o to że ten syfny kanał 48 nie powinien tak być nadawany. dużo osób ma z nim problem.
Poziom zakłóceń, torowisko kolejowe, samoloty, pętla tramwajowa itp powodują bardzo dużą stopę błędów i nawet przy wzmocnieniu tego syfu rosną też błędy. domyślam się iż gdyby sygnał był nadawany z podobną mocą jak reszta problemu by nie było.
To jest w końcu przesył sygnałów za które się płaci abonament.

płatne kanały soloża na kanale 46 bez wzmacniacza są na poziomie 100% i stopie błędów 0. ideał . czy tak nie można zrobić żeby nadawać kanały za które jestem zmuszony płacić ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

Kanały nie są przydzielane tak ot, według kogoś widzi-mi-się... Ustalenia są efektem wielu uregulowań i uzgodnień, w obszarach bliskich granicy także na szczeblu międzynarodowym. Całość dodatkowo reguluje GE-06.
Charakterystyka nadawania na kanale 48 w okresie przejściowym (a w takim jesteśmy aż do wyłączenia analogu) została określona w ten sposób, ponieważ częstotliwość ta należy w naszym regionie (podobnie jak kanał 51 - na którym z równie mikrą mocą nadaje MUX-3 z Katowic) do Republiki Czeskiej. Nie ma możliwości ani zwiększenia mocy ani zmienienia charakterystyki nadawania aż do czasu ASO. Spróbuj inaczej ustawić antenę, zmienić wzmacniasz na symetryzator (szczególnie jeśli mieszkasz przy pętli) i z odbiorem nie powinno być większego problemu.
Napisz w którą stronę masz skierowane okno, jak ustawioną antenę, to pomożemy - bo na razie widzę, że nie napisałeś po to, żeby uzyskać pomoc, tylko żeby wylać swoje żale.

mlodyrk
Posty: 18
Rejestracja: 7 maja 2012, o 07:11
Miejscowość: KRAKÓW BRONOWICE
Odbiornik: SONY KD-65X85J
Instalacja antenowa: ZESTAW UHF VHF FM AVANT 6 AUTOLTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mlodyrk »

antena na kominie skierowana jest w Lini prostej na Chorągwice
zasłaniają wieżowce z widoku i prawie idealnie linia sygnału przechodzi przez środek pętli tramwajowej

Ponadto żale się ponieważ miało być lepiej a nie gorzej i nie powinienem inwestować w skomplikowane wzmacniacze anteny itp
rozumiem iż skoro jest przejściowe i nie działa jak powinno to i za abonament nie powinno się płacić przejściowo
już ze Skrzycznego lepiej odbieram sygnał niż z Chorągwicy i to jest paranoja

pozdrawiam

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

Abonamentu nie płacisz za telewizję, tylko telewizor - różnica wydaje się mała, ale jednak jest kolosalna. Po raz trzeci piszę Ci, że wzmacniacz nie pomaga Ci, tylko przeszkadza. Wymień go na symetryzator - kosztuje 2 zł. Masz blisko do nadajnika, wieżowce nie będą miały wielkiego znaczenia jeśli nie są bezpośrednio pod twoim mieszkaniem - a podejrzewam, że nie są, bo skoro antena kierowana jest w stronę pętli, to mieszkasz w domu, a wieżowce są od osiedla domków spory kawał. Tym bardziej jeśli Skrzyczne odbierasz lepiej, to znaczy, że wzmacniacz jest zbyt mocny i przesterowuje sygnał z bliskiej Chorągwicy, a pomaga w odbiorze Skrzycznego, które jest pewnie z 75 km stąd.
Symetryzator, nie wzmacniacz - kup i sprawdź, drogo Cię nie wyjdzie, a wydaje mi się, że to rozwiąże Twój problem.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-t Kraków

Post autor: kb997 »

@axelmateuss
Nie warto się denerwować, ja też chciałem mu pomóc już dawno, ale to typ człowieka co lubi utyskiwać. Musiałby mieć chyba ogromnego pecha aby mieszkać tuż przy wieżowcach, ale skoro pętlę tramwajową ma na osi to Chorągwicę ma odkrytą. Dobrze radzisz ale adresat już wydał kasę na wzmacniacz i szkoda go nie wykorzystywać.

mlodyrk
Posty: 18
Rejestracja: 7 maja 2012, o 07:11
Miejscowość: KRAKÓW BRONOWICE
Odbiornik: SONY KD-65X85J
Instalacja antenowa: ZESTAW UHF VHF FM AVANT 6 AUTOLTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mlodyrk »

Panowie nie o to chodzi

nie macie się co denerwować

Problem jest i sam się nie rozwiąże ,

mam tylko pytanie kiedy można sie spodziewać wyłączenia dla małopolski analogu i zmiana kanałów dvb-t

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

http://cyfryzacja.gov.pl/
Masz mapkę z zasięgiem, na której są aktualne na tą chwile dane dotyczące wyłączeń. Docelowe etapy wdrożenia, czyli zmiana kanałów, z tego, co wiem, nie zostały jeszcze określone, a przynajmniej nie zostały podane do wiadomości. Śledź emitel.pl - to będziesz wiedział.

mlodyrk
Posty: 18
Rejestracja: 7 maja 2012, o 07:11
Miejscowość: KRAKÓW BRONOWICE
Odbiornik: SONY KD-65X85J
Instalacja antenowa: ZESTAW UHF VHF FM AVANT 6 AUTOLTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mlodyrk »

Dzięki,
mam nadzieję iż w końcu sie to ustabilizuje,
a co do anteny idzie przez pętle i łamańca.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

Moim zdaniem to nie powinno mieć znaczenia, szczególnie, że piszesz o zakłóceniach tylko na jednym kanale.

mlodyrk
Posty: 18
Rejestracja: 7 maja 2012, o 07:11
Miejscowość: KRAKÓW BRONOWICE
Odbiornik: SONY KD-65X85J
Instalacja antenowa: ZESTAW UHF VHF FM AVANT 6 AUTOLTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: mlodyrk »

no zobaczymy ,

problem z 48 kanałem jest w godzinag 5- 10 i potem po 17 do późnego wieczora 23-24
w innych godzinach jest w miare ojk poziom błędów jest akceptowalny 4,6e-06(-08) i wtedy nie tnie nie krzaczy zbytnio :)
może jak dołożą chociaż z 8 kW to bedzie lepiej

Pozdrawiam

Savage

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Savage »

Witam wszystkich
Odbieram aktualnie MUX-2 (K64) na antenie pokojowej (w zasadzie na resztkach anteny Luxon2 pozbawionej części z prętami poprzecznymi, wystaje mi z niej zwykły kabel i chyba on łapie). Przy ustawieniu w pokoju na szafie, kierunek na nadproże (tak mam najlepszy odbiór w zasięgu kabla) mam sygnał wg wskazań mojego odbiornika około 65-72. Da się oglądać choć czasem krzaczy niemiłosiernie.
Kupiłem ostatnio antenę Telmoru DIGITactiva http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_DIGIT ... na_pasmowa do zamontowania na balkonie. Co mnie zaskoczyło sygnał na MUX2 mam na balkonie max 68, zwykle 60-65 czyli jakby słabszy, niezależnie czy wzmacniacz jest włączony czy nie (sterowanie zasilaniem przez tuner). Zarówno na pokojowej jak i na tej antenie nie mogę złapać stabilnego sygnału MUXów 1 i 3.

Odległość od Choragwicy 14km, lokalizacja Ruczaj, 1piętro w strefie zabudowy 2piętrowej, Chorągwica częściowo przysłonięta przez drzewo. Próbowałem szukać odbić, ale nic ciekawego.
Co może być przyczyną że teoretycznie lepszy sygnał mam na drucie w pokoju niż na niby dobrej antenie na balkonie od strony Chorągwicy?
Może ktoś wie czemu nie łapie innych MUXów?

Profil terenu: http://imageshack.us/photo/my-images/440/dvbt.jpg/

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

Savage... Ręce mi opadły, pisać nie mogę ;) 12 km do nadajnika, a Ty kupujesz antenę ze wzmacniaczem? Ups... Już lepiej było wybrać tą wersję Digit (bez activa)... Z resztą w ogóle to nie za bardzo jest antena, tylko niewiele więcej, niż Twój kawałek drugu z szafy ;) Po prostu masz przesterowany sygnał - a wzmacniacza nie da się zapewne zamienić w tej antenie na symetryzator, więc odbioru stabilnego na niej, w odległości 12 km od Chorągwicy, nie będzie... Chyba, że można ją rozmontować, włożyć symetryzator... Kogoś, kto Ci to sprzedał, jeśli wiedział, gdzie mieszkasz, powinno się chyba wyrzucić z roboty...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-t Kraków

Post autor: adac »

@ Savage:
Zanim wyrzucisz tą antenę albo zrobisz coś innego, zrób może tak:
- Podłącz ją zgodnie z instrukcją obsługi! (sam się dziwię, jak na to wpadłem).
Instrukcję powinieneś dostać z anteną, jak nie to jest do ściągnięcia ze strony Telmora.
Podłącz zasilacz który jest w komplecie, wtyczkę separacyjną ZZA-07, ustaw napięcie na jakieś 9V i próbuj odbioru na balkonie. To nie jest antena przeznaczona do pomieszczeń.
W razie potrzeby reguluj napięciem zasilacza i obserwuj odbiór. Napięcia raczej niższe, mniej niż 10V.
niezależnie czy wzmacniacz jest włączony czy nie (sterowanie zasilaniem przez tuner)
to właśnie świadczy, że przekombinowałeś albo ten tuner nie wystawia napięcia.

Savage

Re: DVB-t Kraków

Post autor: Savage »

Zrobiłem wczoraj rozwiązanie z zasilaczem - przy najniższych ustawieniach pokrętła odbiór na K25 i K64 jest ok. Testowane w godz 18-20 czyli w godzinach gdy mi się najbardziej cięło na drucie. K48 nawet na Azarcie u mnie się tnie więc nie mam złudzeń co do niego.
Jak chodzi o napięcie z tunera to antena ma taką małą diodę i w zależności od opcji tunera (bez zasilacza) świeci się lub nie, czyli teoretycznie powinien dawać napięcie. To mnie zmyliło.
Dzięki adac i axelmateuss za odpowiedzi

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-t Kraków

Post autor: kb997 »

@Savage
Nie wierzę w to, że na Ruczaju nie ma możliwości stabilnego odbioru kanału 48. Ja wiem, że kierunkowe nadawanie z małą mocą, czeski mux3 z Ostravy, krasnoludki, moce nieczyste i nie wiadomo co jeszcze przeszkadza w Krakowie i okolicach ale przedewszystkim odbiorcą sam sobie krzywdę robi kupując i używając takie anteny. Najpierw zasięga się opinii a potem kupuje. W Krakowie masz sklep firmowy (to nie reklama) Dipola i pewnie jeszcze kilkanaście innych, gdzie tanio kupisz antenę yagi lub log-per bez wzmacniacza na których to antenach bez problemu można odbierać wszystko w Krakowie.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

Dokładnie, szkoda, że nie poczytałeś forum wcześniej, albo nie zapytałeś, bo niepotrzebnie wydawałeś pieniądze... Może uda się pożyczyć od kogoś jakąś kierunkową (ale z symetryzatorem!), albo właśnie logartymiczno-periodyczną, żeby sprawdzić, jak ma się sprawa na 100%? Azart pewnie też macie skopany, bo to naprawdę jest niemożliwe, żeby nie odbierało z nadajnika oddalonego o 12 km, nie mając po drodze wielkich przeszkód terenowych - nawet na blokowisku...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-t Kraków

Post autor: adac »

Ja akurat nie uważam, że kolega zrobił sobie krzywdę kupując antenę Telmora.
To model zaprojektowany do takich warunków i montażu jakie on posiada i jak widać, spełnia swoje zadanie.
Gdyby to chociaż nie dzialało, to byłaby okazja przejechać się po producencie, ale tak dla zasady.. :(

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-t Kraków

Post autor: kb997 »

Może i jest to antena do trudnych warunków ale nie na odległość rzutu mokrym moherowym beretem. Niepotrzebny wydatek. Też nie twierdzę, że to zła antena, ale nikt mi nie wmówi, że była to jedyna możliwość. Tak jak pisałem wcześniej: w Krakowie kanał 48 ma lekkie zakłócenia od południowego wschodu (nie wiem chyba przez jakiś analog lub Słowację), a od zachodu z Ostravy, dlatego tego typu antena nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby to lepiej zobrazować powiem, że w tej części Chrzanowa w której mieszkam krakowski mux3 jest bardzo trudny do odbioru - rzekłbym nieosiągalny, jednak wystarczająco zaśmieca eter aby uniemożliwić odbiór mux3 z Ostrawy. Mux1 i 2 z Ostrawy mam bardzo dobre. Stosując antenę kierunkową w czasie sprzyjających warunków propagacyjnych mam ten czeski mux3. Zastosowanie dwóch w synfazie daje prawie idealny odbiór. Użycie wzmacniacza pogarsza sytuację.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-t Kraków

Post autor: axelmateuss »

@adac

Ja wcale nie uważam, że to bardzo zła antena do określonych zadań, ale nie zgodzę się, że jest to sprzęt "do warunków" Savage'a, bo na 12 km do nadajnika nie kupuje się wzmacniacza i już. No chyba, że mieszka się w niewiarygodnie trudnym odbiorczo miejscu. I czy spełnia zadanie, skoro Savage szukał u nas pomocy to też bym dyskutował ;) Przejechać się po Telmorze też bym nie chciał, bo mają całkiem fajne anteny, choć może nie konkretnie tą i do warunków odbioru na Ruczaju :)

amstat

Re: DVB-t Kraków

Post autor: amstat »

Ja odebrałem w Gilowicach u mojego sąsiada około 90km od Krakowa MUX-1 kanał 25 na antenie siatkowej ze wzmacniaczem MUX-2 na kanale 64 nie złapałem może dlatego że siatka jest do 60-go kanału tylko albo wzmacniacz,jak kupie kierunkową to może złapie.

Zablokowany