DVB-T Kraków

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: nagły zanik sygnału 64 kanał

Post autor: m@rtops »

urok wzmacniacza polega na tym że za wzmocnieniem sygnału idzie wzmacnianie zakłóceń :(
zdaje mi się że w antenie "....digit" masz założony wzmacniacz z kompletu LNA-177 co przy tej odległości zdaje się być zbyt mocnym wzmocnieniem :oops:
pomyślałbym o założeniu samego symetryzatora - bez zasilacza , ewentualnie wymiana wzmacniacza najwyżej na LNA-101 :oops:

samoloty78

Re: DVB-T Kraków

Post autor: samoloty78 »

Witam,
mam problem z odbiorem telewizji cyfrowej z Chorągwicy. Antena(pokojowa ze wzmacniaczem) jest wysoko i nic to nie daje. Mieszkam na Zakamyczu.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T Kraków

Post autor: kb997 »

Bo DVB-T w polsce przewidziano do odbioru na antenach zewnętrznych zamontowanych 10m nad poziom terenu. Pomimo niewielkiej odległości od Chorągwicy Zakamycze jest "w cieniu" ale nie to jest problemem, jest nim wzmacniacz w antenie o prawie zerowym zysku. Nie masz możliwości montażu anteny na zewnątrz w kierunku nadajnika?

samoloty78

Re: DVB-T Kraków

Post autor: samoloty78 »

Więc mam taką możliwość, ale nie wiem czy to konieczne. Próbowałem na krótkiej antence, na dłuższej, ze wzmacniaczem i bez, na parterze i piętrze 1 i 2 i nic. Mieszkam na szczycie wzgórza Chełm, więc na 2 piętrze powinien odebrać, bo jest to 10m-15m nad poziomem ulicy.

Sygnał jest, ale TV nie chce go zapisać, jest za słaby, a dokładnie to co 1s jest i nie ma.
Nie wiem, czy kupić antenę o dużym zysku czy małym i czy z wzmacniaczem.
Katowice odbierają na pokojowej! antenie ze wzmacniaczem perfekcyjnie, podobnie jak Szczyrk(Skrzyczne)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Kraków

Post autor: twmichal »

Zakamycze ma niestety zasłonięty kierunek na Chorągwicę - stąd problemy. Najlepszy sposób to szukanie sygnału metodą prób i błędów.
Jeżeli jest dobry sygnał z Katowic czy Skrzycznego - to może lepiej w tamtym kierunku ustawić antenę. Najlepiej oczywiście kupić antenę o dobrym zysku zamiast stosować rozwiązanie typu mały zysk + duży wzmacniacz.

samoloty78

Re: DVB-T Kraków

Post autor: samoloty78 »

No właśnie pytam, bo coś chcę kupić, ale nie wiem co.

A cały problem jest w tym, że chciałbym odbierać TV Kraków. A sygnał ze Skrzycznego i Katowic jest, ale słaby, niskiej jakości i pojawia się pikseloza.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T Kraków

Post autor: m@rtops »

myślę że antena typu "krokodyl" rozwiąże problem - np "tridigit" ma łatwiejszą możliwość dobrania w razie potrzeby wzmacniacza "do puszkowego" , ax1000 ma dedykowany tylko jeden rodzaj wzmacniacza (ax w-11) [chyba że wzmacniacz "w ciągu instalacji"] ;)

diplodok

Re: DVB-T Kraków

Post autor: diplodok »

Witam!
Mam problem z programami. Co jakiś czas obraz zacina się, pojawia się mozaika pikseli i niknie dźwięk.
Instalacja wygląda tak:
Na dachu kamienicy antena siatkowa, kabel ok 30 m. do mieszkania, gdzie sygnał rozdzielony jest na dwa telewizory. Dekodery to Ferguson T65.
Jakość sygnału na poziomie ok 70 - 80%. Czy problemem może być strata na kablu i zakup jakiegoś wzmacniacza pomoże, czy cała instalacja do wymiany?
Proszę o pomoc.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adac »

diplodok:
Nie napisałeś czy w antenie jest wzmacniacz czy symetryzator a to istotna różnica. Objawy o których piszesz może powodować wzmacniacz w antenie.
Zanim wymieni się generalnie wszystko warto wyjść na dach i zrobić przegląd istniejącej instalacji. Ważny jest stan i jakość kabla, szczególnie w mieście.
Zrób próbę po wymianie wzmacniacza (o ile jest) na symetryzator, z odbiorem na 1 stb, bez podziału. Sprawdź siłę i jakość.
Sprawdź też swój profil na nadajnik na mapce dvbtmap.eu i oceń wzrokowo najbliższe przeszkody na kierunku. W mieście jest sporo szumu radiowego, przeszkód i trudno znaleźć prześwit na nadajnik tak żeby złapać dobry sygnał.
Na czym zrobiłeś podział ?

PS: Były też przypadki, że takie objawy powodował zasilacz antenowy 12V, zwłaszcza jeżeli był po przejściach albo miał parę lat. Jeżeli masz możliwość to sprawdź żeby niepotrzebnie nie wymieniać anteny.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T Kraków

Post autor: m@rtops »

od siebie jeszcze dodam - czy kabel przy antenie przymocowany do masztu czy "dynda" sobie na wietrze? :?

diplodok

Re: DVB-T Kraków

Post autor: diplodok »

Antena jest bez wzmacniacza, ale nie mam niestety dostępu na dach. Kabel zwisa luźno po murze. Muszę walczyć z tym co mam w domu. Kabel idzie do puszki z której jest rozprowadzony na dwa telewizory. Zastanawiam się nad zmianą rozdzielacza na aktywny albo nad zainstalowaniem wzmacniacza liniowego?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T Kraków

Post autor: m@rtops »

a jak wygląda sprawa kabla?
nowy,stary - zewnętrzny czy wewnętrzny :roll:
jak jest luźny to mógł się gdzieś "przetrzeć" :?

edit
podaj jeszcze wartości siły sygnału na poszczególnych mux-ach (wszystko może mieć znaczenie) ;)

marzi-l

Re: DVB-T Kraków

Post autor: marzi-l »

prosze o pomoc - mam starsza antene siatkowa bez wzmacniacza. jest na dachu a w poblizu nie ma jakis wiekszych przeszkod. mux 1 i mux 3 odbieraja na 80% jakosci i obrasz jest bdb. mux 2 ma 50% zacina sie i pojawiaja sie pixele. czy moze byc to wina symetryzatora? i jaki kupic zeby wszystko ladnie odbieralo?


edit/ Pisownia !

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T Kraków

Post autor: m@rtops »

marzi-l pisze: czy moze byc to wina symetryzatora?
tak - być może jest na zakres "do 60" kanału (przy analogu były takie montowane w starszych siatkach)
wymień na "21-69" po sprawdzeniu instalacji (może gdzieś jest zwarcie między "oplotem" a "żyłą główną" :roll:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T Kraków

Post autor: belzebiusz »

marzi-l pisze:czy moze byc to wina symetryzatora? i jaki kupic zeby wszystko ladnie odbieralo?
Taki:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adac »

@ diplodok
Jeżeli ta instalacja została w spadku po analogu to nie wiadomo co w niej jest, być może jakiś zapomniany wzmacniacz. Antenę też należałoby sprawdzić i ustawić na nowo.
Inaczej mówiąc: kluczowy jest tu dostęp do dachu a bez tego wiele nie zdziałasz.
Jeżeli chcesz, to możesz kupić jakiś prosty wzmacniacz przelotowy i eksperymentować.
Odbiór w tej chwli możesz mieć nawet na kawałku kabla (up: m@rtops)

@ marzi-l
czy moze byc to wina symetryzatora?
Prędzej starego kabla. Symetryzator możesz też wymienić na paskowy : <TAKI>
Na wysokich kanałach bardzo się liczy jakość i tłumienie przewodu antenowego, więc większą poprawę może przynieść wymiana kabla niż symetryzatora. Trzeba poszukać nowego o przyzwoitej jakości.

Przy okazji: sprawdź swój dalszy profil na dvbtmap.eu. Mux-2 (k 64) jest b.wrażliwy na wszelkie przeszkody po drodze.

Nie podałeś nic o odległości, a przy dalszej lepsza była by antena kierunkowa zamiast siatki, więc przy okazji można wymienić.
Podaj jaką masz teraz siłę i jakość sygnału na mux-ach i jak odbierają analogi.

marzi-l

Re: DVB-T Kraków

Post autor: marzi-l »

belzebiusz pisze:Przy okazji: sprawdź swój dalszy profil na dvbtmap.eu. Mux-2 (k 64) jest b.wrażliwy na wszelkie przeszkody po drodze.
Mieszkam na Chopina. mam 17 km do Chorągwicy. Po drodze z dachu widać w tym kierunku wzgórze Wawelskie, ale jest troche z boku. Telewizja analogowa odbiera idealnie. Na mux-2 siła jest na 95 a jakość na 50 na mux 1 i 3 siła na 95 a jakość na 80

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adac »

@ marzi-l
Lokalizację masz nieszczególną - centrum miasta, kierunek częściowo przysłonięty.
Bez pomiarów nie wiadomo czy powodem jest gorszy sygnał z tego mux-a czy straty w Twojej instalacji.
Od razu na pocieszenie - mux 2 z Chorągwicy ma docelowo znaleźć się na niskim kanale więc te kłopty znikną i odbiór będzie lepszy, ale trzeba poczekać.
Co na teraz - oceń stan kabla i jeżeli masz możliwość to wymień. To nie zaszkodzi. Możesz też podmienić symetryzator - koszt jest niewielki.
Dalej to już by była wymiana anteny na jakąś o dobrym zysku w górnym paśmie, ale to już bardziej sprawa trafienia w odpowiedni model. Przewidzieć to jest ciężko.
Do Twojej decyzji czy i ile warto inwestować w ten odbiór, ja na początek proponuję wykonać sprawy najprostsze te które wypisałem Ci wyżej.

btw: nie wiem czy @belzebiusz zgodzi się moim cytatem :)

grzegorz0plonka

Re: DVB-T Kraków

Post autor: grzegorz0plonka »

Tutaj http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12555 jest zaplonowane na niskim kanale.
Mux 1 kanał 25
Mux 2 kanał 23

Do czasu wyłączenia
emisji analogowych
kanał TV nr 23 będzie
zastąpiony kanałem
TV nr 64.

Ale każdy chwili mogą zmienić projektu i razie nic nie jest 100% pewności.
Lepiej poczekać.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T Kraków

Post autor: kb997 »

Docelowe kanały się nie zmienią. Jeśli został zaplanowany 23 to tak będzie. Prędzej kanały powyżej 60 zostaną zastąpione niższymi jezeli wejdzie w życie plan uruchomienia internetu typu LTE w wysokim paśmie UHF.

Zablokowany