DVB-T Kraków

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T Kraków

Post autor: m@rtops »

będzie 23 bo ma nadawać z Tarnowem ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Poland »

grzegorz0plonka pisze:Tutaj http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12555 jest zaplonowane na niskim kanale.
Mux 1 kanał 25
Mux 2 kanał 23

Do czasu wyłączenia
emisji analogowych
kanał TV nr 23 będzie
zastąpiony kanałem
TV nr 64.

Ale każdy chwili mogą zmienić projektu i razie nic nie jest 100% pewności.
Lepiej poczekać.
Zapomniałeś jeszcze wspomnieć o Mux3 który pojawi się na kanale 50 (obecnie jest tam analogowego TVP Info Kraków) i o płatnym Mux4 który będzie nadawał na kanale 33 (w miejscu analogowego TVP2) oraz o kanale 53 (czyli tym skąd teraz nadaje Polsat w starej formie) który trafi pod Mux5.
Ciekawi mnie natomiast czy jest szansa na wykorzystanie kanałów 10, 27, 30, 35, 48 oraz dywidenowej częstotliwości kanału 64 zaraz po wyłączeniu analogu ? Nie zdziwię się jak kanał po TV Puls (27) pójdzie pod Mux lokalny który zapowiada od niedawna UKE :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adac »

Kanały z tzw. I Dywidendy ( od 60 w górę) nie pójdą na telewizję i to już jest przesądzone.

UKE planuuje w IV kwartale przetarg z przeznaczeniem na telekomunikację i liczy na spore zyski ze sprzedaży tego pasma.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Poland »

No to już kanał 64 można uznać za skreślony podobnie jak kanał 10 który u nas pójdzie prawdopodobnie pod T-DAB czyli radio cyfrowe.
W takim razie ciekawe co z kanałami 27, 30 i 35 (obecnymi kanałami analogowymi) i 48 (obecnie nadaje tutaj testowy przekaz MUX3) które to moim zdaniem mogłyby iść pod multipleks cyfrowy.

aqq2013

tv LG LED 37LS5600 - brak wszytskich programów tv cyfrowej

Post autor: aqq2013 »

Witam, posiadam tv LG LED 37LS5600 - przed wyłączeniem tv analogowej miałam wszystkie 19 programów naziemnej tv cyfrowej. Od 20.05 kiedy to wyłączono w Krakowie tv analogową kilka programów mi zniknęło a konkretnie jak się zorientowałam brakuje mi programów z MUX-2. Strojenie automatyczne nic nie dało. Próbowałam za pomocą strojenia ręcznego poszukać np tv Puls i Puls 2 - wyczytałam że dla Krakowa jest to na kanale 23 ale niestety pojawia się komunikat brak sygnału albo bardzo słaby sygnał - chyba że coś źle robię i wpisuje zły kanał- proszę o pomoc. Aha na innym odbiorniku są wszystkie programy tv cyfrowej
aqq2013

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kris_s8 »

A reszta MUX-ów Ci chodzi na tym tv? Wygląda za zbyt silny sygnał, im niższy kanał tym mocniej sieje. Wsadź w antenę symetryzator a koło telewizora wymień na zwykłą wtyczkę (bez zasilacza).

coolio

Re: DVB-T Kraków

Post autor: coolio »

Przed wylaczeniem analoga odbieralem bez problemu w idealnej jakosci 3 mplexy. Kazdy kanal w idealnej jakosci.
Teraz zniknal zupelnie Multipleks 3, a inne kanaly (np TVP1HD) zaczely straszyc pilseloza.
What's up???
Lokalizacja: Mogilany (pare km na poludnie od Krakowa).
Oczywiscie skanowalem od poczatku.
To samo na wszystkich 3 dekoderach.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Kraków

Post autor: twmichal »

MUX-3 zmienił kanał (z k.48 na k.50)
Moc pozostałych MUX-ów została zwiększona do poziomu 100kW ERP. Poprzednio MUX-1 miał 25kW ERP.
MUX-2 zmienił kanał z 64 na 23.

A więc w przypadku MUX-3 pewnie zapomniałeś przestawić kanału, a w przypadku MUX-1 sygnał może być przesterowany. Mogilany nie są daleko od Chorągwicy, być może masz nawet widoczność optyczną z masztem.
W takim przypadku nie potrzeba anten o ogromnym zysku a już na pewno nie ze wzmacniaczem.

W weekend byłem u znajomych ok. 25 km od Chorągwicy, z bezpośrednią widocznością optyczną na maszt. W telefonie logowało się nawet do BTSa 3G z Chorągwicy, a wszystkie 3 MUX-y chodziły z jakością 100% na jakieś dziwacznej antenie pokojowej i to nawet jak zasilacz był odłączony z gniazdka.

coolio

Re: DVB-T Kraków

Post autor: coolio »

twmichal pisze:
A więc w przypadku MUX-3 pewnie zapomniałeś przestawić kanału,
Na kazdym dekoderze wlaczylem przeszukanie od poczatku calego zakresu.
Pozdrawiam

edit/ Pisownia!

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Kraków

Post autor: twmichal »

Tak więc w grę wchodzi najprawdopodobniej zbyt silny dla Twoich odbiorników sygnał.

Można albo usunąć wzmacniacz z anteny i zastąpić go symetryzatorem albo obrócić antenę w innym kierunku, co powinno osłabić poziom sygnału z Chorągwicy.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T Kraków

Post autor: kb997 »

Przeszukiwanie całego zakresu jest błędem. Wyszukuje się nam wszystko i czasem potrafi odbiornik zapisać nie taki mux jak sobie życzymy. Ponadto nie każdy chce zapisywać sobie mux4, który potrafi rozwalać listę kanałów co kilka dni. Najlepiej przeszukać tylko konkretne kanały lub częstotliwości.

5z0p3n

Re: DVB-T Kraków

Post autor: 5z0p3n »

Podobny problem z jakością sygnału po wyłączeniu analogowej telewizji mam na Azorach – Północny zachód Krakowa.
TVP 2 HD skacze.
Antena zbiorcza Azart na bloku. Co zrobić? Zgłosić aby usunęli wzmacniacz antenowy? Pewnie nie przejdzie. W bloku jest 122 mieszkania.
Przekręcili antene? Też pewnie nie.
Można zastosować jakąś końcówkę do anteny poprawiającą odbiór?

coolio

Re: DVB-T Kraków

Post autor: coolio »

twmichal pisze:Tak więc w grę wchodzi najprawdopodobniej zbyt silny dla Twoich odbiorników sygnał.

Można albo usunąć wzmacniacz z anteny i zastąpić go symetryzatorem albo obrócić antenę w innym kierunku, co powinno osłabić poziom sygnału z Chorągwicy.

No ale skoro wszystkie muxy nadaja z taka sama moca, to dlaczego akurat m3 zniknal calkowicie? Nie powinno byc podobnie na kazdym?

edit/ Pisownia!

_chris_

Re: DVB-T Kraków

Post autor: _chris_ »

5z0p3n pisze:Antena zbiorcza Azart na bloku. Co zrobić? Zgłosić...
Dokładnie - zgłosić problem do konserwacji AIZ lub do administracji. A konserwacja zrobi to co trzeba, a przynajmniej trzeba mieć taką nadzieję.

O ile masz pewność, że to nie jest problem w mieszkaniu - wadliwego kabla antenowego czy odbiornika.
coolio pisze: to dlaczego akurat m3 zniknal calkowicie? Nie powinno byc podobnie na kazdym?
To jest odbiór cyfrowy i tu wszelkie kombinacje odbioru mogą się zdarzyć. Więc nie ma się co dziwić, tylko wygląda, że trzeba się przyjrzeć instalacji antenowej - tu też można poczytać

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T Kraków

Post autor: twmichal »

coolio pisze: No ale skoro wszystkie muxy nadaja z taka sama moca, to dlaczego akurat m3 zniknal calkowicie? Nie powinno byc podobnie na kazdym?
Każdy z MUX-ów nadaje na innym kanale a więc innej częstotliwości. Więc fale "zachowują się" w każdym przypadku inaczej. Zupełnie różne ugięcia, wrażliwość i przenikanie przez przeszkody, odbicia. Zupełnie inaczej dla każdego przypadku wygląda też charakterystyka anteny nadawczej jak i odbiorczej.
Do tego dochodzą inne parametry FEC - dla MUX-1 jest to 3/4, dla MUX-2 i MUX-3 - 5/6 (dlatego że są w SFN z Tarnowem).
Jak pokazuje życie, w wielu przypadkach SFN przeszkadza w odbiorze. Trudno mi stwierdzić czy do Ciebie dociera sygnał z Tarnowa, ale Mogilany są częściowo na wzgórzu i być może tak. Poza tym kierunek na Chorągwicę i Tarnów jest w tym przypadku podobny.
Ale i tutaj przekręcenie anteny w innym kierunku powinno pomóc (silny sygnał z Chorągwicy powinien docierać)

W analogu też tak było - przy ustawieniu anteny na dany obiekt kanały mogły odbierać z różną jakością i to niezależnie z jaką mocą była emisja.

5z0p3n

Re: DVB-T Kraków

Post autor: 5z0p3n »

_chris_ pisze:
5z0p3n pisze:Antena zbiorcza Azart na bloku. Co zrobić? Zgłosić...
Dokładnie - zgłosić problem do konserwacji AIZ lub do administracji. A konserwacja zrobi to co trzeba, a przynajmniej trzeba mieć taką nadzieję.

O ile masz pewność, że to nie jest problem w mieszkaniu - wadliwego kabla antenowego czy odbiornika.
coolio pisze: to dlaczego akurat m3 zniknal calkowicie? Nie powinno byc podobnie na kazdym?
To jest odbiór cyfrowy i tu wszelkie kombinacje odbioru mogą się zdarzyć. Więc nie ma się co dziwić, tylko wygląda, że trzeba się przyjrzeć instalacji antenowej - tu też można poczytać
No wczęsniej chodziło dobrze, zanim wyłączyli naziemna. Więc myślę że to nie kwestia instalacji domowej.

typol

Re: DVB-T Kraków

Post autor: typol »

Proszę o pomoc - od kilku dni nie jestem w stanie zrozumieć i poradzić sobie z poniższym problemem. Odbieram idealnie dużą większość programów (wszystkie MUX-1, MUX-2 i np. TVP Info Kraków z MUX-3) - niestety z wieloma programami z MUX-3 pojawiają się problemy - najczęściej w postaci przerw czy braku głosu. Zdecydowanie największe problemy są z TVP Polonia i TVP Historia. O tyle mnie to dziwi, że wydawało mi się, że jak są problemy to z wszystkimi programami w ramach danego multipleksu, a nie z wybranymi...

Antena zamontowana jest na 1 piętrze balkonu obudowanego innymi blokami. Moc sygnału to ok 60% i dla MUX-3 jest najmocniejszy z wszystkich. Niestety nawet ustawienie anteny na 100% sygnału dla MUX-3 nie rozwiązuje problemu. Jeżeli chodzi o idealną jakość dla MUX-1 i MUX-2 to oceniam wizualnie, bo nie znalazłem wskaźników liczbowych dotyczących jakości.

Przypuszczam, że MUX-3 odbieram z Krzemionek, bo w tym kierunku jest ustawiona antena (z tej strony blok jest mniej obudowany).

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie rozwiązań...

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Poland »

Myślę że postępowanie według wskazówki kolegi poniżej lub skierowanie anteny na mocniejszą "Chorągwicę" powinno rozwiązać pana problem :-)
Ostatnio zmieniony 6 czerwca 2013, o 08:13 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gorki »

typol pisze:Proszę o pomoc - od kilku dni nie jestem w stanie zrozumieć i poradzić sobie z poniższym problemem. Odbieram idealnie dużą większość programów (wszystkie MUX-1, MUX-2 i np. TVP Info Kraków z MUX-3) - niestety z wieloma programami z MUX-3 pojawiają się problemy - najczęściej w postaci przerw czy braku głosu. Zdecydowanie największe problemy są z TVP Polonia i TVP Historia. O tyle mnie to dziwi, że wydawało mi się, że jak są problemy to z wszystkimi programami w ramach danego multipleksu, a nie z wybranymi...

Antena zamontowana jest na 1 piętrze balkonu obudowanego innymi blokami. Moc sygnału to ok 60% i dla MUX-3 jest najmocniejszy z wszystkich. Niestety nawet ustawienie anteny na 100% sygnału dla MUX-3 nie rozwiązuje problemu. Jeżeli chodzi o idealną jakość dla MUX-1 i MUX-2 to oceniam wizualnie, bo nie znalazłem wskaźników liczbowych dotyczących jakości.

Przypuszczam, że MUX-3 odbieram z Krzemionek, bo w tym kierunku jest ustawiona antena (z tej strony blok jest mniej obudowany).

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie rozwiązań...
Proszę o sprawdzenie jak jest ustawiony dzwięk w kolegi telewizorze czy też dekoderze.Powinna być mozliwość ustawienia audio i ustawić na mpeg2.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kemi73 »

Panowie z Emitela jaka jest faktyczna moc MUX2 po zmianie kanału na 23 straciłem możliwość odbioru MUX2. Co ciekawsze nie mam żadnych problemów z MUX3 oraz MUX1. Lokalizacja Wieczysta. Może tak podjedziecie ze swoim sprzętem i sprawdzicie co się dzieje w terenie ?.

Zablokowany