DVB-T Kraków

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

W Krakowie mamy 3 synchroniczne nadajniki nadające obecnie na K 33 w polaryzacji pionowej.
http://www.sat-charts.eu/dvb-t.php?mux=MUX-4

Przy antenach skierowanych na Chorągwicę w polaryzacji poziomej po zmianie kanałów można zauważyć nieznaczny spadek sygnału.
Co poradzić.
Dekodery polsatu mają dwa wejścia antenowe ANT 1 ANT 2 + wew.antenka
Jeżeli długość kabla jest niewielka to można zainstalować drugą antenkę w polaryzacji pionowej i skierować na dogodny nadajnik.
Jeżeli antena jest daleko to obie anteny łączymy poprzez zwrotnicę antenową.
Później dokonujemy zmiany w ustawieniach dekodera.

Jako ciekawostkę dodam że można też do twojej siatki dodać przedwzmacniacz antenowy,odwrócić ją o 90 stopni i skręcić w prawo o 45 stopni od Chorągwicy.
Jeżeli kierunek jest w miarę odsłonięty to można też na K 26 i 59 odbierać słowackie MUX-y i np.oglądać Ligę Mistrzów w jakości HD.,bez większego uszczerbku naszych MUX-ów z Chorągwicy i MUX-4 / sprawdzone/

pbetkow
Posty: 2
Rejestracja: 10 listopada 2015, o 10:52
Odbiornik: CP, HD 5500s, THD 210
Instalacja antenowa: Siatkowa Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: pbetkow »

Dziękuję za poradę, udam się do Dipolu po antenę z polaryzacją pionową, z balkonu drogę dla kabla mam tylko przez ścianę wiec nie jest to problem z montażem.
PS. Dekoder THD 210 ma tylko jedno wejście antenowe, więc trzeba będzie użyć zwrotnicy antenowej by połączyć
te dwie anteny.
pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Przy zakupie zwrotnicy powinieneś uwzględnić Odbiór MUX-8 w paśmie VHF.
Większość siatek ma to pasmo ze średnim zyskiem 6dB w zależności od odbieranego kanału.
W twojej sytuacji najlepsza była by taka
AZ / 6-60 /K 33 /DC
Obecnie nie ma ich w sprzedaży,ale można zamówić

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Poland »

A propo MUX8 to czy jes ktoś w stanie oszacować ile może przypadać kilowatów na Chorągwice? Mi kiedyś udało się dowiedzieć że w przypadku VHF potrzebne jest co najmniej 33 kW które to odpowiadałoby 100 kW z pasma UHF. Więc jeżeli Emitel chciałby odtworzyć moc z analogowego TVP1 to nadajnik musiałby mieć chyba moc 66 kW biorąc pod uwagę też to że emisja będzie prowadzona w polaryzacji poziomej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Ale masz zmartwienie. :lol: Jesteś o "rzut beretem" od Chorągwicy i na pewno będziesz w zasięgu odbioru. Gorzej z tymi co mieszkają dużo dalej i mogą znaleźć się na pograniczu odbioru.
W temacie "Jakie nadajniki w Małopolsce będą nadawać mux-8" wysłałem zapytanie do krakowskiego UKE, ale niestety nie doczekałem się odpowiedzi ( a zawsze odpowiadali ). Widocznie albo jeszcze nie ma ostatecznych ustaleń, albo informacje te póki co należą do kategorii "ściśle tajne".

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Poland »

Ja też wysłałem zapytanie w tej kwestii do UKE ale otrzymałem tylko wykaz... częstotliwości na podstawie ustaleń technicznych.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Kamilx »

Poland pisze:A propo MUX8 to czy jes ktoś w stanie oszacować ile może przypadać kilowatów na Chorągwice? Mi kiedyś udało się dowiedzieć że w przypadku VHF potrzebne jest co najmniej 33 kW które to odpowiadałoby 100 kW z pasma UHF. Więc jeżeli Emitel chciałby odtworzyć moc z analogowego TVP1 to nadajnik musiałby mieć chyba moc 66 kW biorąc pod uwagę też to że emisja będzie prowadzona w polaryzacji poziomej.
Jeżeli zasięg MUX8 będzie taki sam co MUX1, MUX2 i MUX3, to moc będzie wynosić 30-35 kW ERP.

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »

Zostałem przekierowany do tego tematu. Mam problem mianowicie nie odbiera mi wszystkich kanałow z telewizji naziemnej. Mieszkam na Ruczaju, balkon mam zwrócony na wschodnią część Krakowa, zasadniczo jestem prostopadle do Zakopianki. Posiadam antenę zewnętrzną siatkowaną i do tego dekoder T-HD 1000 Cyfrowego Polsatu.

Zbiera mi 8 kanałow, wszystkie TVP. Żadnego Polsatu/TVN/Fokus TV ani nic. Jak podłączę drugą antenę mieszkaniową, to znajduję dodatkowe kanały ale kodowane, pokroju Polsat Sport Extra, Comedy Central. Próbowałem kręcić anteną na balkonie, ale nic to nie pomogło. Wywnioskowałem również że skieruje antenę tam gdzie całą wiara z osiedla, więc najprawdopodobniej w tym kierunku będzie najmocniejszy sygnał (w stronę Skawiny) ale również nic z tego. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc? O antenie nie za wiele wiem, wytargałem ją ze strychu w domu, mogę wrzucić jej zdjęcie conajwyżej. Jak potrzeba jeszcze jakieś informacje, to podam.

Pozdrawiam, Paweł

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Jeżeli na pokojowej wyszukuje więcej programów,to można przypuszczać że w antenie siatkowej jest zamontowany przedwzmacniacz antenowy,który przy braku zasilania bardzo tłumi sygnał.
W miejsce tego wzmacniacza można / jeżeli jest / zamontować symetryzator antenowy SA I-V
Podaj również na jakich kanałach są wyszukane kanały i ich parametry.
Wszystko jest w ustawieniach dekodera.
Na Ruczaju jeżeli jest utrudniony odbiór z Chorągwicy,to co niektórzy odbierają sygnał z Rabki,Wisły,Kosztowy.

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »

poxipol pisze:edit
Więcej jak więcej, antena pokojowa zbiera sygnał z kanałów kodowanych tak jak pisałem, Polsat Sport Extra/Comedy Central/Kino Polska czy coś takiego. Antena zewnętrzna jeśli się nie mylę, ma pare lat, o ile nie więcej.

Kanały którę odbiera dekoder T-HD 1000 na antenie zewnętrznej:

TVP1 HD - kanał 1
TVP2 HD - kanał 2
TVP3 Krakow - kanał 3
TVP Kultura - kanał 30
TVP Historia - kanał 31
TVP Polonia - kanał 32
TVP Rozrywka - kanał 33
TVP Info - kanał 34

I tyle tych kanałów.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T Kraków

Post autor: naziemna-ntrc »

Te kanały co podałeś to nie kanały, a pozycja programu na liście programów.
Jeżeli chcesz sprawdzić kanał dla programu to przytrzymaj czerwony przycisk na pilocie przez kilka sekund, czyli do czasu aż ci wyskoczy okno "Informacje techniczne". W lewej części okna powinien Ci się wyświetlić numer kanału - szukaj pozycji K..., gdzie w miejscu trzech kropek powinien być numer kanału. :)

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »

Ok, nie wiedziałem, czegoś się już nauczyłem ;)

Wszystkie kanały: K50

Dodam że Mocy Sygnału mam na żółto, delikatnie poniżej połowy, natomiast jakość sygnału na zielono, prawie full.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

gawix pisze: Mocy Sygnału mam na żółto, delikatnie poniżej połowy, natomiast jakość sygnału na zielono
Wygląda nato że jest tak, jak pisał kol. @poxipol
poxipol pisze:można przypuszczać że w antenie siatkowej jest zamontowany przedwzmacniacz antenowy,który przy braku zasilania bardzo tłumi sygnał.
a pomimo tego odbierasz mocny sygnał na k.50 z pobliskich Krzemionek.
Zdejm pokrywę puszki antenowej i odczytaj co jest napisane na płytce tam zamontowanej.

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »

A35 Wzmaczniacz Antenowy
DC 12V, wzmoc 35db.

Czyli tak jak mówiliście trzeba będzie zamontować przedwzmacniacz. Ogarnę jakiś jak najszybciej, zamontuje i napiszę jak się sprawuję.

Obrazek

Taki wystarczy?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Ale to właśnie zamontowany wzmacniacz A35 powinieneś zastąpić symetryzatorem.
Na zdjęciu przedstawiłeś zasilacz wzmacniacza, a nie przedwzmacniacz. Jeżeli zamontujesz go i zasilisz zamontowany wzmacniacz, najprawdopodobniej sygnał uzyskany będzie tak mocny, że nadal nic nie odbierzesz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

To co masz zamontowane w antenie to jest właśnie dopuszkowy przedwzmacniacz antenowy.

Używa się dwu terminów " przedwzmacniacz i wzmacniacz"
Przez przedwzmacniacz rozumie się urządzenie do wstępnego wzmocnienia sygnału,umieszczonego jak najbliżej anteny-o ile jest konieczny.
Nazwę tę używa się w odróżnieniu od wzmacniacza,który może się znajdować w dalszej części instalacji antenowej.
Terminy te są równoprawne i obie nazwy są często używane w tym samym znaczeniu.

Często się zdarza że stosowanie przedwzmacniacza prowadzi do przesterowania sygnału.
Tak jak wspomniałem na wstępie trzeba zamontować symetryzator antenowy.
Do tej płytki którą opisałeś wystarczy zasilacz z separatorem względnie zasilanie z dekodera.

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adrjannn »

Pierwsze pokaż, jaką masz tą antenę. U mnie na Ruczaju używam takiej anteny Obrazek która jest umieszczona na parapecie na zewnątrz i ściąga wszystkie MUXY(MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4). Jest ona ustawiona w kierunku Chorągwicy, jednak przed sobą ma przeszkodę w postaci bloku jednak daje radę.

PS: Na którym piętrze mieszkasz ?

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »

Obrazek

Taka antena. Mieszkam na 3 piętrze. U mnie ściąga tylko Telewizje Polska.

W poniedziałek kupie symetryzator i go zamontuje, skoro twierdzicie że zwykły wzmacniacz nic nie poradzi.

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: DVB-T Kraków

Post autor: adrjannn »

Jest to taka bliska odległość - 14km(szczególnie, że nadajniki nadają z mocą ERP 100kW), że używanie wzmacniacza to samobójstwo. Symetryzator kupisz w sklepie DIPOL, koniecznie kup na pasmo 21-60. U mnie na antenie symetryzator 21-69 czy 5-69 ściągał zakłócenia. Antenę umieść na zewnątrz. TVP odbierasz z Krzemionek(nawet na przysłowiowym drucie odbieram kanały TVP u siebie).

gawix
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2016, o 20:58
Odbiornik: T-HD 1000
Instalacja antenowa: antena zewnętrzna, balkon

Re: DVB-T Kraków

Post autor: gawix »


Zablokowany