SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kowal801 »

Quter pisze:Polska jest jako język. Ale standardowy stroi się tylko analog. Aby dodać DVB-T należy dodać osobno usługę. W przypadku wyboru np: Francji szuka od razu analogu i DVB-T.
Co za problem wybrać inny rejon , po prostu tego nie rozumiem, ja mam wybrany rejon Szwecja dlatego ,że jest bardziej rozbudowane menu EPG,którego nadal nie ma jak przetestować :lol:a no własnie Panowie z Emitela, jak wygląda sprawa w tym zakresie ,czy są już jakieś decyzje w tej kwestii. ;)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: rppmedia »

Miałem podobny problem z telewizorem Philips 32PFL5604H, w którym również nie ma Polski w DVB-T. Ustawiałem jako kraj Niemcy i UK i również to nie pomogło. Dopiero ustawienie na Węgry (mogą być też Czechy) poskutkowało wyszukaniem kanałów DVB-T. Okazało się, że Niemcy i UK nadają w MPEG-2 i według tych parametrów TV szukał kanałów.
P.S.
Ten sam problem dotyczy tunera DVB-C wbudowanego w/w telewizor.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: qwerty »

To mnie nie miło zaskoczyłeś z tym philipsem. Miałem kupować jako drugi telewizor, ale chyba będzie to kolejny samsung.

Peter81

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Peter81 »

Witam
Mam następujące pytanie: odbieram DVB-T poprzez tuner telewizji "n" i mimo siły 62% i jakości 90% nie mogę za bardzo oglądać cyfrowej paczki, ponieważ obraz non-stop się "zamraża" i rwie. Czy winą może być słaba antena pokojowa ?
Czy nie powinno być tak, że przy takich parametrach siła/jakość, powinien wystarczyć do odbioru byle drut ?
Mieszkam na Kabatach.
Pozdrawiam.

ruphert

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ruphert »

Peter81 pisze:Witam
Mam następujące pytanie: odbieram DVB-T poprzez tuner telewizji "n" i mimo siły 62% i jakości 90% nie mogę za bardzo oglądać cyfrowej paczki, ponieważ obraz non-stop się "zamraża" i rwie. Czy winą może być słaba antena pokojowa ?
Czy nie powinno być tak, że przy takich parametrach siła/jakość, powinien wystarczyć do odbioru byle drut ?
Mieszkam na Kabatach.
Pozdrawiam.
Mieszkam trochę bliżej - Mysiadło - i u mnie z byle druta kiepsko odbiera. Z anteny zewnętrznej idzie ładnie.

HBT

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: HBT »

W sumie dobrze, że to emisja próbna. I dobrze, że analog jest nadawany z tego samego miejsca. Nie trzeba przestawiać anteny puki co. Moze bedzie inny operator bo Emitel robi to do bani.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

Na jakiej podstawie twierdzisz, iż Emitel robi to do bani?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: qwerty »

Przeglądając jego wypowiedzi używa anteny: http://www.antenytv.pl/dexta-silver.html
Zamiast kupić normalną kierunkową męczy się z badziewiem i narzeka. 99,9% osób objętym zasięgiem nie narzeka, ale i tak winny jest emitel.

HBT

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: HBT »

qwerty pisze:Przeglądając jego wypowiedzi używa anteny: http://www.antenytv.pl/dexta-silver.html
Zamiast kupić normalną kierunkową męczy się z badziewiem i narzeka. 99,9% osób objętym zasięgiem nie narzeka, ale i tak winny jest emitel.
Skąd się wzieło te 99% zadowolonych, z sufitu czy dla potwierdzenia tezy o własnej wiedzy?
Mam w domu dwie instalacje do DVB-T nie licząc satelitarnej.
Jedna z anten używana z tunerem USB do PC-ta to przerobiona antena z linku w której długości elementów są dobrane do częstotliwości 770 MHz i ta akurat chodzi lepiej od drugiej pracującej w zestawie z tunerem RWT 421 i tak chwaloną czy polecaną przez niektórych anteną Dipol z symetryzatorem.

Gdybym tylko ja narzekał to przyjął bym krytykę z pokorą i chwalił Emitel głośno. I robiłem to do kiedy nadawano na 48 kanale. Teraz nie bedę chwalił i bedę narzekał bo zastosowane rozwiązanie słabo się sprawdza co można stwierdzić po innych wpisach na forum.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

Zadziwiające, masz blisko do nadajnika. Ja na Targówku mam siłę sygnału 85% przy zwykłej antenie pokojowej postawionej przy ścianie na PKiN (i Raszyn, chociaż zasłonięty blokiem)

Demon

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Demon »

HBT pisze:
qwerty pisze:Przeglądając jego wypowiedzi używa anteny: http://www.antenytv.pl/dexta-silver.html
Zamiast kupić normalną kierunkową męczy się z badziewiem i narzeka. 99,9% osób objętym zasięgiem nie narzeka, ale i tak winny jest emitel.
Skąd się wzieło te 99% zadowolonych, z sufitu czy dla potwierdzenia tezy o własnej wiedzy?
Mam w domu dwie instalacje do DVB-T nie licząc satelitarnej.
Jedna z anten używana z tunerem USB do PC-ta to przerobiona antena z linku w której długości elementów są dobrane do częstotliwości 770 MHz i ta akurat chodzi lepiej od drugiej pracującej w zestawie z tunerem RWT 421 i tak chwaloną czy polecaną przez niektórych anteną Dipol z symetryzatorem.

Gdybym tylko ja narzekał to przyjął bym krytykę z pokorą i chwalił Emitel głośno. I robiłem to do kiedy nadawano na 48 kanale. Teraz nie bedę chwalił i bedę narzekał bo zastosowane rozwiązanie słabo się sprawdza co można stwierdzić po innych wpisach na forum.
Widziałeś ile osób czyta wątek? Gdyby było tak źle, jak ty piszesz, to 1/10 z nich spokojnie niesiona irytacją w końcu napisałaby post.

Jestem przekonany, że gdybyś zastosował się do rad nie raz i nie dwa wypowiadanych tu w kwestii poprawnej instalacji antenowej, to skończyłyby się twoje problemy. Masz około 20km do nadajnika! Gdyby nie było SFN, to bym wyśmiał ciebie - na druciku powinno odbierać. Niemniej macie w Warszawie SFN, więc możliwe, że nie pozostaje to bez znaczenia dla twojej lokalizacji. Ale zastosowanie anteny zewnętrznej kierunkowej o niewielkim zysku na kanały 21-69 bez wzmacniacza, ze zwykłym symetryzatorem również zaprojektowanym na kanały do 69 da tobie efekt w 100%. Gdyby jednak jakieś zakłócenia leciały jeszcze z PKiN, to doświadczalnie odkręcaj kierunek anteny w prawo do momentu, gdzie tłumienie boczne wyłączy zupełnie nadajnik z centrum Warszawy.

Spróbuj i napisz, czy zadziałało. Szczerze i bez uprzedzeń.
Powodzenia.

HBT

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: HBT »

No nie wiem jak to mam pisać wyraźniej. Jedna z moich instalacji (w tym samym domu w odległości ok 8 m od anteny DEXTER zmodyfikowanej) jest dokładnie taka jak opisałeś.
Wysokość zainstalowania anteny ok 10-12m. DEXTER mimo, że jest niżej (ok 4m) i ciągle ze wzmacniaczem pracuje lepiej niż "zalecana" instalacja.
Problemem są zaniki sygnału powodujące zatrzymania obrazu i czkawkę w audio. Może mam gdzieś w okolicy silny sygnał zakłócajacy ale dlaczego DEXTER jest mniej wrażliwy i dlaczego nie było tego problemu na kanale 48 nie wiem.
Po świętach przytargam analizator widma i nie odpuszczę.

Demon

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Demon »

Oczywiście teraz będę teoretyzował. Ale Ty masz szansę po praktykować. No więc nie podejrzewam, żeby sygnał był za słaby. Gdybyś był bliżej nadajnika, to można by ewentualnie sądzić, że wiązka ślizga się ponad twoimi antenami (tak jest w okolicach Ślęży). Więc sygnał może być za silny. Jaką dokładnie masz antenę w tej drugiej instalacji? Spróbuj może odchylić ją w prawo. Zmniejszysz w ten sposób sygnał. Ja mam antenę skierowaną około 40 stopni na lewo od Czarnej Góry k. Trutnov-a i mimo to odbieram sygnał SIT-1 czeski. Kierując antenę inaczej osłabisz sygnał NTC, ale również możesz uciec z linii zakłóceń. Można by jeszcze obrócić polaryzację anteny (nie koniecznie o 90 stopni).

Podaj, jeżeli możesz, model i producenta tej drugiej anteny. Używasz jakiejś zwrotnicy, sumatora lub/i rozgałęźnika?

Jeżeli nie pomoże, to pomyślimy dalej.

Wojtala

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Wojtala »

Mam prośbę o wyjaśnienie które paramatry nizej podanych danych poziomu odbioru są istotne i co oznaczają?
Propagacja fal jest lepsza czy nadajnik lepiej pracuje? Do tej pory tzn do momentu gdy nie było śniegu odbiór był śrdeni lub niski COFDM AGC: -240 lub -270
Od dwuch dni poziom sygnału odbierany na Sony KDL 32 W4210 w Warszawie - Targówek Przemysłowy odległość od nadajnika w Łazach 26 km 400 m jest "Wyskoki" (brak na przedpolu do 3 km wysokich budynków
Antena Yagi 14 el.
A oto dane:
Pre Viterbi 9.12 e-3
Post Viterbi: 0
5s: 1.02 e-2
5s:0
VEC: 0
COFDM AGC: -390

Demon

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Demon »

Kod: Zaznacz cały

Pre Viterbi = 9.12 e-3
Jest to ilość błędnych bitów odebranych w strumieniu danych (BER). Wartość podana przez ciebie oznacza, że średnio na 1000 odebranych bitów 9,12 jest wadliwych. Oczywiście nie może być błędny ułamek bita, ale wskaźnik ma charakter statystyczny - czasami jest więcej błędów a czasami mniej. Ten strumień poddawany jest korekcji Viterbiego. Przyjmuje się, że wartością progową jest 1 e-4.

Kod: Zaznacz cały

Post Viterbi: 0
Jak pewnie intuicja podpowiada Tobie, jest to ilość błędów po korekcji. Jeżeli ta wartość jest stale równa 0, to odbiór jest perfekcyjny.
Oczywiście zakłócenia i poziom sygnału mają charakter zmienny, więc czasami jest lepiej a czasami gorzej. Dlatego dobrze jeszcze jest poznać wartości pre i post viterbi w dłuższym okresie czasu, np. 5 sekund.

Kod: Zaznacz cały

5s: 1.02 e-2 (pre viterbi)
5s: 0 (post viterbi)
Powyższe parametry są najistotniejsze dla odbioru cyfrowego. Pozostałe parametry są charakterystyczne dla producenta. Samsung używa zupełnie innych wskaźników.

bartekm

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bartekm »

Witam
pytanie do Emitela
czemu nie ma na TV Puls i TVP Info telegazety?
czy EPG będzie włączone o ile wyjaśni się sytuacja na odnośnie cyfryzacji, czy chodzi o coś zupełnie innego?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

@up: ja nie mam na żadnym kanale telegazety... Ty masz?

EPG na razie nie zostanie włączone, to są koszta zakupu nadajnika. Sytuacja musi się wyklarować.

bartekm

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bartekm »

Tom345 pisze:@up: ja nie mam na żadnym kanale telegazety... Ty masz?
mam na wszystkich kanałach oprócz TVP Info i TV Puls

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

W takim razie coś u mnie...


Model TV to Samsung P2370HD. Może ktoś to przekazać do technicznych jakkolwiek?

bartekm

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bartekm »

u mnie na Samsung 37B650 nie ma telegazety na TVP Info i TV Puls

może pomoże przeskanowanie ponownie częstotliwości...

Zablokowany