SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

_chris_

Re: problem z TVP1HD

Post autor: _chris_ »

@ robertmilejowice:
jeśli TV obsługuje Full HD czyli 1080i, zrób ponowne strojenie.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

@robertmilejowice, dekoder z Twojego opisu MINI DVB-T MODEL DTR4102, nie wpiera obrazu HD (1920x1080i) a jedynie rozdzielczość SD (720x576i), stąd brak obrazu na kanałach HD. Trafiłeś do klubu nabitych w butelkę przez cwanych sprzedawców.

Jarko

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarko »

Witam.
Mam tuner USB Not Only TV LV5TDelux i na dołączonej do niego antence odbieram tylko programy z MUX 3 w tym TVP Info Łódź zamiast TVP Info Warszawa oraz TVN HD. Programy odbieram w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej w pobliżu Pl. Unii Lubelskie, a okna wychodzą na podwórko bloku od strony wschodniej.

Teraz moje pytanie:
Czy żeby odbierać progamy z MUX 1 i 2 wystarczy mi antena kierunkowa 11-elementowa Dipol 11/21-69 (taka: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm)
ustawiona na parapecie (nie mogę mogę w inny sposób)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Spróbuj ustawić antenę w poziomie w kierunku PKIN.Antenki dołączone do zestawów na USB zazwyczaj są w polaryzacji pionowej, przeciwnej do polaryzacji nadajnika.Taka zmiana może poprawić siłę sygnału a tym samym umożliwić odbiór pozostałych mux.
Antena która podałeś może również rozwiązać problem, pod warunkiem umieszczenia za oknem i skierowania w stronę PKiN.Ewentualnie możesz próbować odbioru z odbicia.
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2012, o 14:18 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

@ Jarko:
no, kiepską lokalizację masz, więc nie sposób jest przewidzieć, co się będzie odbywać. Taka antenka powinna pomóc, zwłaszcza zamontowana za oknem, ale gwarancji nie ma. Być może lepsza byłaby zwykła 'siatka', jeśli antena ma być wywieszona za okno.

A jeśli chodzi o okno, to może zrób sobie sam jakąś małą antenkę - 'X' albo bi-quada, takie w trudnych warunkach potrafią spisywać się nadspodziewanie dobrze. ten wątek

robertmilejowice

Re: problem z TVP1HD

Post autor: robertmilejowice »

robertmilejowice pisze:Witam wszystkich mam telewizor Philipsa i po włączeniu tvp1hd nie ma obrazu tylko głos antena skierowana na Raszyn
To dlaczego dekoder niewyłapuje jedynki w sd tylko hd prosił bym o częstotliwość jedynki żeby ustawić ręcznie

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Częstotliwości MUX z Raszyna http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=611
Dekoder nie zapisuje TVP1 SD ponieważ TVP1 HD ma ten sam SID co TVP1 SD.
Usuń z listy kanał TVP1 HD i przeskanuj tylko częstotliwość MUX3 k.55 (746,00).
Może się okazać, że MUX3 do ciebie nie dolatuje, ponieważ nadajnik MUX3 z Raszyna ma moc o połowę mniejszą niż MUX1.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

Dzisiaj kupiłem sobie i już złożyłem nową antenę kierunkową.

Oto ona:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm

Czy to dobry wybór?

Jaki wzmacniacz dać do niej? Ten co mam w siatce:
https://www.hurt.com.pl/wzmacniacz-ante ... p9475.html

Czy np. ten z nowych:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm

Podobno wzmacniacze LNA są idealne do anten kierunkowych?

Jarko

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarko »

Dziękuję za odpowiedzi.

Antenę chcę postawić na parapecie i może uda mi się ją skierować w stronę PKiN.

Macie może jakieś sugestie co do podstawy masztu (a raczej maszciku, bo będzie krótki) takiej anteny, tak żeby antena (kierunkowa 11-elementowa Dipol 11/21-69, według danych jej długość to 0,6 m) była mobilna i w każdej chwili mógłbym ją zdjąć z parapetu. Z czego ją zrobić. Parapet to blacha, myślałem żeby jakiś magnes dać w podstawę tak aby antena stała stabilnie na parapecie, bo skoro w tej antence, która była w zestawie z tunerem jest magnes to chyba nie przeszkadza on w odbiorze sygnału. Tylko z czego wziąć magnes. Skierowałem się w stronę podstaw do anten CB, ale nie wiem czy to dobry pomysł, czy antena nie przeważy podstawy no i trochę drogo.
Proszę o Wasze sugestie, za które z góry dziękuję.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Zanim zaczniesz mocować antenę na stałe, sprawdź poprawność odbioru trzymając ją w ręku, tak najszybciej znajdziesz właściwe miejsce. Prostym bezinwazyjnym mocowaniem jest drążek do podciągania, który mocujesz w zewnętrznej części okna (w zewnętrznej części glifu).
Działa jak rozpórka wnęki okna od zewnątrz..http://fitbay.pl/103-drazki-do-podciagania

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Jarko
Próbowałeś antenki od tunera USB?
Parę km dalej okno pn-wsch w Wawa z odbicia ustawiłem odbiór znajomej w prosty sposób.
Nie miała możliwości antenki zewnętrznej.
Wkręt i kawałek blaszki( uzyłem podkładki) w glifie okna dosyć wysoko. Poszukałem sygnału zawierciłem. A antenka ma magnes. 3m kabla antenowego aby starczyło od lapka do okna i tyle.
łapie z odbicia siła 100% jakość 80-90%
niedawno aby odbierac MUX1 wymieniłem tylko pręcik na teleskop aby poszukać trochę dalej sygnału. Teleskop ma ok 25cm. Magnes trzyma.
ed.
Nawiasem mówiąc ostatnio testowałem TV Sharp i ten 4 km od PKiN odbierał nawet na antenie FM w postaci kabla miedzianego takiego podwójengo rzuconego na podłogę
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2012, o 23:09 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sat17 »

Odnośnie wspomnianego drążka,to na podobnej zasadzie są uchwyty zaokienne.Końce takiego uchwytu mocowane sa do glifu kołkami rozporowymi,a mocowanie ant.można przesuwać prewo-lewo .

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Drążek nie ingeruje w tynk, a kołki rozporowe tak ;)

Jarko

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarko »

Dziękuję za odpowiedzi.
@janek 77
Na dołączonej do tunera antence, odbieram tylko programy z MUX 3 w tym TVP Info Łódź (chyba zamiast TVP Info Warszawa) oraz TVN HD. Spróbuję twojej metody i lepiej też przyłożę się do szukania sygnału.
A co do przewodu antenowego, to kupowałeś jakiejś konkretnej firmy, jak poznać że przewód jest dobry a nie jakiś przewodopodobny? Nie znam się na tym, ale pewnie i przy tych kilku metrach jakość przewodu antenowego ma znaczenie dla jakości sygnału.

Pilzner

Re: TVP w MUX1

Post autor: Pilzner »

Witam...

U mnie po włączeniu TVP1 HD na MUX1 wszystko siadło na jakości. Oczywiście TVP1 HD najbardziej, ale pozostałe kanały z tego MUXa też się tną...

Odległość do RTCN Raszyn to 15,9km, odległość do RTCN PKiN to 16,9km.
Niestety korzystam z anteny zbiorczej i nie wiem na który nadajnik jest skierowana. Zarządca osiedla twierdzi, że firma od anten ostatnio nic nie zmieniała w ustawieniach.

Czyli jak doczytałem, wszystkiemu winne jest dołożenie kanału TVP1 HD i zacieśnienie ich w MUX 1. Czy jest w takim razie jakiś sposób na poprawę tego stanu? Jest sens instalowania własnej anteny zewnętrznej lub pokojowej?

PS. Czy jestem w stanie w odbiorniku TV Samsung B650 sprawdzić siłę sygnału, na jakim MUX jest nadawany i inne parametry dotyczące przesyłu? Może ktoś ma podobne urządzenie i coś wie?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP w MUX1

Post autor: hadam »

Naciśnij przez 10 sekund przycisk info na pilocie. Albo wybierz w menu po kolei: pomoc techniczna/diagnostyka/informacje o sygnale.

Pilzner

Re: TVP w MUX1

Post autor: Pilzner »

@nkp123

Kanały z innych MUX są w porzadku, więc TV raczej daje radę.
TVP1 HD i TVP2 się przycinają a TVP2 HD i TVP1 są idealnie... Z tego co doczytałem, te kanały są na innych MUXach.

Na TVP2 HD tak (piszę tak jak jest):
Wyspy kanaryjskie: 746000 KHz ???
ID kanału: 0001
Multipleks: (TSID 001, ONID 2268)
Sieć: Emitel (ID 3416)
Poziom błędów: 0 (bardzo rzadko pokazuje inną wartość)
Siła sygnału: 85

Na TVP2 HD mam tak:
Wyspy kanaryjskie: 770000 KHz ???
ID kanału: 0002
Multipleks: (TSID 003, ONID 2268)
Sieć: NW 08 LOD (ID 3416)
Poziom błędów: 0
Siła sygnału: 85

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Jarko pisze:Dziękuję za odpowiedzi.
@janek 77
Na dołączonej do tunera antence, odbieram tylko programy z MUX 3 w tym TVP Info Łódź (chyba zamiast TVP Info Warszawa) oraz TVN HD. Spróbuję twojej metody i lepiej też przyłożę się do szukania sygnału.
A co do przewodu antenowego, to kupowałeś jakiejś konkretnej firmy, jak poznać że przewód jest dobry a nie jakiś przewodopodobny? Nie znam się na tym, ale pewnie i przy tych kilku metrach jakość przewodu antenowego ma znaczenie dla jakości sygnału.
Na kilku metrach strata sygnału jest niezauważalna. Ja kupiłem już zarobiony końcówkami bo mi się nie chciało nic z tym robić. Podwójnie ekranowany Vivanco 90dB, Jest tego na portalach aukcyjnych albo w marketach sporo.
Wszystko zależy od położenia antenki. 10cm dalej masz stabilny odbiór a w innym miejscu nie.
Ostatnio, na TV SHARP po prostu w Warszawie rzuciłem antenę radiowa w postaci miedzianego kabla na podłogę i był stabilny odbiór na 4 pietrze:D
ale wszędzie tak nie będzie.

Chociaż jeśłi odbierasz MUX3 to powinieneś mieć odbiór innych MUX tylko musisz poszukać dobrego miejsca. Trzeba kupic trochę kabla jak pisałem i pochodzic z antenką. Ustwienie w oknie w glifie lub na grzejniku CO :D

Jarko

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarko »

Dziękuję za podpowiedzi.
Poszukałem i znalazłem sygnał ze wszystkich MUX-ów umieszczając antenę z zestawu tunera USB na parapecie w pozycji poziomej. Jest OK, choć czasami trochę zacina się obraz. W związku z tym moje następujące pytanie:

Czy, jeżeli zastosuję dłuższą antenę od tej dołaczonej do tunera np. taką:
http://anteny.pl/antena-cyfrowej-tvfm-p ... aa7858ee5b

to będę miał lepszy odbiór (nie będzie tego zacinania), czy też lepiej będzie zastosować może taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
na małym maszcie na parapecie?

Cały czas chodzi mi o to aby moja antena była mobilna i żeby w każdej chwili można było ją zdjąć z parapetu.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Ta 1 nic nie poprawi. Tym bardziej że ma wzmacniacz zasilany z odbiornika, a tuner na USB nie wyprowadza zasilania.
2 pewnie poprawi odbiór na tyle aby był stabilny.

Tak jak powiedziałem w glifie okna ta od tunera ma szanse ale trzeba poszukać miejsca.

ewentualnie są pojedyńcze teleskopowe maszciki nakręcane zamiast tego krótkiego bacika dł 11cm.
Te teleskopowe maja ok 30cm-60 cm i czasami to starcza do uzyskania sygnału. trzeba tylko dopasować długość

coś takiego
http://sklepelektroniczny.com/product-p ... -58mm.html


Ewentualnie spróbuj może masz antenę od turystycznych TV takie 2 teleskopy rosuwane.
tak jak poniżej tylko z normalnym wejściem antenowym

http://sklepelektroniczny.com/product-p ... wojna.html
powodzenia daj znać jak poszło :D

Zablokowany