SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

ekgen

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ekgen »

Już wszystko się wyjaśniło i tuner odbiera TVP KULTURA i TVP HISTORIA.
Przyczynę prawidłowo okreslił belzebiusz

"TVP Historia i TVP Kultura jako jedyne stosują oznaczenie ścieżki z audiodeskrypcją jako "qad" (inne kanały stosują "aux"). Być może od tego odbiornik głupieje."

Po wgraniu najnowszej wersji firmware, która własnie z tego powodu została wykonana jest OK.

Nie miałem racji sugerując iż mój problem spowodowany jest warunkami emisji sygnału z nadajnika PKiN.

Mam wystarczajaco dobry sygnał i to na tyle że nawet na kawałku drucika wystawionego za okno tuner "lapie" programy.

roland

problem z sygnałem - okolice okęcia

Post autor: roland »

Witam,
mam problemik z ustawieniem kanałów, a właściwie z brakiem "jakości sygnału" której najzwyczajniej nie ma. "Siła sygnału" na poszczególnych kanałach tj. 48 , 55, 58 wacha się pomiędzy 80 - 95 % ale odziwo tylko przy antenie pokojowej. Próby wstrojenia kanałów z anteny dachowej sie nie powiodły ( nie wyszukało żadnego kanału) a antena była skierowana na Raszyn.
Czy bliska obecność lotniska może mieć jakikolwiek wpływ na odbiór sygnału???
Telewizor ma wbudowany tuner DVB-T
Jutro będę próbował z zewnętrzym dekoderem powtórzyć proces.

Nie mniej jednak może ktoś miał podobną sytuację i mógłby mi coś podpowiedzieć co można jeszcze sprawdzic.

Pozdrawiam

_chris_

Re: problem z sygnałem - okolice okęcia

Post autor: _chris_ »

roland pisze: Próby wstrojenia kanałów z anteny dachowej sie nie powiodły ( nie wyszukało żadnego kanału) a antena była skierowana na Raszyn.
uszkodzona lub niewłaściwa instalacja antenowa anteny dachowej.
roland pisze:Czy bliska obecność lotniska może mieć jakikolwiek wpływ na odbiór sygnału???
nie powinna.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: problem z sygnałem - okolice okęcia

Post autor: nieznanisprawcy »

roland pisze: z anteny dachowej
Czy ta antena ma wzmacniacz? Mógłbyś chociaż uzupełnić profil forumowy.

Bartt

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Bartt »

@roland
Sprawdz czy działają ci analogi z Raszyna i jaka jest ich jakość. Tu masz wykaz:
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=611 przykładowo czy masz coś na k51 - TVP Info Warszawa. Jeśli nie ma w ogóle sygnału to coś z instalacją ;)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Dziwna sprawa bo miałem w TV Sony KDL-40W5500 zaprogramowane wszystkie trzy MUX-y i działały. Wczoraj włączam TV a na MUX-1 i MUX-2 pokazuje brak sygnału. Po ponownym wyszukaniu od nowa znalazł brakujące MUX-y, które działają. Były jakieś zmiany w nadawaniu z PKiN?

mxx_rs

Brak Sygnału W-wa Okęcie

Post autor: mxx_rs »

Witam.

To mój pierwszy post na tym forum a zarejestrowałem się ponieważ już nie mam pomysłów co dalej zrobić żeby uruchomić ten przybytek ludzkości.

A mianowicie - kupiłem sobie tuner Not Only Tv na usb.
Mieszkam w Warszawie na Okęciu. Z jednej strony mam lotnisko, z drugiej jednostkę wojskową (może w tym leży problem ?) a z balkonu w odległości 5,3 km widzę jak byk - Pałac Kultury. Sprawdzałem nawet przed chwilą - jest tam na pewno :)

I tutaj zaczynają się schody. Zarówno na antence dołączonej do zestawu, jak i pokojowej Vianco ze wzmocnieniem do 36dB radio odbiera ok a o tv mogę tylko pomarzyć.
Ludzie na youtube pokazują jak z tej małej antenki odbierają płynnie tv a ja mając 6 km do nadajnika nic.
Ba ! Ściągnąłem na tel z androidem aplikację DVB-T Finder. Pokazuje nadajniki i ich parametry. Ustawiałem antenę w kierunku, który wskazywał telefon, wystawiałem ją nawet na balkon - zmarzłem jak pies a efekt żaden.

Ponieważ pokojową antenę kupiłem z prawem zwrotu, następna pewnie będzie zewnętrzna ... tylko jaką wybrać skoro mając 5km do pałacu i 13km do Raszyna nie dociera do mnie żaden sygnał ?
Kiedyś miałem w drugim pokoju mały tv z anteną pokojową ze wzmacniaczem i działało bez większych zgrzytów. A tutaj porażka na całej linii :/

Coś czuję, że do końca życia będę musiał oglądać vod :(

_chris_

Re: Brak Sygnału W-wa Okęcie

Post autor: _chris_ »

mxx_rs pisze:Coś czuję, że do końca życia będę musiał oglądać vod :(
nie, chyba, że będziesz do końca życia oglądał takie porady, jak niżej...
mxx_rs pisze:Ludzie na youtube pokazują jak z tej małej antenki odbierają płynnie tv a ja mając 6 km do nadajnika nic.
mxx_rs pisze:I tutaj zaczynają się schody. Zarówno na antence dołączonej do zestawu, jak i pokojowej Vianco ze wzmocnieniem do 36dB radio odbiera ok a o tv mogę tylko pomarzyć.
tak bywa, bo nasza DVB-T nie jest generalnie przeznaczona do odbioru na antenach wewnętrznych, choć czasami udaje się mieć stabilny odbiór na antenach wewnętrznych. Tyle, że taką antenę trzeba często pracowicie wybrać z kilku dostępnych.

"Patyczek" od zestawu to w zasadzie tylko do kawiarenki z DVB-T... Możesz go spróbować położyć poziomo za oknem, może coś złapie...

"Vianco " może mieć wzmacniacz o za dużym wzmocnieniu. Trzeba z nią powędrować po pokoju szukając tego jedynego miejsca z odbiorem albo wystawić za okno. Jeśli ma regulację wzmocnienia - pokręcić.
mxx_rs pisze:kupiłem sobie tuner Not Only Tv na usb.
to jest problem, bo to nie jest za czuły sprzęt i lubi mieć silne sygnały. Jeśli próbujesz odbioru na Total Media, to zapomnij o ustawieniu anteny. Wgraj sobie inny odtwarzacz (np. SplashLite), na którym będziesz mógł instalować pojedynczo kanały (mux-y) ręcznie i wtedy ustawiaj na max jakości odbieranego sygnału.

mxx_rs

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: mxx_rs »

Pożyczyłem od kolegi antenę siatkową (bez wzmacniacza prądowego).
Zrobiłem maszt ze szczotki, ustawiałem, kręciłem. szukałem zarówno na auto jak i wyłącznie na 690Mhz - dalej to samo :/ Zero sygnału.
W sklepie mi doradzą jaką kupić antenę ? Albo może trzeba zamówić jakiegoś speca z miernikiem sygnału ?

Czy to, że mieszkam po środku bloku i zarówno na Raszyn jak i na Pałac antena patrzy wzdłuż ściany (nie w ścianę tylko mniej więcej równolegle) może mieć jakieś znaczenie ?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

mxx_rs pisze:Czy to, że mieszkam po środku bloku i zarówno na Raszyn jak i na Pałac antena patrzy wzdłuż ściany (nie w ścianę tylko mniej więcej równolegle) może mieć jakieś znaczenie ?
z reguły ma znaczenie zasadnicze, czyli oznacza brak możliwości odbioru. Odbiór wewnątrz pomieszczeń to z reguły lokalizacja anteny przy oknie. Wtedy jest jakaś szansa, że coś się "złapie" wpadające do wewnątrz, chociażby z odbić.

Ale, w bardzo złych przypadkach pozostaje tylko wyniesienie anteny za okno.

Możesz jeszcze spróbować z dołożonym do 'siatki' wzmacniaczem dopuszkowym.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: penknife »

mxx_rs zrób zdjęcie tego co siedzi w puszce w tej siatce podaj linka do niego, bo coś nie wierze, że tam nie ma przypadkiem wzmacniacza

:idea: dokończ zdanie: sygnał z anteny idzie kablem który ma ... lat i na pewno nie ma na nim zwarcia żyły gorącej z ekranem, bo ... , oraz nie ma żadnych widocznych uszkodzeń zewnętrznych

mxx_rs

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: mxx_rs »

Więc tak:

Tu jest link do mojego widoku z balkonu z zaznaczoną mniej więcej lokalizacją PKiN.
Zaznaczony jest orientacyjnie ponieważ dzisiaj jakoś go nie widać.

http://naforum.zapodaj.net/732ecf82d42a.jpg.html

Tutaj natomiast link do zdjęcia anteny. Zarówno ona sama jak i kabel mają ze 20 lat i faktycznie kabel jest połatany na tysiąc sposobów ale ... sąsiad piętro niżej odbierał na normalnym TV Raszyn aż miło.

http://zapodaj.net/30e864d313dda.jpg.html

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: adac »

Jeżeli mieszkasz na Okęciu to nadajniki masz z przeciwnych stron i trzeba próbować z obydwu ustawień. W tym przypadku to nawet dobrze.
Lepszy sygnał powinieneś mieć z Raszyna, o ile widok jest podobny do tego na zdjęciu.
Odbiór wzdłuż ściany to jest utrudnienie, ale przy tej odległości i tym widoku powinien być dobry.

Doprowadź do porządku zestaw testowy, tzn. daj nowy kabel, symetryzator, wtyczkę, przeczyść styki. 20 lat temu może i on dobrze odbierał.
Ustaw ręcznie kanały i próbuj odbioru, numery znajdziesz np. na Radiopolska.
Warto też sprawdzić czy instalacja tunera na pc przebiegła poprawnie, czy widzi go Menadżer urządzeń i program do video.
Pod Linuxem jest niezłe polecenie do testowania tunera, ale nie wiem jakiego systemu używasz.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: penknife »

...kabel jest połatany na tysiąc sposobów...
mxx_rs kabel ma być cały, niełatany, a ewentualne łączenia wykonujemy za pomocą złączek F

PawelP

Odbiór DVB-T w Warszawie

Post autor: PawelP »

Witam serdecznie,
Mam pytanie. Wczoraj podpiąłem pod antenę zbiorczą w bloku tuner WIWA HD100. Kanały z MUX 2 i MUX 3 (tutaj odbieram TVP INFO Łódź nie wiem dlaczego) śmigają bez problemu, natomiast mam problem ze znalezieniem kanałów z MUX 1. Czy kto może podpowiedzieć dlaczego tak jest, może ja coś źle podłączyłem?

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w Warszawie

Post autor: ntcdvb »

TVP INFO Łódź odbierasz z MUX3 gdzie jest dodatkowa wersja regionalna, na MUX1 będziesz miał TVP INFO Warszawa.

PawelP

Re: Odbiór DVB-T w Warszawie

Post autor: PawelP »

Ok, tylko że mam problem z odbiorem kanałów z MUX 1 i nie wiem dlaczego (nie znajduje mi żadnego kanału). Czy może mieć to związek z tym, że u mnie na osiedlu sygnał w zbiorczej antenie był dostarczany przez AsterCity teraz to chyba UPC?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w Warszawie

Post autor: _chris_ »

Zacznij od telefonu do administracji budynku i dowiedz się, czy mux-1 jest retransmitowany w Instalacji zbiorczej, a jeśli jest, to na którym kanale (częstotliwości). Potem strojenie ręczne dekodera na tym kanale. Jeśli mux-1 jest retransmitowany, a dekoder go nie odbierze, to możliwe, że jest jakaś usterka instalacji zbiorczej.

PawelP

Re: Odbiór DVB-T w Warszawie

Post autor: PawelP »

Dzięki za podpowiedź. Tak też zrobię.

PiotrNet

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: PiotrNet »

W dniu wczorajszym pojawił się u mnie problem z odbiorem m.in. TVP 2 HD, TVN'u, TV Historia, Kultura itd. Dziś po przeskanowaniu z 21 kanałów zrobiło się tylko 15 co jest tego powodem?

Dziękuję za pomoc.

Zablokowany