SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

damians1

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: damians1 »

szamot83 pisze:Mój kolega znalazł sposób na problemy z dźwiękiem - po prostu zaktualizował oprogramowanie w tv. Teraz wszystko gra tak jak powinno.
Szkoda że ja swojego TV nie mogę zaktualizować samodzielnie, naszukałem się w internecie i nic, w instrukcji jest napisane że ściąga aktualizacje automatycznie z DVB-T. Tylko czy taka usługa będzie w Polsce dostępna?

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

A więc tak... u mnie koło Nowego Dworu Mazowieckiego....

myślałem że uruchomienie MUX2 przyniesie mi korzyści , więcej kanałów, mocniejszy sygnał ...itp Tym bardziej że o starcie DVB-T można było przeczytać i usłyszeć wszędzie (!)
Niestety prawie nic się nie zmieniło . No może poza wyłączeniem EPG na TVP 1.2. Info oraz obniżenie mocy na TVN Warszawa
Jak zwykle z dużej chmury mały deszcz....

Przed zmianami antena u mnie była skierowana na Raszyn (bałem się zakłóceń od PKiN tzw zła synchronizacja) i miałem:
k58 siła 80% błędy 0 (TVP+inne)
k48 siła 65% błędy 0 (TVN Warszawa)
k53 siła 0% (jak kanał już był uruchomiony)

Teraz antenę (bez wzmacniacza!) musiałem bardzo precyzyjnie ustawić na PKiN i mam:
k58 siła 85% błędy 0 (TVP)
k48 siła 83% błędy 0-3 ale obraz bez zastrzeżeń (inne TV)
k53 siła 72% błędy 0 (TVN Warszawa)

Ciekawe czy teraz nie będzie u mnie zakłóceń, wszak moja antena zbiera jednocześnie PKiN i Raszyn
ATX-91 bez wzmacniacza 6m nad ziemią 50km Raszyn 40kmPKiN. Samsung LE37B650
Ostatnio zmieniony 2 października 2010, o 22:08 przez Pączek, łącznie zmieniany 2 razy.

ciratonga

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ciratonga »

nareszcie 12 kanałów! :)
(...)
zwykła, najprostsza antena[/quote]

interaktiv:

No to przecież wiemy ;) nie czytałeś tego wątku?
Co to znaczy "zwykła, najprostsza antena" ? szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna? :lol:[/quote]

o, witam wszystkowiedzących, wyraziłem po prostu radość z tego że w dvb-t coś się w końcu ruszyło. co do anteny - nie wiem jaka to jest, ale raczej na pewno nie "szerokopasmowa logarytmiczno-periodyczna", dżizas a coś ty taki mądralińskiej babci wnunio?? pan który mi zakładał antenę na dachu stwierdził, że damy najtańszą, bo do PKiN jest tak blisko, że na drucie można odbierać. tyle

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

ciratonga pisze:o, witam wszystkowiedzących, ......
kolego, nie obrażaj innych tylko dlatego, że sam nie potrafisz się precyzyjnie wypowiedzieć, a to co piszesz prezentujesz jako fakt obiektywny do tego rzekomo wnoszący coś nowego do wątku (mimo, że ostatnich 5 stron jest właśnie o nowej ofercie programowej - skoro piszesz o sowich odczuciach zrób to zgodnie z zasadami gramatyki. To tyle.

Wracając jednak do tematu, wątku. Drodzy Panowie z Emitela, muszę przyznać, że po kilku dniach (co prawda, sporadycznego korzystania z oferty DVB-T z Raszyna) dostrzegłem, że:
mój Samsung B650 szybciej zmienia kanały na MUX2 niż na MUX1
po drugie:
telewizor czasem gubi się między programami z MUX1 - np. zmieniając z TEST TVP2 na TEST TVP 1 obraz znika i pojawia się komunikat "Sygnał niedostępny".
I jeszcze jedna sprawa odnośnie czasu na forum, jest chyba przesunięty o godzinę?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

interaktiv pisze:I jeszcze jedna sprawa odnośnie czasu na forum, jest chyba przesunięty o godzinę?
Fakt, dziwnie jakoś jest:
  • jak jestem niezalogowany, to obowiązuje strefa czasowa: UTC + 1
  • a jak jestem zalogowany, to obowiązuje strefa czasowa: UTC
To jakoś specjalnie tak?

ggorzki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ggorzki »

interaktiv pisze:mój Samsung B650 szybciej zmienia kanały na MUX2 niż na MUX1
potwierdzam, na Samsungu C650 tez przełączanie kanałów na MUX1 trwa dłużej niż kiedyś, jakby telewizor musiał dłużej rozkodowywać sygnał... :cry: nie znam szczegółów, ale widocznie nadawca może to konfigurować jakiś bufor czy coś, jeśli dobrze kombinuję to zwracam się z prośbą do Emitela o ustawienie trybu emisji jak na MUX2 :D

szamot83

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: szamot83 »

Panowie, to nie dotyczy tematu. Czas forum zmieniacie kikając na panel użytkownika, następnie na ustawienia forum.


Wracając do tematu, dziś udało mi się złapać tvn Warszawa (Otwock) - czyżby zwiększono moc? Niestety, nie da się oglądać, ale mimo wszystko - pozostałe kanały działają świetnie, poza epg na tvp.

Pozdrawiam

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

Pączek pisze:A więc tak... u mnie koło Nowego Dworu Mazowieckiego....

myślałem że uruchomienie MUX2 przyniesie mi korzyści , więcej kanałów, mocniejszy sygnał ...itp Tym bardziej że o starcie DVB-T można było przeczytać i usłyszeć wszędzie (!)
Niestety prawie nic się nie zmieniło . No może poza wyłączeniem EPG na TVP 1.2. Info oraz obniżenie mocy na TVN Warszawa
Jak zwykle z dużej chmury mały deszcz....

Przed zmianami antena u mnie była skierowana na Raszyn (bałem się zakłóceń od PKiN tzw zła synchronizacja) i miałem:
k58 siła 80% błędy 0 (TVP+inne)
k48 siła 65% błędy 0 (TVN Warszawa)
k53 siła 0% (jak kanał już był uruchomiony)

Teraz antenę (bez wzmacniacza!) musiałem bardzo precyzyjnie ustawić na PKiN i mam:
k58 siła 85% błędy 0 (TVP)
k48 siła 83% błędy 0-3 ale obraz bez zastrzeżeń (inne TV)
k53 siła 72% błędy 0 (TVN Warszawa)

Ciekawe czy teraz nie będzie u mnie zakłóceń, wszak moja antena zbiera jednocześnie PKiN i Raszyn
ATX-91 bez wzmacniacza 6m nad ziemią 50km Raszyn 40kmPKiN. Samsung LE37B650

Postanowiłem dopisać bo wystarczyła jeszcze jedna mała regulacja i już mogę się pochwalić że błędów żadnych nie mam. Wcześniej pojawiały się 0-3 jw. ale oczywiście tez było bez zacięć.

teraz
k58 siła 85% błędy 0
k48 siła 84% błędy 0
k53 siła 75% błędy 0

A do kolegi interaktiv ja tez mam B650 i nie mam takich przełączeń. Wszystko odbiera idealnie. Jedynie napis TEST i brak EPG informuje mnie że jest to inny mux

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Aktualnie na kanale 58 w Warszawie brak jest kanałów TVP.

jano

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jano »

orin pisze:Aktualnie na kanale 58 w Warszawie brak jest kanałów TVP.
U mnie są, ale dźwięku nadal nie ma :evil:

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

U mnie dźwięk jest, ale TVP1 szaleje z numeracją kanału i obrazu często nie ma. ;)

Tomasz Witkosz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Witkosz »

W lokalizacji Warszawa-bielany nie da się wyszukać tvn Warszawa. Pewnie za mała moc nadajnika? Ferdek 8100 hd widzi jakiś sygnał, jednak go nie zapisuje.... :-(

grodek75

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: grodek75 »

Tomasz Witkosz pisze:W lokalizacji Warszawa-bielany nie da się wyszukać tvn Warszawa. Pewnie za mała moc nadajnika? Ferdek 8100 hd widzi jakiś sygnał, jednak go nie zapisuje.... :-(
Nie opowiadaj głupot.
Moja lokalizacja: Bielany, Chomiczówka, ul. Kwitnąca.
TVN Warszawa odbiera bez problemu. Siła sygnału 78-80%, ilość błędów 0.

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

U mnie pomogło ponowne zaprogramowanie kanału 58, widać są zmiany a te wymagają ponownego ustawienia :) cały czas jednak programy z k.58 przełączają się wyraźnie dłużej niż w przypadku MUX2.

klakier

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: klakier »

macie takie coś podwójne kanały? - test tvp1 jest głos a już drugi test tvp1 i niema głosu i tak samo jest z dwójko i regionalną tv o co w tym chodzi ?

Tomasz Witkosz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Witkosz »

grodek75 pisze:
Tomasz Witkosz pisze:W lokalizacji Warszawa-bielany nie da się wyszukać tvn Warszawa. Pewnie za mała moc nadajnika? Ferdek 8100 hd widzi jakiś sygnał, jednak go nie zapisuje.... :-(
Nie opowiadaj głupot.
Moja lokalizacja: Bielany, Chomiczówka, ul. Kwitnąca.
TVN Warszawa odbiera bez problemu. Siła sygnału 78-80%, ilość błędów 0.
Nie opowiadam głupot - lokalizacja Wawrzyszew, ul. Szekspira, TVN Wawa odbiera po wystwieniu anteny pokojowej ze wzmacniaczem za okno przy uzyskaniu jakości pow. 55% pojawił się obraz i dzwięk - bez zarzutu. Jednak po cofnięciu anteny do pomieszczenia jakość spadła do 55% i obraz i dźwięk zniknął. Co dziwine siła sygnału pozostaje na 80%.

Dodam, że pozostałe dwa muxy odbierają wzorowo, przy antenie ustawionej w pomieszczeniu. Tvn Wawa też odbierała bez zarzutu w pomieszczeniu w czasie emisji na kanale 48 (była większa moc nadajnika z PKIN).

Pozdro dla Chomiczówki!

Tomasz Witkosz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Witkosz »

klakier pisze:macie takie coś podwójne kanały? - test tvp1 jest głos a już drugi test tvp1 i niema głosu i tak samo jest z dwójko i regionalną tv o co w tym chodzi ?
Trzeba jeszcze raz wgrać zawartość muxów do tunera. Należy włączyć ponowne szukanie lub zaktualizować muxy.

gro

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: gro »

Tomasz Witkosz pisze:
klakier pisze:macie takie coś podwójne kanały? - test tvp1 jest głos a już drugi test tvp1 i niema głosu i tak samo jest z dwójko i regionalną tv o co w tym chodzi ?
Trzeba jeszcze raz wgrać zawartość muxów do tunera. Należy włączyć ponowne szukanie lub zaktualizować muxy.
U mnie odbieram podwójnie kanały TVP, ale wszystkie są ok (z dźwiękiem). No, prawie ok, bo bez EPG. Jest szansa na EPG dla kanałów TEST TVP?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

Tomasz Witkosz pisze:Jednak po cofnięciu anteny do pomieszczenia jakość spadła do 55% i obraz i dźwięk zniknął. Co dziwne siła sygnału pozostaje na 80%.
nie tak bardzo dziwne ;) Po prostu zmiany wartości wskaźnika % siły sygnału w odbiornikach (dekoderach) mają mniej lub więcej wspólnego z rzeczywistymi zmianami poziomu odbieranego sygnału. Są takie dekodery, które w bardzo szerokim zakresie zmian siły sygnału wejściowego pokazują ten sam poziom % - ot tak, dla lepszego samopoczucia właściciela sprzętu ;)

Ale poważniej - decydujące znaczenie ma jakość odbieranego sygnału (ilość błędów w transmisji - BER) która zależy nie tylko od poziomu odbieranego sygnału. Jak cofasz antenę do pomieszczenie to rzeczywisty poziom odbieranego sygnału bezpośredniego zapewne maleje (choć nie widzisz tego na wskazaniach % odbiornika) plus dodają się wszelkiego rodzaju zakłócenia obecne w pomieszczeniu, wraz z wielokrotnymi szybkimi odbiciami odbieranego sygnału powstającymi w pomieszczeniu, które natychmiast degradują jakość odbieranego sygnału.

Czyli antenka za okno, bądź lepsza wewnętrzna (choć tu może być trudno...)

Tomasz Witkosz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Witkosz »

_chris_ pisze:
Tomasz Witkosz pisze:Jednak po cofnięciu anteny do pomieszczenia jakość spadła do 55% i obraz i dźwięk zniknął. Co dziwne siła sygnału pozostaje na 80%.
nie tak bardzo dziwne ;) Po prostu zmiany wartości wskaźnika % siły sygnału w odbiornikach (dekoderach) mają mniej lub więcej wspólnego z rzeczywistymi zmianami poziomu odbieranego sygnału. Są takie dekodery, które w bardzo szerokim zakresie zmian siły sygnału wejściowego pokazują ten sam poziom % - ot tak, dla lepszego samopoczucia właściciela sprzętu ;)

Ale poważniej - decydujące znaczenie ma jakość odbieranego sygnału (ilość błędów w transmisji - BER) która zależy nie tylko od poziomu odbieranego sygnału. Jak cofasz antenę do pomieszczenie to rzeczywisty poziom odbieranego sygnału bezpośredniego zapewne maleje (choć nie widzisz tego na wskazaniach % odbiornika) plus dodają się wszelkiego rodzaju zakłócenia obecne w pomieszczeniu, wraz z wielokrotnymi szybkimi odbiciami odbieranego sygnału powstającymi w pomieszczeniu, które natychmiast degradują jakość odbieranego sygnału.

Czyli antenka za okno, bądź lepsza wewnętrzna (choć tu może być trudno...)
Dla jednego tvn Warszawa antenka zostanie jednak w środku pomieszczenia :-) Aż tak ten kanał atrakcyjny nie jest żebym pruł ościeżnicę okna dla kabla :-) Moc nadajnika ma tu jednak zdecydowane znaczenie, bo w mux 1 (test tvp) i w mux 2 odbiór w pomieszczeniu jest wzorowy. Nawet chyba na mux 2 włączyli vbr bo na tvn wczoraj obraz był jak z bajki (na Szymon M. show) :-)

Zablokowany