SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tom345 »

Przestaje działać, ponieważ masz zapewne przesterowany sygnał. Zamień wzmacniacz na symetryzator i będzie ok po skierowaniu na Łazy.

Maciej Ostasz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Maciej Ostasz »

Na symetryzatorze jest brak sygnału a na lna-101 są zakłócenia także zostaje przy 169. Raczej nie jest to wina przesterowania sygnału

_chris_

Re: z jakiego nadajnika

Post autor: _chris_ »

piotrek88 pisze:Chciałem zapytać jak ukierunkować antenę aby odbierać prawidłowo naziemną telewizję cyfrową w ms Zielona w woj. Mazowieckim w gm. Kuczbork-Osada w woj. Mazowieckim?
  • Płock (Rachocin) - antena na kierunku Sierpc / Włocławek [Azymut ~223°]
  • Iława (Kisielice) - antena mniej więcej na kierunku Kartuzy [Azymut ~320°]
Więcej:
http://przelaczenie.eu
http://www.dvbtmap.eu

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

Maciej Ostasz pisze:Na symetryzatorze jest brak sygnału a na lna-101 są zakłócenia także zostaje przy 169. Raczej nie jest to wina przesterowania sygnału
Przy ustawieniu anteny na wprost nadajnika następuje prawdopodobnie przesterowanie wzmacniacza kanałami analogowymi. Ważne, że masz położenie, gdzie cyfry zachowują się poprawnie.

jkrzyszt

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jkrzyszt »

_chris_ pisze:
Maciej Ostasz pisze:Na symetryzatorze jest brak sygnału a na lna-101 są zakłócenia także zostaje przy 169. Raczej nie jest to wina przesterowania sygnału
Przy ustawieniu anteny na wprost nadajnika następuje prawdopodobnie przesterowanie wzmacniacza kanałami analogowymi. Ważne, że masz położenie, gdzie cyfry zachowują się poprawnie.
A może zastosować wzmacniacz masztowy, a nie przedwzmacniacz dopuszkowy, a przed nim symetryzator i układ filtrów? Trzeba by jakoś najpierw pomierzyć poziomy sygnałów w poszczególnych kanałach i zdecydować ile i jakich filtrów (zaporowych czy przepustowych).

Dzięki,
Janusz

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

jkrzyszt pisze:A może zastosować wzmacniacz masztowy, a nie przedwzmacniacz dopuszkowy, a przed nim symetryzator i układ filtrów? Trzeba by jakoś najpierw pomierzyć poziomy sygnałów w poszczególnych kanałach i zdecydować ile i jakich filtrów (zaporowych czy przepustowych).
tak by było najlepiej, ale tego nie da się wykonać bez miernika. Robota dla instalatora.

jkrzyszt

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jkrzyszt »

_chris_ pisze:
jkrzyszt pisze:A może zastosować wzmacniacz masztowy, a nie przedwzmacniacz dopuszkowy, a przed nim symetryzator i układ filtrów? Trzeba by jakoś najpierw pomierzyć poziomy sygnałów w poszczególnych kanałach i zdecydować ile i jakich filtrów (zaporowych czy przepustowych).
tak by było najlepiej, ale tego nie da się wykonać bez miernika. Robota dla instalatora.
Dla mniej wybrednych i hobbystów: myślę, że da się to zrobić przy pomocy tunera komputerowego, bez wzmacniacza lub z możliwością jego wyłączenia, i oprogramowania, które potrafi ustawić go na dowolny kanał i pokazać poziom sygnału. Do prostej, poglądowej analizy porównawczej poziomu sygnału w różnych kanałach powinno to w zupełności wystarczyć.

Dzięki,
Janusz

Maciej Ostasz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Maciej Ostasz »

Panowie ale to nie chodzi o to aby spędzić na montażu anteny pół dnia i mieć cały arsenał elementów z katalogu Dipola :) To do czego ja dążę to znalezienie odpowiedniej anteny i elementów do niej które każdy sobie sam zamontuje w godzinę z rozprowadzeniem kabla. Gdybym robił to dla siebie to może tak bym się bawił ;) Tutaj chodzi o dostarczenie mieszkańcom mojego regionu możliwości oglądania telewizji w przyzwoitych warunkach w optymalnej cenie. Tego chciałbym się trzymać ponieważ to powinna umieć zamontować każda osoba z minimalnymi umiejętnościami technicznymi.

Tak jak napisałem wcześniej teren do odbioru był i jest ciężki ale ważne że działa i to bez błędów, przycięć i pikselozy.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

Maciej Ostasz pisze:Tutaj chodzi o dostarczenie mieszkańcom mojego regionu możliwości oglądania telewizji w przyzwoitych warunkach w optymalnej cenie. Tego chciałbym się trzymać ponieważ to powinna umieć zamontować każda osoba z minimalnymi umiejętnościami technicznymi.

Tak jak napisałem wcześniej teren do odbioru był i jest ciężki ale ważne że działa i to bez błędów, przycięć i pikselozy.
Kątowe ustawienie anteny do kierunku nadajnika miewa swoje racjonalne uzasadnienia. Chodzi właśnie o eliminację zakłóceń lub wyrównywanie poziomów odbieranych kanałów. Dzieje się to na zasadzie wykorzystywania charakterystyk kierunkowych anteny, a w szczególności szerokości wiązki głównej (3dB) oraz wielkości i położenia listków bocznych anteny, czyli kierunków bocznych, z których możliwy jest też odbiór (zwykle jest to ok. 30 stopni od kierunku głównego).

Działanie takie opiera się na fakcie, że charakterystyki kierunkowe anten szerokopasmowych zmieniają się wraz z odbieranymi częstotliwościami (kanałami), a w szczególności - szerokość wiązki głównej (3dB) oraz położenie i wielkość listków bocznych. I teraz w zależności od typu anteny oraz rozkładu i mocy odbieranych kanałów może się udać zoptymalizować wielkość podawanych na wzmacniacz lub odbiorniki kanałów. Nie musi, ale może.

Kiedyś w Warszawie była taka sytuacja, że rozpiętość poziomów pomiędzy TV4 na k58 a pozostałymi kanałami sięgała miejscami 20dB, przy bardzo wysokim poziomie głównych kanałów - w rezultacie zabijało prawie każdy przedwzmacniacz i głowicę w odbiorniku. Wyjściem było właśnie stosowanie korektorów antenowych przed wzmacniaczami lub ... kręcenie anteną. Np. DAT-45 umożliwiał redukcję różnicy poziomów do około 10dB, a więc do różnic już spokojnie akceptowalnych.

To oczywiście miało ograniczone zastosowanie przy analogu z uwagi na możliwość łapania odbić (zwłaszcza w warunkach miejskich / podmiejskich), ale przy cyfrze nie ma to większego znaczenia. W warunkach dobrego odbioru - oczywiście ustawiamy precyzyjnie antenę na nadajnik, ale w warunkach ciężkich odbiorów zawsze radzę kręcić anteną w szerokich zakresach dla poszukiwania optymalnego odbioru - może nastąpić wyrównanie poziomów lub redukcja zakłóceń. I tu nie trzeba mieć żadnej wiedzy - po prostu, albo się uda albo nie. Jeśli się uda - OK, jeśli się nie uda - no niestety, nie wszystko da się zrobić samemu bez odpowiednich środków i determinacji - czasami pozostaje zawołać fachowca...

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Dziś u mnie zaskoczył MUX3 udało się telewizorowi (Samsung B650) zsynchronizować sygnał i powrócił odbiór (po kilku tygodniach) 5 kanałów TVP. Antena (pasywna ATX-91) skierowana na Raszyn (widoczność optyczna) i bokiem do PKiN (widoczność optyczna).

MUX2 - siła 60/100, poziom błędów 2/10
MUX3 - siła 50/100, poziom błędów 4-5/10

od roku antena nie była przestawiana, jakiś czas temu były sprawdzane połączenia w związku z brakiem odbioru MUX3.

W czasie testów MUX2 miał siłę 72/100, poziom błędów 0/100
MUX3 miał siłę 65/100 i poziom błędów 2/10, 2 dni po uruchomieniu komercyjnego nadawania MUX3 osłabiła się siła sygnału MUX2 a na MUX3 miałem 10/10 błędów i brak możliwości odbioru. Teraz już działa więc chyba jednak Emitel uwzględnił zgłaszane tu uwagi.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

interaktiv pisze:MUX2 - siła 60/100, poziom błędów 2/10
MUX3 - siła 50/100, poziom błędów 4-5/10
ale te poziomy sygnału pokazywane przez TV to jakieś nie za wielkie masz (jeśli wierzyć TV), jak na taką lokalizację i antenę. Gdzie masz zamontowaną antenę? Może powinieneś przekręcić ją na PKiN?

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Antena jest na dachu na maszcie, z tego co od dłuższego czasu zaobserwowałem wskazanie telewizora co do siły jest skorelowane z błędami. Generalnie chodzi o dopasowanie sygnału SFN po stronie operatora, jak MUX1 i MUX2 były ustawione idealnie to siła była 80/100 i błędów 0/10. Jak jednak parametry SFN są źle dobrane siła spada i pojawiają się błędy co w najgorszym razie prowadzi do 10/10 błędów i braku odbioru. Jak na razie błędy odbierane w MUX3 nie wpływają na jakość obrazu i dźwięku.

recki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: recki »

Witam, moze mi ktoś napisać czemu u mnie część kanałów działa dobrze, a część źle?

TVP1, TVPhistoria, TVPkultura - obraz sie zacina-klatkuje

reszta działa ok
co dziwne TVP2 i TVPinfo działają genialnie.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Wróżki poszły na urlop ;) Napisz coś więcej o antenie, miejscu odbioru.Na jakim sprzęcie odbierasz, model dekodera albo TV.Opisywane problemy występują na dekoderach RWT i niektórych tv.Problem jest w oprogramowaniu odbiornika.Na wszelki wypadek podaj jeszcze parametry odbieranego sygnału, jakość (stopę błędów), siłę.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

interaktiv pisze:Antena jest na dachu na maszcie, z tego co od dłuższego czasu zaobserwowałem wskazanie telewizora co do siły jest skorelowane z błędami.
To w zasadzie jest zrozumiałe - spadek poziomu sygnału powoduje zmniejszanie się odstępu sygnał / szum (C/N) w odbieranym sygnale, czego bezpośrednią konsekwencją jest wzrost ilości błędów w tymże sygnale.
Generalnie chodzi o dopasowanie sygnału SFN po stronie operatora, jak MUX1 i MUX2 były ustawione idealnie to siła była 80/100 i błędów 0/10. Jak jednak parametry SFN są źle dobrane siła spada i pojawiają się błędy co w najgorszym razie prowadzi do 10/10 błędów i braku odbioru.
a to już nie jest tak zrozumiałe.

Antenę masz skierowaną na Raszyn, więc wygląda z mapy, że PKiN odbierasz tylnym prawym listkiem bocznym. Tylko jest jeden podstawowy szkopuł. Zysk anteny na takim listku bocznym jest wielokrotnie mniejszy niż na podstawowym kierunku - typowo minimum 100x (20dB). Zależy to oczywiście od konkretnego wykonania danego typu anteny, ale w ogólności tak powinno być.
Więc, albo odbierasz de facto tylko Raszyn i masz po prostu za mało sygnału w swojej lokalizacji (i to jest cały problem) albo, przy porównywalnej odległości od anten nadawczych, oznaczałoby to, że poziom mocy z PKiN-u w stosunku do mocy z Raszyna w twojej lokalizacji jest o wiele większy, tak, że rzeczywiście widać wpływ SFN-u na pracę całej instalacji antenowej.

Przy czym powstaje pytanie, dlaczego jest tak nisko z Raszyna - czy jest to wpływ twoich warunków lokalnych (to, że masz widoczność nadajnika o niczym jeszcze nie przesądza) czy ten sektor nadawany jest z małą mocą, właśnie ze względu na SFN.

Jeśli to problem z SFN, to może on być tym bardziej widoczny, że jest to długa antena (jakieś 5..6 długości fali na kanałach cyfrowych) więc interakcja obu sygnałów rzeczywiście może dawać nieprzewidziane skutki. Paradoksalnie, w twojej sytuacji zapewne lepiej spisałaby się 'siatka' lub jakaś krótka antena, typu mała yaga lub logarytmiczna, o długości mniejszej niż 30..50 cm.

Jeśli to rzeczywiście SFN to ja bym spróbował dwu sposobów:
  1. lekkiego odchylenia anteny z kierunku Raszyna - w lewo lub w prawo. W granicach 20 stopni nie powinno dziać się nic groźnego z poziomem sygnału z Raszyna, a powinien zostać wygaszony odbiór sygnału z PKiN-u. Oczywiście, jeśli to jest dobra antena i tylne listki są w miarę wąskie oraz nic nie zakłóca prawidłowej pracy anteny (inne anteny, jakieś inne elementy metalowe, dach...etc). W każdym razie powinna podnieść się jakość sygnału.
    .
  2. przestawienia anteny na PKiN, co powinno rozwiązać problem.
albo założyłbym w antenę mały wzmacniacz (np. LNA - 169) i zobaczył co się stanie.

michasu

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: michasu »

Kilka dni temu poznikały mi wszystkie programy, poza tymi nadawanymi w drugim multipleksie na 48 kanale. Po skanowaniu tuner każdorazowo znajduje jedynie mux 2, a podobno miał być już uruchomiony komercyjnie mux 3. :?:

Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz, antena zewnętrzna skierowana na PKiN, bezpośrednia widoczność. Wcześniej wszystkie programy były odbierane bez zarzutu.

Ktoś się może orientuje czy to jakaś chwilowa przerwa techniczna czy dłuższa "cyfryzacja" w stolicy? ;)

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Spece z Emitela coś zmieniali, bo u mnie był znów MUX3 a od niedzieli znów 10/10 błędów więc niech się schowają z takim nadawaniem komercyjnym. Ja już jakiś czas temu machnąłem na to ręką i przerzuciłem się na satelitę, DVB-T traktuje tylko hobbystycznie ;)
Doradzam zgłaszanie problemów z MUX3 do działu technicznego TVP, bo Emitel się gubi i chyba nie wie w czym jest problem, a ten jest bo tak jak ja obserwuję to w czasie testów w mojej lokalizacji sygnał był silny potem zaczęły pojawiać się zmiany co w efekcie zaowocowało brakiem sygnału MUX3 (czasem pojawi się sygnał przez kilka dni bez błędów, czasem z błędami i słabszym sygnałem etc).
TVP jako zamawiający usługę może wymusić naprawienie zgłaszanych problemów a w przypadku niewywiązywania się z obowiązków umownych nałożyć kary umowne.
Nie mam zamiaru ciągle zmieniać anten i innych elementów instalacji (w praktyce dla jednego kanału - POLSATU), bo pewnie i tak za jakiś czas okaże się, że muszę coś zmienić, żeby odbierać - tak jak było z tym zestawem, który działał idealnie w czasie testów MUX3 a po uruchomieniu komercyjnym nadaje się do wymiany. :lol:

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

nie przesadzaj.
z tego co widze to tak duże kłopoty w odbiorze masz tylko Ty, a dziesiątki innych osób z forum odbierają bez problemu DVB-T
Szukałbym jakieś wady czy złego dopasowania u ciebie a nie u Emitela
Pozdrawiam

jurant

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jurant »

Nie tylko. Wcześniej opisane są kłopoty odbiorców z różnych dzielnic Warszawy. Ja też mam problem z 55 kanałem pikseluje, a czasami zanika. Mieszkam na Mokotowie.
Rozwiązaniem nie jest dokupowanie anten symetryzatorów i innych różnych pierdół W czasie
testów było OK . Pozostałe kanały bez problemu.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

@pączek
Forum nie powinno służyć do atakowania innych uczestników. Zgłaszałeś już że z tych 40km odbierasz dobrze. I jeszcze raz gratuluję. Ale w takim razie nie masz o czym pisać bo nie znasz sytuacji odbioru w Warszawie. Chyba że twoje posty maja służyć tylko temu aby nic nie zmieniano w konfiguracji nadajników bo obawiasz się że to ty w rezultacie będziesz miał gorszy odbiór

@pączek
Z tego co widzę to poza Emitelem z takiego nadawania jesteś zadowolony tylko ty i to tylko dlatego, że nie mieszkasz w Warszawie. Więc pozwól warszawiakom spokojnie, na ile to jest możliwe, w tej sytuacj komentować problemy z odbiorem.

Jest dużo więcej osób które o tym piszą i to nie tylko w Warszawie ale i innych województwach.

Ja też od czasu uruchomienia nadawania komercyjnego zwracam uwagę na problemy z odbiorem, chociaż w czasie ostatniej fazy testów odbiór był idealny. I co ponownie mam wywalić antenę, kręcić w instalacji? Ktoś to robi celowo albo nie wie w czym jest problem.

Zablokowany