SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

Tomasz Berezowski pisze:
janek 77 pisze: Bo panowie chcecie utrzymywać iż producenci softu jak Arcsoft, Cyberlink czy hardware jak Elegato, Conceptronics, Leadtek(- wszyscy używają chipów DIB7700 lub ITE -) Sony czy Samsung nie potrafią zaimplementować standardu DVB-T.
Dokładnie tak uważamy. I chętnie staniemy przed sądem udowadniając swoje racje. Niestety nie mogę zacytować mojej korespondencji wymienionymi producentami, a szkoda. Mogę tylko powiedzieć, że żadnej sprawy sądowej nie będzie, a problemy z odbiorem będą usunięte upgradem oprogramowania.
Tak, wystarczy dokładnie poczytać licencje programów do obsługi tunerów USB w zakresie odpowiedzialności producenta softu za działanie tegoż softu. Miałem w ręku taką, w której producent softu nie dość, że tak naprawdę nie gwarantuje niczego w zakresie poprawności działania softu, to jeszcze w razie wykrycia wady, zastrzega się, że może być ona usunięta wyłącznie za odpłatnością ze strony użytkownika. Taka jest rzeczywistość w świecie USB.

I tu pytanie natury ogólnej, czy w licencjach do softów, które nie potrafią współpracować z obecnie z mux-3 jest zapis, że producent gwarantuje poprawną pracę tych softów w odbiorze DVB-T w każdym regionie, nie wyłączając Polski?

jurant

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jurant »

interaktiv pisze:
Miodzik pisze:Tak na marginesie, tuż przed uruchomieniem komercyjnego nadawania LG wypuściło upgrade do modeli LF, LH z czego oczywiście skorzystałem natychmiast i ja żadnych problemów nie miałem z odbiorem - analogicznie, ci z posiadaczy, którzy po zgłoszeniu takich problemów ze swoimi LG zaktualizowali oprogramowanie też się pozbyli kłopotów z odbiorem. Aktualizacja softu pomogła też w przypadku niektórych modeli Samsungów, ile jeszcze trzeba przykładów, że w tym leży najprawdopodobniej problem?
Ja mam Samsunga z softem w wersji 2005.0, który wyszedł jeszcze przed komercyjnym startem DVB-T w Polsce i jeśli chodzi o MUX2 z Raszyna to nie mam problemów z odbiorem (nawet mimo zmian o których dowiedziałem się dopiero z tego forum), natomiast jeśli chodzi o MUX3 to raz jest a raz go nie ma - i to nie chodzi o skoki w jakości i sile sygnału w ciągu doby tylko, działa 2 tygodnie bez problemów po czym nie działa trzy tygodnie do miesiąca i znów działa tydzień "itp. itd.", gdyby nie to, że generalnie nie oglądam kanałów TVP (oprócz TVP Kultura, który mam z satelity) to może bym się tym przejmował, a tak traktuję to jako ciekawostkę ;)
Pojawił się nowy soft 2007.4 zobaczymy czy pomoże.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Jeśli kodeki miedzynarodowych producentów jak Arcsoft czy Cyberlink (bo ich dekodery są najczęściej stosowane w oprogramowaniu tunerów usb) nie dają sobie rady bo mają zła implementacje DVB-T AVC H264 to jakie kodeki bierzemy pod uwagę....?
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2010, o 18:34 przez janek 77, łącznie zmieniany 18 razy.

interaktiv

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: interaktiv »

Dziś wrócił u mnie odbiór MUX3 :D nic nie było robione, a odbiór z błędów 10/10 zmienił się na idealny ;) czyli jak zwykle, za dwa tygodnie pewnie znów nie będzie działać.
Na TVP1, TVP2 i TVP Info jest dziwne EPG (tylko tytuł bez opisu), na TVP Kultura i TVP Historia jest normalne czyli tytuł+opis.

niewiesznic

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: niewiesznic »

Cześć,
U mnie to samo, MUX 3 działa, nic nie zmieniałem (uprzedzając pytania, nawet na 1 mm anteny nie przestawiłem, nie zmieniałem ustawień oprogramowania, nie, nie wymieniłem nic w komputerze) . Nadal Emitel twierdzi, że problem jest po stronie odbiorcy i/lub twórcy oprogramowania ?

Pozdrawiam serdecznie,

P. G.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Maniek99 »

Coś musieli mieszać, bo białe kropki na kanałach TVP zniknęły.

mpieck

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: mpieck »

U mnie MUX3 też przestał wywalać oryginalną aplikację tunera Avermedia A815 i znowu po tygodniu poruty można oglądać TVP. EPG na kanałach TVP też działa bez problemu.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: voitek »

No i innym TVP wraca, a u mnie nadal cisza :(

Tomasz Berezowski

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Berezowski »

voitek pisze:No i innym TVP wraca, a u mnie nadal cisza :(
Zamiast czekac niewiadomonaco zainwestuj w przywoitą antenę zewnętrzną.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: voitek »

Tomasz Berezowski pisze:
voitek pisze:No i innym TVP wraca, a u mnie nadal cisza :(
Zamiast czekac niewiadomonaco zainwestuj w przywoitą antenę zewnętrzną.
Prawdopodobnie jest to właśnie ten problem :(

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

voitek pisze:
Tomasz Berezowski pisze:Zamiast czekac niewiadomonaco zainwestuj w przywoitą antenę zewnętrzną.
Prawdopodobnie jest to właśnie ten problem :(
na 99,9%, o czym pisałem Ci zresztą wcześniej.

Pamiętaj o tym, że do odbioru na tunerze USB potrzebna jest w ogólności co najmniej o klasę lepsza antena, niż do odbioru na przeciętnym TV czy dekoderze (set-topie). Niestety, czułości tunerków USB są takie jakie są - producenci typowo nawet ich nie podają - więc i tak masz dobry wynik. Ale najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie normalnego dekodera, choćby LV6T... czy FT24p

gniewoj

Raszyn MUX3 19/12/2010 brak sygnału

Post autor: gniewoj »

Witam,

od rana, niedziela 19/12/2010, brak sygnału MUX3. Czy u Was jest sygnał?

pozdrawiam,

_chris_

Re: Raszyn MUX3 19/12/2010 brak sygnału

Post autor: _chris_ »

gniewoj pisze:Witam,

od rana, niedziela 19/12/2010, brak sygnału MUX3. Czy u Was jest sygnał?
u mnie jest normalnie. Odbieram SFN PKiN / Raszyn. Poziom bez zmian, jakość też (100%). Może odbiornik trochę dłużej startuje, ale może mi się tylko tak wydaje.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Jeśli chodzi o antenę, to w momencie nadawania komercyjnego 27.10.2010 odbiór został utrudniony. Ja musiałem zmienic ustawienia anteny. Nie można było odbierać na ustawieniu z czasów testów. Nie można było jednocześnie odbierać MUX2 i MUX3. Co oznacza że zmiana w konfiguracji nie ograniczała się tylko do zmiany kanałów.
Dopiero zmiana ustawienia anteny umożliwiła osiągniecie sygnału na mu2 i mux3 siła 80% jakość 98-100%.

Kwestia anten nie wyjaśnia jednak chwilowego zaniku czy pogorszenia odbioru sygnalizowanego przeze mnie i kolegów, mpieck, niewiesznic, interaktiv, jurant.
W niektórych przypadkach odbiór powrócił do normy bez żadnych zmian w instalacji antenowej, co oznacza że coś zmieniano w konfiguracji.

Posiadanie natomiast anteny odpowiedniej do warunków jest tak oczywiste, że chyba nie trzeba tego za każdym razem powtarzać...
Tomasz Berezowski pisze:
janek 77 pisze: Bo panowie chcecie utrzymywać iż producenci softu jak Arcsoft, Cyberlink czy hardware jak Elegato, Conceptronics, Leadtek(- wszyscy używają chipów DIB7700 lub ITE -) Sony czy Samsung nie potrafią zaimplementować standardu DVB-T.
Dokładnie tak uważamy. I chętnie staniemy przed sądem udowadniając swoje racje. Niestety nie mogę zacytować mojej korespondencji wymienionymi producentami, a szkoda. Mogę tylko powiedzieć, że żadnej sprawy sądowej nie będzie, a problemy z odbiorem będą usunięte upgradem oprogramowania.
Interesujące byłoby jednak otrzymać odpowiedź na pytanie w przypadku odbioru tunerem TV na USB - skoro nadawanie jest zgodne z normą DVB-T H264 i nie wszystkie kodeki dają sobie z tym radę bo jest niewłaściwa implementacja - to jakie znane kodeki dają sobie radę.

Ja otwarty na problem niezgodności software, bez orzekania kto to powinien rozwiązać, przeprowadziłem testy kodeków
Test na wrażliwym ALTDVB i po testach zgodzę się z p. Tomaszem Berezowski że nie ma kompatybilności pełnej pomiędzy kodekami Arcsoft i Cyberlink a obecnym sposobem nadawania. Choć w czasie testów tego problemu nie było..Co jest dziwne..

Zmiana na inny kodek usunęła problem wywalania aplikacji. Nawet teraz użycie kodeka Cyberlinka powoduje wywalenie aplikacji przy innym jest stabilnie.

Pytanie do p. Tomasza Berezowskiego:
Jakie kodeki są zgodne z nadawaniem NTC?
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2010, o 11:23 przez janek 77, łącznie zmieniany 4 razy.

geolog

Re: Raszyn MUX3 19/12/2010 brak sygnału

Post autor: geolog »

każdego dnia ktoś pisze, że jakiś mux znika z jego odbiornika. Dziwne to jest trochę - bo musi być coś na rzeczy skoro tak wiele zgłoszeń można przeczytać na forum. Poza tym dla mnie jest to jeszcze bardziej niezrozumiałe, bo u mnie od początku włączenia komercyjnej emisji nie było żadnych (zero) problemów z odbiorem - no może nie licząc jakieś pixelozy na meczu Lecha z Juve na tv4 ale to trzeba zrzucić na ogromną śnieżycę, która szalała wtedy nad Polską.

Łomianki wszystko gra i buczy :P

_chris_

Re: Raszyn MUX3 19/12/2010 brak sygnału

Post autor: _chris_ »

geolog pisze:każdego dnia ktoś pisze, że jakiś mux znika z jego odbiornika. Dziwne to jest trochę - bo musi być coś na rzeczy skoro tak wiele zgłoszeń można przeczytać na forum. Poza tym dla mnie jest to jeszcze bardziej niezrozumiałe, bo u mnie od początku włączenia komercyjnej emisji nie było żadnych (zero) problemów z odbiorem
nie, moim zdaniem nie jest to takie dziwne.

Pomijając kwestie związane z odbiorami na tunerach USB (co jest tematem samym w sobie - zarówno hardware, jak i software tych urządzeń) to zasadniczo, śledząc zgłoszenia o zniknięciu programów lub muxów - to widać, że ich znakomita większość okazuje się być problemami z instalacjami antenowymi (przekręcenie anteny, zamoknięcie elementów instalacji, wzmacniacze / zasilacze...), zaś reszta to sporadyczne problemy z softem dekodera (set-topa) lub TV. A dowodem na poparcie tej tezy są takie osoby jak Ty, mające cały czas stabilny odbiór.

Pomijam tu kwestie w zmianach parametrów nadawania - typu zmiany SID czy dodawanie / zmiany jakichś usług, co oczywiście wymaga ponownego skanowania kanałów.

Mówię tu o braku odbioru - bo kwestia sporadycznego przycinania, mrożenia obrazu czy innych artefaktów to inne zagadnienie - prawie zawsze jest problem lokalnych zakłóceń oraz instalacji antenowej, a jedynie sporadycznie czasami oprogramowania sprzętu.

Moje podsumowanie jest więc takie:

antena, antena, antena i jeszcze raz antena oraz używanie TV lub set-topa (dekodera) są niezbędne do dobrego odbioru DVB-T.

janek 77

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: janek 77 »

Można podsumować.

Gdy były testy MPEG2 mozna było TV odbierać wewnątrz bdynku na małej antence. Teraz aby cokolwiek odbierać nawet w niezłych warunkach odbioru potrzebni są specjaliści od wypasione instalacji antenowych. Taka jest konsekwencja wyboru MPEG4 AVC H264.

Pewnie musielibysmy przyjąć, że nasi sąsiedzi, którzy wybrali MPEG2 do FTA to zacofani idioci bez wizji..? A my to przodownicy nowych technologii..?

Nie
RP to kraj skorumpowany. Gdyby jeszcze decydenci brali kasę od każdego wykonanego projektu.
Ale nie,
zawsze wybierają technologie niesprawdzone. Nie ważne czy to będa wozy opancerzone czy sposób nadawania TV.

Jeśli podążąć drogą pieniądza to teraz muszą być problemy. W testach nawet z H264 nie było problemów. Teraz konfiguracja jest taka, że oczywiście mieści się w normie określonej specyfikacją ale wymaga dopasowań ze strony producentów..
a to kosztuje
Tylko po co wybrano taka a nie inna skoro wiadomo jakie są odbiorniki i ich specyfikacja?
Teraz najwyrażniej nikt nie jest w stanie podac kodeków działających z wybranymi paramterami. Producenci softwaru maja usunąć ...
pewnie najpierw będa negocjacje..
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2010, o 19:16 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: voitek »

Powrócił MUX 3 :D

Powód? Kabel od anteny był za długi...

Jakość: 40%, jak na mój tunerek USB to i tak dobrze (czego tu chcieć przy takim małym czymś...)

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

voitek pisze:Powrócił MUX 3 :D

Powód? Kabel od anteny był za długi...

Jakość: 40%, jak na mój tunerek USB to i tak dobrze (czego tu chcieć przy takim małym czymś...)
Super. Ale jakość masz na granicy - więc tak czy inaczej pomyśl nad polepszeniem swojej instalacji antenowej...

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: voitek »

Ale wiesz, rzadko spadała mi tak jakość MUXa 3, przeważnie jest 40%-60% i odbiór był stabilny.

Poza tym, na takim tunerku to poziom jakości i moc jest pewnie zawsze mniejsza, co innego na telewizorze.

No i też mam problem z włączeniem kanałów TVP, podczas przełączania na któryś z kanałów dźwięk i obraz jest przez kilka sekund a potem aplikacja (ProgDVB) zawiesza się...

Zablokowany