SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Nicniewiedzki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Do Pączka.
To dobra wiadomość, że przestawienie anteny na Łazy pomogło. Ale jeśli jeszcze są przycięcia, można spróbować antenę skręcić bardziej na południe, tak aby jeszcze bardziej zostawić Pałac z boku.
Pozdrawiam Leoncin.
Ostatnio zmieniony 4 lipca 2009, o 16:39 przez Nicniewiedzki, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Nicniewiedzki,chyba jeszcze nie jesteś moderatorem tego forum, uwagi zostaw tam gdzie masz takie możliwości.

klocek0707

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: klocek0707 »

:cry: :?: Po dobie oglądania świeżo złapanego sygnału SFN stwierdzam, iż..jest totalnie do d...! :oops:
Kolega Orin zauważa wcześniej, iż brak zmian po stronie nadawczej...- ja dodam jest skandalem, bo to, co w tej chwili jest dostępne to czysta kpina. Tak ma wyglądać nadawanie w pierwszym oficjalnym multipleksie?????
Sygnał skacze od zaniku do wysokiego, pikseloza, zanik zupełny jakość cdd...bez komentarza. To się nie da porównać z tym co było do początków marca!
W końcu tę telewizję mają odbierać normalni ludzie. A tu żeby ustawić antenę i złapać sygnał trzeba cały dzień poświęcić. Nie wiem i nie rozumiem dlaczego uprzednio można było tak nadawać, żeby lajkonik mógł nastroić sprzęt i oglądać?
POT nadawał mała mocą, ale jak już się to złapało to było bez większych problemów.

Czyżby mieliby mieć rację "owi jątrzyciele", że to wszystko dzieje się z uwagi na interesy kablówek i satelitów??? :shock:

/na marginesie - czy teraz na 48 tvn nadaje telegazetę, bo tv mówi, że brak.../

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: KrzysztofD »

Telegazeta TVN czeka na dostawę sprzętu.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Ciekawe jaki prominent z Emitela lub klienta tej firmy korzysta z emisji PKIN?
Niedorzeczne jest, że mimo protestów Emitel upiera się przy emisji SFN, która generalnie nie zapewnia dobrego odbioru.Nie sztuką jest zapewnić dobry odbiór w miejscach gdzie nawet analogowy działa dobrze, lecz tam gdzie z tym był problem.Aktualnie dobry odbiór jest tylko w miejscach z gdzie jest kąt rozwarty pomiędzy kierunkami do nadajników lub antena jest blisko konkretnego nadajnika.Szkoda, że UKE nie ma doświadczenia w tym zakresie i będzie musiała się posiłkować Instytutem Łączności, który mimo lat testów nie wiele chyba wskórał w opracowaniu docelowej sieci nadawczej.
Ja swój tuner DVB-T zaniosę do piwnicy, szkoda nerwów na to dno.
Z odbiorem satelitarnym nie mam takich problemów.
Pozdrawiam amatorów DVB-T z Emitela, jak pracowałem dawno temu w CRiT, ta firm to było coś a teraz...to była TP.
Ostatnio zmieniony 5 lipca 2009, o 12:07 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: DanielK »

Faktycznie z Waszych opisów sytuacja nie napawa optymizmem. Jednak o ile wiem, to Raszyn docelowo ma nadawać z mocą 100 kW, a wtedy chyba PKiN zapewne będzie można mocą ograniczyć tylko do samego ścisłego centrum. Do terminu oficjalnego startu jest jeszcze trochę czasu i myślę, że uda się znaleźć optymalne rozwiązanie.
W woj. lubuskim także jest sieć SFN, ale tutaj nie ma takich problemów. Nadajniki są w innych lokalizacjach, mają inną moc, oraz tylko po części pokrywają się swoim zasięgiem. Oczywiście, zdarzały się sytuacje, w których ustawienie anteny dokładnie na jeden z dwóch nadajników powodowało "puzlowanie", ale wówczas nastawienie jej bokiem do nadajnika pomagało.

varicap

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: varicap »

Daniel Kucharski pisze: W woj. lubuskim także jest sieć SFN, ale tutaj nie ma takich problemów. Nadajniki są w innych lokalizacjach, mają inną moc, oraz tylko po części pokrywają się swoim zasięgiem. Oczywiście, zdarzały się sytuacje, w których ustawienie anteny dokładnie na jeden z dwóch nadajników powodowało "puzlowanie", ale wówczas nastawienie jej bokiem do nadajnika pomagało.
Nie ma takich problemów bo nie ma tylu odbiorców. A tylu ilu jest to liczba i rzozmieszczenie niereprezentatywne aby stwierdzić, ze wszystko jest OK.
vari

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kuba_bed »

Skoro już o mocy i zasięgu mowa... Czy będzie możliwy odbiór w okolicach Łodzi? Z map wynika, że Łódzkiem jest zasięg DVB-T z Mazowieckiego już teraz, o tej mocy. Czy jak zostanie zwiększona moc to i zasięg będzie na tyle dobry, by móc cyfrówkę odbierać w okolicach Łodzi?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

kuba_bed, prawdopodobnie odbiór jest możliwy lecz na przedmieściach Łodzi od strony Raszyna.Dobra antena yaga plus wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu powinny zapewnić odbiór z Rszyna. Oczywiście kluczem jest wysokość zawieszenia anteny i brak przeszkód terenowych w kierunku nadajnika DVB-T.

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kuba_bed »

Zapomniałem określić okolic Łodzi, chodzi o południowe granice miasta. Właściwie to mieszkam poza miastem, także nie ma tutaj wielkich budynków ani innych większych przeszkód, co najwyżej nierówności terenu i drzewa. Antena mogłaby być zawieszona na wysokości około 9 metrów nad ziemią, ode mnie do nadajnika jest pewnie około 115 km, to trochę dużo :D

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Bez empirycznego sprawdzenia więcej nie można napisać :)
Polecam antenę ATX-91 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm do tego dobry kabel np. Triset-113 i wzmacniacz regulowany.

Romcio

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Romcio »

witam. czy tylko u mnie brak TVN7 i TVN warszawa ?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Zakończono testowe nadawanie TVN7 i TVN Warszawa. Obydwa programy są dostępne tylko na satelicie lub w sieciach kablowych.

marcin1

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: marcin1 »

Witam,
Po ostatnich zmianach w nadawaniu nie mogę zaktualizować listy kanałów.
Wyszukiwanie nic nie znajduje mimo, że część zaprogramowanych wcześniej kanałów działa baz problemu. Szukam automatycznie, manualnie po kanałach i nic. Telewizor Sony z serii W4500.
Anteny nie ruszałem. Okolica Komorowa (do Raszyna przysłowiowy rzut beretem). Antena siatka na dachu. Wcześniej odbierała zarówno TVP i POT.
Może ktoś wie jaka może być przyczyna? Czy do wykrycia kanałów potrzebny jest lepszy zasięg niż do ich odbioru?
Pozdrawiam,
Marcin

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Ustaw antenę na Raszyn, POT już nie nadaje. Usuń wszystkie zapamiętane kanały i przeszukaj tylko k48.TV powinien znaleźć 7 programów tv i jeden radiowy PR3.

marcin1

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: marcin1 »

Usunąłem wszystkie kanały. Niestety nie pomogło. Skanowanie konkretnego kanału też nic nie daje.
Jutro spróbuję skierować antenę dokładnie na Raszyn (teraz jest centralnie pomiędzy Raszynem a PKIN-em). O tej porze chodzenie po dachu może być trochę ryzykowne:)
Dzięki za sugestie.
M

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Zlikwiduj wzmacniacz,jeśli masz w antenie, zastąp symetryzatorem.Przy tej odległości od Raszyna wzmacniacz nie jest wskazany.Zbyt silny sygnał może powodować taki efekt.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: DanielK »

kuba_bed pisze:Zapomniałem określić okolic Łodzi, chodzi o południowe granice miasta. Właściwie to mieszkam poza miastem, także nie ma tutaj wielkich budynków ani innych większych przeszkód, co najwyżej nierówności terenu i drzewa. Antena mogłaby być zawieszona na wysokości około 9 metrów nad ziemią, ode mnie do nadajnika jest pewnie około 115 km, to trochę dużo :D
Przy takiej odległości odebrałem stabilny sygnał z RTCN Śrem obu multipleksów (TVP i POT, teraz już tylko k.39). Z tym, że w Zielonej Górze a więc na podwyższonym terenie. Z Raszyna jest 70 kW, myślę że warto spróbować :)

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Kpc21 »

Na południu Łodzi to już mogą być problemy. Te tereny są dość nisko położone i są po prostu dalej. Gdybyś mieszkał np. na Stokach, pewnie byś łapał Raszyn.

aibench

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: aibench »

orin pisze:Ciekawe jaki prominent z Emitela lub klienta tej firmy korzysta z emisji PKIN?
Niedorzeczne jest, że mimo protestów Emitel upiera się przy emisji SFN, która generalnie nie zapewnia dobrego odbioru.Nie sztuką jest zapewnić dobry odbiór w miejscach gdzie nawet analogowy działa dobrze, lecz tam gdzie z tym był problem.Aktualnie dobry odbiór jest tylko w miejscach z gdzie jest kąt rozwarty pomiędzy kierunkami do nadajników lub antena jest blisko konkretnego nadajnika.Szkoda, że UKE nie ma doświadczenia w tym zakresie i będzie musiała się posiłkować Instytutem Łączności, który mimo lat testów nie wiele chyba wskórał w opracowaniu docelowej sieci nadawczej.
Ja swój tuner DVB-T zaniosę do piwnicy, szkoda nerwów na to dno.
Z odbiorem satelitarnym nie mam takich problemów.
Pozdrawiam amatorów DVB-T z Emitela, jak pracowałem dawno temu w CRiT, ta firm to było coś a teraz...to była TP.
Przez kilka tygodni było fatalnie ale ostatnio coś sie poprawiło.
Jest EPG i przestało przycinać (tak jakby brak EPG coś psuł)
Nie wszyscy by byli zadowoleni z wyłączenia nadajnika PKIN bo w wielu miejscach
Warszawy sygnał z PKIN jest lepszej jakości niż z Raszyna.
Ul. Oninogórska (Grochów) sygnał analogowy z Raszyna bez szans na odbiór na antenie
pokojowej a z PKIN jako tako. Bez testów trudno stwierdzić jak by było z cyfrowym.

Zablokowany