SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

ciratonga

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ciratonga »

zatem nakłady rzeczywiscie nie poszły na marne, bo to właśnie z Twojej porady skorzystałem. ciekaw jestem tylko czemu, jesli jest tak jak mówisz, że nie powinienem zbierać nadajnika w Raszynie, przy ustawieniu na 690KHz lub "przeczesaniu" kanału 48, mam te same problemy z odbiorem co większość użytkowników tutaj. gdy tylko odstroję lekko odbiornik (na 690,5 lub 689,5 KHz) - z obrazem nie ma żadnych kłopotów. zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie odbiorniki mają taką opcję. i to jest najbardziej jak dotąd irytujące w dvb-t w Polsce, że nie ma praktycznie żadnej pomocy ze strony nadającego i trzeba kombinować na własną rękę na przykład szukając szczegółów na takich forach jak to. a kiedy już szanowny pan z emitela zabierze głos, to tylko po to by nas poinformować, że nasza wiedza na ten temat jest znikoma i nieaktualna, ale już jakiejś porady czy wytłumaczenia tematu raczej nie można się spodziewać. pozdrawiam wszystkich zmagających się z dobrym odbiorem dvb-t w Warszawie. ;)

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Akurat w moim przypadku przez „odstrojenie” wycinam sygnał z PKiN i wtedy jest ok., dlaczego piszę, że jest źle ? Ponieważ w przeciwieństwie do Sharpa np. Sony nie umożliwia odstrojenia się od 690 MHz (bynajmniej ja nie wiem jak to zrobić) wiec DVB-T mogę oglądać tylko na Sharpie a od wczoraj już zupełnie dobrze bo po wgraniu nowego soft-u wizja z fonią się synchronizuje od razu. Tak czy tak uważam, że nie powinno tak być żeby DVB-T odbierać w Warszawie na TV które mają możliwość się odstroić od kanału (bynajmniej w mojej lokalizacji).

wtw

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wtw »

Ale jazda, czytałem ten temat od kilku dni, co mnie skusiło do zainwestowania kasy w instalacje antenową i na antenie ATX-91 udało mi się złapać przekaz w Przysusze. Antena zamontowana na poddaszu, pod przykryciem z eternitu. Korzystam z dekodera Cyfry+ PHILIPS DSR 6201 bo nie mam TV z MPG4. Na początku nie chciało mi znaleźć żadnego kanału bo nie wiedziałem że do odbioru paczki naziemnej dekoder musi być podłączony do anteny satelitarnej i karta musi być aktywna. Po podpięciu talerza, znalazło 7 programów naziemnych bez problemu, nawet nie musiałem precyzyjnie ustawiać anteny, dlatego dziwią mnie problemy ludzi którzy mieszkają w Wa-wie, ludzie nie debatujcie PKN czy Łazy, moc taka czy taka tylko jazda na dach, stare anteny siatkowe lub pokojowe do kosza w ich miejsce dobra antena kierunkowa ze zwykłym symetryzatorem i wtyczką, zamiast wzmacniacza na Łazy (PKN tylko dla tych którzy mieszkają skrajnie niekorzystnie) i wszystko musi zagrać.

Jedno rzecz mnie nurtuje. Jak zwykłe szaraczki będą ustawiać anteny, jeśli ich tv nie pokazuje poziomu sygnału, a przekaz analogowy będzie wyłączony? Mój DSR 6201 nie ma tej opcji i sporo się na główkowałem gdy mi nie znajdowało kanałów naziemnych czy antena dobrze ustawiona, czy wystarczający poziom sygnału, czy odbiornik sprawny, a problem leżał zupełnie gdzie indziej.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

WTW raczej się kolego inteligencją nie popisałeś wyobraź sobie, że ktoś mieszka w takim miejscu, że w tej samej lini ma PKiN i Łazy i co ?? Żadna antena kierunkowa nawet najbardziej selektywna nie poradzi sobie z takim problemem jak ma dwa nadajniki na tej samej częstotliwości i w jednej linii wiec zanim coś napiszesz pomyśl tu nie jest tak że jak odwrócę antenę w prawo to mam PKiN a w lewo Łazy ……..
Ty nie masz tego problemu bo w swojej lokalizacji nie odbierasz PKIN tylko Łazy i nie napotykasz problemu, który się zwie emisja synchroniczna………

klocek0707

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: klocek0707 »

:(
No i oczywiście (z wyjątkiem antyszaraczka - bez pojęcia o rzeczy...), pozostaje podtrzymać wszystkie zastrzeżenia do jakości jakie umieszczałem na tym forum przed oficjalnym uruchomieniem muxa. To są jakieś ponure żarty, a nie cyfrowa jakość - Panowie Inżynierowie z Emitela. Przez ponad pół roku parę osób z mojego kierunku (m.ni. uwagi z Wołomina..) i innych wskazują co się stało po zmianach z początków marca - i wielkie NIC. Zadowolenie - może nawet premie rozdane? Może wreszcie ktoś z Was się pofatyguje do północno-wchodnich części Warszawy - spóbuje złapać sygnał na normalnej antenie, na nowym telewizorze (bez możliwości odstrajania - przy okazji podziwiam wytrwałość Kolegi Łukaszac2) i może wtedy zrozumiecie, że jak wszystkie parametry tańczą, to w godzinach 19-22 nic nie obejrzycie, żeby Was szlag nie trafił. Opóźnienie obrazu w stosunku do dźwięku, pikseloza, brak telegazety na niektórych, EPG - co to jest?

Czyżby zachęta do przejścia na odbiór satelitarny? Oto chodziło w tej zabawie?

psocha

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: psocha »

Niestety przy 2 nadajnikach pole manewru jest znikome, i raczej nie ma co liczyć na EMITELA bo bez względu czy odbierasz czy nie i tak dostanie kasę od nadawców, więc maja cię gdzieś tak działają instytucje a te związane z TP SA szczególnie, największe szanse masz jak do twojej okolicy sprowadzi się jakiś prominent, lub w bliżej nieokreślonej przyszłości postawią 3 nadajnik. W jednej linii jedyną szansę jaka masz to poziom sygnału, jeśli są różne od tych 2 nadajników możesz spróbować pogorszyć instalację tak aby z jednego nadajnika odbierać a drugi wypadł jeszcze słabiej poniżej progu, mi się tak udało z PKIN gdzie odbieram na poziomie 80% a Łazy znacznie słabiej, w Wołominie może uda się odwrotnie. Obecny niby start to żaden start a jedynie prowizorka i to testowa, nawet kanał nie jest tym docelowym, EPG …..
Szczerze, to szkoda zawracać sobie głowy przez najbliższe parę lat tym DVB-T.

jurant

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jurant »

Lubię jak Warszawa jest na górze :lol:
Pozdrawiam SFN

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

W dniu wczorajszym nastąpiło przełączenie emisji DVB-T prowadzonej z RTCN Warszawa / PKIN na inną konfigurację nadawczego systemu antenowego.
Prosimy o informację o zauważonych różnicach, w szczególności od osób które wcześniej wspominały o problemach w odbiorze.

klocek0707

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: klocek0707 »

Taka sama kicha....jak była - po godzinie obserwacji: pikseloza, zaniki, parametry tańczą jak tańczyły, a UEC, które dotąd było "0" również tańczy jak głupie od 0 do 99; poziom sygnału skacze od niskiego do średniego.... :?:

Greeg

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg »

Warszawa, Białołęka,ul.Świderska-Mehoffera tuner Technomate TM6900 HD Combo poziom sygnału spadł z 88% na 56% zakłócenia w obrazie co kilka minut (zatrzymywanie obrazu) nareszcie dźwięk dobrze zsynchronizowany z obrazem .

krap

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: krap »

Od czwartku sygnał cyfrowy BEZNADZIEJNY. Skaczą pixele i głos pourywany, generalnie totalna porażka, nie da się oglądać. Do tej pory wszystko działało bardzo dobrze. Warszawa Białołęka - ul. Reniferowa (okolice CH Targówek).

jabbaros

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jabbaros »

Potwierdzam powyzsze obserwacje.
W czwartek nieco gorzej, wcozraj coraz slabiej a dzis rano (sobota 10 pazdzernik) fatalnie.
Na kazdym kanale pikseloza kilka razy na minute, urywany dzwiek i nie daje sie tego ogladac WCALE. Lokalizacja Warszawa, Praga poludnie, okolice Ronda Wiatraczna.

varicap

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: varicap »

jabbaros pisze:(...) a dzis rano (sobota 10 pazdzernik) fatalnie.
Na kazdym kanale pikseloza kilka razy na minute, urywany dzwiek i nie daje sie tego ogladac WCALE.
Nie chcę być złośliwy wobec Emitela ale to NIE JEST emisja komercyjna.
To są dalej testy co potwierdza zapytanie Pana Jarosława i Jego stwierdzenie, że zmieniono parametry nadawania
Na marginesie: dobrze poinformowani ludzie ze Stolicy donoszą o demontażu głównego systemu antenowego UHF z iglicy PKiN. Pojawily się za to nowe "trumienki" (anteny) nieco niżej.

Niestety nie tylko KRRiT, władze i nadawcy ale i Emitel okazal się nieprzygotowany do emisji komercyjnej skoro nadal testuje.

vari

psocha

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: psocha »

Może osoby odpowiedzialne za DVB-T powinny na szkolenie pojechac do Czech całkiem blisko, efekty znacznie lepsze, tam MUX1 pokrycie 78,7%, MUX2 -63,8%, MUX3 - 51,8%, MUX4 -26,6%.

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

U mnie koło Nowego Dworu Maz. od chwili DOKŁADNEGO ustawienia anteny na Raszyn
( czerwiec tego roku) odbiór idealny. Zero zakłóceń, ani raz obraz nie "czknął"
Po prostu stabilnie: dzień czy noc, deszcz czy słońce.
Rozumiem że wykluczyłem u siebie sygnał synchroniczny z PKiN i problem mnie nie dotyczy ale i tak chciałem podzielic sie swoją opinią.

TV Samsung LE37B650 Antena Yaga ATX-91 symetyzator. 5m nad ziemią 50km Raszyn

szogun555

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: szogun555 »

varikap-daj spokój-za chwilkę pewnie p.Jarosław będzie się wypierał tego stwierdzenia o którym piszesz,podobnie jak to miało miejsce w wątku dotyczącym RTCN Wisła Skrzyczne odnośnie gotowości uruchomienia przekazu w MPEG 4.Ja w tej sytuacji nie nazwałbym tego komercją-raczej AMATORSZCZYZNĄ.pozdrawiam

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Myślałem, że napisze coś pozytywnego ale niestety nie nadal (przy ustawieniu na 690 Mhz) pikselizacja itp. znane zjawiska. Popatrzę jeszcze w ciągu dnia dokładniej ale na razie nic pozytywnego nie napisze.

ciratonga

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ciratonga »

dziś, w niedzielę od rana odbiór na czestotliwości 690MHz bez zarzutu. jakość sygnału na wszystkich kanałach 99%, brak tylko epg. lokalizacja: najbliższa okolica pl. Unii Lubelskiej.

jurant

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: jurant »

Witam. Mokotów blisko Polskiego Radia kaszana Bez większych zmian. Przycinki, pikseloza czkawka.Pozrawiam.

klocek0707

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: klocek0707 »

:(
wczoraj (niedziela 11.10) nieco lepiej niż w sobotę, ale nadal wszystkie wymienianie przez Forumowiczów wady występują - chociaż intensywność zmian uległa zmniejszeniu. Poziom sygnału prawie stabilny - zmienia się w zakresie średniego,a pozostałe
parametry są "prawie" stabilne - nie wariują jak w sobotę. Mniej więcej pozostają w następujących granicach:
Pre viterbi: 3,6-4,3 e-2 ; 5s: 3,2-3,94, e-2 ; UEC: 0-21
Post viterbi: 5,52-7,8, e-4 ; 5s: 3,8-4,2, e-4 ; COFDM AGC: +/- 200-230

Dodam, iż nie zmieniam położenia anteny. :?

Zablokowany