SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

TKr

Re: Odbieram tylko MUX-3

Post autor: TKr »

Z tego co tu napisałeś nic nie wiadomo poza tym że odbierasz tylko mux-3 i masz wzmacniacz antenowy.
Nie wiadomo skąd odbierasz (próbujesz odebrać), na jakich kanałach, jak daleko masz do nadajnika. Nic.
Na dzień dobry mogę tylko zasugerować że problemy biorą się z przesterowania sygnału przez wzmacniacz (co jest dość powszechnym zjawiskiem ostatnio) i zaproponować użycie zamiast wzmacniacza zwykłego symetryzatora zamiast wzmacniacza (+ odpowiedniej wtyczki zamiast kostki zasilacza)

prx

Re: Odbieram tylko MUX-3

Post autor: prx »

TKr pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Masz rację. Odbieram z PKiN, odległość pewnie koło 10 KM.
Z racji dzisiejszego meczu, skupiam się głównie na odbiorze kanału 58 / 770MHz.
Nastawiam też pasmo 8 MHz. W tunerze mam wybór "aktywna antena [TAK/NIE]", ale przełączanie tej opcji nic nie zmienia. Mam też w zaawansowanych opcjach Video PID, Audio PID, PCR PID oraz typ Video (nastawiam MPEG4) i typ Audio (nastawiam MPEG 1/2).
Pid próbowałem niestawiać lub Video i PCR na 102, a Audio na 103.

Z anteny mam poprowadzone kable do 6 punktów w domu, stąd instalatorzy zalecili wzmacniacz.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

po włączeniu na k56 MUX3 z nadajnika Chruszczewka pod Sokołowem Podlaskim oddalonym ode mnie o 30 km problem z odbiorem tego MUX na moim Sony Bravia mam z głowy :-)
Przekaz z Chruszczewki jest odbierany u mnie tyłem anteny skierowanej na Warszawa/Raszyn.
Siła i jakość 100% na k56 z Chruszczewki przy FEC 5/6 :-) Wykasowałem ustawienia tego MUX na k27 z Raszyna. Jak widać Sony Bravia nie toleruje niskich kanałów częstotliwości?
Przy przeszukaniu k27 z Raszyna nie daje rady i trzeba próbować było do skutku. To samo z k36 z Chruszczewki. Dopiero od k48 do góry da radę ręcznie przeszukać pasmo częstotliwości.
ZERO zakłóceń na MUX3 z Chruszczewki na k56. Odbiór płyny bez błędów!
Niestety nie mogę się przekręcić całkiem na nadajnik z Chruszczewki bo brak jest przekazu MUX2 na k43 w SFN z Sidelcami/Łosicami.
Pytanie do państwa z Emitela:
Czy po wyłączeniu całkowicie anagolu z lipcu 2013 zostanie dołączony przekaz SFN na k43 MUX2 z Chruszczewki?
To doświetlanie z tego nadajnika wszystkich MUX-ów rozwiązuje problem z zasięgiem nadajników z Warszawy i Siedlec :-(

JInx

Brak kanałów podstawowych ( darmowych)

Post autor: JInx »

Witam forumowiczów,

Nie wiem czy to dobry dział ale mam nadzieję że ktoś będzie potrafił mi pomóc.
Mieszkam w Pruszkowie, nigdy nie miałem problemu z odbiorem i jak to ktoś na forum powiedział wystarczył kawałek drutu jako antena aby był obraz.
Ale dziś w godzinach przedpołudniowych nagle straciłem obraz w TV i pojawił się napis "program kodowany", ( Dekoder Wiwa HD-50) Okazało się że nie mam żadnych kanałów - włączyłem wyszukiwanie autmatyczne : znalazł mi tylko programy z Polsatowskiego Muxa (4), przywróciłem ustawienia fabryczne i to samo- tylko kodowane, pokręciłem anteną- nic to, zamontowałem nową antenę koszykową ( kupiłem dawno temu), nadal nic - tylko płatne.
Próbowałem wyszukać programy ręcznie ale nie mam sygnału na 58 kanale ( MUX 1) - wskaźniki nic nie pokazują - jedynie wskaźniki coś pokazują na kanale 37.
Wczytałem się w fora ... to antena!
Kupiłem antenę z symetryzatorem OPTICUM AX1000 Inteligent Compact, bez wzmacniacza- ( bo mieszkam blisko) zamontowałem.
Ustawienia fabryczne... szukaj kanałów.... i to samo tylko płatne ( Jakość na wskaźnikach w wyszukiwanie ręcznym na kanale 37 jest 100% - na koszykowej ok 75%.
Wczytałem się w fora dalej ... to soft!
Wgrałem oprogramowanie Gutka- dzięki ;) !
Mogę teraz szukać kanałów darmowych .... ale znów nic.- tylko płatne.

Załamka!
Macie jakiś pomysł co jest nie tak?
M.

santaclaus

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: santaclaus »

Witam,
podepnę swój problem tutaj. Wątek jest niesamowicie długi i może już ktoś odpowiedz w nim podał ale ~200 stron ciężko przejrzeć.
Mój problem polega na tym, że od jakiegoś tygodnia nie mam kanału 27( 522MHz)czyli TVP 1, TVP2hd , TVP INFO. Reszta odbierana jest prawidłowo.
Posiadam dekoder apollo ahd-121 i w momencie ręcznego strojenia pokazywana jest moc sygnału oraz jego jakość. Na ww. kanale sygnał zanika mniej więcej co 5 sekund by zaraz się pojawić z jakością 50% i mocą sygnału 97 %( pozostałe kanały mają te same parametry ale nie przerywają). Na telewizorze pojawia się informacja " brak sygnału" i od czasu do czasu strasznie zniszczony obraz. dekoder przepiąłem do innego telewizora z inną anteną i odebrał wszystkie kanały od razu. Czy możliwe jest, że antena (jeszcze po analogówce, siatkowa ze wzmacniaczem) wycina mi kanał 27? dodam, że wcześniej wszystko działało prawidłowo.
pzdr

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: penknife »

santaclaus gdzie dokładnie mieszkasz :?: (skoro musisz używać wzmacniacza w antenie siatkowej)

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

santaclaus pisze:Czy możliwe jest, że antena (jeszcze po analogówce, siatkowa ze wzmacniaczem) wycina mi kanał 27? dodam, że wcześniej wszystko działało prawidłowo.
pzdr
Nawet nie tyle, że możliwe, ale prawie że pewne, o czym mogą świadczyć też niskie jakości na pozostałych mux-ach. Reszta tego "prawie, że pewne" to znikoma możliwość pojawienia się jakich stałych / cyklicznych zakłóceń zewnętrznych, choć ja na twoim miejscu zbytnio bym na to nie liczył.

Wymienić wzmacniacz w antenie na symetryzator (IV/V pasmo) i wtyczkę antenową od zasilacza antenowego na zwykła wtyczkę antenową. Jesli mieszkasz do kilkudziesięciu km od Warszawy, a antena nie jest na strychu - powinno pomóc radykalnie. Jeśli nie - wymiana kabla antenowego w drugiej kolejności (jeśli masz taki cienki, o średnicy ~5mm to do wymiany od razu na czarny, zewnętrzny, o wysokim współczynniku ekranowania (czyli "satelitarny")

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

santaclaus pisze:Witam,
Mój problem polega na tym, że od jakiegoś tygodnia nie mam kanału 27( 522MHz)czyli TVP 1, TVP2hd , TVP INFO. Reszta odbierana jest prawidłowo.
Posiadam dekoder apollo ahd-121 i w momencie ręcznego strojenia pokazywana jest moc sygnału oraz jego jakość. Na ww. kanale sygnał zanika mniej więcej co 5 sekund by zaraz się pojawić z jakością 50% i mocą sygnału 97 %( pozostałe kanały mają te same parametry
Po zmianie kanału MUX3 na 27 i podniesieniu mocy do 10kW z PKiN i 130kW w Raszynie, w odbiorniku występuje przesterowanie sygnału. Są dwie drogi, albo zastosowanie tłumika regulowanego i dobranie odpowiednio poziomu sygnału, albo rezygnacja ze wzmacniacza antenowego i zastąpienie płytki wzmacniacza symetryzatorem plus likwidacja zasilacza.

Podstawowe zasady przy odbiorze DVB-T:
- nie stosujemy wzmacniaczy
- zawsze stosujemy anteny zewnętrzne
- zawsze stosujemy kable antenowe sprawdzonej jakości


Dopiero jeśli powyższe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, szukamy innych rozwiązań.
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2013, o 20:27 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

grzegorz0plonka

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: grzegorz0plonka »

O to właśnie ja nie stosuję wzmacniaczy ani symetryzatorem.
Posiadam anteną najprostsze wykonane. Jak byłem w Warszawie to całkiem bardzo dobrze odbierało dvb-t:)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: belzebiusz »

Nie wprowadzaj ludzi w błąd, że nie potrzeba ani wzmacniacza, ani symetryzatora (wyjątkiem jest tylko antena logarytmiczno-periodyczna).
Nie każdy ma bardzo blisko do nadajnika żeby mu odbierało na drucie.

rradek21
Posty: 124
Rejestracja: 31 października 2011, o 18:52
Miejscowość: Nasielsk
Odbiornik: GENIATECH MyGica T230A
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE 149421
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: rradek21 »

Najprościej to kupić zasilacz z regulatorem mocy i wtedy pokrętłem ustawiasz moc, jeżeli faktycznie przesterowanie to możesz zmniejszyć moc, co za problem.
Poza tym ja u siebie na starej siatce nie odczułem żadnej różnicy po wzmocnieniu sygnału, było tak samo jak jest czyli 100% na TV, a na kompie 95%

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Zasięg DVB-T jest tak projektowany, że antena zewnętrzna z zyskiem dobranym do miejsca odbioru (może być logarytmiczno-preiodyczna lub Yaga) zapewnia poprawny odbiór nadajników z danego obszaru.Oczywiście amatorzy odbioru sygnału z nadajników dla których zasięg na danym obszarze nie był planowany, będą stosować wzmacniacze, co przy powiązaniu z brakiem doświadczenia daje opłakane efekty.

grzegorz0plonka

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: grzegorz0plonka »

belzebiusz pisze:Nie wprowadzaj ludzi w błąd, że nie potrzeba ani wzmacniacza, ani symetryzatora (wyjątkiem jest tylko antena logarytmiczno-periodyczna).
Nie każdy ma bardzo blisko do nadajnika żeby mu odbierało na drucie.
Ale ale jak byłem w Ossie https://maps.google.pl/maps?f=d&source= ... iwloc=ddw0

Niestety, po pierwsze gorszy warunki terenie i klika nadajnika są oddalony około 55-60 km. Najlepiej odbierało lodź albo Przysucha / Kozłowiec. Odbierałem wszystkie muxy.

Bez problemu odbierałem małą antenką z dołączone tunerem:)))))

Oczywiście próbowałem odbierać analogowej ale niestety było koszmarnie obraz jakości.
Jedyny udało odebrać analog Polsat cos tvp.

Tak składa, ze wszystkie obecnie anteny odbiorców były dostosowane odbierane analogowej. Na analogowej aby jakkolwiek obraz byłby znakomita jakości to trzeba było dostosować super ekstra anteny kierunkowej odbiorcze.
Po za tym analog musiały nadawać bardzo dużym mocy a cyfrówka 1 albo 2 razy mniej dawanie mocy. po prostu zalet dvb-t:)
Jak tylko poszło dvb-t to wtedy super anteny kierunkowej docierają do tunera za silny sygnał. Muszą dostosować anteny odbiorcze na słabsze.
A jeśli ktoś mieszka terenie górki i jest mocno utrudniony odbioru to wtedy można dostosować super anteny kierunkowej.
To prawda jeszcze nie bawiłem anteny kierunkowej, mała antenka wszystko odbiera:)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Wszystko się zgadza, sygnał cyfrowy ma większą tolerancje jeśli chodzi o niski poziom i dobrą jakość (mały ber).W miejscu gdzie sygnał analogowy był odbierany ze znacznym zaszumieniem można odbierać cyfrowo bez najmniejszych problemów, stąd w wielu wypadkach wzmacniacze są zbyteczne a wręcz podwyższają stopę błedów w sygnale.
W antenach muszą być stosowane symetryzatory, które dopasowujące antenę do impedancji falowej kabla. Tym samym zapewniają najlepszą sprawność całego toru odbiorczego.
W przeciwnym wypadku, część odbieranego sygnału jest tracona na niedopasowaniu anteny do kabla np. koncentrycznego.

grzegorz0plonka

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: grzegorz0plonka »

Całkiem dobrze napisałeś:))

uwieliny123

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: uwieliny123 »

Mam pytanie, kupiłem "Antena kierunkowa DVB-T OPTICUM AX 1000", antena zamontowana jest na kominie tak, że widzi się z nadajnikiem w Raszynie (tak mi się wydaje, po drodze są budynki, ale górną część nadajnika widać, odległość ok. 25km), telewizor znajduje kanały z z MUX1 i MUX3, niestety nie łapie MUX2, co może być przyczyną? - Żeby było śmiesznie, wczoraj antena leżała w salonie na podłodze, wogóle nie skierowana w nadajnik i łapała wszystkie kanały)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Powodem może być silny sygnał, który otrzymuje odbiornik.Najpierw w menu telewizora należy sprawdzić parametry sygnału (siła i jakość )dla częstotliwość MUX2 .Ponadto pytanie podstawowe, czy antena posiada wbudowany wzmacniacz? Jeśli jest wzmacniacz to należy zamienić na symetryzator po stronie anteny i wtyk bez zasilacza po stronie odbiornika.
W przypadku instalacji bez wzmacniacza należy sprawdzić połączenia kabla koncentrycznego, w tym połączenie ekranu z wtyczką i masą symetryzatora przy antenie.Zakładam również że razem z anteną został wymieniony kabel antenowy (na dobrej jakości).Sygnał można również stłumić lekko skręcając antenę od kierunku bezpośredniego w stosunku do nadajnika w Raszynie.Z tego co piszesz nowymi elementami w stosunku do instalacji testowej (w pokoju) jest kabel antenowy i wyższy poziom sygnału, stąd najpierw zacznij od tych elementów.

uwieliny123

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: uwieliny123 »

Witam, dziękuję za odpowiedź - w TV mogę sprawdzić tylko parametry sygnału który odbieram, czyli jak nie mam kanałow z mux2 nie mogę sprawdzić siły, przynajmniej tak mi się wydaje.. (samsung LE40C650). Antena nie posiada wzmacniacza, Kable antenowe niestety są zabudowane w ścianach bez mozliwości wymiany, wcześniej działała na nich tv satelitarna i nie było problemu (nie wiem czy ma to znaczenie). Próbowałem odchylać antenę od kierunku nadajnika, jednak to nie pomogło. Nie wiem czy antena ma symetryzator :) nie wiem co to jest, antena wygląda tak:
http://nokautimg2.pl/p-ed-c3-edc3835109 ... 00-com.jpg
Obrazek

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

uwieliny123 pisze:w TV mogę sprawdzić tylko parametry sygnału który odbieram, czyli jak nie mam kanałow z mux2 nie mogę sprawdzić siły, przynajmniej tak mi się wydaje.
Podaj siły i jakości mux-ów, które odbierasz. Powinieneś odbierać niekodowane mux1,2,3 oraz możliwe, że TVN HD - w zależności gdzie mieszkasz.

Antenę trzeba ustawiać na strojeniu ręcznym dla mux-2 (k48): Kanały PKiN - Raszyn różni się brakiem TVH HD.

I skorzystać z Poradnika ustawiania anten

Problemem braku odbioru mux-2, poza ustawieniem i lokalizacją anteny może być też instalacja wewnętrzna - rozgałęźnik, kable antenowe, etc...

uwieliny123

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: uwieliny123 »

MUX1 - siła 56, błędy 0,
MUX2 - siła 74, błędy 0.

Czy możliwe, że problemem jest przewód w ścianie jeśli 2 MUX'y łapie a trzeciego nie?
na strojeniu ręcznym na kanale 48 nic nie znajduje, czasem się "zamyśli" jakby czegos szukał, ale nic nie znajduje.

Zablokowany