SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

JEZELI MOGE ZAPYTAC CZU NADAJNIK W ron ŁAZY PRACUJE Z KONCESYJNĄ MOCA CZY OBNIŻONA  W TABELKOCH NA OBIEKTACH NA PANSTWA STRONIE 48 CH ZAGINOŁ HIHI

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dane o mocach ERP będą niedługo uzupełnione. Czas najbliższy będzie poświęcony analizie odbioru i dobraniu parametrów, to jakiś czas potrwa.
Co do odbiornika Thomson 2011 to z własnych doswiadczeń mogę powiedzieć, że i przy emisji MFN miałm z nim problemy i przestałem go używać (w tych samych warunkach inne odbiorniki radziły sobie poprawnie z odbiorem).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Informacyjnie - moce ERP emisji testowych DVB-T w k.48 w Warszawie to 70kW z Raszyna i 2.5kW z PKIN.

Greeg22

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg22 »

Niestety przy takiej mocy nadawczej szczególnie z PKIN można zapomnieć o odbiorze mobilnym z kanału 48 oraz przy pomocy anten pokojowych i standardowych będących na wyposażeniu tunerów PC (USB /PCI). W aglomeracji berlińskiej odbiór sygnału DVBT jest możliwy na takich (jw) antenach a u nas ? . Czy zostanie coś poprawione w tym temacie ?

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Podstawowym celem budowy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest zapewnienie odbioru stacjonarnego. Dąży się też do uzyskania "odbioru przenośnego", szczególnie w miastach. Nie jest natomiast celem uzyskanie odbioru mobilnego.

dla wyjaśnienia:
mobilny - odbiornik nosimy, odbieramy w ruchu np. telefon komórkowy;
przenośny - przenosimy i stawiamy np. laptop;
stacjonarny - zawsze w tym samym miejscu np. telewizor na ścianie.

W przypadku Warszawy, po uruchomieniu SFN w wielu miejscach, nawet na obrzeżach uzyskałem stabilny odbiór za pomocą niewielkiej anteny panelowej. (<a href="http://www.rwt.pl/index2.php?section=produkty

pg698

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pg698 »

Witam
Proszę o informację czy tuner DVB-T w telewizorze PANASONIC TH-42PZ81E, który jest zgodny z francuska telewizją cyfrową naziemną TNT:
http://www.panasonic.fr/html/fr_FR/7119 ... ker_711979
nadającą w standardzie:
H.264/MPEG-4 AVC
http://en.wikipedia.org/wiki/T%C3%A9l%C ... _Terrestre
pozwoli na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej MPEG-4 nadawanej u nas.Czy jego tuner spełnia projekt rozporządzenia w sprawie telewizji cyfrowej naziemnej ?
Paweł


wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

Witam, od wczoraj nastąpiła ZNACZNA poprawa odbioru na warszawskich Bielanach. Sygnał z PKiN jest w istotny sposób silniejszy niż z Łazów. Oczywiście w obu przypadkach po dokaładnym nakierowaniu anteny. Z poddasza domku jednorodzinnego (trzecia kondygnacja), otoczonego wyższymi budynkami można teraz odbierać na zwykłej antenie siatkowej oba multipleksy BEZ PRZERW I ZAKŁOCEŃ. Nareszcie... Przy czym POT jest teraz znacznie silniejszy.Tuner:  Maximum T-1300.

wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

Przepraszam, mała poprawka: Oczywiscie to TVP jest teraz znacznie silniejszy od POT.

dudasek3000

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: dudasek3000 »

USB TU100. w Śródmieściu na antenie pokojowej sygnał poprawny. TVP silniejszy od POT.

brak EPG. Jest emitowane?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

EPG jest emitowane cały czas jednak nie każdy program do obsługi tunera potrafi go odczytać np. w TotalMedia EPG nie działa. Z przetestowanych przeze mnie programów do oglądania DVB-T zdecydowanie najlepszy jest Alt-DVB. Można dowolnie skonfigurować sobie dekoder audio i video, postprocessing czy video renderer. Do dekodowania video polecam CoreAVC, spisuje sie znakomicie i w najmniejszym stopniu obciąża procesor w porównaniu do innych kodeków. Wracając do EPG w Alt-DVB działa bardzo dobrze, jest tylko problem z niektórymi polskimi znakami np."ś"

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dzisiaj do godzin popołudniowych trwały prace konfiguracyjne innego testowego generatora EPG, stąd przez pewien czas mogło nie być przewodnika w multipleksie.

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Witam dzisiaj tj.22.11.2008 od godziny 14 wykonałem telefony do moich klientów i sprawdziłem u siebie w Złotokłosie i w Szczaki POT przestał się wieszać niezależnie od sprzetu a tvp z anten na PKiN bardzo rzadko się wiesza czyli cos jakby lepiej hmmm  propagacja tez się zmienila po opadach śniegu .

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Informacja dla Testerów DVB-T Warszawa.

Lokalizacja odbiornika: Warszawa Białołęka.
Wieloelementowa antena na dachu skierowana na Pałac Kultury
(widzi nadajnik).
Odległość od Pałacu: ok. 12 km.
Odległość od masztu w Łazach: ok. 30 km.
Różnica kierunków obu nadajników: 9 stopni.
DVB-T odbieram od lipca 2008 za pomocą telewizora
z wbudowanym tunerem DVB-T.

Do czasu przeniesienia nadajników analogowych
do Łaz - odbiór świetny (i cyfrowy, i analogowy).
Po przeniesieniu - odbiór cyfrowy - świetny,
analogowy - niektóre programy gorsze.
Po włączeniu "doświetlania" z Pałacu - TVP Info lepszy z Pałacu.

A od paru dni niemożliwy stał się odbiór cyfrowej paczki
TVP. Obraz zacina się co 2-3 sekundy, rozsynchronizowuje się
dźwięk z obrazem. Tuner pokazuje ogromne ilości błędów.
Cyfrowa paczka TVP stała się nie do użytku.
Paczka POT - bez zmian - pięknie.

Domyślam się, że cyfrowy odbiór TVP skończył się u mnie
wraz z włączeniem nadawania synchronicznego. Oba nadajniki
mam prawie z tego samego kierunku, z obu mam silny sygnał.
Jeśli oba są zsynchronizowane, to u mnie sygnały z nich
pojawiają się przesunięte o 60us (mikrosekund) (18km=60us).
Żaden tuner sobie z tym nie poradzi.

A brak TVP HD bardzo mi doskwiera.

Pozdrawiam
Maciej Nicniewiedzki

przemekw

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: przemekw »

U mnie /ok. 65km na wschód od nadajinka w Łazach/ odbiór po uruchomieniu emisji synchronicznej także się pogorszył. Gdy paczka TVP nadawana była tylko z Łazów zarówno siła jak i jakość sygnału miały wysokie wartości i były stabilne. Obecnie oba parametry w zasadzie nieustannie ulegają bardzo dużym zmianom.

hdDVBT

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: hdDVBT »

Dolny Mokotów - Sadyba - rejon ul. URLE  odbiór całej paczki DVB-T  (z TVPHD łącznie) bardzo dobry.Brak odbioru Polsatu Sport HD (odpowiedź tunera -wybrany program jest niedostrojony). W przeszłości już tak bywało, ale, gdy było dobrze , to jakościowo był to najlepszy przekaz. Odbiornik Sony Bravia. Antena pokojowa ze wzmacniaczem -  AV458: z widokiem na Pałac Kultury.Odległość od PKiN ~5 km.Poziom sygnału WYSOKI 

bartekk1

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bartekk1 »

Lokalizacja odbiornika: Warszawa Białołęka ul. Mehoffera na wschód od Modlińskiej. Odbiór DVB-T na komputerze PC.Antena panelowa wewnętrzna Thomson ANTD 210 na wysokości 1 piętra, brak widoczności Pałacu Kultury.Sądząc z mapy różnica kierunków na Pałac i na Łazy niewielka.   Po uruchomieniu nadawania DVB-T (ale przed startem testów emisji synchronicznej) z Łazów moc sygnału 70% jakość sygnału 60% obie stabilne. Odbiór cyfrowej TVP bez zakłóceń (wszystkie kanały łącznie z TVP HD).Po uruchomieniu emisji synchronicznej odbiór praktycznie niemożliwy. Moc sygnału spadła do ~60% jakość sygnału skacze bezustannie w zakresie od 0 do 100%. Obraz zacina się na dłuższe chwile. Dźwięk również zanika. 

Próby umieszczenia anteny na zewnątrz oraz wyżej nic nie dały -> objawy identyczne.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dziękujemy za informacje.
Analizujemy przypadki pogorszenia odbioru po włączeniu SFN celem doboru najkorzystniejszych parametrów obu emisji.

Pomocne byłoby dla nas podawanie również takich danych jak:
-orientacyjna odległość od nadajnika na PKIN
-orientacyjna odległość od nadajnika w Raszynie (Łazy)
-przybliżony kąt pomiędzy ww stacjami nadawczymi (widziany od strony stosowanej anteny odbiorczej)


Greeg22

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg22 »

Zmienić trzeba antenę , ja zmieniłem na kupioną w firmie Dipol w Warszawie fachowa obsługa i doradztwo na miejscu http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... okalizacja Białołęka ulica Mehoffera- Świtowida bloki 3p 1piętro brak bezpośredniego widoku PKIN POT siła 55% jakość 86% Emitel 85% / 95%  odbiór na Technomate 6900 HD combo bez problemów sygnał stabilny.

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Panowie z Emitela!
Zaniepokoiła mnie informacja, że dalej będziecie testować transmisję synchroniczną.
Moim zdaniem, jeśli kanał przesyłowy jest wykorzystany w 100%, nie mogą działać dwa nadajniki na tej samej częstotliwości, na tym samym terenie - sygnał jednego będzie zakłóceniem dla drugiego (jak odbicia).
Owszem, gdy transmisja zajmuje jakiś niewielki procent przepustowości kanału (np. idą paczki informacji z dużymi odstępami między nimi), na tym samym kanale może pracować kilka nadajników - jakoś transmisje będą szły, ale ze znacznym spadkiem przepustowości (tak jest np. w WiFi).
Zostawiając transmisję synchroniczną ściągniecie na siebie gromy. Przy jednym nadajniku i złym odbiorze można powiedzieć: wysokie budynki, odbicia, drzewa - siła wyższa - odbiorco radź sobie sam.
Przy dwóch nadajnikach sami projektujecie te odbicia i większy śmietnik w eterze - i wszystko będzie można zwalić na Emitel.
Już macie pierwszego narzekającego - oba nadajniki mam z prawie jednego kierunku, różnica poziomów sygnałów jest na tyle mała, że nie mogę odbierać paczki TVP.
TVP się spręża, specjalnie dla mnie nadaje "Siedem bram Jerozolimy" w HD i z dźwiękiem 5.1, a ja nie mogę oglądać!

Maciej Nicniewiedzki

P.S. Antenę mam właśnie taką jak Greeg22.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

[quote]Moim zdaniem, jeśli kanał przesyłowy jest wykorzystany w 100%, nie mogą działać dwa nadajniki na tej samej częstotliwości, na tym samym terenie - sygnał jednego będzie zakłóceniem dla drugiego ... gdy transmisja zajmuje jakiś niewielki procent przepustowości kanału ... na tym samym kanale może pracować kilka nadajników - jakoś transmisje będą szły, ale ze znacznym spadkiem przepustowości (tak jest np. w WiFi).[/quote] A moim zdaniem przed podjęciem merytorycznej dyskusji konieczne będzie doczytanie teorii o modulacji stosowanej w DVB-T i sieciach synchronicznych SFN

Bardzo upraszczając:
Transmisja DVB-T zawsze wykorzystuje 100% dostępnego pasma. Jeśli jest za mało danych strumień jest dopełniany przypadkowymi danymi, z reguły zerami stąd nazwa 'null packets'.
SFN (single frequency network) polega na takiej synchronizacji nadajników by emitowały dokładnie taki sam sygnał w tym samym czasie, bit po bicie. W ten sposób zamiast się zakłócać sygnały się sumują i uzyskujemy większy zasięg. Ponieważ nie ma technicznych możliwości idealnej synchronizacji nadajników, pomimo zastosowania synchronizacji GPS, a dodatkowo różnice odległości od odbiornika do poszczególnych nadajników powodują niewielkie różnice opóźnienia (czas propagacji sygnału) pomiędzy poszczególnymi 'paczkami' są odstępy określane przez parametr 'guard interval'.

[quote]Zostawiając transmisję synchroniczną ...[/quote] robimy to co jest robione w innych krajach i czego oczekuje od nas UKE. Niestety nie wszędzie da się pokryć cały 'obszar rezerwacji' za pomocą emisji z jednego obiektu nadawczego.

Zablokowany