SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

siekiera

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: siekiera »

Mój pierwszy post!!
Witam wszystkich serdecznie.
Proszę o ocenę parametrów sygnału:

K58 MUX1 - nadawca Emitel
c/n >34.1
power 80dBuV
MER 32
CBER 1.3E-2
VBER 2.5E-5

K55 MUX3 nadawca NW08LOD - ten MUX idzie najlepiej
c/n >34.5
power 79.3 dBuV
MER 28.9
CBER 3.0E-3
VBER 1.2E-6

K48 MUX2 nadawca Emitel - ten MUX idzie najgorzej
c/n> 33.3
power 73.9 dBuV
MER 27
CBER 3.6E-2
VBER od 1 do7E-4 lub 3 skacze non stop z częstotliwością kilku sekund.

Mam pytanie, czy przy emisji synchronicznej jest możliwe że sygnały z Raszyna i PKiN mogą negatywnie oddziaływać na siebie? Chodzi o lokalizację na północ od stolicy gdzie, Raszyn i PKiN mam z jednego kierunku a kąt między nimi wynosi około 10 stopni (sprawdzone na google earth)
Mam widzialność optyczną na PKiN odległość 14 km, Raszyn odległość 30 km brak widoczności.
Czy przy takim ustawieniu względem siebie, że mocniejszy nadajnik mam dalej a słabszy bliżej (PKiN) i z mojej perspektywy przy małej odległości kątowej może mieć znaczenie powyższe rozmieszczenie nadajnik-nadajnik-antena odbiorcza?
Zmieniłem do tej pory 3 anteny od siatki poprzez periodyczno logarytmiczną do AXT91.
Oczywiście anteny bez wzmacniaczy, dobry nowy kabel.
Różnice są tylko w poziomie sygnału.
Dlaczego pytanie akurat w tym dziale?
Walczę z tym od kwietnia i jedna sprawa mnie zastanawia.
Przegląd konserwacyjny Warszawa / Raszyn 2012-05-09 08:00 2012-05-09 14:00
Tego dnia i w tych godzinach na testowanej w tamtym czasie antenie siatkowej siła 90, jakość 98%, po godz. 14.00 wszystko wróciło do normy czyli w dół.

Oraz dlaczego MUX2 ten który idzie najlepiej ma oznaczenie NW08LOD
Na tunerze czy też telewizorze wg oceny paska jakości sygnału MUX1 i 2 wskazują odpowiednio 60 i 55% - przy 50% już jest brak odbioru.
Zastosowałem filtry górnoprzepustowe tnące poniżej 650MHz, - bez efektu.
Pułapkę kanałową C51 ,- bez efektu.
Analizator widma też wykazuje żadnych śmieci w zakresie do 2.2 GHz po za komórkami na 900 i 1800
Poproszę o jakieś sugestie co dalej robić ?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

andrut pisze:Chris - jakim tłumikiem?
Wszystkie sygnały DOPIERO po wymianie anteny wskoczyły na 5/5 kresek sygnału i nie rwą. Za wyjątkiem(!!!) TVP1 HD. Co tu tłumić, skoro ewidentnie brak jest dosyłu?
miałeś poprzednio wzmacniacz w antenie - ale zasilałeś go z zasilacza sieciowego czy nie? Bo jeśli zasilałeś, to miałeś na 99,9% przesterowaną głowicę odbiornika dla sygnałów DVB-T, a jeśli nie zasilałeś, to odbierałeś na samym kablu antenowym.
Jeśli miałeś zasilacz antenowy - zdemontowałeś go czy tylko wyłączyłeś z prądu?

Co do użycia tłumika - to normalne działania przy odbiorach w pobliżu nadajnika, nawet o tak małej mocy jak nadajniki z PKiN-u.

Te 4/5 czy 5/5 to wskazania poziomu czy jakości odbieranego sygnału?
andrut pisze:Jak to wzmocnić? Ile Watt zużywa wzmacniacz?
Wzmacniaczem. Pobór mocy typowego wzmacniacza antenowego (zasilanie rzędu ~35...50mA/12V) to jakieś 0,5...0,8W
andrut pisze:Co za bezsens.
żaden bezsens, po prostu instalacja odbiorcza do DVB-T to nie zawsze jest przysłowiowe pstryknięcie palcami, czasami trzeba się napocić.

_____________________________________

@ siekiera:
najgorszy z możliwych układów kiedy nadajniki są nieomalże w jednej linii, przy czym silniejszy jest dalej. Odbiornik odbiera sygnały z obu nadajników na zbliżonych poziomach i ma problem z właściwą synchronizacją. Potwierdza to poprawa odbioru po wyłączeniu Raszyna.

Generalnie więc - kiepski odbiornik.

Przy takim układzie jest możliwy stabilny odbiór, ale muszą być spełnione dwa warunki:

1. Bardzo, ale to BARDZO precyzyjne ustawienie anteny na MAX jakości odbieranych mux-ów (a zwłaszcza mux-2). W takich sytuacjach ustawienia anteny bywają z precyzją do pojedynczych stopni.
Można próbować odkręcenia anteny od kierunku nadajników, tak by wytłumić jeden sygnał w stosunku do drugiego. Przy ATX może się taka sztuczka udać.

2. odbiornik posiadający układy synchronizacji mogące pracować w takim układzie sygnałów.
Jeśli masz taką możliwość, wypróbuj odbiór na jakimś dekoderze zewnętrznym.

Wszystkie mux-y nadaje Emitel, identyfikacja nie ma znaczenia.
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 2012, o 10:24 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

_chris_ pisze:miałeś poprzednio wzmacniacz w antenie - ale zasilałeś go z zasilacza sieciowego czy nie? Bo jeśli zasilałeś, to miałeś na 99,9% przesterowaną głowicę odbiornika dla sygnałów DVB-T, a jeśli nie zasilałeś, to odbierałeś na samym kablu antenowym.
Jeśli miałeś zasilacz antenowy - zdemontowałeś go czy tylko wyłączyłeś z prądu?
Miał antenę "siatkową" z płytką wzmacniacza, lecz w domu wogóle nie było zasilacza, tylko od razu sam przewód koncentryczny do TV podpięty. Za moją namową zakupił antenkę kierunkowa Dipol 11 elementową, trochę mu się odbiór poprawił, ale MUX-1 nadal mu przycina. Jeszcze myślałem o kablu, że może być jakiś już wysłużony, ale wymienić nie może, bo gdzieś tam jest wpuszczony w ścianie.

Można by prowizorycznie "puścić" nowy kabel czarny żelowany dla testów bezpośrednio przez okno a jak pomoże pomyśleć o takiej przelotce okiennej. Chyba w odległości 2-3 km do PKiN nie ma sensu używać jakiegoś wzmacniacza.

No i koniecznie sprawdzić wtyki na koncentryku czy nie ma jakiegoś zwarcia.

Przelotka;
Obrazek

andrut

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: andrut »

Z kablem spróbuję (przez otwarte okno bezpośrednio do TV), ale obawiam się że może to się skończyć tak, że kabel poprawi odbiór, a przelotka go zje (6dB straty podaje producent).

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Nie musisz okna przewiercać, możesz zrobić otwór obok futryny w ścianie.
Kupiłeś też te złącza co ci pisałem?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

Przelotka okienna - absolutnie NIE. Nie chodzi o stratę na sile sygnału (nie ma w większości znaczenia), ale o pogorszenie jakości, i tak już nie za dobrego sygnału.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Jak nie może przewiercić przez ścianę ani w oknie to innej możliwości nie ma.
@andrut a na miejsce tego starego koncentryka nie mógłbyś puścić nowego?

Pierw spróbuj prowizorycznie i dobrze "zarób" końcówki.
U mnie na takiej antenie umocowanej na parterze 2 metry od ziemi wszystkie MUX-y z PKiN śmigają na 100% siły i jakości. Do PKiN mam 3,8 km, a przede mną chaszcze, linia wysokiego napięcia i nasyp kolejowy.

Co prawda jak nie było MUX-1 z PKiN a z Raszyna to trochę walczyłem, _chris_ zna moje przeboje.

andrut

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: andrut »

Koncentryk obecnie jest wpuszczony we framugę przy drzwiach balkonowych (podczas ich wymiany) i "okrąża" je tuż przy grubej ścianie (stare budownictwo). Zobaczę na "nowym" kablu jak będzie z odbiorem i wtedy pomyślę jak go ewentualnie bezpiecznie wprowadzić do mieszkania.

Zauważ, że problemy zgłaszają ludzie z północnych rejonów Warszawy, podczas gdy Ty odbierasz sygnał z wschodniej strony PKiN.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Bardziej z północnego-wschodu. Też miałem wiele problemów z MUX-1, gdy był nadawany z Raszyna. PKiN moje problemy rozwiązał, ale ile ja wydałem kasy na wzmacniacze itp. rzeczy.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

@ andrut:
Kierunek północny od PKiN to rzeczywiście najgorsza lokalizacja dla odbioru SFN, bo nakładają się na siebie dwa kierunki i zwykle możliwości wytłumienia któregoś z sygnałów są znikome, więc co niektóre odbiorniki mogą mieć dodatkowe problemy z właściwą synchronizacją.

andrut

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: andrut »

Miałem problemy z SFN dawno temu (gdy rejestrowałem się na forum - 2009 rok), ale wtedy Emitel coś kombinował i później ruszyło idealnie.
Nie wiem dlaczego, ale mam podejrzenia że MUX1 to podobna historia...

Z tym, że wtedy odbierałem to z pierwszego piętra mrówkowca na Chomiczówce, a teraz to Śródmieście. Czyli bliżej, wyżej, teoretycznie "lepiej". :-)

siekiera

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: siekiera »

_chris_ pisze: @ siekiera:
Generalnie więc - kiepski odbiornik.
Tego akurat ludziom nie mogę powiedzieć :lol: ich nie interesuje emisja synchroniczna ;)
_chris_ pisze:1. Bardzo, ale to BARDZO precyzyjne ustawienie anteny na MAX jakości odbieranych mux-ów (a zwłaszcza mux-2). W takich sytuacjach ustawienia anteny bywają z precyzją do pojedynczych stopni.
Spróbowałem... nie raz.
_chris_ pisze:Można próbować odkręcenia anteny od kierunku nadajników, tak by wytłumić jeden sygnał w stosunku do drugiego. Przy ATX może się taka sztuczka udać.
W mojej okolicy taka sztuczka udawała się kiedyś z Top Canalem :)
A widzisz ja o tym zapomniałem... cóż starość rządzi się swoimi prawami.
Spróbuje jak piszesz, listkiem bocznym, ale coś mam mieszane uczucia :roll:
_chris_ pisze:Jeśli masz taką możliwość, wypróbuj odbiór na jakimś dekoderze zewnętrznym.
Sprzętu mam dość, ale to nie zmienia faktu, że sam dosył ma złe parametry.
Dzięki za zainteresowanie _chris_

mm88

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: mm88 »

Mam dziwny problem z MUX-1 - nie mogę zaprogramować kanałów w GB-PVR, bo albo znajduje tylko TVP Info, albo wszystkie, ale wtedy TVP-2 ma SID 28 a nie 2 (co np. skutkuje tym, że nagrywa TTV, a nie TVP2). Jeśli znajdzie tylko TVP Info, to jakość jest bez zastrzeżeń.

Tak się dzieje zarówno na kablu telewizji osiedlowej (gdzie operator wpuszcza sygnał DVB-T), jak i antenie DELTA DU (na granicy Śródmieścia i Żoliborza, 10 piętro ale bez bezpośredniej widoczności PKiN). W pierwszym przypadku na wszystkich MUX-ach mam maksymalną jakość sygnału wg Prog Findera, w drugim ok. 90% (w nocy potrafi być 99%).

Oglądam tylko na komputerze, tunery to AverMedia Volar i Not Only TV LV52T.
Raz udało mi się złapać wszystko poprawnie, więc chyba nie problem soft-u, ale niestety nie udało się tego powtórzyć.
Co to może być?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

siekiera pisze:Sprzętu mam dość, ale to nie zmienia faktu, że sam dosył ma złe parametry.
"rozsypany" timinng się w przyrodzie zdarza, ale raczej bardziej niż rzadko... ja bym jednak był za kiepskimi odbiornikami, nieradzącymi sobie z synchro, kiedy warunki są tylko trochę bardziej trudniejsze od idealnych, wymyślonych sobie przez konstruktorów i marketingowców (nie wyłączając ekonomistów), a na dodatek trzeba odbierać na wysokich kanałach... po prostu horror... :D Podobnie dzieje się w terenach górzystych, zwłaszcza tam gdzie jest SFN powyżej k55...
mm88 pisze:Oglądam tylko na komputerze, tunery to AverMedia Volar i Not Only TV LV52T.
Raz udało mi się złapać wszystko poprawnie, więc chyba nie problem soft-u, ale niestety nie udało się tego powtórzyć.
Co to może być?
powiedziałbym, że jednak softu. Próbowałeś na próbę innych softów?

konradsenna
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2012, o 19:39
Instalacja antenowa: ATX-55 maszt 4 m nad ziemią + wzmacniacz swa 9001 (chyba)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin, W-wa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: konradsenna »

Witam
Czy nie zauwazyliście państwo spadku jakości MUX 3 dzisiaj? Wczoraj jeszcze był w miare ok,(mam na myśli 85% - 100%), a dzisiaj znikł kompletnie. Mimo mojej odległej lokalizacji od nadajnika w Raszynie nie było problemów z tym muxem, a dzisiaj umarł.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

u mnie na dole na TV Sony Bravia spadek był na MUX2 i MUX3 a MUX1 bez zmian. Potem MUX2 odżył a MUX3 wrócił niby też ale jest słabszy trochę sygnał. Coś robią dzisiaj z nadajnikiem?
U siebie na piętrze mam z Siedlec ustawioną drugą antenę. Bo coś ostatnio odbiór z Wa-wy z SFN się psuje mi.

konradsenna
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2012, o 19:39
Instalacja antenowa: ATX-55 maszt 4 m nad ziemią + wzmacniacz swa 9001 (chyba)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin, W-wa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: konradsenna »

Sygnał powrócił z nastaniem wieczora, tak więc chyba była to wina nadajnika.

Mały OT: ostatnio w telewizji słyszałem o możliwości przetargu na 4 kanały w MUX 1 w najbliższych miesiącach. Prawdopodobnie są na tym forum osoby, które sa w stanie potwierdzić/zaprzeczyć tej plotce. Wracając do tych kanałów to aktualnie jest 7 kanałów na muxie, w tym 1 HD, a TVP ma zwolnić dwa miejsca, czyli w najlepszym przypadku mamy 3 wolne miejsca na muxie. Wynika z tego, że jeszcze 1 kanał musiałby odpaść... czyżby POLO TV? Jeśli się mylę w którymś aspekcie to proszę o poprawienie mnie :P

siekiera

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: siekiera »

_chris_ pisze:"rozsypany" timinng
Na moim sprzęcie wydaje mi się, że wygląda to jako "pływający" BER. Może się mylę, ale wydaje mi się że to z tym jest związane.

Robiłem trochę testów z antenami przedwczoraj i dziś, cóż ATX91 ustawiony gdzieś na południowy wschód i dopiero BER spokojny z minimalnymi wartościami, ale tylko jeden MUX dobry. Zmieniając minimalnie kąt mogłem wybrać najlepsze ustawienie pod konkretny MUX, połowiczny sukces. Periodyczno logarytmiczna ustawiona na zachód dopiero dała wybrać któryś z MUXów ze względnymi parametrami, ale ta antena wypadła najgorzej w mojej lokalizacji.
Siatka zamontowana 8 metrów niżej, schowana za budynkami i patrząca gdzieś w pobliską ścianę dała się ustawić bardzo ładnie na dwa MUXy. I chyba na razie tak zostawię, ewentualnie zrezygnuję z periodyczno logarytmicznej bo w wyżej wspomnianej lokalizacji najgorzej się sprawdziła a zastąpię ją jeszcze jedną siatką zyskując przy okazji znacznie krótszym kablem.
Ale np. u mnie w domu, jeszcze 10 km dalej od PKiN, ale tak samo 2 nadajniki w jednej linii gdzie cudny SFN raczej już nie sięga periodyczno logarytmiczna chodzi wyśmienicie z poziomami moc 85% jakość powyżej 90.

Jako ciekawostkę dodam że udało mi sie na ATX91 odebrać MUX2 z Łosic, kierunek zasłonięty totalnie pobliskimi drzewami odległość 106 km, no ale bardzo wysoki BER nie pozwolił na nic więcej niż pokaz slajdów.
_chris_ jeszcze raz dzięki za pomoc, bez Ciebie to bym se wyrwał wszystkie włosy z głowy.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

jakaś awaria nadajników warszawskich MUX2 od wczoraj jest! Bo popytałem sąsiadów i znajomych z regionu i u nich to samo co u mnie zanikanie sygnału na k48 z nadajników Wa-wy. Najpierw to samo było z k55 MUX3 kilka dni temu a teraz z MUX2. Na stronie Emitela nie ma żadnych prac przewidzianych na dzisiaj więc chyba rozsypał się im SFN MUX2 :-(

Czy u was tak samo macie problemy z odbiorem MUX2 DVB-T z Wa-wy?
Może ktoś z Emitela odp. co się dzieje z MUX2 z SFN Wa-wy?

robertmilejowice

problem z TVP1HD

Post autor: robertmilejowice »

Witam wszystkich mam telewizor Philipsa i po włączeniu tvp1hd nie ma obrazu tylko głos antena skierowana na Raszyn

Zablokowany