SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

tisot

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: tisot »

I znow swieci

PS

Kiedy skonczy sie to kretynskie podwojne nadawanie. Kto pracuje dla tej firmy, ze nie wie ze sygnaly sie znosza ? Moze ktos odpowie?

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Kiedy skonczy sie to kretynskie podwojne nadawanie. Kto pracuje dla tej firmy, ze nie wie ze sygnaly sie znosza ? Moze ktos odpowie?
Tak się dziwnie składa, że w przypadku emisji DVB-T SFN sygnały się sumują a nie znoszą. Proponuję poczytać poprzednie wątki.
Poza tym obecnie w sieci jednoczęstotliwościowej nadawany jest tylko sygnał na kanele 48. Sygnał POT nadawany jest tylko z PKIN, a pojawiające się i znikające programy w paczce wynikają z działań po stronie nadawcy.

ted20

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ted20 »

ted20 pisze:Zestaw odbiorczy cały czas ten sam Sony DVB-T mpeg 4.Chodzi od 04.2008.
Instalacja antenowa ta sama ze wzmacniaczem.Do zmiany nadajnika było ok.
Teraz przy strojeniu na 48 mieli i mieli ale nic nie chce zobaczyć.
Na 55 JAK WCZEŚNIEJ-OK.
Czy ktoś mi podpowie co jest nie tak.Nadawanie czy moj sprzęt.

tisot

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: tisot »

JarekM pisze:
Kiedy skonczy sie to kretynskie podwojne nadawanie. Kto pracuje dla tej firmy, ze nie wie ze sygnaly sie znosza ? Moze ktos odpowie?
Tak się dziwnie składa, że w przypadku emisji DVB-T SFN sygnały się sumują a nie znoszą. Proponuję poczytać poprzednie wątki.
Poza tym obecnie w sieci jednoczęstotliwościowej nadawany jest tylko sygnał na kanele 48. Sygnał POT nadawany jest tylko z PKIN, a pojawiające się i znikające programy w paczce wynikają z działań po stronie nadawcy.
Specjalista...no to powiedz orle czemu odkad zaczeto nadawac i z PKNiN i Raszyna nie mam paczki TVP na 48 a na 55 TYN i POLsat i TV 4 smiga.

Moze ktos z emitela sie wypowie, bo to jest zenada oczywiscie zawsze mozna mowic ze z naszej strony wszystko ok to wasza wina wasze odbicia wasze anteny wasze telewizory...wiec ja sie pytam anteny nie zmienilem Antena Televes DAT 45 MIX Aktywna, tv Sony z DVB-T z mpg4 ana 48 mieli i przyslowiowa d..a.

Moze jakas rada ?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

tisot pisze: Moze ktos z emitela sie wypowie, bo to jest zenada oczywiscie zawsze mozna mowic ze z naszej strony wszystko ok to wasza wina wasze odbicia wasze anteny wasze telewizory...wiec ja sie pytam anteny nie zmienilem Antena Televes DAT 45 MIX Aktywna, tv Sony z DVB-T z mpg4 ana 48 mieli i przyslowiowa d..a.

Moze jakas rada ?
Nie jestem z Emitela, lecz drobna rada.

Objawy wskazują, że Twój TV ma bardzo czułą głowice i ma problemy ze zbyt silnym sygnałem wejściowym.Właśnie po uruchomieniu silnego nadajnika DVB-T w Raszynie (70kW ERP) pojawiły się opisane problemy. Niestety znaczna część użytkowników odbiorników DVB-T używa tych samych anten, które są również wykorzystywane do odbioru emisji analogowej. Często są wyposażone we wzmacniacze, które przy emisji analogowej mogą być niezbędne a przy emisji cyfrowej wprowadzają wzmocnienie skutkujące przesterowaniem głowicy a w efekcie końcowym pogorszenie odbioru. Użytkownicy odbiorników DVB-T powinni korzystać z anten kierunkowych bez dodatkowych wzmacniaczy, sygnał cyfrowy DVB-T przy mniejszej mocy nadajnika zapewnia większy zasięg niż sygnał analogowej tv.
Tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 2699#p2699 opisałem warunki odbioru w zbliżonej lokalizacji.

zxc

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: zxc »

ted20 pisze:
ted20 pisze:Zestaw odbiorczy cały czas ten sam Sony DVB-T mpeg 4.Chodzi od 04.2008.
Instalacja antenowa ta sama ze wzmacniaczem.Do zmiany nadajnika było ok.
Teraz przy strojeniu na 48 mieli i mieli ale nic nie chce zobaczyć.
Na 55 JAK WCZEŚNIEJ-OK.
Czy ktoś mi podpowie co jest nie tak.Nadawanie czy moj sprzęt.

miałem podobny problem i zrobiłem tak:
przygotowalem tv do strojenia kanałow cyfrowych-wyłączyłem antene,
włączylem strojenie bez anteny i obserwowałem pasek postępu strojenia,
w momencie kiedy pszeszukiwanie zbliżało się do kanalu 48 wlączyłem antenę,
[chodzi o to zeby tuner niezłapał nic z kanalu 45],wykorzystałem dodatkowy kabel antenowy-
przedluzacz-zrobiłem to pierwszy raz zupełnie bez anteny zeby było czysto
-napisz dokladnie jakie sony i czy pomogło

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Bardziej elegancko jest dopasować poziom sygnału za pomocą tłumika regulowanego
http://sat.sklep.pl/go/_info/?id=19759 i ustawić taki przy którym głowica TV będzie w stanie poprawnie rozpoznawać sygnał DVB-T.
Ostatnio zmieniony 20 grudnia 2008, o 23:49 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

sq5lnk

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

witam mam pytanie dlaczego sygnal z anteny patrzacej na pkin jest o wartosci 59dbm z samej anteny a z takiej samej anteny patrzacej na RON łazy jest tylko 45dbm ???

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

sq5lnk pisze:witam mam pytanie dlaczego sygnal z anteny patrzacej na pkin jest o wartosci 59dbm z samej anteny a z takiej samej anteny patrzacej na RON łazy jest tylko 45dbm ???
O matko! 59dbm toż to 800W! Mikrofalówkę waszmość mierzysz? :D

Jakaś pomyłka w jednostach, przypuszczam że chodzi o 59dBu albo -59dBm...?
Odpowiedź pewnie jest prosta: zależy w jakiej odległości od nadajników jest antena (który bliżej/dalej) oraz w jakim punkcie jest robiony pomiar w odniesieniu do charakterystyk pionowych obu systemów nadawczych. Charakterystyki pionowe są oczywiscie różne, a natężenie sygnału nie zmienia się liniowo w stosunku do odległości. Można trafić na "dołek" w jednej o "górkę" na drugiej i taki efekt powstanie.

tisot

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: tisot »

tisot pisze:Previously Michał Kozak wrote:
Legionowo, antena zewnętrzna ze wzmacniaczem ustawiona stale na PKiN - odległość ok 21 km. Sygnał z PKiN i Łaz mniej więcej z tego samego kierunku.
Przed synchronizacją - sygnał z PKiN - obraz na kanale 48 bardzo dobry, zakłócenia sporadyczne, na kanale 55 trochę tylko gorzej ale generalnie zadowalająco.Po synchronizacji POT bez zarzutu, na k. 48 dość częste czkanie - na tyle częste, że przeszkadza).
Aktualnie odbiornik nie wykrywa podczas skanowania programów na k. 48 (choć długo ten kanał analizuje), programy na k. 55 wykrywa bez problemu.
Pozdrawiam.
Witam allmam to samo z P r u s z k o w a. Antena skierowana na PKiN
Antena Dat 45+Sony z DVB-T Mpeg 4
Przy skanowaniu na 45 dlugo mysli ale nic nie lapie, a na 55 kanale znajduje 4 stacje.
Czy tak już będzie? A może przestawić antenę na Łazy ? Czy to coś da?
Aktualnie w Pruszkowie odbieram pakiety zarowno z 48 jak i 55 choc 55 przycina...nie wiem co sie stalo ale dziala..prawdopodobnie naszym szpecom cos nawalilo w Raszynie i dlatego sniga 48

Nicniewiedzki

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Ciąg dalszy zmagań z nadawaniem synchronicznym (patrz wpis z 7.12.2008).
Za namową panów z Emitela obejrzałem moją instalację antenową i zrobiłem doświadczenia ze zmniejszeniem poziomu sygnału antenowego.
Instalacja to: antena, wzmacniacz, rozdzielacz na kilka gniazdek, w każdym gniazdku rozdzielenie na TV i radio.
Normalnie wzmacniacz jest ustawiony na maksymalne wzmocnienie i wtedy TV pokazuje poziomy: 97 dla paczki TVP i 54 dla paczki POT.
Zmniejszyłem wzmocnienie wzmacniacza do minimum - wtedy poziom TVP = 70, POT = 33. Paczki POT już w ogóle nie dało się oglądać (za słaby sygnał - próg zadziałania to 50), z paczką TVP było tak samo źle - w ciągu 10 min. naliczyłem 25 zacięć obrazu i 3 dziury w dźwięku.
Po ominięciu wzmacniacza poziom paczki TVP spada do 37, a więc poniżej progu oglądalności.
Wniosek - błędy w odbiorze to nie wina zbyt dużego poziomu sygnału antenowego, a nadawania synchronicznego (transmisje z olimpiady szły bez zakłóceń).
Panowie z Emitela. Zapraszam do siebie. Pomierzcie po swojemu - może wystarczy lekko zmienić parametry rozdziału sygnału na oba nadajniki?
A może da się zrobić doświadczenie z wyłączeniem jednego z nadajników, aby wszyscy ci, którzy mają teraz problemy mogli stwierdzić, czy przyczyną jest nadawanie synchroniczne, czy coś innego?

sq5lnk

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Witam i pozdrawiam w Legionowie odb 2011 ok stabilnie ale przy antenie Hirshmann fesa 817 na mniej kierunkowej cyrki sie działy z 48Ch ciekawe kiedy POT bedzie nadawal tyle Zeby klienci z okolicy masztu RON Łazy mogli ogladac puls i tv4 bo z analogu w promieniu ok 1Km nie ma takich mozliwosci tradycyjnymi metodami sprzetowymi a klienci nie zaplaca za zestaw wkladek kanałowych np. alcada aby poziomy dalo sie wyrownac ale to jest szczegół pojedzcie panowie do Radomia bylem i widzialem cyrki tvp z RON SW.Krzyz pikselyzuje przy szybkich zmianach tresci tak jak by to bylo z jakiegos domowego odbiornika i to z nadajnika o takim wielkim zasiegu i tak sporej mocy ERP szkoda pisac , bedziemy mieli coraz gorsza jakosc przeciez WOT z 48CH jest tak skompresowany ze scrol jest ledwo czytelny w stosunku do analogu idzie technologia cyfrowa dla niewidomych i gluchych mp3/ kowiczow takie czasy pozdrawiam i odpale sobie do odstraesowania vinila do posluchania muzyki a nie charkotu skompresowanego w wszystkich radiach fm itd :oops:

Adam

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Adam »

Białołęka-Żerań, TV Panasonic z DVB-T Mpeg4, antena siatkowa skierowana na PKiN, instalacja bez wzmacniacza.
Na wszystkich kanałach TVP co jakiś czas (2-3 min) występuje pixeloza (nie na całym obrazie tylko w jego różnych częściach), raz na kilkadziesiąt minut przycięcia obrazu i dźwięku.
Poziom sygnału dla TVP ~95, dla POT ~65 i tu nie ma żadnych problemów.
Kolega orin sugerował obniżenie poziomu, więc sprawdziłem nie stosując co prawda tłumika ale wysuwając wtyczke antenową z gniazdka tak żeby minimalnie złapała. Osiągnąłem taki efekt, że poziom TVP spadł do ~60, a POT zniknął całkiem ~5-10. Opisywane powyżej "efekty specjalne" na TVP się nie zmieniły, co jakiś czas kaszanka.

dominka

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: dominka »

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to moim zdaniem wina tkwi w sprzęcie, który używacie do odbioru DVB-T. Mam znajome osoby, które zakupiły do odbioru w Warszawie tunery RWT DTV-411T i DTV-401T. Wszystko działa bez problemu, dlatego dziwię się, że macie takie kłopoty. Telewizory nie mają jeszcze dobrze dopracowanych tunerów DVB-T :( . Radzę się dobrze zorientować w tej kwestii.

ted101

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ted101 »

antena siatkowa na PKiN bez wzmacniacza tvp i pot siła sygnału 95 jakość 80 wszystko bez przycinania "extra".Ulica Kijowska telewizor sharp lc32dh65e

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

To nie kwestia 'dopracowania' tylko czułości. Ten odbiornik, a przynajmniej egzemplarz, który testowałam ma niezłą czułość w swojej klasie, co nie znaczy, że będzie panaceum na wszystkie problemy z odbiorem. Instalacja antenowa i lokalne warunki propagacyjne mają również ogromne znaczenie.

A Dominikę prosimy o odrobinę powściągliwości. Rozumiem, że spodobał Ci się ten odbiornik, nie tylko Tobie, ale nie jest to jedyne urządzenie na rynku i na prawdę bez anteny dobranej do lokalnych warunków żadne z nich grać nie będzie.

Adam

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Adam »

Dlaczego u niektórych odbiorców POT chodzi bez problemów, a TVP się przycina? Przecież jeśli winny byłby tuner/odbiornik to przycinałyby się obie paczki.
Myślę, że jednak coś ma na rzeczy emisja synchroniczna TVP. Czy to w ogóle jest konieczne? Ktoś wcześniej pisał, że sygnały się wzmacniają, czy jest gdzieś w sieci jakaś teoria na ten temat? Może Pan Jarek podałby jakieś linki?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

W ostatnim czasie podobne zjawisko obserwuje na odbiorniku Ferguson FT 8200 HD, przy pętli Nowodowry na Białołęce. Mimo iż sygnał jest stabilnie na poziomie 65% a jakość 100% to jednak występują pikselizacje na obrazie. Kiedyś takie zjawisko było bardzo sporadyczne. W momencie występowania obserwuje wskazania sygnału i nie ma najmniejszej zmiany, która mogłaby być powiązana z lokalnymi zakłóceniami sygnału.

Greeg

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg »

Warszawa Białołęka rejon ulic Pancera, Mehoffera odbiornik Technomate TM6900 HD combo po w miarę dobrym okresie odbioru w grudniu i na początku stycznia od kilku dni okresowe zamrożenia obrazu i dźwięku na TVP1, TVP2, TVPHD na laptopie USB LVT5 not onlytv tak samo na tych kanałach. Z paczką POT jeszcze gorzej stałe co 10 min zacinki na wszystkich programach.
Instalacja antenowa taka sama jak we wcześniejszych postach.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Adam pisze:Ktoś wcześniej pisał, że sygnały się wzmacniają, czy jest gdzieś w sieci jakaś teoria na ten temat? Może Pan Jarek podałby jakieś linki?
Gdy na tym samym kanale pracuje kilka nadajników ich sygnały się sumują. Jeśli występuje pełna synchronizacja następuje ich wzmocnienie.
Żeby nie zasypywać numerami standardów na szybko wyszukałem kilka linków związanych z tematem. W wolnej chwili postaram się znaleźć więcej.

Single Frequency Networks (SFN) in Digital Terrestrial Broadcasting
The signal coverage of a certain area can be provided by a number of transmitters, transmitting the multiplex of digital television or radio signals in the identical frequency channel. Their partial signal contributions in the reception point not only do not interfere, under certain circumstances then even improve the reception...
Power contributions from the individual transmitters working in the single frequency network add. Therefore the single frequency network shows so-called SFN gain. This gain can be simply formulated as follows – two DVBT transmitters with the broadcast power Pv ensure in the same conditions (the same directivity and antenna gain) better signal coverage (greater values of the field intensity) in the receiver position than a single transmitter with the double broadcast power 2Pv.


TECHNICAL CRITERIA OF DIGITAL VIDEO BROADCASTING TERRESTRIAL (DVB-T) AND TERRESTRIAL – DIGITAL AUDIO BROADCASTING (T-DAB) ALLOTMENT PLANNING
Due to this multipath tolerance there exists, within delay limits, mutual addition of the signal powers from a number of transmitters in a network when operated as a single frequency network. This effect is termed the network gain of the SFN, at the reception location under consideration, and consists of an additive part and a statistical component.
The additive part is simply a result of the fact that there is more than one useful signal and hence the signal powers are added in the receiver.

Zablokowany