SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Previously Jarosław Bałuka wrote:[quote]W obecnych czasach nikt już nie wykonuje pomiarów charakterystyk z użyciem helikoptera czy sterowca. Tego typu metody pomiarowe, ze względu na trudność/niedokładnosć/koszty w stosunku do technik symulacyjnych, odesżły już do lamusa. Ale - jeśli ktoś ma ochotę i wyłoży kilkaset tysięcy - to przecież nie ma problemu. No, może poza wyłączeniem Okęcia na kilka dni..[/quote]Ja ma wobec wypowiedzi zapytanie czy sz. Kolega dokonywał faktycznych pomiarow charakterystyk zestawów antenowych kiedykolwiek w terenie czy na poligonie pomiarowy  czy tylko charakterystyki wyszły z programu w komputerze a jak tak to zapraszam do piaseczna i pomiezymy razem Tą wspaniała charkterystyke z komputera jak wypada w w okolicach miejscowosci piaseczno nie mowiac o wielodrogowosci pola VHF z powodu elementow kostrukcji masztu zreszta kolega Sz.Pan B.O. tez smial sie z waszych osiagniec a wiele wspolnie zrobilismy ale nie takich prowizorek a doswiadczenia wieloletnie przekonaly mnie o wielu nieznanych nigdzie zjawiskach znieksztalcen charakterystyk promieniowania mimo ze na pewno kozystamy z tych samych programow do modelowego obliczania wiec prosze nie wciskac głupot nie znajomcym zagadnienia   pozdrawiam M.Pawlikowski

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

pragne jescze spytac o jedno czy te prowizorki sie skoncza kiedyskolwiek ja serwisuje dosc spore zamkniete sieci TVKAB i co mam odpowiadac lokatorom ??? kiedy im mozna umozliwic poprawny odbior a nikt nie chce teraz dokładac do odbiornikow sat a z dvb-t nie mozna bo nie wiadomo co odbije  i znowu bedzie wyłaczone na pół dnia a pracuje to za pieniadze podatnikow ?

dudasek3000

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: dudasek3000 »

moze im pan powiedziec ze sprzedaje im usluge, która nie istnieje. dvb-t w polsce to tylko testowy sygnal.




Previously Marek Pawlikowski wrote:[quote]pragne jescze spytac o jedno czy te prowizorki sie skoncza kiedyskolwiek ja serwisuje dosc spore zamkniete sieci TVKAB i co mam odpowiadac lokatorom ??? kiedy im mozna umozliwic poprawny odbior a nikt nie chce teraz dokładac do odbiornikow sat a z dvb-t nie mozna bo nie wiadomo co odbije  i znowu bedzie wyłaczone na pół dnia a pracuje to za pieniadze podatnikow ?[/quote]

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

A co do pomiarów charakterystyki zawsze można mierzyć i są na to odpowiednie zalecenia ITU-R jak i polskie normy branżowe. Jeśli metoda i procedura  pomiarowa jet właściwa to zawsze jest to bardziej wiarygodne niż obliczenia komputerowe. Niestety obliczenia komputerwe są tylko pewnym modelem matematycznym w sposób niedoskonały opisujące rzeczywistość i wielu zjawisk nie uwzględniają. Nie mniej są tanie i proste w użyciu i w pewnych prostych  przypadkach dobrze i zadawalająco oddają rzeczywistość ale zawsze powinno się weryfikować z pomiarami a te z koleji nie są takie proste. Tak więc najprościej odpowiada się z premedytacją że się liczy a nie mierzy albo jest się niedouczonym co jest gorszą sprawą. Programów jest wiele a każdy z nich opiera się postawowych zasadach z teorii pola i sumowaniu wektorów natęzeń pól.

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Wysłana przez dudasek3000, Sobota 12:55 moze im pan powiedziec ze sprzedaje im usluge, która nie istnieje. dvb-t w polsce to tylko testowy sygnal.  Wiec zadam pytanie Sz. Panu to jaki mam proponowac odbior programow TVP podatnikowi abonamentu RTV jak sa odbicia i przesuniecia fazowe uniemozliwiajace kozrzysrtanie z teletxtu  abonet nie chce nastepnych opłat za abonament np. zestawu sat , to co pan by takiemu zaproponował ??????

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Marek Pawlikowski wrote:[quote]Ja ma wobec wypowiedzi zapytanie czy sz. Kolega dokonywał faktycznych pomiarow charakterystyk zestawów antenowych kiedykolwiek w terenie czy na poligonie pomiarowy  czy tylko charakterystyki wyszły z programu w komputerze a jak tak to zapraszam do piaseczna i pomiezymy razem Tą wspaniała charkterystyke z komputera jak wypada w w okolicach miejscowosci piaseczno nie mowiac o wielodrogowosci pola VHF z powodu elementow kostrukcji masztu zreszta kolega Sz.Pan B.O. tez smial sie z waszych osiagniec a wiele wspolnie zrobilismy ale nie takich prowizorek a doswiadczenia wieloletnie przekonaly mnie o wielu nieznanych nigdzie zjawiskach znieksztalcen charakterystyk promieniowania mimo ze na pewno kozystamy z tych samych programow do modelowego obliczania wiec prosze nie wciskac głupot nie znajomcym zagadnienia   pozdrawiam M.Pawlikowski [/quote]

Na pewno nie korzystamy z tych samych programów do modelowania, zaręczam. I bardzo zresztą dobrze, bo gdyby tak było to faktycznie moglibyśmy mówić o prowizorce.
Tak, dokonywałem wielokrotnie pomiaru charakterystyk promieniowania anten w terenie jak i na poligonie, i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. To jest standard przy profesjonalnych konstrukcjach, nie robi to na mnie większego wrażenia.
Trudno mi natomiast zrozumieć opowieści o nieznanych nigdzie zjawiskach zniekształceń charakterystyk promieniowania i tego typu klimatach. Epokę smoków i czarnoksiężników mamy dawno już za sobą, a tu nie miejsce na bajki.

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Previously Marek Pawlikowski wrote:[quote]A co do pomiarów charakterystyki zawsze można mierzyć i są na to odpowiednie zalecenia ITU-R jak i polskie normy branżowe. Jeśli metoda i procedura  pomiarowa jet właściwa to zawsze jest to bardziej wiarygodne niż obliczenia komputerowe. Niestety obliczenia komputerwe są tylko pewnym modelem matematycznym w sposób niedoskonały opisujące rzeczywistość i wielu zjawisk nie uwzględniają. Nie mniej są tanie i proste w użyciu i w pewnych prostych  przypadkach dobrze i zadawalająco oddają rzeczywistość ale zawsze powinno się weryfikować z pomiarami a te z koleji nie są takie proste. Tak więc najprościej odpowiada się z premedytacją że się liczy a nie mierzy albo jest się niedouczonym co jest gorszą sprawą. Programów jest wiele a każdy z nich opiera się postawowych zasadach z teorii pola i sumowaniu wektorów natęzeń pól.[/quote]Tak więc najprościej odpowiada się z premedytacją że się liczy a nie mierzy albo jest się niedouczonym co jest gorszą sprawą.  Pozdrawiam specjalisow z ktorych smieli wszyscy w telefunkenie .

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Pytanie czy to Sz .Pan tez ustala PEP dla stacji FM niektorych obiektów i nadawcow o ktorych wiemy że w polsce jezeli chodzi o ERP dla stacji FM  ktore sa znacznie przekroczone wiec jaki to wspanialy program pozwala na takie niescisłosci faktycznego ERP ????? Sz. Pnie specjalisto wiec jak jest jak Sz. Pan pisze to prosze o link na pocztę marek@wg.waw.pl  z pomiarami jak SZ. Pan pisze z charakterystyki zestawu UHF oraz VHF na  obiekcie RON Łazy .

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przede wszystkim to prosiłbym o zachowanie poprawnej formy wypowiedzi na tym forum, bo czasem to trudno w ogóle zrozumieć o czym Pan pisze.
Po drugie, co ma FM do tematu tego forum, czyli DVB-T?
Po następne, nie znajduję powodów dla których miałbym cokolwiek wysyłać Panu na prywatną pocztę. Proszę zwrócić się oficjalna drogą (adres firmy podany na stronie głównej), odpowiedzi udzielą upoważnione osoby.
Po ostanie, tematem wątku jest "SFN Warszawa...", a nie FM w Polsce, więc proszę o wypowiedzi zgodnie z zasadami forum.

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Dobry wieczor wszystkim  widze ze szkoda tu pisac o problemach i stanie faktycznym zreszta od tego jest ITU-R  wiec po co marnowac czas na ten portal mysle ze sporo tutejszych bywalców widzi sama co sie dzieje wiec po co to opisywac a tak nawiasem to UKE niezły balagan porobiła w prznaniu czestotliwosci FM CCIR prosty najblizszy przykład 94MHZ Warszwa i Kupimiez  niezla para itd pozdrawiam i dalej testujcie DVB-T tylko zebyscie zdazyli na czas hi ....dobre test 5 lat

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

Witam!
Od ponad 3 tygodni testuję z dobrym skutkiem odbiór DVB-T z Raszyna w odległości ok. 92km (wg. mapa.szukacz.pl) Moja lokalizacja to 7km na zachód od Opoczna. Z nieoficjalnych źródeł wiem że macie pozwolenie na emisje z mocą do 50kW. Czy wreszcie ujawnicie faktycznie jaka jest moc emisji bo ja podejrzewam że mniejsza niż 50kW. Przy okazji choć to temat o DVB-T chciałbym powiedzieć że odbiór TV4 i Puls z mocą 20kW jest znacznie lepszy niż odbiór TVP Kielce ze Św. Krzyża na kanale 58 również nadawanego z mocą 20kW. A do Św. Krzyża mam 10km bliżej w linii prostej. Także Raszyn dobrze dmucha na południe

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

W dniu dzisiejszym została uruchomiona emisja synchroniczna (SFN) multipleksu emitującego programy TVP z obiektów RTCN Warszawa/PKiN i RTCN Warszawa/Raszyn.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously JarekM wrote:[quote]W dniu dzisiejszym została uruchomiona emisja synchroniczna (SFN) multipleksu emitującego programy TVP z obiektów RTCN Warszawa/PKiN i RTCN Warszawa/Raszyn
[/quote]
a w zwiazku z powyższym prosimy o informacje o odbiorze na terenie Warszawy i poza. Informacje te umożliwą nam ewentualne korekty parametrów emisji synchronicznej.

Grandalf

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Grandalf »

Karta usb PC , antena pokojowa ze wzmacniaczem. Okolica między metrem wierzbno i wilanowska. Odbiór poprawny.

aho0

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: aho0 »

Witam.Moja lokalizacja: Praga Północ, sąsiedztwo Szpitala Praskiego. Tuner to RWT 401T.
Antena pokojowa ze wzmacniaczem. Przed wyłączeniem odbiór był bardzo dobry, sporadyczne zakłócenia związane z otoczeniem budynku.
We wtorek pojawił się odbiór programów pakietu TVP.
Jakość TVP HD i innych programów była ok.W środę, pojawił się, prawdopodobnie w związku z emisją synchroniczną, prawie maksymalny poziom sygnału. Wskazania tunera: S99-100, Q84-96 w zależności od korekcji anteny. W trakcie oglądania meczu na "1" pojawiało się coraz więcej "ścięć" na wizji.
Z każdą minutą było coraz gorzej. Zaznaczam, że tuner dalej wskazuje 99/96.
Zjawisko to narasta przy szybkich zmianach treści obrazu. Czy aby nie za bardzo obnizono bitrate.
W czwartek rano sprawdzałem TVP-sport (powtórka meczu) i było w dość dobrze, ale zdarzałały się "ścięcia" podobne do tych ze środy. 
Odbiór programów z POT dużo stabilniejszy. Pozdrawiam, Andrzej


Greeg22

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg22 »

Lokalizacja Warszawa Tarchomin rejon ulicy Mehoffera Świderska bloki 3 piętrowe 1p  antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60 widok na centrum miasta lekko przesłonięty sygnał 80% siła   95% quality
, odbiornik Technomate TM 6900HD combo odbiór programu TVP1 z okresowymi  przerwami fonii między 20.00 a 22.00 później problemy z zamrażaniem obrazu .
  

MSzumski

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: MSzumski »

Witam. Wiem ze problem ktory opisuje jest ztzw. offtopiciem ale widze ze temat cieszy sie zainteresowaniem fachowcow. Wiec mieszkajac w internacie na dachu jest chyba ze 30 anten ale niestety kazda skierowania na odbiornik Łazy. Zakupilem antene http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm mam zamiar ja zamontowac o ile dostane zgode dyrekcji placowki. Tak wiec internat ten miesci sie przy ulicy Zagójskiej 3 (Przy ulicy Majdanskiej okolice ronda wiatraczna) czy na dobra sprawe mimo otoczenia budynkow wystarczy mi antena pokojowa ? Chociaz jestem bardziej Zwolennikiem profesjonalnych rozwiazan ... Pytanie nr 2 ! Jakie sa szanse w dosc niedlugim okresie na odbieranie POT-u z Nadajnika w Łazach ? Pozdrawiam Mateusz Szumski

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

Wczoraj po 23 zauważyłem okresowe zamrażanie obrazu na programach TVP1 i TVP Sport. Pozostałe programy tzn. TVP2, INFO oraz TVPHD w tym samym czasie szły w pełni płynnie. Powyższe zjawisko obserwowałem już kilka razy wcześniej.Pozdrawiam.

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Witam serdecznie niestety w Złotokłosie jest bardzo zle z anteny kierunkowej  fesa 817 n 69  POT 55CH  IDZIE JAKO TAKO A 48cH TRAGEDIA PRZYCINA SIE CZKA ITD  PO SKIEROWANIU ANTENY NA ron łAZY TROSZKE STABILNIEJSZY JEST ODBIÓR ALE NIE TAK JAK MOZNA BY BYLO UZNAC ZA POPRAWNY  ODBIORNIK SONY KDL-52X4500 I ODBIORNIK THOMSON 2011 DO OKRESU WLŁĄCZENIA NAD SYNCHRONICZNEGO ANTENA PATRZACA NA PKIN GDZIE NIE BYLO NADAJNIKA 48  ODBIOR BYŁ POPRAWNY Z KOLEI W hOTOMOWIE ODBIOR JEST POPRAWNY CZASAMI COS CZKNIE ALE SPORADYCZNIE W PIASECZNIE PRZY ANTENACH KIERUNKOWYCH I ZWROTNICY KANAŁOWEJ ODBIOR JEST POPRAWNY ALE CZASAMI SIE WIESZA I CZKA NA CH 48  TUNER 2011  CENTRUM JAK ANTENA NIE WIDZI RON  ŁAZY TO JEST W MIRAE ALE CZKA CZASMI CZKNIE ALE JAK ANTENA JEST W KIERUNKU PKIN I WIDZI  RON ŁAZY EFEKT JEST CZASAMI NIE DO PRZYJECIA CIEKAWE OBJAWY ZAUWAZYŁEM Z ODBIORNIKAMI MAXIMUM 1300 PO PRZEŁACZENIU Z PROGRAMU NA PROGRAM CZAKAJA WIESZAJA SIE ALE PO OK 4MIN PRZECHODZI IM JAKBY ZTRAWILY KTORE PACZKI NALEZY DEKODOWAC .POZDRAWIAM SZ. PANA JAROSŁAWA 

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

SORY ZA BŁEDY PISZE Z TELEFONU W TERENIE

Zablokowany