Emisja Polsat HD

mariusz

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: mariusz »

raczej nie wina Rachocina bo polsat hd jest odbierany w okolicy Sochaczewa na siatce + wzm. a to przecież bliżej do Rachocina .

_chris_

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: _chris_ »

conradol pisze:Czy tuner w telewizorze nie jest zbyt czuły, by złapać Polsat HD?
co najwyżej może być za mało czuły... :D
conradol pisze:Czy pomoże wymiana anteny?
nie ma gwarancji, gdyż może po prostu Polsat HD z PKiN-u po prostu do Ciebie nie dolatuje.

Jak popatrzysz w profil terenu (http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html) to pomiędzy tobą a PKiN-em jest jakaś górka (co ciekawe z kierunku Raszyna jej nie ma). Może to ona wytłumia, albo jakoś inaczej przeszkadza Polsatowi.

Z drugiej strony 'siatki' bardzo dobrze sobie radzą na wysokich kanałach, na niskich (k29)już tak dobrze może nie być. Tylko, że nie da się tego sprawdzić bez podmiany anteny.

Zacznij może od bardzo precyzyjnego ustawienia anteny na kierunek PKiN-u. Tu nie ma mowy o ustawieniu "na oko" - musi być precyzyjnie do pojedynczych stopni czy cm.

Jeśli masz stary kabel antenowy, wypadałoby go zmienić. On też może być przyczyn braku odbioru. Jeśli kabel ma niej niż 6mm średnicy - do wymiany bezwzględnie. Załóż kabel tzw. "satelitarny", średnica żyły wewnętrznej >1mm, ekranowanie >95dB (tzw. klasa A+ lub A++), w kolorze czarnym (osłona zewnętrzna PE). Może być przykładowo Digitsat-113PE lub Triset-113 (PE.)

Może być też problem wzmacniacza.

A jak w ogóle odbierasz analogi?

conradol

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: conradol »

Dzięki za zainteresowanie :D

Dziś rano udało mi się złapać Polsat HD. Jednak nie da się go oglądać (informacja „kanał niedostępny” na przemian z kolorowymi kwadracikami na całym ekranie. Oto parametry z telewizora:
Polsat HD, Stereo
Częstotliwość: 538000 KHz
ID Kanału: 005a
Multiplex: (TSID 000C, ONID 1f98)
Sieć: TP EmiTel (ID 2272)
Poziom błędów: ~900 – 2000 (bardzo źle)
Siła sygnału: ~0 – 40.

Jeśli chodzi o kanały analogowe:
1. W paśmie S1 – S41 – nic
2. Kanały dobrze odbierające (prawie tak, jak DVB-T, lecz są widoczne zakłócenia typu smugi, lekkie drganie obrazu, nie „śnieżą”, dźwięk dobry):
- 11 (217 MHz) – TVP1
- 27 (519 MHz) - TVP2
- 33 (567 MHz) - TV4
- 35 (583 MHz) – TVN
- 41 (631 MHz) – TV PULS
- 51 (711 MHz) – TVP INFO
3. Kanały „śnieżące”, których nie da się oglądać:
- 19 (217 MHz) – TVP1
- 21 (471 MHz) – TVP INFO
- 23 (487 MHz) – TV PULS
- 30 (543 MHz) – TVP2
- 32 (559 MHz) – TVP2
- 43 (647 MHz) – TVP INFO
- 47 (679 MHz) – TVP1
- 57 (759 MHz) – TVP INFO

Kanał 29 - nic, więc zakłócenia z Rachocina odpadają.

Jeśli chodzi o instalację antenową:
Antena zamontowana wysoko na dachu. Od płytki antenowej idzie kabel 10 m do rozdzielacza na 2 kable, 5-900 MHz. Tu też jest podłączony zasilacz 12V. Z rozdzielacza idzie kabel do TV ok. 20 m, a drugi do karty telewizyjnej w komputerze ok. 30 m. Kabel to „CABLETECH RG6-U 750HM COAXIAL CABLE DESIGN BY JAPAN”, biały ze srebrną osłoną w środku, średnica ok. 6mm. Stan kabla średni, ale nigdzie nie przerwany.

Próbowałem też z odłączonym kablem od karty telewizyjnej - bez zmian. Pozostaje więc kręcenie anteną, ale to wymaga wejścia na dach, więc dam znać jak już ustawię ją poprawnie. Zaznaczę też, że PKiN jest za Raszynem, więc ciężko będzie ucelować :D

Jeszcze raz dzięki za porady.

DVB-T

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: DVB-T »

Próbowałem też z odłączonym kablem od karty telewizyjnej - bez zmian. Pozostaje więc kręcenie anteną, ale to wymaga wejścia na dach, więc dam znać jak już ustawię ją poprawnie. Zaznaczę też, że PKiN jest za Raszynem, więc ciężko będzie ucelować
Wejdź na stronę http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... 893734A517

Zaznacz dokładnie miejsce, w którym masz antenę, najlepiej ustawić na zdjęcia satelitarne, to będzie dokładnie widać dach Twojego domu (no chyba, ze w tym miejscu będą zdjęcia satelitarne marnej jakości, ale na to już nic nie poradzimy). Następnie wybierz po prawej stronie nadajnik Warszawa PKiN. Jeśli to zrobisz pokaże się niebieska linia prosta łącząca obiekt nadawczy z Twoją anteną odbiorczą. I teraz zbliżasz widok na okolice Twojego domu i patrzysz czy np. linia ta przechodzi przez komin sąsiada, drzewo w pobliżu, lub inny charakterystyczny punkt a następnie dokładnie na ten punkt ustawiasz swoją antenę. To chyba najprostszy sposób na dokładne ustawienie anteny, jeśli nie ma widoczności optycznej.

Pozdrawiam
Mateusz

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: KrzysztofD »

@Conradol: Zgubiłeś przy wynikach Polsat na 44, czy go nie odbierasz?

conradol

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: conradol »

KrzysztofD pisze:@Conradol: Zgubiłeś przy wynikach Polsat na 44, czy go nie odbierasz?
Rzeczywiście pominąłem Polsat. Odbiera dobrze. I jeszcze na kanale 26 "śnieży" TVP2. :D


Co do nakierowania anteny, to kąt między PKiNem, moją anteną a Raszynem jest bardzo mały, ok. 10°. Jutro będę ustawiał.

PS. Polsat HD od kilku godzin nie odbiera wcale, poziom błędów 2000 (max). Siła sygnału skacze: 0-50.

_chris_

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: _chris_ »

conradol pisze:Próbowałem też z odłączonym kablem od karty telewizyjnej - bez zmian.
hm, ale wyjąłeś rozdzielacz i połączyłeś kabel z anteny z kablem do telewizora lub podpiąłeś bezpośrednio kabel antenowy do telewizora czy tylko odpiąłeś od rozdzielacza kabel do PC? Bo jeśli tylko odpiąłeś, to na telewizorze w ogólności mogłoby być tak samo albo i gorzej...

Rozdzielacz zapewne jest na złączach F, kabel łączy się w takich przypadkach przejściówką FF-FF (popularna "beczka")

W takich sytuacjach, kiedy są problemy z odbiorem, ZAWSZE próbujemy zawsze uzyskać STABILNY odbiór na BEZPOŚREDNIM, i to jak najkrótszym możliwym połączeniu anteny z odbiornikiem.
conradol pisze:3. Kanały „śnieżące”, których nie da się oglądać:
- 19 (217 MHz) – TVP1
(...)
- 30 (543 MHz) – TVP2
- 32 (559 MHz) – TVP2
- 43 (647 MHz) – TVP INFO
- 47 (679 MHz) – TVP1
- 57 (759 MHz) – TVP INFO
Taka ilość dodatkowo odbieranych kanałów (poza k21 i k23, które wydają się być odbieranymi bezpośrednio z PKiN-u) świadczy o znacznym przesterowaniu wzmacniacza. Dodatkowo potwierdzałoby to zdanie "2. Kanały dobrze odbierające (prawie tak, jak DVB-T, lecz są widoczne zakłócenia typu smugi, lekkie drganie obrazu, nie „śnieżą”, dźwięk dobry):".

Szczególnie podejrzany jest ten dodatkowy program na k30, który spokojnie może zakłócać właśnie k29.

Sumując - wzmacniacz do wymiany. Jeśli masz tylko odbiór DVB-T, to zacząłbym od samego symetryzatora w antenie, a jeśliby to nic nie dało, to od małego wzmacniacza, np. LNA-101 z zasilaczem sieciowym z regulacją napięcia. Taki zasilacz możesz również zastosować do obecnego wzmacniacza, kto wie. Ale regulować trzeba bardzo powoli, zakres dobrego obioru bywa w takim przypadku bardzo wąski...
conradol pisze:PS. Polsat HD od kilku godzin nie odbiera wcale, poziom błędów 2000 (max). Siła sygnału skacze: 0-50.
pogoda - propagacja się zmieniła (stosunki mocy odbieranych kanałów) i wzmacniacz inaczej się zachowuje...

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: KrzysztofD »

_chris_ pisze: Szczególnie podejrzany jest ten dodatkowy program na k30, który spokojnie może zakłócać właśnie k29.

Sumując - wzmacniacz do wymiany.
Nie jest tak źle, wszystkie kanały prawdziwe, odbierany jest po prostu bukiet: Raszyn (11, 27, 33, 35, 41, 44, 51) Przysucha z tyłu (30, 47, 57), EC4 bokiem z Łodzi (32, 43) i PKiN (21, 23, 26).
W każdym razie próba na symetryzatorze z pominięciem rozdzielaczy wskazana.

_chris_

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: _chris_ »

a, ciekawe. Ale przy takim obłożeniu i tak coś z tym wzmacniaczem wydaje się być nie tak.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: MJJ »

Ciekawe czy "testy" Polsatu HD nie zakończą się wraz z dzisiejszym finałowym meczem Ligi Mistrzów :)

DVBManiak

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: DVBManiak »

One mają trwać pół roku z tego co wiem http://media2.pl/media/75459-polsat-hd- ... dvb-t.html.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: BadBoy475 »

W sobotę były dobre warunki odbiorcze i Polsat HD mogłem odbierać płynnie przez całe popołudnie i wieczór (~112km w linii prostej od PKiN). W sam raz jak znalazł na Finał Ligi Mistrzów :D Jakby ktoś nie dowierzał to cały mecz zarchiwizowałem na zewnętrznym HDD dołączonym do TV.
PS. Obraz żyleta. Nie udało mi się namierzyć jakichkolwiek artefaktów lub niedociągnięć obrazu ;)

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: MJJ »

Biorąc pod uwagę jak szybko Polsat mógł przygotować i włączyć EPG na Polsat Sport News dziwne jest, że Polsat HD tyle czasu pozostaje bez EPG.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: voitek »

Mówisz i masz - EPG w Polsacie HD już jest ;)

geolog

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: geolog »

W tym miejscu należą się brawa i gratulacje dla Polsatu. Początek DVB-T mieli słaby ale teraz przyspieszyli na tyle, że moim zdaniem są wiodącym nadawcą naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Jako jedyni dają program HD (wiemy z jakich powodów ale zawsze to krok w przód), a teraz dołączyli PSN w naprawdę dobrej ramówce. Jeszcze raz gratulacje.

DVBManiak

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: DVBManiak »

Mnie też przez jakiś czas już Polsat zaczął drażnić, ale znowu wiedzie prym. Zwłaszcza, że TVN teraz trochę sobie popsuł opinie tym kanałem TVN+1 w NTC. Teraz przydałoby się jeszcze tylko AC3 i Polsat będzie jeszcze silniejszy. Cieszę się bardzo z PSN, bo będę miał co oglądać w wakacje. Zdecydowanie najbardziej udany nowy kanał w NTC patrząc na ramówkę i wykonanie.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: biopar »

Z tym HD to niebyłbym taki szczęśliwy, bo to tylko test i to w dodatku leci tylko z Warszawy. Ja choćbym baardzo chciał, to nie mam szans na odebranie nawet szczątkowego sygnału. Bez przesady też z tymi brawami dla Polsatu. PSN - ok... aż mnie zdziwiło, że tak szybko udało im się uruchomić normalne nadawanie, ale do normalnego Polsatu, to bym nie liczył na cuda. Tam nadal 3/4 materiału nadawane jest w LB a Wy chcecie AC3! Może jeszcze napisy, jak na TVN? Dawno nie widziałem na Polsacie jakiejś sensownej premiery filmowej, której bym już u nich nie widział... ech... może na jesień coś zrobią, bo teraz na wakacje możemy liczyć jedynie na powtórki wszystkiego, bo jak z badań wynika - ludziska nad jeziorem i na działkach siedzą a nie TV oglądają.

iw1

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: iw1 »

Święta prawda co napisał @biopar
Nie ma się co podniecać bo lada dzień wyłączą HD i już widzę to przeklinanie na forach na Polsat. I nikt nie będzie już marzył o AC3 tylko żeby chociaż sam obraz był.

wołominiak

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: wołominiak »

Nareszcie włączyli EPG na Polsacie HD. Szkoda że tak późno ale i tak dobrze. :)

Do tego po wczorajszej burzy chyba przestawiła mi się antena i Polsat HD działa o wiele stabilniej, moc sygnału skoczyła z 50% na 95%

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: wsz »

EPG jest tylko w jednym z trzech równolegle nadawanych kanałów Polsat HD (pojawił się dodatkowy) i ten kanał można nagrywać w PVR.

Pozostaje problem ZEGARA. Dla Polsat HD i TVN+1 cofa mi zegar w TV o jedną godzinę w moim Samsungu. Tak było już wcześniej dla TVN Warszawa i jeszcze dwóch Polsat HD. Może źle jest ustawiona godzina lub strefa czasowa, lub czas dalej zimowy??? dla tych multipleksów (dla oficjalnych MUXów czas jest OK). Obejściem problemu jest ręczne ustawienie czasu w TV, ale były głosy na forum, że nie w każdym modelu jest to proste do zrobienia. Poza tym ja do dziś nie wiem i nie chciałbym wiedzieć jaka jest dokładność zegara wewnętrznego w moim TV.

Panowie z Emitela może jeszcze ta jedna poprawka ...

Zablokowany