Problemy z jakością sygału w MUX2

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Tom345 »

Chyba czuję się zmuszony potwierdzić te doniesienia, na LV5TDlx nie mogę odebrać MUX2, lub co najwyżej następuje wczytanie listy kanałów.

qwertyt

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: qwertyt »

U mnie to samo, co chwilę pikseloza albo całkowite zaniki sygnału. Z MUX1 i MUX3 nie ma problemów.

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: agravator »

qwertyt pisze:U mnie to samo, co chwilę pikseloza albo całkowite zaniki sygnału. Z MUX1 i MUX3 nie ma problemów.
Od kiedy mamy działający MUX1?
Ja osobiście mam zupełnie odwrotne spostrzeżenia. W tej chwili chyba jest największa propagacja w tym roku jaką udało mi się zaobserwować.
zazwyczaj MUX3 - jakośc 60%, teraz 77%
MUX2 jakość 68%, teraz 85%
Odbiornik Lv6T, ok 80km od Raszyna, Siatka+wzmacniacz "haj-pałer"

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

To bardzow fajnie i cieszę się dla kolegi. Tylko nie chodzi o to aby jak najdalej d=odbierac Raszyn tylko te okolice które mają odbierać maja odbierać dobrze

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

Wygląda, że wraz z nadejściem wiosny faktycznie zmieniły się warunki propagacyjne, ale nie popadajmy w przesadę. U mnie w Warszawie na Mokotowie na byle jakiej antenie testowej ( :D ) faktycznie jakość mux-2 siadła, ale niedaleko obok na standardowo pogardzanej siatce, wzmacniaczu wewnętrznym i dekoderze NOT LV6..., przy odbiorze SFN bez żadnej widoczności któregokolwiek nadajnika jest kryształ tak jak był na wszystkich mux-ach. Dokładnie ta sama jakość odbioru obu mux-ów co na jesieni i w zimę. Oglądałem kilka godz. mux-2 - ani jednego "zająknięcia".

Wniosek - jak zwykle w takich przypadkach - instalacje antenowe do poprawy - nawet, jeśli są jakieś kłopoty z SFN lub którymś z nadajników (czego oczywiście nie można wykluczyć).

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

No bez przesady moi drodzy! Nagle przyszła Wiosna i się pogorszył przez to odbiór MUX2 i tylko tego MUX-a a reszta kanałów w tym MUX3 odbiera bezproblemowo?
Dla ciekawości wspomnę że mój sąsiad się wkurzył dziś i kupił nową antenę kierunkową tym razem i zawiesił ją na dachu w miejsce tej poprzedniej zwykłej siatkówki. Niestety odbiór MUX2 bez zmian TRAGICZNY a za to poprawił się jeszcze bardziej odbiór MUX3 i kanałów dodatkowo nadawanych z PKiN czyli TVN Warszawa i Polsat HD tzn poprawiła się moc odbioru z nadajnika. MUX2 jak się ciął tak tnie non stop. Na innych forach poświęconych DVB-T też ludzie piszą o problemach z MUX2 Warszawa/Raszyn. Mam nadzieję że Państwo z TP Emitel zajmą się tym problemem i poinformują nas tutaj na forum w tym temacie co jest przyczyną tych problemów odbiorem MUX2 i czy zostanie to usunięte?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Jarosław Bałuka »

Czy ponowne zaczytanie MUX2 przez telewizor coś zmienia?

BTW prosiliśmy http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 6722#p6722 o wpisanie danych informacyjnych do swoich opisów. Niektórych stwierdzenie typu "u mnie w domu było, a nie ma" jest wyjątkowo 'bezcenną' informacją.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:No bez przesady moi drodzy! Nagle przyszła Wiosna i się pogorszył przez to odbiór MUX2 i tylko tego MUX-a a reszta kanałów w tym MUX3 odbiera bezproblemowo?
tak, to jest cyfra, tu obowiązują trochę inne reguły, niż przy analogu. Cała sztuka instalacji do DVB-T to odebrać poprawnie wszystkie mux-y.

Przyszła wiosna, ociepliło się i gwałtownie cała przyroda zaczyna puszczać listki, trawa się zielenić, a instalacje antenowe przesiąknięte wilgocią korodować...

A jeśli u części (w tym i u mnie) odbiory mux-2 są OK, to oznacza że dobre instalacje antenowe oraz dobre odbiorniki radzą sobie z tym "hipotetycznym" problemem nadawcy.

Ale poczekajmy spokojnie na raport TVN-u, to wszystko wyjaśni.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Chciałbym zobaczyć jak u wszystkich w okolicach Warszawy nagle koroduje instalacja antenowa, choc nie było deszczy ani sniegu a w innych regionach instalacje piękne. Na jesieni przy dużych opadach śniegu i cała zimę nic a teraz nagle wysyp.
Moja WEWNĘTZNA antena ATRAX300 i MAXIMUM AUTO tez jakby skorodowana. :lol:

Alez fantazję ma kolega i podciąga fakty do posiadanej niewątpliwie wiedzy, zamiast pozwolić wiedzy oceniac fakty.
Nie bez przyczyny padają pytania ze strony EMITELA i TVN. Panowie wiedza co robią...

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Sam kolega stwierdził
_chris_ pisze:faktycznie jakość mux-2 siadła
Może dobrze jest wyciagac wnioski z tego co się zauważa? też kol. skorodowała instalacja?

Ja sobie poradziłem. Musiałem poszukac nowego miejsca dla anteny.

Bardziej mnie interesuje czy p. J. Bałuka chodzi o ponowny skan pasma czy tylko przełaczenie kanałów. Bo to cos powie co tam panowie robią...
kazde pytanie ma jakieś podłoże.. 8-)

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

janek 77 pisze:CMoja WEWNĘTZNA antena ATRAX300 i MAXIMUM AUTO tez jakby skorodowana. :lol:
(...)
Ja sobie poradziłem. Musiałem poszukac nowego miejsca dla anteny.
więc nie antena skorodowała, a nastąpiła zmiana warunków propagacji.
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2011, o 15:34 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

janek 77 pisze:
_chris_ pisze:faktycznie jakość mux-2 siadła
Może dobrze jest wyciagac wnioski z tego co się zauważa? też kol. skorodowała instalacja?
kontekst, zawsze trzeba zwracać uwagę na kontekst czyjejś wypowiedzi. Mnie jakość mux-2 na byle jakiej antenie testowej siadła, ale nie wylewam z tego powodu krokodylich łez, bo na normalnej jest OK.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Puma »

Panowie, tylko spokojnie.
Odbiór ma być dobry i kropka, jeżeli zasięg jest na zielono czyli praktycznie gwarantuje Emitel odbiór w danym regionie, to odbiór ma tam być.
Wiem że to i tamto może być nie tak ale przecież nie może być tak że ze zmianą pory roku to trzeba kombinować od nowa... chciałbym zauważyć że mamy aż cztery pory roku ;)

Czytam Wasze wypowiedzi i czasami włosy mi stają dęba na głowie... co mają zrobić osoby starsze, schorowane i samotne? mają też latać po dachach?

Ps. Jeszcze trochę a pójdę z pielgrzymką do Rzymu o dobry odbiór u mnie ;)

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

Odbiór MUX2 trochę się poprawił ale nadal się tnie niestety. Moc sygnału jest na granicy poprawnego odbioru.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

Puma pisze:Odbiór ma być dobry i kropka, jeżeli zasięg jest na zielono czyli praktycznie gwarantuje Emitel odbiór w danym regionie, to odbiór ma tam być.
zmartwię Cię. O ile mi wiadomo, mapy Emitela (jedyne oficjalne) wyliczane są wg GEO-06. A tam jest napisane wyraźnie - w polu zasięgu powinien być możliwy odbiór w 95% gospodarstw domowych, przy założonych parametrach instalacji odbiorczych. Więc tak na początek nikt nikomu nic nie gwarantuje (no, poza mux-3, ale to osobne zagadnienie...).

Może ktoś z Emitela się tu dokładniej wypowie. Choć, gdzieś to już chyba kiedyś było wcześniej omawiane...
Puma pisze:Wiem że to i tamto może być nie tak ale przecież nie może być tak że ze zmianą pory roku to trzeba kombinować od nowa... chciałbym zauważyć że mamy aż cztery pory roku ;)
Po raz kolejny piszę - to nie nadawca, a instalacja odbiorcza powinna zapewniać stabilny odbiór DVB-T w danej lokalizacji odbiornika. Niestety, czym cięższe są lokalne warunki odbioru, tym bardziej skomplikowana i kosztowna bywa antena...

A instalacja powinna posiadać odpowiedni zapas na dynamikę sygnału w danym miejscu - zarówno dobową, jak i długookresową. Niestety, wahania poziomu sygnału (a co za tym idzie, i jakości) mogą być zarówno na dalekich odbiorach, jak i w mieście, ogromne - dochodzące do kilkunastu dB - czyli kilkudziesięciokrotnych zmian w mocy odbieranego sygnału. Nie mówiąc o zabijających odbiorniki ze słabszymi obwodami synchronizacji zmieniającymi się proporcjami odbieranych sygnałów odbitych. I tak dalej...

A, że wybrano dodatkowo takie parametry nadawania sygnałów DVB-T, które w ogólności nie ułatwiają odbiorów, to już pretensje do decydentów. Chciałbym jednakże zauważyć, że z jednej strony jest płacz, że nie nie da się odbierać, a z drugiej, że tych mux-ów i kanałów tak mało...
Puma pisze:Czytam Wasze wypowiedzi i czasami włosy mi stają dęba na głowie... co mają zrobić osoby starsze, schorowane i samotne? mają też latać po dachach?
To samo, co przy montażu SAT-a, awarii hydrauliki czy instalacji gazowej - wezwać fachowca, jeśli samemu nie ma się możliwości i umiejętności. Kto powiedział, że każdy może sam sobie zrobić sprawnie działającą w każdych warunkach odbiorczych instalację antenową, i to jeszcze za przysłowiową złotówkę?

Niestety, odbiór SAT to, jak to się mówi, jest pikuś, ale poprawne odebranie DVB-T to często nie jest już nawet rzemiosło, a sztuka. I to droga. Takie życie.
Puma pisze:Ps. Jeszcze trochę a pójdę z pielgrzymką do Rzymu o dobry odbiór u mnie ;)
nigdy nie zaszkodzi. A jakby nie pomogło, to znam prehistoryczny monolit czczony przez naszych przodków, a przynoszący szczęście... działający... :D

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

_chris_ pisze:
janek 77 pisze:
_chris_ pisze:faktycznie jakość mux-2 siadła
Może dobrze jest wyciagac wnioski z tego co się zauważa? też kol. skorodowała instalacja?
kontekst, zawsze trzeba zwracać uwagę na kontekst czyjejś wypowiedzi. Mnie jakość mux-2 na byle jakiej antenie testowej siadła, ale nie wylewam z tego powodu krokodylich łez, bo na normalnej jest OK.
a dla ciekawości podłączyłem normalny dekoder (w miejsce USB) pod moją byle jaką antenę testową - i okazało się, że ten dekoder działa OK. Więc ta moja byle jaka antena jest w tej chwili przysłaba dla USB, ale jest OK dla normalnego odbiornika.

Ale oczywiście czekamy na raport TVN-u.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: MJJ »

No i niestety dzisiaj wieczorem muszę dołączyć do grona osób, którym odbiór MUX-2 pogorszył się. Przez ostatnie kilka dnie i nawet jeszcze dzisiaj rano wszystko było OK, natomiast podczas oglądania TVN-u przed 22 zaczęło tak przycinać, że momentami odbiór był całkowicie niemożliwy.

Ps. Instalacja wewnętrzna, więc kabel nie skorodował, odbiór z PKiN.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

No niestety wczoraj po 22 odbiór MUX2 siadł! nie dało się w ogóle oglądać :-( Odbiór 60-70 km od Warszawy/Raszyn. Dzisiaj od rana dalsze pogorszenie odbioru. Odbiór MUX3 z kanałami TVP także siadł i nie da się oglądać. Odbieram tylko Polsat HD i TVN Warszawa z PKiN.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Jarosław Bałuka »

MJJ pisze:No i niestety dzisiaj wieczorem muszę dołączyć do grona osób, którym odbiór MUX-2 pogorszył się. Przez ostatnie kilka dnie i nawet jeszcze dzisiaj rano wszystko było OK, natomiast podczas oglądania TVN-u przed 22 zaczęło tak przycinać, że momentami odbiór był całkowicie niemożliwy.

Ps. Instalacja wewnętrzna, więc kabel nie skorodował, odbiór z PKiN.
Instalacja wewnętrzna jest bardzo podatna na jakiekolwiek zmiany otoczenia, zakłócenia itd. Bieganie co kilka dni z antena po pokoju do najciekawszych zajęć nie należy ;) W przypadku instalacji wewnętrznych nigdy nie będzie pewności co do jej stabilnego, bezproblemowego działania, dlatego zaleca się montaż instalacji zewnętrznych, choćby najprostszych.

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: drozda »

No to ja też melduje że MUX2 zamilkł u mnie na amen. Odbiór z PKIN lokalizacja Wola ul. Zawiszy bez bezpośredniej widoczności nadajnika - antena zewnętrzna najmniejsza z oferty Dipolu. Siła sygnału MUX3 i Polsat HD 40% obraz żyleta jakość 100%.TVN Warszawa 23%/90% czasami zanika ale da się oglądać. MUX2 nie jest nawet wychwytywany przy skanowaniu pasma. Tuner - stick DVB-T do nboxa.
Podobny problem był jesienią.

Zablokowany