Problemy z jakością sygału w MUX2

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Miodzik »

No i popatrzcie, naprawienie instalacji zbiegło się w czasie z naprawą nadawania prze Emitel - bo przecież podobno to było przyczyną złego odbioru mux-u 2 ;)

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:Zapewne średni/prawie wysoki pasek na MUX2 to efekt bardzo dobrej pogody i silnej mocy nadajnika. Bo jak pogarsza sie pogoda to zawsze na MUX2 pasek pokazuje moc wysoką.
trochę dziwnie, ale różnie bywa. Taka sytuacja z mocą mux-2 może być związana ze zmianami propagacji z uwagi na mokre roślinność, teren i inne przeszkody terenowe na trasie sygnału, ale równie dobrze może to być problem z instalacją antenową, a w zasadzie kablem antenowym.

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: drozda »

A ja jednak będę się upierał że MUX2 w SFN jest niestety skopany.
100 kW z Raszyna i 3 kW z PKiN a tuner nie znajduje sygnału mimo że leżący 5 kanałów niżej nadający z mocą 900 W TVN Warszawa da się oglądać ?
Anteną kręciłem we wszystkich możliwych kierunkach .....

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Mieszkam w Warszawie ok.500 m na południowy zachód od PKiN. DVB-T odbieram na tunerze w TV SONY BRAVIA za pomocą anteny kierunkowej 6-elementowej bez wzmacniacza. Antena skierowana na RASZYN zamontowana jest na dachu 6-piętrowego budynku i najprawdopodobniej obie anteny się "widzą" (brak przeszkód). Do 22 kwietnia br. nie miałem żadnych problemów z odbiorem jakiegokolwiek kanału. Teraz na kanałach z MUX2 występuje pikseloza, a poziom sygnału wyświetlany jest jako "średni". Natomiast na kanałach MUX3 oraz Polsat HD i TVN Warszawa poziom ten opisany jest jako "wysoki" i brak zakłóceń.Trudno mi zrozumieć co jest tego przyczyną, a dyskusja na forum ani głos przedstawiciela EMITELA tego mi nie przybliżyła.Mam nadzieję, że niedługo uzyskamy na to odpowiedż.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: MJJ »

A nie można MUX-2 z PKiN dać z większą mocą ?
No bo rzeczywiście problem jest tylko z MUX-2 a z MUX-3, TVN Warszawa a zwłaszcza z Polsat HD problemów żadnych nie ma.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

MJJ pisze:A nie można MUX-2 z PKiN dać z większą mocą ?
No bo rzeczywiście problem jest tylko z MUX-2 a z MUX-3, TVN Warszawa a zwłaszcza z Polsat HD problemów żadnych nie ma.
było już kiedyś pisane, nie można dać większych mocy z uwagi na warunki środowiskowe.

Cała sztuka w tym, żeby odebrać stabilnie cztery mux-y. Niestety, instalacje antenowe muszą odpowiadać warunkom odbiorczym, a nie odwrotnie.

Nota bene, u mnie na Mokotowie mux-2 idzie tak jak szedł, z tym, że faktycznie musiałem zabrać swój testowy dipolek 'X' zza anteny SAT i przenieść go pomiędzy kwiatki w skrzynce (wszystko na balkonie)... :D Czyli nastąpiło dostosowanie się do zmian propagacji sygnału powstałych z uwagi na pojawiającą się zieleninę dookoła...

Z tym, że oczywiście nie wyklucza to równolegle jakichś problemów na nadawaniu (np. timingów SFN), ale to miał zweryfikować TVN. Jest cisza, więc nadawanie chyba jest OK, bo inaczej, gdyby było niezgodne z umową, na pewno by się poprawiło... Więc raczej wypadałoby się przyjrzeć swoim instalacjom antenowym.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

U mnie nadal na MUX2 poziom sygnału średni prawie pod wysoki i mimo lekkich obrotów anteną siatkową nadal tak jest. MUX3 oraz TVN Warszawa i Polsat HD nadal poziom sygnału wysoki bez zmian. U sąsiada tak samo na jego LG telewizorze i na antenie kierunkowej. Antenę już ustawił w możliwie dobry sposób. Twierdzi że jeszcze przez cała Jesień, Zimę aż do Czwartku przed świętami Wielkanocnymi miał wysoki sygnał na MUX2 i nic się nie działo. Powiedziałem mu że u mnie wymieniłem płytkę wzmacniającą w antenie i zasilacz i pomogło. Wg mnie to problemy z MUX2 są przez to że teraz jest ładna pogoda a przedtem było prawie że non stop pochmurnie i deszczowo (wilgotnie!). MUX2 nadaje z najsilniejszą mocą nadawczą i dlatego jest taki efekt na niektórych telewizorach z MPEG-4 wbudowanymi. Np. u mnie na DVB-T Stick ASUS Mini USB 2.0 podłączyłem tą sama antenę co jest do telewizora mojego Sony Bravia i na wszystkich MUX-ach jest wysoki na full pasek sygnału. To co mój Sony Bravia dostaje zbyt mocny sygnał z MUX2 i dlatego pokazuje taki poziom sygnału czyli trochę niższy? Oszukuje z paskiem poziomu sygnału?
Analogowe kanały u mnie dobrze jak na moją lokalizację odbierają. Najgorszy sygnał jest na TV4 i TV Puls ale wiadomo słabsze moce nadawcze analogowych nadajników. TVP1, TVP2, Polsat oraz TVN najlepiej. Tak wiec cyfrowy sygnał jest też OK!

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:Wg mnie to problemy z MUX2 są przez to że teraz jest ładna pogoda a przedtem było prawie że non stop pochmurnie i deszczowo (wilgotnie!). MUX2 nadaje z najsilniejszą mocą nadawczą i dlatego jest taki efekt na niektórych telewizorach z MPEG-4 wbudowanymi.
Propagacja zależy zawsze od wielu czynników, w tym i od pogody i bywa to nieprzewidywalne. A problemy z odbiorami (czyli de facto z jakością sygnału DVB-T) ujawniają się wtedy, kiedy instalacja odbiorcza ma za mały zapas na wahania wielkości sygnału. Wygląda, że tak się stało w przypadku waszych instalacji. A dlaczego stało się to akurat na mux-2, czyli na najsilniejszym kanale, taka jest już matka natura - nieprzewidywalna.
pablo21_1984 pisze:Np. u mnie na DVB-T Stick ASUS Mini USB 2.0 podłączyłem tą sama antenę co jest do telewizora mojego Sony Bravia i na wszystkich MUX-ach jest wysoki na full pasek sygnału. To co mój Sony Bravia dostaje zbyt mocny sygnał z MUX2 i dlatego pokazuje taki poziom sygnału czyli trochę niższy? Oszukuje z paskiem poziomu sygnału
Nie, to tylko oznacza, że oba odbiorniki inaczej wskazują poziom sygnału. Te wskazania % są czysto informacyjne, nie mają nic wspólnego z rzeczywistym poziomami odbieranych sygnałów.

Przykładowo (wielkości wyssane z palca):
USB wskaże 100% mocy sygnału dla poziomu sygnału rzeczywistego, przykładowo, 45dBμV
Telewizor wskaże 100% mocy sygnału dla poziomu sygnału rzeczywistego, przykładowo, 60dBμV (czyli poziomu większego, niż w przypadku USB).
A więc, 100% wskazywane przez USB odpowiadałoby przykładowo 75% wskazań TV. Wskazania TV byłyby więc dokładniejsze.

Tak więc wskaźnik poziomu trzeba traktować orientacyjnie co do mocy odbieranego sygnału, a informacyjnie w odniesieniu do zmian wielkości poziomu.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

_chris_ pisze:Tak więc wskaźnik poziomu trzeba traktować orientacyjnie co do mocy odbieranego sygnału, a informacyjnie w odniesieniu do zmian wielkości poziomu.
Ciągle występują silne zmiany w poziomie jakości na MUX2, choć odbiór u mnie jest możliwy

arik92

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: arik92 »

pablo21_1984 pisze:podłączyłem tą sama antenę co jest do telewizora mojego Sony Bravia i na wszystkich MUX-ach jest wysoki na full pasek sygnału. To co mój Sony Bravia dostaje zbyt mocny sygnał z MUX2 i dlatego pokazuje taki poziom sygnału czyli trochę niższy? Oszukuje z paskiem poziomu sygnału?
W Sony pasek pokazujący "Poziom sygnału" zmienia się w zależności od wartości parametru COFDM AGC.
Poziom sygnału może być wysoki, ale to wcale nie oznacza, że nie zawiera on błędów o czym mówi parametr BER.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

wg mnie to trzeba zrezygnowac z emisji SFN z nadajników PKiN i Raszyna i MUX2 i MUX3 dać z PKiN na innych kanałach częstotliwosci. Z niska mocą nie bedą zakłócać innych pobliskich nadajników.
Na Polsat HD i TVN Warszawa znalazły się wolne kanały 29 i 53 wieć na MUX-y nie ma wolnych kanałow na niskie moce dla Warszawy i algomeracji podmiejskiej Warszawy?

Zdecydowanie lepiej dla mnie by było jak np. MUX2 leciałby na k47 a MUX3 na k54 np. z PKiN wtedy moc z nadajnika była by akurat bo moc nadajnika MUX2 z Raszyna która jest najwyższa pokrywa sie z moca nadajnika z PKiN i wychodzi KASZANA tak jakby SFN nie chodził prawidłowo?
Mieszkam akurat na linii prostej obu nadajników kurcze :-(
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2011, o 15:24 przez pablo21_1984, łącznie zmieniany 1 raz.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: p-b »

Wywalić emisję analogową z PKiN, zostawić tylko Raszym. Dosyć długo był "okres przejściowy", czas na wywalanie zbędnej emisji i zwalnianie częstotliwości. ;)

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

p-b pisze:Wywalić emisję analogową z PKiN, zostawić tylko Raszym. Dosyć długo był "okres przejściowy", czas na wywalanie zbędnej emisji i zwalnianie częstotliwości. ;)
To nie jest okres przejściowy, tylko regularne doświetlenie lewo-brzeżnej Warszawy. A zresztą, zdaje się, że SFN-y będą i w innych miejscach Polski. Technika znana i bezproblemowo stosowana na świecie.

Horror to byłby dopiero wtedy, gdybyśmy mieli sieć małych sąsiadujących nadajników z nadawaniem na tych samym kanałach, ale w różnych polaryzacjach. No, wtedy to faktycznie mielibyśmy masową wymianę anten...
pablo21_1984 pisze:Mieszkam akurat na linii prostej obu nadajników kurcze :-(
no, w prostej, jak w prostej. Widzisz je w kącie około 7º - a to już dużo... Więc albo PKiN albo Raszyn... albo rybka albo akwarium... :D

Ale poważniej - stabilny, długotrwały odbiór to przede wszystkim:
  • pasywna antena (lub zestaw) o maksymalnych parametrach i jakości wykonania, projektowana pod odbiór DVB-T;
  • w razie konieczności ekranowany wzmacniacz o niskim współczynniku szumów lub zestaw przedwzmacniacza ze wzmacniaczem lub wzmacniaczem kanałowym (selektywnym);
  • stabilny, wysoki maszt, tak aby antena była daleko od wszelkich ścian i dachów;
  • kabel antenowy w powłoce PE o wysokim współczynniku ekranowania;
  • starannie założone złącza F dopasowane do kabla;
  • ekranowana wtyczka antenowa przy TV;
  • ekranowane, wysokiej jakości, przeznaczone do pracy w instalacjach DVB-T (lub TvK) elementy rozdzielające, filtry, zwrotnice, separatory, etc.
  • odbiornik TV lub dekoder o wysokiej czułości i dobrych obwodach tłumienia zakłóceń.
  • i sporo pracy...
Popatrz na swoją instalację i tę check-listę i pomyśl, co mógłbyś zrobić lepiej... choć warto pamiętać o starym porzekadle ludowym, że lepsze wrogiem dobrego...
arik92 pisze:W Sony pasek pokazujący "Poziom sygnału" zmienia się w zależności od wartości parametru COFDM AGC.
wszystkie odbiorniki tak mają, zawsze mierzą AGC... a % ustalają programiści... nota bene - mierniki poziomu też tak miewają, tyle, że same są kalibrowane i mają kalibrowane tłumiki...

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

na k43 znowu łapie MUX2 Siedlce/Łosice! Może skoryguje antenę na MUX2 z Siedlec prawie w jednej pozycji mojej lokalizacji mam 3 nadajniki: PKiN, Raszyn i Siedlce :-)

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:na k43 znowu łapie MUX2 Siedlce/Łosice!
może tak być. 'Siatki' maja zwykle stosunkowo duże tylne listki boczne, czyli możliwość odbioru w tylnej półsferze. A że w środku anteny siedzi silny wzmacniacz, to i pary wystarcza na odbiór tyłem. Ale w ogólności tak nie powinno być, bo to może pogarszać warunki odbioru słabszych sygnałów z przedniej wiązki, czyli między innymi warszawskiego mux-2.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

"chris" łapie MUX2 na k43 z Siedlec/Łosice nie tyłem siatki i w ogóle skąd te spostrzerzenie?
Nadajniki: Warszawa/PKiN, Warszawa/Raszyn i Siedlce/Łosice ma na 180 stopni obrotu anteny a nie 270 jakby potwierdzało twoje spostrzeżenie. U mnie obecna pozycja anteny siatkowej umożliwia łapanie Siedlec ale tylko cyfrowego sygnału bo jest silny jak widać. analogu nie da rady nigdy odebrać z Siedlec dlatego tylko z nadajników Warszawy da radę.
Myślę nad małym przestawienie anteny w lewo aby uzyskać silniejszy odbiór MUX2 z Siedlec ale czy wtedy odbiorę nadal MUX2 z Warszawy? Można już od razu powiedzieć że sygnału MUX3 i innych nie odbiorę być może z PKiN ale Raszyn jest bliżej pozycji Siedlec. Z Siedlec na pewno nie odbiorę MUX3 na k56 z mocą 5 kW :-(

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:"chris" łapie MUX2 na k43 z Siedlec/Łosice nie tyłem siatki i w ogóle skąd te spostrzerzenie?
Nadajniki: Warszawa/PKiN, Warszawa/Raszyn i Siedlce/Łosice ma na 180 stopni obrotu anteny a nie 270 jakby potwierdzało twoje spostrzeżenie. U mnie obecna pozycja anteny siatkowej umożliwia łapanie Siedlec ale tylko cyfrowego sygnału bo jest silny jak widać.
Hm, Łochów k. Węgrowa, azymuty:
Raszyn: ~228°
PKiN: ~235°
Łosice: ~116°

Więc różnica kątowa wynosi ~ 108...115°, co oznacza, że typowa antena 'siatka' ustawiona na Raszyn / PKiN będzie mieć lewy tylny boczny listek skierowany mniej więcej na kierunek Łosic.

Po drugie, weź pod uwagę, że sam wzmacniacz w antenie, jeśli nieekranowany, to sobie pracuje jako antena dookólna, dodając się do sygnałów zbieranych przez antenę.

Stąd mux-2 z Łosic na antenie ustawionej na Warszawę. Mux-3 z Łosic jest słaby, ale kto wie, czy po przestawieniu się na Łosice, nie objawiłby się.

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: drozda »

_chris_ pisze:
Ale poważniej - stabilny, długotrwały odbiór to przede wszystkim:
  • pasywna antena (lub zestaw) o maksymalnych parametrach i jakości wykonania, projektowana pod odbiór DVB-T;
  • w razie konieczności ekranowany wzmacniacz o niskim współczynniku szumów lub zestaw przedwzmacniacza ze wzmacniaczem lub wzmacniaczem kanałowym (selektywnym);
  • stabilny, wysoki maszt, tak aby antena była daleko od wszelkich ścian i dachów;
  • kabel antenowy w powłoce PE o wysokim współczynniku ekranowania;
  • starannie założone złącza F dopasowane do kabla;
  • ekranowana wtyczka antenowa przy TV;
  • ekranowane, wysokiej jakości, przeznaczone do pracy w instalacjach DVB-T (lub TvK) elementy rozdzielające, filtry, zwrotnice, separatory, etc.
  • odbiornik TV lub dekoder o wysokiej czułości i dobrych obwodach tłumienia zakłóceń.
  • i sporo pracy...
Byłbym w stanie uwierzyć w tą listę gdyby nie to że w oddalonym o kilkaset kilometrów Berlinie da się oglądać TV na przysłowiowym gwoździu niemal w każdej lokalizacji.
Już kiedyś proponowałem wycieczkę dla pracowników Emitela pociągiem do Berlina i obejrzenie jak powinien wyglądać poprawny SFN.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Koneser »

Bywam w Niemczech (Nadrenia Palatynat, Bawaria) i wyrobiłem sobie całkiem inne zdanie co do możliwości odbioru sygnału TVA na kawałku drutu. Per analogiam z zasięgiem DVB-T z danego nadajnika będzie podobnie. Emisja synchroniczna jest natomiast tylko doświetleniem zasięgu danego nadajnika realizowanym na tym samym kanale, czyli to co od lat realizują np. TSR-y tyle, że na innym kanale.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

kolega drozda mówi o aglomeracji miejskiej Berlina , jak rozumiem i SFN tam. Nie o odbiorze DVB-T wszędzie na gwożdxiu.

Zablokowany