Problemy z jakością sygału w MUX2

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

qwerty pisze:Co ma modulacja do anteny?
Proste jak przeszli z CR3/4 na 5/6 wymagania co do instalacji odbiorczej rosną
qwerty pisze:Kup porządną antenę, bo IMO mogliby odpalić 7/8, aby zwiększyć pojemność
W emisji testowej odbierałem na małej antenie z odl. 3 km od PKiN. Właczyli emisję komercyjną musiałem kupić nową bo tamta nie wystarczała.
Teraz pewnie przewidując 7/8 z odl. 3 km to pewnie mam kupic super antenę a panowie dalej będą doskonalilil parametry, choć miały byc niezmienne.

interaktiv

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: interaktiv »

Pewnie że jest zależność parametry modulacji - antena, ale to głownie dotyczy odbiorców dalej zlokalizowanych od nadajnika, lub tych którzy mają utrudniony odbiór w mieście (wieżowce, odbiór "tyłem do nadajnika" etc.).

Proste wartości liczbowe które pokazują tę zależność:

DLA 64-QAM FEC 3/4:
Poziom minimalny sygnału: 48 dBµV
Poziom maksymalny: 74 dBµV

DLA 64-QAM FEC 5/6:
Poziom minimalny sygnału: 51 dBµV
Poziom maksymalny: 74 dBµV

Różnica niby niewielka, ale na pograniczu zasięgu może być znacząca, z resztą głównie chodzi o to że rachunek zysków-strat ekonomicznych ze zmiany parametrów jest żaden, MUX ma cały czas taką samą pojemność tylko zasięg użyteczny się zmienił (o ile zmiana faktycznie miała miejsce).

Wartości opracowane przez: Międzyresortowy Zespoł ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej, dane dostepne na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

interaktiv pisze:Pewnie że jest zależność parametry modulacji - antena, ale to głownie dotyczy odbiorców dalej zlokalizowanych od nadajnika, lub tych którzy mają utrudniony odbiór w mieście (wieżowce, odbiór "tyłem do nadajnika" etc.).
Oczywiście że tak i kol ma rację. ja jestem blisko nadajnika. ALTDVB i tuner Leadtek Dongle H pokazuje zmiany jakości sygnału bardzo dokładnie stąd ten wątek, który doprowadził do głebszej analizy.

Tam gdzie normalnie miałem jakośc 100% przy sile 86% teraz w MUX2 mam silne wahania 48-90% na jakości w MUX2. Pozostałe: MUX3, Polsat Hd są bez zmian. CR został według TSreader zmieniony stąd problemy. czekamy na odpowiedż ze strony TVN

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: yerry »

janek 77 pisze:
Oczywiście że tak i kol ma rację. ja jestem blisko nadajnika. ALTDVB i tuner Leadtek Dongle H pokazuje zmiany jakości sygnału bardzo dokładnie stąd ten wątek, który doprowadził do głebszej analizy.

Tam gdzie normalnie miałem jakośc 100% przy sile 86% teraz w MUX2 mam silne wahania 48-90% na jakości w MUX2. Pozostałe: MUX3, Polsat Hd są bez zmian. CR został według TSreader zmieniony stąd problemy. czekamy na odpowiedż ze strony TVN
A czego używasz do odbioru w odległości 3km od PKIN? Dongla na USB? Antenki pokojowej z wzmacniaczem czy bez?
Czemu oczekujesz odpowiedzi od TVN-u zamiast ruszyć lekko antenką pokojową w bok i mieć odbiór jak dawniej? Przecież nie mieszkasz 80km od nadajnika...

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: drozda »

Czy wy jesteście z lobby producentów anten czy co ?
Mieszkam 3 km 400 metrów od PKiN. Nie widzę go bezpośrednio z balkonu bo zasłania go inny budynek - antena jest skierowana pod lekkim kątem w stosunku do kierunku nadawania..
Instalacja jest na nowym koncentryku Triset z konektorami jak do TV-SAT (wtyczka TV w nie wkręcana http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8260.htm). Antena Dipol FM http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0222.htm plus TV http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm połączone zwrotnicą http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0365.htm i sumatorem TV - TV-SAT http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_s ... R85312.htm do którego jest też doprowadzony sygnał z anteny TV-SAT .Gniazdko odbiorcze Legrand TV,TV-SAT, FM.
TV-SAT po wspólnym kablu działa idealnie , MUX3, TVNWarszawa i PolsatHD również.
Problemem jest MUX-2 który nawet nie jest wyszukiwany przez tuner - na jego kanale sygnał skacze jak szalony. Uważam że jak na warunki miejskie i odległość od nadajnika moja instalacja spełnia wymagania odbioru DVB-T aż nadto. Jeśli Emitel wymyślił sobie żeby do odbioru z takiej odległości potrzebny był sprzęt klasy radioteleskopu Arecibo to chyba skończy się na skardze w UKE.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: yerry »

drozda pisze: Mieszkam 3 km 400 metrów od PKiN. Nie widzę go bezpośrednio z balkonu bo zasłania go inny budynek - antena jest skierowana pod lekkim kątem w stosunku do kierunku nadawania..
Kolego jak sam celnie zauważyłeś, nie odbierasz emisji cyfrowych bezpośrednio tylko z jakiegoś odbicia lub wielu odbić, bo jesteś zasłonięty budynkami. Niestety w takim przypadku żadna instalacja antenowa nie spełnia aż nadto wymagań odbioru DVB-T.
Jeśli nastąpiła jakakolwiek zmiana otaczających warunków lub sygnału to zapewne wystarczy lekko ruszyć anteną i dobrać inną pozycję z innego odbicia i wszystko będzie ok. Spróbuj zamiast marudzić. Mieszkasz tak blisko nadajnika, że wielu marzyłoby o takich warunkach.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

drozda pisze:Mieszkam 3 km 400 metrów od PKiN. Nie widzę go bezpośrednio z balkonu bo zasłania go inny budynek - antena jest skierowana pod lekkim kątem w stosunku do kierunku nadawania..
ja mam jakieś 5km do PKiN-u, Górny Mokotów. Dwie antenki testowe, jedna od wschodu (logoperiodyczna), druga od zachodu (pojedynczy dipol całofalowy), parter, bez żadnej widoczności któregokolwiek nadajnika, wszystkie mux-y na 100% jakości. Czyli wychodziłoby na to, emisja i przyroda są OK.
drozda pisze:Instalacja jest na...
Powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy:
  1. zwrotnica TV do DVB-T powinna być ekranowana i na złączach F. W innym przypadku odbiór może być bardzo wrażliwy na wszelkie zakłócenia.
  2. sumator sygnału TV/SAT. Potrafią się też często zachowywać dziwnie.
  3. konwerter SAT. Potrafią nieprzyjemnie bruździć na pasmach TV. I często się to spotyka

Co najważniejsze - DVB-T ma to do siebie, ze zakłócenia mogą się objawić tylko na jednym, przypadkowym mux-ie. I nie należy się temu specjalnie dziwić.

Więc tak: po pierwsze instalację DVB-T uruchamia się w przypadku problemów na bezpośrednim połączeniu antena - jeden TV. Próbowałeś tak? I dopiero, po uzyskaniu stabilnego odbioru, rozbudowuje się instalację. Nie ma innej drogi.
drozda pisze:Czy wy jesteście z lobby producentów anten czy co ?
odpowiem filozoficznie. Na każdym forum są tacy ludzie. Ale, czy coś zmienia to w twojej sytuacji? Ty masz po prostu problem ze stabilnym odbiorem z uwagi na swoją lokalizację i musisz znaleźć rozwiązanie...

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

_chris_ pisze:drozda napisał(a):
Czy wy jesteście z lobby producentów anten czy co ?

odpowiem filozoficznie. Na każdym forum są tacy ludzie

Oczywiście że tak dlatego kolega drozda i ja nie przejmują się takimi ludzmi bo oni tylko sprzedają to co potrafią.. :lol: i paru naiwnych znajdą...

yerry pisze:A czego używasz do odbioru w odległości 3km od PKIN? Dongla na USB? Antenki pokojowej z wzmacniaczem czy bez?
Czemu oczekujesz odpowiedzi od TVN-u zamiast ruszyć lekko antenką pokojową w bok i mieć odbiór jak dawniej? Przecież nie mieszkasz 80km od nadajnika...

Kolego ja mam dobrą antena do moich warunków. I odbiór potrafię sobie zagwarantować ...



ale podzielam stanowisku innych kolegów
interaktiv pisze:I dochodzimy do najważniejszej kwestii, ciągle nam przedstawiciel Emitala powtarza tu, że parametry nadawania MUX3 i MUX2 są ostatecznie i nie będą zmieniane bez powodu, a tu nagle pojawia się na forum wątek testów odbioru mobilnego DVB-T. Przecież MUX2 nadaje już regularnie a nie testowo i trzeba mieć na względzie to że do tego nadawania odbiorcy dobierają sprzęt (anteny, wzmacniacze, tunery).

Dla mnie zmiana FEC z 3/4 na 5/6 jest bezmyślnością osób które tym się zajmują i traktują to jak zabawę zapominając o tym że na końcu są odbiorcy.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: yerry »

janek 77 pisze:
yerry pisze:A czego używasz do odbioru w odległości 3km od PKIN? Dongla na USB? Antenki pokojowej z wzmacniaczem czy bez?
Czemu oczekujesz odpowiedzi od TVN-u zamiast ruszyć lekko antenką pokojową w bok i mieć odbiór jak dawniej? Przecież nie mieszkasz 80km od nadajnika...

Kolego ja mam dobrą antena do moich warunków. I odbiór potrafię sobie zagwarantować ...
No to znaczy jaką skoro 3km od nadajnika nie potrafisz odebrać sygnału? Mam dziwne wrażenie, że odbierasz mux2 bardzo dobrze, a Twoja aktywność w tym wątku spowodowana jest raczej innymi względami...

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Jest odpowiedź ze strony TVN
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1921
Tomasz Berezowski pisze:Szanowni,
Dziś w nocy zostaną zmienione parametry modulacji MUX-2 i zostaną przywrócone poprzednie parametry modulacji. W imieniu TVN S.A. przepraszam za występujęce problemy z odbiorem. Dziękuję wszystkim forumowiczom za uwagi dotyczące odbioru.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Problemy z odbiorem SFN MUX-2 w aglomeracji warszawskiej

Post autor: Tom345 »

Szkoda tylko, że to wszystko trwało tak długo.
Czy otrzymamy wyjaśnienie, dlaczego parametry zostały zmienione i przez kogo?
Czy miało to czemuś służyć?

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Problemy z odbiorem SFN MUX-2 w aglomeracji warszawskiej

Post autor: p-b »

Jak to po co? Testy. Okres testowy był za krótki, co to było te marne kilka lat. ;)

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

A ja dziś kupiłem i zmieniłem antenę na nową tzn. wywaliłem siatkową i kupiłem typową antenę kierunkową szerokopasmową DIGI MAX HD firmy Telekom Telmor i odbiór się poprawił ale nadal MUX2 odbiór słabszy od MUX2 i reszty.
Czekam wiec na przywrócenie poprzednich parametrów.

Oto moja nowa antena:
http://www.telmor.pl/Anteny/DIGITmax_HD ... okopasmowa
Ostatnio zmieniony 8 maja 2011, o 12:18 przez pablo21_1984, łącznie zmieniany 2 razy.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Wygląda na to że parametry przywrócono. Chyba że się mylę co do odczytów TS reader

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Ja niestety pozytywnych zmian nie zauważyłem. Nadal na tunerze w Sony Bravia poziom sygnału kanałów w MUX2 jest określany jako średni czyli jak w ostatnim okresie.Sygnał z MUX3, Polsat HD i TVN Warszawa jak do tej pory - wysoki.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Jakość czy siła jest średnia.
Ja nie widze fluktuacji jakości jak to było pomiedzy 27.04 -06.05 2011

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Na kanałach MUX2 w moim TV Sony Bravia ,w Menu w pozycji "Informacja o systemie" pojawia się strona z info "Poziom sygnału: Średni" z wyświetlanym niżej paskiem, który jest wypełniony na długości ok. 65% i jest koloru żółtego. Jedyną zauważalną zmianą jest wydłużenie tego paska z wcześniejszych ok. 50% do obecnych ok.65%. Na kanałach MUX3, Polsat HD i TVN Warszawa pasek ten jest wypełniony w 100% i jest koloru zielonego, a "Poziom sygnału:Wysoki". Z braku wiedzy trudno mi rozstrzygać czy wartości te dotyczą poziomu siły czy poziomu jakości sygnału.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

wczoraj jak u mnie padał deszcz to na MUX2 miałem wysoki poziom sygnału a jak się rozpogodziło to znowu średni pasek ale zakłóceń w odbiorze nie ma już. Myślę wiec że przy ładnej pogodzie i z uwagi że MUX2 ma najwyższą moc nadawczą to tak będzie tzn efekt trochę odwrotny od docelowego czyli poziom sygnału jest trochę oszukany w odbiornikach z uwagi na silny sygnał (odbiornik z nim sobie nie radzi i źle pokazuje moc odbiorcza!). Na MUX3 oraz Polsat HD i TVN Warszawa poziom sygnału wysoki i też bez zakłóceń.

arik92

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: arik92 »

dzidekdrugi pisze:Z braku wiedzy trudno mi rozstrzygać czy wartości te dotyczą poziomu siły czy poziomu jakości sygnału.
Pasek ten dotyczy poziomu siły sygnału. Jaki to dokładnie model Sony? Czy w "Informacja o systemie" pokazuje Ci parametry takie jak COFDM AGC, Pre Viterbi, Post Viterbi, UEC?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: yerry »

No i widać wyraźnie, że zmiana parametrów nic tu nie miała do rzeczy. Burza w szklance wody i niepotrzebne zamieszanie.

Zablokowany