DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

@ lukmalczyk:
lokalizacja?

lukmalczyk

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: lukmalczyk »

Wieś Dańce w Gminie Hanna powiat Włodawski.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

@ lukmalczyk:
na takich odległościach ludzie miewają jeszcze odbiór wszystkich trzech mux-ów z Łosic na 'siatkach' pasywnych, choć w większości przypadków do odbioru słabego mux-3 potrzebny jest wzmacniacz antenowy.

Z tego co napisałeś, to problem na początek jest ze wzmacniaczem. Jeśli antena nie jest uszkodzona mechanicznie, a kabel jak napisałeś jest nowy i ma średnicę ~7mm to wypadałoby założyć na początek do anteny zamiast wzmacniacza antenowego symetryzator na IV/V pasmo i zobaczyć co się okaże. Antenę wypada przeczyścić na stykach lekko papierem ściernym, poodkręcać jej wszystkie śruby i wkręty i następnie spróbować odbioru - bardzo dokładnie ustawiając ją na MAX wskazań jakości odbieranych sygnałów cyfrowych.

Jedna uwaga, warto sprawdzić odbiór sygnału z symetryzatorem założonym w obu możliwych pozycjach. Czasami różnice w odbiorze mogą być znaczące.

Po próbach, w zależności od wyników, okaże się co dalej.

lukmalczyk

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: lukmalczyk »

Dzięki za podpowiedzi.
Antenę wyczyściłem od razu. Jaka jest szansa na to że na tej antenie siatkowej z symetryzatorem bez zasilacz będzie odbiór dobry? Ten symetryzator będzie ok?
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Czy materiał z jakiego są wykonane nakrętki w puszce antenowej mają jakiś wpływ? Jakie są najlepsze?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

lukmalczyk pisze:Jaka jest szansa na to że na tej antenie siatkowej z symetryzatorem bez zasilacz będzie odbiór dobry
teoretycznie spora, ale wszystko oczywiście zależy od warunków odbiorczych. W każdym razie, ułatwia to ocenę sytuacji i ewentualne dobranie wzmacniacza lub innej anteny.

Możesz też od razu dać wzmacniacz (ale pytanie - z jakim wzmocnieniem - LNA-101 czy LNA-169 czy LNA-177 przykładowo) lub wymienić antenę, np. na UHF-200, ale nie wiadomo, czy do niej też nie potrzebny byłby wzmacniacz...
lukmalczyk pisze:Ten symetryzator będzie ok?
tak.
lukmalczyk pisze:Czy materiał z jakiego są wykonane nakrętki w puszce antenowej mają jakiś wpływ? Jakie są najlepsze?
w praktyce nie ma. Powinny być z czegoś nierdzewnego, ale istotny jest, jeśli już, styk płytki symetryzatora / wzmacniacza do drutów do których się je przykręca.

lukmalczyk

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: lukmalczyk »

Z innej anteny(pordzewiałej) przełożyłem taki symetryzator
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0005.htm
Sygnał pogorszył się w porównaniu z anteną ze wzmacniaczem.
Czy on jest nieodpowiedni?
Wybieram się do miasta (mam kawałek) i się zastanawiam czy nie kupić jakiejś anteny kierunkowej z symetryzatorem. Rozwiąże to problem?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Przy symetryzatorze trzeba wyrzucić zasilacz i wtyczkę antenową od niego, a na kabel założyć zwykły wtyk antenowy. Ten symetryzator to też nie za bardzo się nadaje.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: adac »

@ lukmalczyk:
Ten stary symetryzator może być na pasmo VHF ale to nie przesądza sprawy. Wyniki jakie masz do tej pory są dla mnie typowe do warunków które podałeś. Profil jest średni, mux-1: 20 kW i ten efekt o którym piszesz, tzn. że jeden mux okresowo słabnie, już u Ciebie zostanie.
Gdyby nie bliska przeszkoda lepszy odbiór ze względu na moc nadajnika miałbyś z Piask.
Poprawa to inny zestaw antenowy i raczej ze wzmacniaczem. Nie wiem co Ci zaproponują w mieście, może sprzedawca ma zestawy sprawdzone w Twojej okolicy.
Do polepszenia odbioru ja widziałbym mocniejszy i niestety bardziej kosztowny zestaw.

lukmalczyk

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: lukmalczyk »

Jaki zestaw antenowy może się sprawdzić w mojej sytuacji?

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: ks41 »

Do wszystkich którzy jutro będą rozpaczać że nie ma sygnału, jest przerwa konserwacyjna od 9 do 14. ;)

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Spektrum »

lukmalczyk pisze:Jaki zestaw antenowy może się sprawdzić w mojej sytuacji?
Dlaczego koniecznie chcesz odbierać sygnał z Łosic moje pomiary przeprowadzone około 30 km na zachód od twojej lokalizacji potwierdzają lepszy odbiór z kierunku Lublina.
Do odbioru z Łosic musisz użyć dobrej anteny kierunkowej i prawie na pewno niezbędny będzie dobry wzmacniacz.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Tomasz Berezowski »

Chyba przesadzacie. Łosice odbierałem w samochodzie (anteny diversity na szybach auta od wewnątrz) w Borsukach.

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Spektrum »

Opieram się na pomiarach profesjonalnym analizatorem.
Mogę z 98% prawdopodobieństwem stwierdzić, że w opisanej lokalizacji do poprawnego odbioru wszystkich MUX-ów z Łosic lub Lublina potrzebna będzie dobra kierunkowa antena ze wzmacniaczem.
Proszę pamiętać, że na kanale 56 MUX jest nadawany z mocą tylko 5kW.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Tomasz Berezowski »

Z powodów opisanych przeze mnie w innym wątku odcinam się od odbioru MUX-3.

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

czy jeszcze komuś oprócz mnie nie działa MUX-3 dwa pozostałe mam idealne. lokalizacje mam podaną w profilu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Dzisiaj i w najbliższych dniach bardzo duże tropo:
http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
Być może dolatują szczątki innych sygnałów, które zakłócają emisję. U mnie pojawiają się właśnie czasami zamrożenia obrazu.

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Spektrum »

jaworek346 pisze:czy jeszcze komuś oprócz mnie nie działa MUX-3 dwa pozostałe mam idealne. lokalizacje mam podaną w profilu.
MUX-3 w Sokołowie Podlaskim to troszkę daleko aby zapewnić stabilny odbiór z 16-to elementowej YAGI. Wzmacniacz nie zawsze będzie miał co wzmacniać.

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

tydzien temu dzialalo. ale wymienilem kabel bo byl stary i mial 20 metrow, teraz jest nowy 12metrów i nie mogę znalezc tego mux-u. jeszcze bede probowal poniewaz to musi dzialac gdyz antena wisi teraz okolo 2metry wyzej niz poprzednio

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

jaworek346 pisze:jeszcze bede probowal poniewaz to musi dzialac gdyz antena wisi teraz okolo 2metry wyzej niz poprzednio
Musi jak musi. W trudnych warunkach odbiorczych podniesienie anteny (zwłaszcza Yagi) wcale nie musi, oznaczać lepszy sygnał, choć w ogólności powinno.

Próbuj na bezpośrednim połączeniu anteny z jednym odbiornikiem.

To może być jednak tropo.

Moreno

Mux1 (20kW) odbiera gorzej niż Mux3 (5kW) z RTCN Łosice

Post autor: Moreno »

Witam wszystkich serdecznie.

Mam problem z odbiorem pierwszego multipleksu. I co dziwne, dzieje się to od kilku ostatnich miesięcy - w ubiegłym roku wszystko śmigało "jak trza".
Poza tym programy z tego multipleksu czasami "chodzą" płynnie, czasami tną się i szaleją artefakty, a czasami w ogóle ich nie ma, pomimo, że niczym nie kręcę ani nic nie przestawiam.
Anteną oczywiście czasem trochę macha wiatr, bo jej masz to 3-metrowa zwykła rura 3/4 :) ...ale wszystko jest mocno zamocowane, tak więc wiatr nie ma siły obrócić anteny wokół osi masztu.

...aha, jest jeszcze mała rozbieżność:
Według mojego telewizora Mux1 odbierany jest na częstotliwości 674 MHz (kanał 46). Tym czasem wg. danych z http://www.sat-charts.eu/nadajnik,36SiedlceLosice.html, Mux1 nadawany jest na 594 MHz, na kanale 36.
Nie wiem skąd taka rozbieżność, no ale tak czy siak, ten pierwszy multipleks pojawia się i znika kiedy chce. I najczęściej wieczorem jest ok, a w dzień to jak mu sie chce.

Proszę doradźcie coś, bo sam już nie wiem co mam począć. Już nie mam nerwów na to.

Pozdrawiam.

Zablokowany