DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

kjb91

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: kjb91 »

Odbieram Rachocin w Gąbinie i mam następującą, dziwną dla mnie sytuację.

MUX1 moc 80, jakość 100
MUX3 moc 40, jakość 96
MUX2 moc 9, jakość skacze w zakresie 0-20, w porywach 30 (max. do 3 minut bez pikselacji)

Skąd jest taka różnica między MUX1 a MUX2? Oba powinny mieć 100kW, chyba że nadajniki nie pracują jeszcze pełną mocą. MUX2 odbiera tak samo jak przed pracami.

Może tak być, że moja antena źle odbiera w częstotliwościach MUX2? Korzystam aktualnie z 20 letniej siatki z równie starym wzmacniaczem, kabel od wzmacniacza do telewizora niestety idzie z jednego końca domu do drugiego. W zamieszaniu po rozpoczęciu prac na nadajniku wymieniłem płytkę w antenie na nową. Z innych rzeczy które mogłyby wpływać na odbiór: na wysokości anteny poprowadzone się kable z prądem, te podłączane bezpośrednio do domów więc to chyba będą normalnego napięcia. Nie jest to najlepszy zestaw, ale MUX1 i MUX3 odbierają bezproblemowo.

Jakieś rady? Zabrać się za modernizację systemu czy wstrzymać się do Czerwca?

grotandy

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: grotandy »

Tomasz Berezowski pisze:grotandy, podaj dokładną lokalizację, wtedy coś będziemy mogli doradzić. Skacząca siła sygnału to na 99% efekt przesterowania przedwzmacniacza w antenie.
Dziękuję za pomoc.
Lokalizacja 52.9000 N ; 20.2833 E
Wydaje mi się jednak że to nie ta przyczyna gdyż nie używam przedwzmacniacza. Moja antena to
UHF Dipol 37/21-69 Tri Eco Digital
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2682.htm
I właśnie nie wiem czy czekać do poniedziałku/wtorku na poprawę nadawania z MUX-2 czy może powinienem antenę inaczej ustawić albo dodać jakiś wzmacniacz? Bo na razie jest w niej symetryzator.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: Tomasz Berezowski »

grotandy, masz 42km do Sierpca z idealnym profilem terenu. Powinienieś obierać bez problemu przy założeniu, że:
- antena jest zewnętrzna
- ustawiona w kierunku Sierpca
- pomiedzy anteną odbiorczą a Sierpcem nie ma przeszkód lokalnych (budynek zasłaniający).

Napisz coś więcej o twojej instalacji, gdzie jest umieszczona antena (powinna być na dachu skierowana na zachód).

pajda75
Posty: 65
Rejestracja: 10 października 2010, o 13:49

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: pajda75 »

Słupno koło Płocka,antena atx-55 z symetryzatorem,po konserwacji muxy 1,2,3 - 92:93%
Dziękujemy Emitel.

grotandy

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: grotandy »

Tomasz Berezowski pisze:grotandy, masz 42km do Sierpca z idealnym profilem terenu. Powinienieś obierać bez problemu przy założeniu, że:
- antena jest zewnętrzna
- ustawiona w kierunku Sierpca
- pomiedzy anteną odbiorczą a Sierpcem nie ma przeszkód lokalnych (budynek zasłaniający).

Napisz coś więcej o twojej instalacji, gdzie jest umieszczona antena (powinna być na dachu skierowana na zachód).
Tak wyżej wymienione warunki są spełnione. Antena ustawiona na Zachód.
Próbowałem ustawić lepiej antenę jednakże gdy MUX-2 zaczął odbierać Siła:70; Jakość 66% to programy na MUX-1 i 3 przestały czysto odbierać a jakość była na poziomie 35-45%
Niestety nie jestem w stanie ustawić tak anteny aby wszystkie MUX odbierały czysto.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: Tharazi »

grotandy, podaj na jakim kanale/częstotliwości odbierasz ten mux2. Może mux2 wyszukuje Ci z innego przekaźnika.

grotandy

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: grotandy »

MUX-1 na kanale 25
MUX-2 odbieram na kanale 57
MUX-3 na kanale 35

rockhound

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: rockhound »

jak na moje oko grotandy,to masz sprzet odbiorczy do wymiany,skoro warunki terenowe sprzyjaja,2 muxy smigaja,jeden nie.Antena moze nie siega do zakresu 57 kanalu,jedyne logiczne wyjasnienie.proponuje zmienic przedwzmacniacz,albo symetryzator,kabel antenowy tez moze miec na to wplyw.Wymienilem u siebie przewod z aluminiowym oplotem na przewod z miedzianym oplotem i to poprawilo parametry odbioru

grotandy

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: grotandy »

Według danych producenta antena ma zakres na kanały od 21 do 69.
W zależności od ustawienia anteny sprawa wygląda dokładnie tak że albo mam programy z dwóch MUX tj. 1 i 3 w bardzo dobrej jakości albo mam programu z MUX - 2 w dobrej jakości i bardzo częstą pikselizację na programach z MUX 1 i 3

rockhound

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: rockhound »

hm...cięzka sprawa,problem lezy na pewno po twojej stronie bo rachocin od srody nadaje z glownego nadajnika i sygnal jest bardzo dobry i stabilny.Twoja antena jest chyba kierunkowa,moze nie dokladnie wycelowales w nadajnik.Moze zmiana symetryzatora cos by zmienila

rockhound

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: rockhound »

w ogole jesli chodzi o mux2 to on na pewno nie ma 100kw,bo z calej trojki jest najslabszy w moim przypadku ma 90% odkad nadaja z glownego,mux3,ktory nadaje z sila 20kw ma sile 94%,no to chyba cos tu jest nie tak,mux3 moze miec ok 100kw bo mam go na 98% sily.Przykladowo mux2 z Łodzi trafia w bok mojej anteny i ma 90%,konin trafia w tyl i tez ma 90% i tutaj to jest prawdziwe 100kw

grotandy

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: grotandy »

Zatem jeżeli MUX-2 nie nadaje z mocą 100 kw to wina leży po stronie anteny nadawczej.
Panie Jarosławie może Pan nam piwie czy MUX-2 nadaje już z pełną mocą 100 kw czy dopiero zacznie od poniedziałku/wtorku. Bo u mnie siła sygnału też jest większa z MUX-3 niż z MUX-2 który według danych powinien nadawać z mocą 100 kw.

rockhound

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: rockhound »

poczekaj do wtorku grotandy i moze ci sie ustablizuja muxy,u mnie przed konserwacja nadajnika mux 2 plywal na sile,od 60 do 80.Jesli nic sie nie zmieni,pokombinuj z symetryzatorem,wstaw inny,albo odlacz w ogole,twoja antena ma spory zysk,moze nie potrzebne jest jej wzmocnienie,ktore destabilizuje sygnal.Metoda prob i bledow moze dac niezle rezultaty.

Pan jarek gwoli scislosci moglby faktycznie naswietlic nam nieco faktyczna moc poszczegolnych muxow,moze byloby to pomocne

piotrek88

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: piotrek88 »

A u mnie dziś dobrze odbiera Mux2 siła sygnału 96-97%, natomiast na Mux3 0% nie ma żadnych programów najlepiej odbiera Mux1 nie wiem już co tu jest grane.

grotandy

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: grotandy »

Ja też już nie wiem co się dzieje. teraz wieczorem u mnie odbiera poprawnie jedynie MUX-2 z którym wcześniej miałem problemy. A MUX-1 i MUX-3 mają taką pikseloze że się nie da oglądać.
Panie Jarosławie prosimy o konkrety co się dzieje.

expert33
Posty: 17
Rejestracja: 26 maja 2012, o 19:39

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: expert33 »

grotandy, nie znam zysku twojej anteny ale z objawów i odległości w jakiej mieszkassz od nadajnika, wynika (99%) że:
1. Masz z MUX 2 zbyt duży sygnał na wejściu odbiornika TV. Jest taki parametr jak "Maksymalny poziom sygnału wejściowego" który wynosi róznie dla różnych odbiorników (ok 80 dBuV). Powyżej tego odbiornik ma prawo nie działać.
2. "Odjeżdżając" anteną w lewo lub w prawo zmniejszasz poziom tego sygnału, ale pogarszasz jego jakość (pojawia się wtedy MUX 2 a MUX 1 i MUX3 - pikseloza).
Rozwiązanie:
antena o mniejszym zysku. A na szybko - antena pokojowa w doświadczalnie dobranym miejscu.

A na marginesie, chyba właśnie po to Emitel wymieniał antenę, żeby sygnał był silny i docierał nie tylko do ciebie ale również do dalszych miejsc a zwłaszcza do zabudowanej przestrzeni miejskiej.
Daj znać co osiągnąłeś.

Awatar użytkownika
majsza
Posty: 67
Rejestracja: 18 kwietnia 2012, o 09:23
Odbiornik: WIWA HD-90, WIWA HD-50
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn, Łódź EC4, Rachocin

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: majsza »

Wy tu narzekacie, a ja dzisiaj przekręciłem na Płock antenę, i odbiór jest stabilny. Jeżeli odbieram w Łowiczu, to chyba jednak jest to 100 kW, albo dzisiaj propagacja jakaś dobra. Oczywiście mam tylko mux1 i mux2.

Według dvbtmap.eu pokrycie mam już tylko "na żółto".

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 8062212956

Odległość 88 km. Siatkówka ze wzmacniaczem jest na wysokości pierwszego piętra, za oknem.

rockhound

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: rockhound »

jaką masz siłe na tych dwóch MUXach Majsza?

Awatar użytkownika
majsza
Posty: 67
Rejestracja: 18 kwietnia 2012, o 09:23
Odbiornik: WIWA HD-90, WIWA HD-50
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn, Łódź EC4, Rachocin

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: majsza »

Mux 2 mam na:
jakość 95-100%
siła -100%

Mux1 mam na:
jakość- 92-100%
siła - 98-99%

Tuner Wiwa HD-50

Okresowe spadki do 80%, gdy przejeżdżają stare samochody, naprawdę lekka pikseloza od czasu do czasu na mux1, rzadsza od tej co miałem na muxie z EC4 w Łodzi, a mux2 stabilny. W siatkówce jest mocny wzmacniacz, kupowany kiedyś by odbierać dobrze programy z Raszyna (teraz mam go zasłonięty całym blokiem, widok tylko na Płock i Łódź). Zastanawiam się nad kierunkową 19stoelementową i kierowaniem na Płock. Aha, na tej antenie dobrze odpierałem analog sierpecki, ale to chyba potężne moce były.

Aha, jeszcze podam, że siatka ma z 5 lat, kabel satelitarny czarny o długości ok. 5m, płytka ma ok. 2 lata - jakaś SWA, ale nie pamiętam symbolu, dawno nie zaglądałem do puszki.

rockhound

Re: DVB-T z RTCN PŁOCK RACHOCIN

Post autor: rockhound »

Jak na taki kawał od nadajnika masz sygnał jak dzwon,tez mam antene zwykłą siatkową,ale z najmocniejszym przedwzmacniaczem .Do nadajnika Raszyn 60 km,siła na wszystkich muxach ponad 90%,jakość 100% bez przerwy,stare samochody i skutery nie zakłucaja ani troche

Zablokowany