Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Kojot48

Re: mux3 z ciechanowa

Post autor: Kojot48 »

Swoją drogą totalny tumiwisizm. Temat ciągle aktualny, a tu cisza. Panowie Emitel ruszcie główkami, napiszcie coś. Czy mam montować kierunkową w kierunku Rachocina, czy pokojową z nastawieniem na Ciechanów.

Telewidz analogowy [jeszcze] z Ciechanowa

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: mux3 z ciechanowa

Post autor: Jarosław Bałuka »


darexxx

mux3 z ciechanowa bis

Post autor: darexxx »

Dlaczego został zablokowany poprzedni wątek dotyczący Ciechanowa??? Link zamieszczony przez p.Bałukę wraz z mapkami nic nie wyjaśnia. Albo ja ślepy jestem i nie rozumiem tego co widzę.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: mux3 z ciechanowa bis

Post autor: Tom345 »

Czy gdziekolwiek jest napisane o nadawaniu synchronicznym z Ciechanowa? Nie.
Oznacza to, iż nie jest planowane. Tak samo jak wyłączenie analogu.

Esteban

Re: Wyszków brak MUX3

Post autor: Esteban »

Mux 3 Powinien działać Ci spokojnie ja mieszkam za Wyszkowem 20 km i
mam moc sygnału na 53% do nawet 60 % czasami
a jakość odbioru 100% pokręć troche anteną;)

kamilkropka

Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: kamilkropka »

Witam

Jak w temacie.
Mieszkam 125 km od nadajnika
Czy możliwy w ogóle odbiór MUX2 z jakiejkolwiek anteny??

Ukształtowanie terenu (na wysokości 180m znajdowałby się odbiornik tj, antena):
Obrazek

Pozdrawiam, Kamil

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: BadBoy475 »

Myślę że szansa na porządnej antenie kierunkowej z dobrym wzmacniaczem jest aczkolwiek trzeba się liczyć z tym że poprawny odbiór może nie być możliwy przez 100% czasu.

_chris_

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: _chris_ »

kamilkropka pisze:Mieszkam 125 km od nadajnika
Czy możliwy w ogóle odbiór MUX2 z jakiejkolwiek anteny??
różne rzeczy są możliwe, ale przy tej odległości to szanse masz bardziej niż niewielkie. Jesteś już głęboko poza krzywizną ziemi, więc antena musiałaby być bardzo wysoko lub musiałyby zaistnieć jakieś inne korzystne przesłanki.
Sprawdź trasę na http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html.

jeśli masz antenę ze wzmacniaczem to po prostu sprawdź, czy masz jakieś ślady emisji na k48 z kierunku Raszyna. Gdyby były, to może miałbyś o co walczyć. Ale za chwilę będą włączenia kolejnych nadajników mux-2, więc może lepiej poczekać, niż pakować się w niepotrzebne docelowo koszty.

firedevil

Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: firedevil »

Cześć i od razu przepraszam jeżeli piszę o moim problemie nie w tym dziale.Mam palmtop DTV 200 H i zakupiona do tego oddzielnie antene do odboiru dvt-b.Wszystko mam zainstalowane i podłączone,jednak nie moge znalężc kanałów dvb-t.Mieszkam,gdzieś 2km od głównej anteny w mieście,ale z okna wydaje mi się ze widze dwie anteny,które śą przy osiedlu domków jednorodzinnych.Odległość wynosi gdziś 150m.Proszę o pomoc w sprawie znalezienia tych kanałów dvb-t.

Halo jest ktoś na tym forum...ktoś kto mógłby się wypowiedzieć i mi pomóc od początku do końca?

_chris_

Re: Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: _chris_ »

gdzie mieszkasz, co to za nadajnik, jaka to antena (wewnętrzna, zewnętrzna, ze wzmacniaczem czy bez) i gdzie zamontowana?

firedevil

Re: Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: firedevil »

Miejscowość:Ostrołęka;tuner Leadtek WinFast PalmTopDTV200 H,;antena pokojowa dvb-t,niby ma 45db - najmocniejsza na allegr...:);antena stoi na parapecie

radio i analogowa działa spok,a ta dvb-t jakoś tak nie.Może zle cos ustawiam w parametrach?

_chris_

Re: Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: _chris_ »

Hm... Ostrołęka - kto Ci powiedział, że jesteś w zasięgu DVB-T, i to jeszcze na antenie wewnętrznej?

Łosice ~130km
Raszyn ~120km
PKiN ~ 100km
Rachocin (Sierpc) ~130km
Kisielice (Iława) ~165km

Może Raszyn razem z PKiN miałbyś jakąś mikroskopijną szansę odebrać, ale na dobrej antenie kierunkowej.

Jak kupiłeś tę antenę w Internecie z firmy / sklepu i nie minęło jeszcze 10 dni od czasu, kiedy ją odebrałeś (lub 3 miesiące, jeśli nie dołączono formularza zwrotu) to możesz ją zwrócić bez podania przyczyny.

Zasięgi DVB-T, odległości i profile terenu: http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Etapy wdrażania DVB-T - strona oficjalna: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

firedevil

Re: Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: firedevil »

A myslisz ze do mojego miasta dojdzie dvb-t?
Patrząc na plany wprowadzania dvb-t,to u mnie gdzieś jak dobrze by poszło to etap 5 31 grudzien 2011r.
Jezeli mam możliwośc wyłapania dvb-t teraz(znikome szanse)to masz może jakis pomysł jak to zrobić by odbierać,Może znasz jakieś triki:)

_chris_

Re: Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: _chris_ »

firedevil pisze:Jezeli mam możliwośc wyłapania dvb-t teraz(znikome szanse)to masz może jakis pomysł jak to zrobić by odbierać,Może znasz jakieś triki:)
hm, triki... tu tylko rozwiązania siłowe mogą chyba coś dać... potężna antena i potężny wzmacniacz... Trzeba próbować, wszystko zależy od warunków miejscowych.

Za chwilę ruszy mux-2 w Olsztynie - tu prędzej będziesz miał chyba szanse na odbiór.

Napisz w dziale http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=19 w Podlaskim czy Mazowieckim - może odezwie się ktoś z twoich okolic. Pod Przasnyszem mają odbiór, a to nie jest tak bardzo daleko - więc kto wie...

grodek75

Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: grodek75 »

Witajcie,
Dziś wykonałem instalację do odbioru DVB-T na działce (wieś Sikory, okolice Chotomowa i Legionowa). Ponieważ ilość pytań na forum odnośnie tego jaką i gdzie zastosować instalację i sprzęt jest duża postanowiłem podzielić się informacjami jakie zastosowałem komponenty i jaki jest efekt. Podaję linki wyłącznie do stron producentów, aby nie być posądzonym o jakąkolwiek formę reklamy sklepów, etc.
A więc po kolei, najpierw sprzęt:
- TV: stary CRT Philipsa 21 cali;
- Tuner DVB-T: Ferguson Ariva T50: http://www.ferguson-digital.eu/pl/telew ... a-t50.html
- Antena Telmor Digit Activa: http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_DIGIT ... na_pasmowa
- Przewód koncentryczny Triset 113 PE żelowany (czarny)
- Złączki i wtyki firmy Telmor.
- Tuner podłączony do TV kablem SCART firmy Vivanco.

Kabel ma długość 15mb, nie ma żadnych łączeń, a złącze F przy antenie zostało porządnie zaizolowane by nie dostawała się do niego wilgoć i nie wdawała korozja.
Antena została zainstalowana na ścianie tzw. domku holenderskiego, na wysokości ok. 2m (bez żadnego masztu na uchwycie do anteny internetowej, tzw. kasteciku, czyli relatywnie nisko, wokół wysokie drzewa, w odległości ok. 3-4m od anteny). Ustawiona z grubsza w kierunku Warszawy bez żadnych kompasów, etc.
Wzmacniacz antenowy ustawiony na mniej więcej 2/3 skali wzmocnienia.
Siła sygnału wskazana przez tuner wyniosła 70%, jakość ok. 97%. Po osiągnięciu tych parametrów nie kombinowałem więcej, wystarczyło to by tuner bez problemu wyszukał wszystkie programy nadawane w DVB-T (łącznie z Polsat HD). EPG działa i pokazuje wszystko jak należy.
Po uruchomieniu całej instalacji i blisko 4 godzinnym działaniu TV na żadnym programie nie wystąpiły żadne przymrożenia obrazu, pikseloza, itp. Krótko mówiąc odbiór perfekcyjny :D. Analog w tym miejscu nigdy nawet nie zbliżył się jakością do DVB-T.
Podsumowując - dobry osprzęt, antena i kable bez kombinacji dały doskonały efekt.
Polecam ten opis osobom kombinującym ze starymi kablami, antenami siatkowymi, wewnętrznymi, 20 letnimi, etc. i narzekającym na jakość odbioru. Po prostu nie uwierzę, że przy dobrze wykonanej instalacji w Warszawie i okolicach można mieć problemy z odbiorem DVB-T (może poza naprawdę wyjątkowymi wypadkami i bardzo specyficznymi lokalizacjami). Bardzo podobną instalację mam w domu (Warszawa - Chomiczówka), jedynie antena Telmor Digit jest w wersji biernej, a tuner wewnętrzny w TV. Odbiór również bez problemu od ponad 1,5 roku.
Aha, najważniejsze - koszt całej instalacji na działce: 347zł + godzina pracy.
Pozdrawiam, Tomek

piotreczek
Posty: 30
Rejestracja: 8 września 2010, o 09:28

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: piotreczek »

A ja mam starą antenę siatkową, stary biały nie żelowany kable i to jeszcze przytrzaśnięty w oknie, 65 km od nadajnika i wszystko odbiera bez najmniejszego problemu czy pikselozy w DVB-T. I jaki z tego wniosek? Odbiór DVB-T nie koniecznie zależy od markowych kabli i wtyczek f tylko od jakości wykonania wszystkich połączeń.

grodek75

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: grodek75 »

piotreczek pisze:A ja mam starą antenę siatkową, stary biały nie żelowany kable i to jeszcze przytrzaśnięty w oknie, 65 km od nadajnika i wszystko odbiera bez najmniejszego problemu czy pikselozy w DVB-T. I jaki z tego wniosek? Odbiór DVB-T nie koniecznie zależy od markowych kabli i wtyczek f tylko od jakości wykonania wszystkich połączeń.
Właśnie tacy jak ty, z kablem przytrzaśniętym oknem najczęściej krzyczą o pogorszeniu parametrów nadawania. Cieszę się, że Ci to działa, jednak w momencie gdy coś się zacznie psuć z odbiorem bądź łaskaw najpierw wyeliminować przyczyny, które mogą tkwić po twojej stronie (a jak widać jest ich niemało), a dopiero potem zacznij dopytywać się na forum o ewentualne zmiany w nadawaniu.
Poza tym rozumiem, że radzisz wszystkim aby przy wykonywaniu instalacji przytrzasnęli sobie ten kabel? To takie profesjonalne...

piotreczek
Posty: 30
Rejestracja: 8 września 2010, o 09:28

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: piotreczek »

Niczego nikomu nie radzę. Po prostu napisałem że nie trzeba wydawać 400zł na instalację, żeby wszystko działało jak należy. A jeśli bym miał komuś coś radzić, to zanim bezmyślnie wyda sporą gotówkę, to niech najpierw sprawdzi czy będzie mu działać na dotychczasowej instalacji. Jeśli się okaże, że nie to dopiero wtedy inwestować.

A widzę kolega jest przedstawicielem typowego, niestety polskiego, forumowicza, miłującego chrześcijańską miłością i niezwykle tolerancyjnego. Zamiast podjąć dyskusję, najlepiej od razu zbesztać, wyładować swoje frustracje i będzie git.

cichy117

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: cichy117 »

Witam. To mój pierwszy post na tym forum ale z dvb-t walczę już od jakiegoś czasu. Chcę uzyskać odbiór z Raszyna na podobnej odległości(ok 110 km). Według mapek jestem poza zasięgiem (okolice Ostrołęki) ale z doświadczenia wiem że te mapki są raczej zaniżone. Co ciekawe w ostatnią niedzielę sprawdzałem odbiór u rodziców (ok 90km od nadajnika) i ku mojemu zaskoczeniu bezproblemowo uzyskałem odbiór mux2, mux3 a nawet TVN Warszawa i Polsat HD! Instalacja na której testowałem składa się ze starej siatki i jakiegoś tam wzmacniacza oraz ok. 20m kabla.Sygnał rozdzielony jest na 3 tv. Całość ma ok.15 lat więc raczej nie jest już w najlepszej kondycji. U siebie korzystając w anteny siatkowej zarówno ze wzmacniaczem swa 2000/4t jak i symetryzatorem nie mogę nic złapać. Antenę wystawiałem za okno ok.7m nad ziemią jak i na dach ok. 10m. Analogowo złapałem tvp1 z zakłóceniami ale nie tak źle, tvp2 ze średnim śnieżeniem, tvn słabo odbierające oraz polsat, puls i tv 4 widoczne tylko na tyle że byłem w stanie rozpoznać loga. Zastanawiam się nad kupnem anteny kierunkowej ale czy jest ona w stanie poprawić sygnał na tyle aby złapać dvb-t?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: qwerty »

To nie jest tak. U rodzicó jeszcze mógł być dobry sygnał, ale 5 km dalej dochodzą tylko szczątki. Możesz próbować na atx 107,a le IMO szkoda zachodu.

Zablokowany