Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

garczi
Posty: 2
Rejestracja: 23 stycznia 2015, o 13:59

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

Post autor: garczi »

Wielkie dzieki, teraz już wiem co muszę zrobić żeby wszystko dobrze działało.
Pozdrawiam :)

towerone
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2015, o 09:08

Od soboty 23.05.2015 brak odbioru MUX-1, MUX-2, MUX-3

Post autor: towerone »

Witam,

od ponad roku korzystam z odbiory naziemnej telewizji cyfrowej. Do minionej soboty wszystko było ok aż nagle od soboty odbieram jedynie TVP Warszawa i TVP Kielce.
Myślałem, że to jakieś może chwilowe zakłócenia czy prace remontowe, ale to już piąty dzień bez tv naziemnej.
Mieszkam w Radomiu, w wieżowcu na ostatniej kondygnacji i do tej pory do odbioru tv naziemnej wystarczała zwykła teleskopowa antena schowana między szafą, a ścianą frontową mieszkania. Zdarzało się, że czasem obraz się ścinał lub klatkował, ale nigdy tak że w ogóle żaden kanał nie odbierał.

Czy macie może jakieś przypuszczenia dlaczego nagle straciłem odbiór niemal wszystkich kanałów? W ustawieniach telewizora nic nie było zmieniane, antena też nie była ruszana i nagle bach :/ W telewizorze próbowałem raz jeszcze wyszukać kanały. Telewizor znalazł je, ale odbioru nie ma. Nie pamiętam który ale jeden z parametrów "jakość" lub "natężenie sygnału" jest zerowy dla wszystkich kanałów. Nigdy tak nie było.

Mam kablówkę, ale jakoś się przyzwyczaiłem do DVB-T (ilośc kanałów podobna, a jakość jakby lepsza) i chciałbym dalej korzystać z tego dobrodziejstwa. Możliwe, że ktoś używa jakieś urządzenia (sąsiad za ścianą?), które zakłóca mi sygnał?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Od soboty 23.05.2015 brak odbioru MUX-1, MUX-2, MUX-3

Post autor: K63 »

towerone pisze: Zdarzało się, że czasem obraz się ścinał lub klatkował
Czyli lokalizacja anteny ( lub sama antena ) powoduje, że sygnał do niej docierający jest za słaby - na pograniczu odbioru ( nie posiada odpowiednio dużego marginesu bezpieczeństwa na wypadek zmiany propagacji lub zakłóceń ). Poszukaj dla niej nowej lokalizacji. W razie niepowodzenia wymień na inną o lepszych parametrach - najlepiej na zewnętrzną. Generalnie stosowanie anten wewnętrznych nie gwarantuje stabilnego odbioru.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

Post autor: rafisz »

odkopuje temat

kupiłem sobie domek po Nadarzynem, zamontowałem na dachu dwie anteny do muxa 8 zwykłą yagi taką jak kiedyś do 1 programu TVP były (2 direktory, dipol i reflektor) i drugą do muxów 1,2 i 3 - też zwykła yagi 21-69 19 elementów, anteny połączone zwrotnicą Z3 do Badmora (radio, VHF i UHF), w puszkach anten tylko symetryzatory
no i teraz tak mux 8 antena na PKiN - wszystko działa idealnie (odległość do nadajnika 17 km wg google), muxy 1,2 i3 chciałbym odbierać z RTCN Raszyn ale jest problem z mux 1, mux 2 na k.48 działa idealnie (wg mojego telewizora samsung UE40H6400 poziom sygnału 92, jakość 100, błędy 0), mux 3 na k.27 również idealnie (siła 92, jakość 100, błędy 0), natomiast mux 1 na k.58 nie ma, siła sygnału 0 do 2 w porywach (wg skali telewizora), jakość 0, błędy 2000, po skręceniu anteny na PKiN pojawia sie poziom około 60, no i teraz sie zastanawiam czy mam zbyt duży poziom sygnału czy jakieś LTE mi sieje i stąd te problemy
duży poziom chyba nie bo sygnał leci przez las około 300m i jeżeli niższe częstotliwości dobrze działają to wyższe bardziej tłumione tym bardziej nie powinny przesterowywać, a moc nadajnika najwyższa dla muxa 3 wg danych emitela 130 kW, muxy 1 i 2 100kW
do PKiN mam 17 km natomiast do raszyna jakiś 5km

Ma ktoś z Was jakiś pomysł? zamówiłem już filtr LTE, jak przyjedzie to sprawdze czy to cos da

pozdrawiam

Zablokowany