DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

falcon171

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: falcon171 »

Kurcze dziś mam brak sygnału :/. Czy u Was również jest problem z cyfrówką ??

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: kiltel »

Potwierdzam brak sygnału z Ostrołęki.

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: Adam Brodziak »

Emitel potwierdził usterkę, od 12.36 wznowili nadawanie. Przepraszam w imieniu nadawców. Moderatora proszę o szybką reakcję na takie wpisy, niezależnie od nadajnika. Bo potem wstyd.:(

Awatar użytkownika
tomek81
Posty: 24
Rejestracja: 12 stycznia 2012, o 21:17
Odbiornik: w tc lcd
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Różan

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: tomek81 »

Witam ja mieszkam w Ostrowi Mazowieckiej około 40 km i niestety nie łapie mi te 5 km z kopernika moje pytanie kiedy ruszą Ławy te 100kw bo bardzo na to czekam i czy wogóle ruszy i przy okazji bedzie uruchamiany nadajnik w Ostrowi Mazowieckiej ma to być połowa 2013 roku

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: kiltel »

Przy odległości 40 km powinieneś odebrac sygnał z ul. Kopernika w Ostrołece. Napisz na jakiej antenie próbujesz łapać sygnał? Nadajnik w Ławach to jakaś wielka tajemnica jak widać Emitel nie chce zabrać głosu w tej sprawie tu na forum i wypowiedzieć się oficjalnie co i jak :evil:

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

Witam.Ja mieszkam w odległości około 35km od nadajnika w Ostrołęce,okolice Długosiodła,antena Tri-Digit oraz wzmacniacz antenowy z regulowanym zasilaczem. Robiąc próby odbioru z Ostrołęki miałem rzadko obraz w większości pikseloza.
Faktycznie też liczyłem na nadajnik z Ław, ale widzę ,że to wielka niewiadoma z tym nadajnikiem,a przecież załatwiło by to pokrycie sygnałem całego byłego województwa ostrołęckiego, a tak to pozostaje dalej biała plama na mapie i kombinowanie z antenami i instalacjami aby coś odebrać. Ja mieszkam w miejscu gdzie jest dookoła las i mam problem nawet z sygnałem analogowym,a te 100kw z Ław rozwiązałoby ten problem,bo i nie tylko ja jestem pewnie w takiej sytuacji odbiorczej.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: kiltel »

Pokaż profil terenu z www.dvbtmap.eu. Troche dziwne, że na takiej antenie nie łapiesz stabilnego sygnału. Ja mieszkam 20 km od Ostrołęki w kierunku północnym dokładnie w Kadzidle i łapie mux 2 z Kopernika na 19-el antenie typu Yagi-uda bez wzmacniacza siła i jakość sygnału na 100 %. Spróbuj może wyżej podnieść antenę?

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

Nie wstawiałem profilu terenu na forum,bo nigdy tego nie robiłem i nie wiem jak to wrzucić,ale patrząc na mapę terenu z profilem to mam całkiem dobry, poza jednym małym wzniesieniem to byłaby widoczność wzrokowa nie licząc odległości,ale jak pisałem wcześniej mieszkam w miejscu gdzie mam dookoła las,później następny las a pomiędzy laskami jest pole i linia średniego napięcia akurat na kierunku ustawienia anteny.Jak będę miał wolną chwilę to jeszcze wymienię wzmacniacz w antenie z lna-177 na niskoszumowy mgł-01.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: _chris_ »

@ darfid:

kierunek na Ostrołękę

profil terenu

No ja bym powiedział, że profil to masz bardziej niż "taki sobie" plus te lasy i mała moc nadajnika, to by faktycznie mogło dawać problem na odbiorze.

Jeszcze warto pamiętać, że ten nadajnik ma nierówną charakterystykę nadawania (wypadkowa czterech anten), co prawda są to różnice w granicach 3dB, ale przy małych mocach może się to już odczuwać w terenie - choć patrząc na jego charakterystykę i twój azymut to tak jakbyś był w średniej jego mocy.

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

Dla kolegów kiltel i _chris_ podaje moje wspólrzędne położenia do sprawdzenia mojego profilu terenu w kierunku nadajnika w Ostrołęce ul.Kopernika ;szerokość 52 46 38,1 N ,długość
21 33 15,1 E

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: _chris_ »

@ darfid:

ej, klikasz w zamieszczony powyżej link "kierunek na Ostrołękę", jak Ci się otworzy serwis dvbtmap, zielona strzałka wskazuje punkt odbioru. Możesz ją teraz 'złapać' myszką klikając i trzymając jej lewy klawisz, a następnie przeciągnąć na swoją lokalizację. Albo kliknąć po prostu w swoją lokalizację - wskaźnik sam się przesunie. Włączają opcję 'Satelita' (prawy, górny róg) - znajdziesz swój dom.

Następnie klikasz raz na wskaźnik położenia i pojawia się okienko z listą nadajników (będzie tylko jeden - właśnie Kopernika). Klikasz na link "Profil terenu' i już masz.

Aby wkleić adres obrazka na forum, klikasz w obrazek profilu lewym klawiszem, a jak pokaże się okienko, klikasz na 'Zapisz adres obrazka'. W poście wstawiasz 'URL' i tam kopiujesz adres obrazka (Cntr+C). I już.

Awatar użytkownika
tomek81
Posty: 24
Rejestracja: 12 stycznia 2012, o 21:17
Odbiornik: w tc lcd
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Różan

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: tomek81 »

Witam do kolegi kilten mam antene podobna do tej http://all-ant.pl/allegro/x55-55real%20.jpg niestety nie mam od niej pudełka i papierów kupiłem na allegro ale odbierałem z białegostoku sygnał zły ale był wieczorem wiec działa dziki za mapkę sprawdziłem i okazało się ze miałem żle ustawioną antenę bardziej na różan miałem teraz spadł śnieg WRESZCIE jak zginie to wejde i przestawie i dam znaci jeszcze wzmacniacz stabilizowany WE 220V-50HZ WY 12V-150mA moja lokalizacja od nadajnika 52'48'13,8''N 21'52'50,5E 120M

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

Dziś po opadach śniegu odbieram Polsat cyfrowy HD z nadajnika umieszczonego na PKiN i z mocą z tego co wiem 2kw,przy słabym profilu terenu i odległości około 80km, a mam problemy z odbiorem 5kw z Ostrołęki.Wiem ,że będą odpowiedzi typu odbicia sygnału,ale dlaczego przy tycz samych warunkach atmosferycznych niema poprawy odbioru z Ostrołęki,gdzie mam tylko 35km i mocniejszy sygnał.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: _chris_ »

darfid pisze:Wiem ,że będą odpowiedzi typu odbicia sygnału,ale dlaczego przy tycz samych warunkach atmosferycznych niema poprawy odbioru z Ostrołęki,gdzie mam tylko 35km i mocniejszy sygnał.
nie tylko odbicia, ale i szereg innych czynników, i to w dużej mierze nieprzewidywalnych.

A co do różnic w odbiorze mux-2 z Ostrołęki i Polsat HD z Warszawy, to różnica w mocach jest chyba najmniej istotna w tym przypadku. Istotne są profile terenu, a co najważniejsze, parametry z jakimi nadawany jest Polsat HD (QAM FEC), które to właśnie umożliwiają odbiory tych 2kW z odległości nawet 100km.

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

To jest właśnie nasza kochana Polska,że jest możliwość techniczna zastosować lepsze parametry nadawania,jak Polsat i wtedy byłoby lepsze pokrycie nadawanym sygnałem terenu przy mniejszych mocach nadawania, a przecież dużo się mówi o zaśmiecaniu eteru falami,że wpływa to źle na przyrodę i zwierzęta,ale u nas jest odwrotnie i wali się 100kw mocy z gorszym zasięgiem dla odbiorcy a nie miej mocy i z lepszymi parametrami,chociaż jest możliwość.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: _chris_ »

i tu się niestety mylisz. Nie ma możliwości technicznych przejścia z dotychczasowych paramentów nadawania mux-1,2,3 (należy się w ogóle cieszyć, że w mazowieckim na mux-1, 2 i 3 jest FEC 3/4 póki co), albowiem taka a nie inna przepływność mux-ów (a co za tym idzie, i parametry nadawania) zostały określone przez organa decyzyjne podczas wydawania koncesji. A przepływność jest taka, a nie inna, bo WSZYSCY swego czasu mieli sr.... żeby w DVB-T było jak najwięcej kanałów...

POLSAT HD jest zaś transmisją eksperymentalną, gdzie nadawca może sobie ustawić parametry jakie chce - obecnie przepływność tego mux-a to mniej więcej połowa przepływności mux-ów normalnych, czyli byłyby to ~4 normalne kanały SD.

c'est la view, jak mówią Francuzi...

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

No bo u nas nie myśli się o jakości itp. tylko jak najwięcej upchać do jednego np.muxa bo taniej i szybciej. Każdy mówi,że technika idzie do przodu ,a u nas odwrotnie,do tyłu.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: _chris_ »

nieee, technikę mamy może nie najnowocześniejszą, ale na pewno jest nowoczesna, jak na Europę. Natomiast, co innego technika, a co innego jej wykorzystanie... :D

skalak23

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: skalak23 »

Są już jakieś oficjalne komunikaty kiedy ruszy nadawanie z nadajnika w Ławach z mocą 100Kw, czy na razie temat stoi w miejscu?
Ma ktoś jakieś w ogóle info co się dzieje dalej w temacie nadawania z Ostrołęki?

darfid

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ul. KOPERNIKA

Post autor: darfid »

Widzisz kolego skalak23, że temat Ław jakoś stanął w miejscu,ja też liczyłem na uruchomienie tego nadajnika,no ale cóż,pewnie nich nic nie wie na temat co z nadawaniem sygnału na tą stronę województwa,no i po co te harmonogramy wdrażania muxów jak wyłączą analog to biała plama w odbiorze na tych terenach,ewentualnie tylko platformy cyfrowe.

Zablokowany