testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: Yaper »

Polsat ma w jakości HD tylko kanały Polsat HD i Polsat Sport HD.

Dziś ogłoszono że powstanie Polsat Sport Extra HD:
http://media2.pl/media/88342-Polsat-Spo ... utbol.html

Tak więc wygląda na to, że te dwa kanały HD na płatnym MUX-4 to będą Polsat Sport HD i Polsat Sport Extra HD. Bo przecież za Polsat HD nikt o zdrowych zmysłach by nie zapłacił.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: Drekan »

Myślę, że Solorz wykorzysta Euro 2012, by wypróbować opłacalność inwestycji w telewizję pod urządzenia mobilne (niezależnie od przyjętego standardu). Wystarczy uruchomić nadajniki w czterech miastach, gdzie odbywać się będą mecze. :shock:

W razie braku zainteresowania tą usługą, można wykorzystać zapis o neutralności technologicznej i nadawać tylko jeden kanał w standardzie DVB-H (bezpłatny dla użytkowników Plusa), a pozostałe kanały będą nadawane w DVB-T. Dzięki temu krokowi, Polsat zyska dla siebie cały multipleks NTC, gdzie będzie mógł nadawać stacje opatrzone logiem Polsatu. Ostatecznie w warunkach dla 4 multipleksu, nie zapisano ile stacji telewizyjnych ma być nadawanych pod urządzenia mobilne. A to, jak wykorzystana zostanie pozostała część multipleksu, pozostaje w gestii operatora technicznego 4 multipleksu. ;)

Patrząc na sytuację w NTC, widać, że przez błędy KRRiT, nowi nadawcy zyskają dla siebie zapewne cały 5 multipleks, jako rekompensatę za nieprawidłowości przy wyborze stacji do 1 multipleksu. :twisted:

Telewizja Publiczna, też zrobi wszytko by zyskać dla siebie cały kolejny multipleks. Inaczej jak tłumaczyć ten pośpiech w tworzeniu kolejnych stacji tematycznych, w obecnej trudnej sytuacji finansowej TVP. :o

Kanały powyżej 60 pójdą zapewne na mobilny internet, a VHF zajmie cyfrowe radio, więc skazany na bankructwo multipleks DVB-H jest ostatnią szansą dla obecnych nadawców komercyjnych, by zyskać więcej miejsca w NTC. Ostatecznie w biednej Polsce, bezpłatna ale całkiem bogata oferta NTC, dobrze rokuje na przyszłość i warto zaklepać sobie w niej więcej miejsca. :!:

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: twmichal »

Ja tam nie wierzę w powodzenie technologii DVB-H. Zawsze byłem jej przeciwnikiem. Przecież z materiałów video można korzystać przez wi-fi albo sieć komórkową. W przypadku LTE prędkość na to pozwala, ale internet przez sieć komórkową to wciąż drogi interes.
Bardzo mała ilość urządzeń na rynku świadczy o tym, że raczej ta technologia umrze zanim na dobre się narodzi.

nkp123

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Ja myślę cały czas, że Polsat wykorzysta te częstotliwości w całości na telewizję DVB-T.

vari107

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: vari107 »

twmichal pisze:Ja tam nie wierzę w powodzenie technologii DVB-H. Zawsze byłem jej przeciwnikiem. Przecież z materiałów video można korzystać przez wi-fi albo sieć komórkową. W przypadku LTE prędkość na to pozwala, ale internet przez sieć komórkową to wciąż drogi interes.
Bardzo mała ilość urządzeń na rynku świadczy o tym, że raczej ta technologia umrze zanim na dobre się narodzi.
Czyli uważasz, że jeśli jest autobus jeżdżący na danej linii za 4 zł to po co ma być taki co będzie jeździł za 2 zł od biletu ?
Zrozum, że za treści video w komórce i tak będzie się płacić.
To ja wolę DVB-H niż Internet bo tam szybko zje mi limit.
A Wi-Fi do skorzystania to dla mnie Sci-Fi.
Przecież nie będę łaził w poszukiwaniu hotspota (wersja dla mieszczuchów) czy w poszukiwaniu niezabezpieczonego "liveboxa" - wersja dla mieszkańców prowincji).
To jak z autostradami. Niby są ale nigdy w tę stronę w którą jedziesz.
Nie mówmy, że JEST możliwość transmisji TV dla komórek via WiFi bo jej nie ma.
Po LTE będzie, gdy bedzie LTE wszędzie a i tak limity pozostaną.
Pooglądam video w komórce a potem się okaże że (do wyboru):
- naliczają stawki jak za zboże ponad limit
- zakładają lejek i to taki (z praktyki) ze ledwo się udaje pocztę (bez załączników) odebrać
Albo chcemy video w komórce i wtedy jest do tego sensowna DVB-H albo nie potrzebujemy i już. Ja nie potrzebuję. Ale te argumenty że "można bez DVB-H" to jest akademicka dyskusja.
To tak samo "można" jak odebrać czeską TV nad Bałtykiem (można bo kilka razy było takie tropo a jak nad Bałtykiem mieszkałem).
vari

Bartt

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: Bartt »

Zaletą radiodyfuzji (również cyfrowej) jest właśnie to, że z sygnału może korzystać nieograniczona liczba odbiorców. Wyobraźmy sobie co by było gdyby zamiast DVB-T lub DVB-S do każdego odbiorcy przesyłany był jeden program telewizyjny przez internet. Niezależnie od tego czy wszyscy oglądają ten sam, czy każdy inny kanał, wymagana przepustowość to ok 2 - 3 mbit/s (dla SD). W przypadku kilkunastu milionów odbiorców korzystających w tym samym czasie z takiego streamingu, spowodowałoby to całkowity paraliż infrastruktury internetowej w kraju ;), nie mówiąc już o strasznym marnotrawieniu pasma na przesyłaniu wideo i nie wspominając o tych nieszczęśnikach którzy mają internet z limitem poboru danych. Co z tego że LTE oferuje super pasmo skoro miesięczny limit przy max. prędkości wyczerpie się po 1 dniu :(.
Tak więc naturalnym wyborem dla tv stacjonarnej jest DVB-T czy DVB-S, a dla mobilnej jest DVB-H.
Potecjalnych klientów na pewno znalazłoby sie dużo, przykładem są próby odbioru mobilnego DVB-T.
Niestety w wyniku różnych czynników standard DVB-H nie przyjął się zbytnio w Europie. Może ktoś sobie policzył że ciągła emisja kilkunastu kanałów w DVB-H się nie opłaca :?:.
Coś w tym musi być, skoro coraz więcej jest reklam zachęcających do tv mobilnej na żądanie, gdzie płaci się za oglądnięcie np. 1 filmu.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: twmichal »

Ja i tak bym nie oglądał (albo b.rzadko) telewizji DVB-H, nawet jeśli by ten standard się przyjął. Telewizja wymaga więcej uwagi niż słuchanie muzyki.
Pamiętacie kiedyś Sony wypuścił na rynek przenośny odtwarzacz DVD, gdzie do oglądania filmów zakładało się takie futurystyczne okulary. Też projekt upadł, zanim na dobre się przyjął.

Dlatego "przenośność" odbiorników telewizyjnych raczej skończy się na "nomadycznych" urządzeniach - typu tablety, netbooki które można łatwo przenieść z miejsca na miejsce, ale telewizję oglądamy nie poruszając się jednocześnie.

Internet ma jeszcze tą przewagę nad telewizją że sami sobie wybieramy materiały na dany temat, sami też możemy wyrobić sobie pogląd na sprawę. A dzisiaj jest taka dziwna maniera wśród dziennikarzy że oprócz przekazania nam informacji jeszcze ją komentują, wyręczając nas z myślenia. A to niedobrze, mózg też trzeba czasem ćwiczyć.

geolog

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: geolog »

to nie maniera dziennikarzy tylko element propagandy. Telewizje prezentują poglądy ich właścicieli.

vari107

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: vari107 »

twmichal pisze:Ja i tak bym nie oglądał (albo b.rzadko) telewizji DVB-H, nawet jeśli by ten standard się przyjął. Telewizja wymaga więcej uwagi niż słuchanie muzyki.
Pamiętacie kiedyś Sony wypuścił na rynek przenośny odtwarzacz DVD, gdzie do oglądania filmów zakładało się takie futurystyczne okulary. Też projekt upadł, zanim na dobre się przyjął.
Dlatego "przenośność" odbiorników telewizyjnych raczej skończy się na "nomadycznych" urządzeniach - typu tablety, netbooki które można łatwo przenieść z miejsca na miejsce, ale telewizję oglądamy nie poruszając się jednocześnie.
UMTS opracowano głównie z myślą o videorozmowach.
Niestety usługa nie przyjęła się i zaczęto optymalizować UMTS pod ogólną transmisję danych (Internet).

Zdaje się, że nawet w Skype, które defaultowo włącza videorozmowę jeśli wykryje kamerki z obu stron (a w laptopach są w standardzie), ludzie wyłączają tę opcję.
Niektórzy nawet wyłączają urządzenie "kamera" by ustrzec się przed malwareowymi serwerami video, które potajemnie nadają co w naszym mieszkaniu widać i słychać.
vari

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: bogdanzieba »

Obecnie nic nie nadają "BRAK SYGNAŁU".

nkp123

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Ponownie melduje sie kanal 37. Parametry modulacji niezmienne.
Zmiana zaszla w programach. Wszystkie 6 programow jest czytelne dla mojego telewizora a ich nazwy to... "Testy telewizji mobilnej 1-6". A wiec jednak ;)

Programy 1-3 przesylaja tylko obraz w rozdzielczosci 240p ze znacznikiem proporcji 16:9
Programy 4-6 przesylaja tylko obraz w rozdzielczosci 480p ze znacznikiem proporcji 16:9

Wszedzie wystepuje znacznik TeleTekstu i napisow DVB w jezyku polskim.

Moim zdaniem, jezeli nie zmienia parametrow modulacji (konstelacja maksimum 16QAM!) odbior mobilny nie bedzie zbyt dobry.

Kingston87

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: Kingston87 »

Po co w TV Mobilnej Napisy i TXT przecież tego się nie da rozczytać :shock:
Tak wiem są to tylko testy.

Matteo87

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: Matteo87 »

a jakie są obecnie parametry emisji? Chodzi mi o FEC, GI i qam

nkp123

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Napisałem wyżej: parametry modulacji (w domyśle emisji), są niezmienne ;)
FEC: 2/3
GI: 1/8
FFT: 8K
Constellation: 64QAM

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: ks41 »

Cyfrowy Polsat nie chce nic zdradzić
Cyfrowy Polsat pisze:Dziękujemy za zainteresowanie. Obecnie Cyfrowy Polsat świadczy usługę telewizyjną droga satelitarna. O wszelkich zmianach w ofercie Cyfrowego Polsatu informacje będą się pojawiać na bieżąco na stronie Cyfrowego Polsatu.

nkp123

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

ks41 pisze:Cyfrowy Polsat nie chce nic zdradzić
Cyfrowy Polsat pisze:Dziękujemy za zainteresowanie. Obecnie Cyfrowy Polsat świadczy usługę telewizyjną droga satelitarna. O wszelkich zmianach w ofercie Cyfrowego Polsatu informacje będą się pojawiać na bieżąco na stronie Cyfrowego Polsatu.
Coś czuję, że nie długo zdradzą ;)
PS. Dzisiaj rano i wczoraj przez cały dzień nie było nośnej. Teraz nie wiem jak jest ;)

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: ks41 »

Poczekajmy do 12 marca, może wtedy coś zdradzą. ;)
tvpolsat.info pisze:Szczegóły Cyfrowy Polsat ma ujawnić przy okazji publikacji raportu za 2011 rok, czyli 12 marca

nkp123

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Witam.
No, testy ruszyły ponownie. Zmiany względem poprzednich emisji są spore ;)

Po 1. Zmieniono parametry modulacji.
Poprzednio były to: Konstelacja 64QAM, FEC 2/3, GI 1/8; zmienił się FEC. Aktualna wartość to 3/4. Przez to już i tak już tragiczny sygnał stał się u mnie ledwo wykrywalny.

Zmieniła się również lista programów. Teraz programów jest... 16 w multipleksie. Lista:
1. Service 1
2. Service 2
3. Service 3
4. Service 4
5. Service 5
6. Service 6
7. Service 7
8. Service 8
9. Service 9 (LRV)
10. Service 10 (LRV)
11. Service 11 (LRV)
12. Service 12 (LRV)
13. Service 13 (LRV)
14. Service 14 (LRV)
15. Service 15 (LRV)
16. Service 16 (LRV)

Możliwe, że to są nazwy ustawiane przez mój TV, jeżeli sygnał jest za słaby (a jest bardzo niestabilny i słaby). Czy ktoś może potwierdzić to nazwenictwo programów?

Screeny:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

EDIT: Programy Service 1-6 są... kodowane ;) = Komunikat BRAK MODUŁU CI
Obrazek


EDIT2: Po podpięciu wzmacniacza i wyregulowaniu go, udało mi się uzyskać wystarczający sygnał (nadal niestabilny), aby odebrać EPG dla jednego progrsmu:
Obrazek

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: Miodzik »

Potwierdzam - nazwy u mnie są takie same (nota bene też service 1 mam na 25 kanale - wychodzi na to, że mamy już 40 kanałów w DVB-T ;))
EPG (duńskie) mam na 1. i 4.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2012, o 14:55 przez Miodzik, łącznie zmieniany 1 raz.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: TEST2 i TEST3

Post autor: pgrzes »

Może ktoś zarejestrować próbkę całego strumienia (przynajmniej 30 sek.~100MB) za pomocą tunera komputerowego?

Zablokowany