DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

Gormar pisze: że zysk anteny pomiarowej przy tej częstotliwości wynosił około 8,4 dBi, czyli 6,25dB(d).
tak wychodzi - wygląda, że użyto "anteny telewizyjnej UHF 19-elementowej", cokolwiek to dokładnie znaczy.
Bartt pisze:A, czyli te 66dBuV to w Warszawie, nie w Ostrołęce ;)
Przypadkowa zbieżność nazw dwóch ulic dla dwóch miast :D
nie, oczywiście, że nie w Warszawie - to przecież wątek o Ostrołęce.

Inne miejsce w Ostrołęce:
____________________________________________________
Punkt pomiarowy: P3 (Ostrołęka, ul. Sienkiewicza:: 21E3350 53N0428)
mux-1
Wysokość zawieszenia anteny: 12m
Współczynnik anteny: 17,8
Tłumienie toru kablowego: 2,5dB

Natężenie pola elektromagnetycznego: 68,00 dBµV/m
Poziom sygnału: 47,70 dBµV
____________________________________________________

Jak na zewnętrzną na wysokości 12m to ciekawy wynik...

Bartt

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Bartt »

A, czyli jednak to z pomiarów w Ostrołęce ;).
Więc są miejsca gdzie jest lepiej niż te 40dBuV. Choć mimo wszystko są duże różnice w zależności od miejsca pomiaru mimo umieszczenia anteny pomiarowej na znacznej wysokości.
W tej chwili mimo zamocowania anten nadawczych wyżej niż tych z Kopernika to sygnał dociera do Ostrołęki tylko z jednego kierunku i pewnie z tego powodu wystepuje więcej stref tzw. cienia radiowego. Inna sytuacja była gdy anteny były w środku miasta. Wtedy mimo że wysokość anten była niższa to z racji bliskości obiektu i tego że sygnał rozchodził się z centrum we wszystkich kierunkach następowało lepsze wypełnienie miasta sygnałem. Przy czym miał on większy poziom co umożliwiało wielu osobom odbiór nawet bez widoczności masztu (na sygnale odbitym). Może gdyby wieża w Ławach miała z 300 metrów jak inne duże RTCN-y to takich problemów by nie było ;).

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

eee, jest nawet miejsce z sygnałem poniżej 40dBµV, ale to przy niskiej antenie. Tyle, że co do tych pomiarów na niskich antenach mam wątpliwości, których nie zdążyłem dzisiaj rozwiać, stąd nie podaje.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

_chris_ pisze:
Gormar pisze: że zysk anteny pomiarowej przy tej częstotliwości wynosił około 8,4 dBi, czyli 6,25dB(d).
tak wychodzi - wygląda, że użyto "anteny telewizyjnej UHF 19-elementowej", cokolwiek to dokładnie znaczy.
Bartt pisze:A, czyli te 66dBuV to w Warszawie, nie w Ostrołęce ;)
Przypadkowa zbieżność nazw dwóch ulic dla dwóch miast :D
nie, oczywiście, że nie w Warszawie - to przecież wątek o Ostrołęce.

Inne miejsce w Ostrołęce:
____________________________________________________
Punkt pomiarowy: P3 (Ostrołęka, ul. Sienkiewicza:: 21E3350 53N0428)
mux-1
Wysokość zawieszenia anteny: 12m
Współczynnik anteny: 17,8
Tłumienie toru kablowego: 2,5dB

Natężenie pola elektromagnetycznego: 68,00 dBµV/m
Poziom sygnału: 47,70 dBµV
____________________________________________________

Jak na zewnętrzną na wysokości 12m to ciekawy wynik...
No ladnie ladnie wynik. 4 dBµV brakło aby odbiera poprawnie.
Tylko znów pojawił pytanie jaki było użyty anteną? Czy kierunkowe?

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

Haha, sorki za wprowadzenie w błąd. Teraz wyszło jaki ze mnie super ostrołęczanin, gdy natychmiast skojarzyłem te skrzyżowanie ulic ze stolicą. Za dużo czasu spędziłem tam na studiach ;). Kompletnie zapomniałem, że część "obwodnicy" ma nazwę Al. Solidarności. Musiałem aż to sprawdzić na Google Maps :).

To w takim wypadku zastosowana antena miała nieco mniejszy zysk i wszystko się teraz zgadza, gdyż jest z zakresu 5-7dBi: 10*log626 -17,8 - 31,538 = 6,59dBi

Ale już raczej kończe z tą teorią, gdyż najważniejsza jest praktyka. Dzisiaj po wymianie symetryzatora w antenie siatkowej w Wojciechowicach moja babcia ma wreszcie niczym nie zakłócony odbiór ze stabilną siłą sygnału 93-95%. Finito :).
Tylko, że by było śmieszniej to dzisiaj powiedziała mi że zastanawia się nad przejściem na kablówkę, gdyż jej sąsiadka skorzystała i jest super promocja :). Tylko nie zapamiętała nazwy operatora, ale raczej to nie była Vectra.

@grzegorz0plonka. Aby uzyskać te komfortowe 48dBuV na wejściu dekodera dla emisji DVB-T z parametrami QAM64 i FEC 3/4 lub 41dBuV dla FEC 5/6 to po prostu trzeba użyć anteny o większym zysku niż ta używana w aparaturze pomiarowej UKE (6,59dBi).

Przykładowo przy natężeniu pola elektromagnetycznego wynoszącym 66 dBuV/m przy częstotliwości 626MHz musisz użyć anteny o wzmocnieniu przynajmniej 20log626 - 31,538 + 48 - 66 = 6,39dBi i to nie uwzględniając strat w kablu, które trzeba ewentualnie dodać do wymaganego zysku anteny. Np taki jak przy pomiarach 2,5 dB co w efekcie oznacza, że potrzebujemy anteny o zysku przynajmniej 8,9dBi przy częstotliwości 626MHz.
Ostatnio zmieniony 5 sierpnia 2013, o 21:47 przez Gormar, łącznie zmieniany 1 raz.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

moja babcia ma wreszcie niczym nie zakłócony odbiór ze stabilną siłą sygnału 93-95%. Finito :).
Nooo gratulacje twoje kombinacji anteną. Przez sygnał 95% jest znakomita wynik. A jakością? babcia odbiera na ławy tak?

A jaki ma zysk anteną?

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

Jakość najprawdopodobniej w okolicach 100%, ale akurat jej telewizor firmy Samsung nie posiada takiego wskaźnika. Ma jedynie coś na wzór UEC, czyli ilość nieskorygowanych błędów. A tam pojawiają się wartości dopiero, gdy takie zjawisko nastąpi. Przy mnie nic się tam nie pojawiło, ale nie oglądałem przez wiele minut wskazań ;).

Co do wzmocnienia anteny to trudno precyzyjnie powiedzieć. Jest to stara, z nieco pordzewiałym ekranem, antena siatkowa jeszcze dawnego typu (z dodatkową częścią dla radia tworzoną przez duży pionowy dipol pętlowy plus dwa proste), którą już wcześniej brutalnie usunąłem, chociaż nic to nie zmieniło, a pozostawiłem jedynie cztery poziome X-y. Szacunkowo daje jej nie więcej niż 10-12dBi. Nowoczesne anteny siatkowe potrafią osiągać zysk w granicach 12-13 dBi przy częstotliwościach z zakresu 600-650MHz.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

No ładnie masz sygnału.

A jaki masz model Samsung?
Jednak tez posiadam tv Samsung i mam wskaźnika jakością.
https://www.youtube.com/watch?v=94XhHL-r4bw

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

@grzegorz0plonka. Wspominany przeze mnie wcześniej telewizor to akurat nie jest mój, ale zdaje się jest to model UE40UH5020, czyli ten przygotowany przez Samsunga specjalnie na cyfryzacje Polski. Oczywiście zmiany to jedynie pudełko i napis w instrukcji w porównaniu do modelu UE40UH5000 ;).

W domu posiadam Samsunga UE40B550 i tutaj też raczej nie ma wskaźnika jakości, ale odbieram na nim jedynie sygnał DVB-C.

W moim dekoderze akurat w skaźnik jakości jest i przed 23 lipca na kawałku kabla koncentrycznego pokazywał jakość 80-100 i siłę zazwyczaj powyżej 95%. Aktualnie to muszę wymyśleć gdzie postawić antenę kierunkową tak aby w jak największym stopniu ominąć pion łazienki i toalety ;).
Ostatnio zmieniony 5 sierpnia 2013, o 23:10 przez Gormar, łącznie zmieniany 2 razy.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

@ McBoq:

Łazy masz z odbić albo ugięć i przy takiej konfiguracji budynków szanse na ich odbiór masz faktycznie nie za ciekawe.

Z Różanem masz wolny kierunek, ale za to jest spora odległość plus ta nierówność mocy.

Nie masz innego wyjścia, jak próby z różnymi antenami i wzmacniaczami plus ewentualnie inna lokalizacja anteny w obrębie balkonu. Możliwe, że potrzebna będzie antena o większej kierunkowości niż siatka (np. Yagi) lub o dużym F/B (stosunek sygnałów przód / tył), na przykład logoperiodyczna. Tu nie da się więcej wymyślić. Tylko próby.

TV to Sony więc ustawiasz na minimalną wartość BER-u - w poradniku jest to opisane.
Gormar pisze:Dzisiaj po wymianie symetryzatora w antenie siatkowej w Wojciechowicach moja babcia ma wreszcie niczym nie zakłócony odbiór ze stabilną siłą sygnału 93-95%. Finito
I bardzo dobrze. ;)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

Gormar pisze: W domu posiadam Samsunga UE40B550 i tutaj też raczej nie ma wskaźnika jakości, ale odbieram na nim jedynie sygnał DVB-C.
Aby sprawdzić parametry sygnału w każdym z modeli TV Samsunga, na pilocie naciśnij i przytrzymaj długo (5-7 sekund) klawisz INFO.
Pojawi się najpierw belka informacyjna a po chwili okienko z informacjami o sygnale w tym jakość i stopa błędów.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

Wątpliwości wyjaśnione, więc można się teraz odnieść do bieżącej sytuacji w Ostrołęce na podstawie informacji zawartych w "PROTOKOLE Monitoringu odbioru DVB-T" z dnia 26.07.2013 l.dz. OWA-WKR-525-95/13(1)

Na wstępie zaznaczę od razu, że raport w obecnej formie nie nadaje się moim zdaniem do publikacji, więc poprzestanę na wyciągu istotnych informacji z punktu widzenia możliwości odbioru sygnałów DVB-T.

Jeśli ktoś chce się jednakże zapoznać z całością projektu powinien zwrócić się z prośbą o jego udostępnienie pisząc na skrzynkę kontaktową UKE: uke@uke.gov.pl

Wymagane poziomy mocy sygnałów wejściowych zgodne z wymaganiami na odbiornik DVB-T:
  • BER odniesienia: 2e-4
  • FEC 3/4:
    • Kanał Gaussa: -76,4 dBm30,6 dBμV
    • Kanał Rice'a: -75,8 dBm31,2 dBμV
    • Kanał Rayleigh’a: -72,8 dBm34,6 dBμV
    .
  • FEC 5/6:
    • Kanał Gaussa: -75,1 dBm31,9 dBμV
    • Kanał Rice'a: -74,3 dBm32,7 dBμV
    • Kanał Rayleigh’a: -67,8 dBm39,2 dBμV
    .
    Kanał Gaussa oznacza idealny kanał transmisyjny (odbiór tylko sygnału bezpośredniego) z obecnością szumu białego.
    Kanał Rice’a oznacza kanał transmisyjny z dominującym udziałem bezpośredniego odbioru i kilku sygnałów odbitych.
    Kanał Rayleigh’a oznacza kanał transmisyjny bez odbioru bezpośredniego.
  • Tor pomiarowy:
    • Antena pomiarowa: R&S HL040
    • Współczynnik anteny: 17,8
    • Tłumienie toru kablowego: 2,5dB
    • Odbiornik pomiarowy: R&S EFA
    .
  • Zakresy poziomów natężeń pola elektromagnetycznego oraz poziomów mocy sygnału dla mux-1...mux-3 przy testowym torze odbiorczym są następujące:

    Kod: Zaznacz cały

                                            Antena na wysokości 12m        Antena na wysokości 7m        Antena na wysokości 4m
    ________________________________________
    Punkt Pomiarowy P1: 
    Azymut anteny: 102°; Adres: [21E3605 53N0455] Ostrołęka, al. Solidarności / ul. Targowa; Teren: Podmiejski otwarty 
    
    Natężenia pól EM:                       86,20...87,40 dBμV/m           86,40...87,70 dBμV/m                 b.d.  
    Zmierzone poziomy mocy sygnałów:        65.90...67,10 dBμV             66,10...67,40 dBμV                   b.d. 
    ________________________________________
    Punkt Pomiarowy P2: 
    Azymut anteny: 96°; Adres: [21E3427 53N0455] Ostrołęka, ul. Gen. Ignacego Prądzyńskiego; Teren: Centru miasta  
    
    Natężenia pól EM:                       74,60...77,20 dBμV/m           61,50...67,60 dBμV/m                 b.d.  
    Zmierzone poziomy mocy sygnałów:        54,30...56,90 dBμV             41,20...47,30 dBμV                   b.d. 
    ________________________________________
    Punkt Pomiarowy P3: 
    Azymut anteny: 84°; Adres: [21E3350 53N0428] Ostrołęka, ul. Sienkiewicza; Teren: Zabudowany, średnio zurbanizowany  
    
    Natężenia pól EM:                       66,50...72,20 dBμV/m           58,50...71,10 dBμV/m                 b.d.  
    Zmierzone poziomy mocy sygnałów:        46,20...51,90 dBμV             38,20...50,40 dBμV                   b.d. 
    ________________________________________
    Punkt Pomiarowy P4: 
    Azymut anteny: 117; Adres: [21E3452 53N0535] Ostrołęka, ul. Podchorążych; Teren: Zalesiony, domki jednorodzinne  
     
    Natężenia pól EM:                       81,50...82,70 dBμV/m           67,80...70,10 dBμV/m                 b.d.  
    Zmierzone poziomy mocy sygnałów:        61,20...62,40 dBμV             47,50...49,80 dBμV                   b.d. 
    ________________________________________
    Punkt Pomiarowy P5:  
    Azymut anteny: 114; Adres: [21E3303 53N0559] Ostrołęka, ul. Gen. Zygmunta Padlewskiego; Teren: Domki jednorodzinne  
    
    Natężenia pól EM:                       75,60...80,10 dBμV/m           71,00...76,40 dBμV/m                 b.d.  
    Zmierzone poziomy mocy sygnałów:        55,30...59,80 dBμV             50,70...56,10 dBμV                   b.d.                                  ________________________________________
    .
  • Dodatkowo dokonana była subiektywna ocena jakości odbioru poszczególnych multipleksów na podstawie wskazań jakości sygnału oraz oceny obrazu na kontrolnym odbiorniku telewizyjnym. Do testów użyto anteny TRI DIGITAL. Dla wszystkich punktów pomiarowych, wysokości zawieszenia anteny testowej (7 i 12 metrów) oraz wszystkich multipleksów odbiór był bezproblemowy z jakością sygnału wskazywaną przez odbiornik równą 100% we wszystkich przypadkach.
    .
  • Analizując dane należy zgodzić się z konkluzją raportu, iż w wyniku pomiarów nie stwierdzono problemów w odbiorze w miejscach pomiarowych multipleksów nadawanych z nadajnika w Ławach.

    Należy też uznać drugą konkluzję, że odbiór możliwy jest na antenach zewnętrznych.

    Z tym, że należałoby się odnieść do jakiegoś kanału odniesienia w takim przypadku. Jest to spory problem, bo o ile w warunkach punktów pomiarowych mieliśmy, sądząc po zdjęciach, do czynienia z kanałami Gaussa lub Rice'a, czyli odbiorem samego głównego sygnału z Ław lub z jakimiś odbiciami, o tyle, przykładowo w zabudowie wielorodzinnej często możliwy jest odbiór tylko z sygnałów rozproszonych (kanał Rayleigh’a) lub coś pomiędzy Rice;m a Rayleigh’em, więc dla niskich zawieszeń anten zewnętrznych sprawa odbioru na antenie zewnętrznej pasywnej może być dyskusyjna.

    .
  • Nie podważając ogólnych konkluzji raportu warto zauważyć jednakże kilka dość istotnych kwestii, mogących znacznie ułatwić samodzielny montaż anteny:
    • Pomiary wykazują znaczny rozrzut pokrycia sygnałem miejscowości, i choć generalnie dla wysokości anteny testowej 12 metrów mierzone poziomy dawały spore zapasy na wahania sygnału praktycznie dla każdego punktu pomiarowego, o tyle dla anteny zawieszonej na siedmiu metrach poziomy w niektórych przypadka były już bliskie poziomom odniesienia, dając znaczne zmniejszenie marginesów na stabilny odbiór.

      Oznacza to, że w części lokalizacji należałoby generalnie należałoby stosować anteny o jak największym zysku dla kanałów k40...42.

      .
    • Pomiary wykazały dużą zależność poziomu mocy sygnałów w zależności od lokalizacji pomiarowej oraz wysokości zawieszenia anteny. Oznacza to, że należy w każdym przypadku montażu własnej anteny sprawdzać wszelkie dostępne i możliwe jej lokalizacje w poziomie i w pionie, gdzie, jak wynika z pomiarów niższe zawieszenie anteny może pozwolić osiągnąć większy sygnał, a więc i większą jakość sygnałów.

      Należy również, o ile antena daje taką możliwość, sprawdzić podniesienie 'nosa' anteny ku górze lub opuszczenie go ku dołowi.
      .
    • Pomiary dokonywane były generalnie dla przestrzeni mniej lub bardziej otwartych. Należy liczyć się z faktem, że w montażach przyściennych / balkonowych warunki odbiorcze zwykle są o wiele gorsze, co powoduje, że w niektórych miejscach mogą być już problemy ze stabilnym odbiorem na antenach zewnętrznych pasywnych i może zachodzić konieczność dodania wzmacniaczy, zwłaszcza, jeśli antena ma obsługiwać więcej niż jeden odbiornik.

      Jednakże należy pamiętać, że wzmacniacz to zło konieczne i należy go stosować, odpowiednio dobierając, jedynie przy absolutnej tego konieczności.
      .
    • To samo może się w ogólności tyczyć montaży na niskich wysokościach - rzędu pierwszego, drugiego piętra.
      .
    • W świetle pomiarów można założyć, że odbiór na antenach wewnętrznych, zwłaszcza na niskich kondygnacjach / wysokościach może być znacznie utrudniony lub niemożliwy z uwagi na niskie poziomy mocy sygnałów plus dodatkowe sygnały SFN-u z Różana.
      .
Podsumowując, powiedziałbym, że dla większości terenu miasta w mojej ocenie powinien być do uzyskania odbiór na antenach zewnętrznych pasywnych, zaś w niektórych przypadkach może być niezbędny wzmacniacz.

Na odbiór na przeciętnych antenach wewnętrznych w znacznej części miasta raczej liczyć nie można.

W takiej sytuacji powinny się dobrze sprawować anteny typu 'siatka' oraz logoperiodyczne. Bardzo dobre wyniki powinny dawać anteny typy bi-quad wykonane na zakres kanałów k40...41.

PROTOKÓŁ - uwagi dla czytających go:
  • Antena pomiarowa: R&S HL040
  • Antena do kontroli odbioru (wskazania % jakości): TRI DIGITAL
  • Brak wyników pomiarów poziomów mocy oraz wyliczeń pola EM dla anteny zawieszonej na wysokości 4 metrów. W kolumnach dla tej wysokości powielone są wyniki pomiarów dla anteny na wysokości siedmiu metrów (błąd edycyjny).
  • Procentowe wartości jakości odbioru to wskazania odbiornika telewizyjnego. Należy pamiętać, że poziomy sygnałów, dla których są podawane wskazania jakości są o około 7..8dB wyższe, niż poziomy sygnałów z anteny testowej (różnice w zyskach anten). Nie wiadomo też, dla jakiej wysokości zawieszenia anteny TRI DIGITAL podawane są procentowe wskazania jakości.
PS Mam nadzieję, że nie popełniłem błędów liczbowych, jakby co, proszę o info.

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

@_chris_. Dzięki za wyczerpujące podsumowanie wyników pomiarów UKE.

Tylko jak rano dotarło do mnie skąd wyznaczone minima dla odbioru to pozwoliłem sobie na odniesienie tego do natężenia pola elektromagnetycznego wyrażonego w dBuV/m dla danej anteny pomiarowej.

Wymagane poziomy mocy sygnałów wejściowych zgodne z wymaganiami na odbiornik DVB-T:
BER odniesienia: 2e-4
FEC 3/4:
Kanał Gaussa: -76,4 dBm ≈ 30,6 dBμV = 50,9 dBuV/m (=dBuV + AF + CL)
Kanał Rice'a: -75,8 dBm ≈ 31,2 dBμV = 51,5 dBuV/m
Kanał Rayleigh’a: -72,8 dBm ≈ 34,6 dBμV = 54,9 dBuV/m

FEC 5/6:
Kanał Gaussa: -75,1 dBm ≈ 31,9 dBμV = 52,2 dBuV/m
Kanał Rice'a: -74,3 dBm ≈ 32,7 dBμV = 53 dBuV/m
Kanał Rayleigh’a: -67,8 dBm ≈ 39,2 dBμV = 59,5 dBuV/m

Teraz każdy będzie mógł policzyć wymagane AF potrzebnej mu anteny ;).
Przypominam formułę: AF = 20*logF - 10*logG - 31,538

@orin. Ja wiem jak się dostać do panelu diagnostycznego w Samsungu, tylko że nadal tam nie ma wskaźnika jakości. Przynajmniej w dwóch znanych mi modelach. Na szczęście jest przynajmniej siła odbieranego sygnału oraz UEC, ale ten ostatni nic nie mówi na temat tego jak jestem blisko punktu defektu. Przykładowo BER może czasami dochodzić do 1e-4, czyli bardzo blisko możliwości utraty poprawnego odbioru a ja ciągle widzę 0 przy wskazaniu UEC.
Ostatnio zmieniony 8 sierpnia 2013, o 09:02 przez Gormar, łącznie zmieniany 4 razy.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

chris@ Wyniki odpisałeś naprawdę całkiem dobrym wynikiem. Jak się okazuje, ze ma znaczenia wysokości zawieszenie anteny odbiorcze.

przysyłam link i może być bardzo ciekawa. http://www.piast.edu.pl/Files/doc/statu ... 1998_1.pdf

Odpisane o ogólne, trochę o zawieszenie anten i parametry dvb-t.

Bartt

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Bartt »

Czyli jednak w większości miejsc sygnał jest słaby jak na taką odległość od nadajnika. Tego typu poziomy (40 - 50dBuV) to występują w odległości 50km od stacji nadawczej (oczywiście mającej 100kW a nie 4 ;) ). Pomiary na wysokości 12 metrów pomijam bo zdaje się że wytyczne mówią o 10 metrach. Już samo to że sprawdzano kontrolnie odbiór na tri-digitalu świadczy o tym że byli przygotowani na słaby sygnał ;)
Jeśli do tego dodamy Różan nadający ze znacznie większą mocą mux-3 niż pozostałe, to mamy istny poligon doświadczalny dla profesjonalnych instalatorów anten :mrgreen:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: belzebiusz »

No ale papiery od UKE się zgadzają i wszyscy mogący coś z tym zrobić mogą od sprawy umyć rączki. :P

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

a "zwykli" mieszkańcy jak mieli problem od 23.07 tak mają szczerze współczuję szczególnie starszym osobom, które nie potrafią za wiele zrobić same. Wydatek , na antenę , instalatora, i do tego brak pewności co będzie przy zmianie warunków pogodowych , ale to jest Polska właśnie 8-) . Niby wszystko ok a TV dvbt cienizna................

Mam jeszcze prozaiczne pytanie czy na pokojowej antenie siatkowej ze wzmacniaczem da się odebrać w całej Ostrołęce :?: :?: :?:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

A w którym polskim mieście jest to możliwe?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: belzebiusz »

Teoretycznie MUX-3, zgodnie z umową pomiędzy TVP a Emielem, w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, powinien mieć zasięg na poziomie 99,90%. :P

http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf
Wykonawca pokryje sygnałem DVB-T co najmniej 98% populacji Polski do 31.12.2013 roku umożliwiając odbiór stacjonarny przy użyciu anten zewnętrznych z SLA na poziomie nie mniejszym, niż 99,95% miesięcznie, natomiast w miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców, Wykonawca zapewni odbiór przenośny wewnątrz budynków z SLA na poziomie nie mniejszym, niż 99,90%.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Cytujesz SIWZ, nie umowę. No i nie koniec grudnia mamy obecnie :)

Zablokowany