DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

O tym też wspominałem ale Emitel twierdzi że wszystko jest ok ale nie jest sygnał słaby w mieśćie i poza faktycznie coś chyba skiszono ,w okolicznej Łomży odbiór bezproblemowy . Sprawa trochę przycichnie i pewnie coś zmienia :roll:

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

napisał mirecki77
Odbiera w miarę poprawnie
W takie razie jaki masz sygnału i jakością? Powinno wykonać test mierniku a potem jak odbiera tunera telewizorem lub tunerem usb.

mirecki77

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: mirecki77 »

no kurcze , na mierniku wskazania takie jak widać , na tv sony od czasu do czasu szatkownica i skacze dosyć duża ilośc błędów , na dekoderze canva sygnał prawie 100% , ale wskaźnik na nim jest taki że 50% mocy sygnału na dekoderze to zaledwie 2-5 dBuV mniej ,na dekoderze wiwa dużo więcej zamrożeń także głowica bardzo czuła na wahania sygnału , albo za mało czuła ktoś stwierdzi , także to takie dziwne wszystko , niby wszystko gitara a kaszana jak chyba nigdzie w Polsce :)

Emitel jasno już na starcie stwierdził że wszystko to wina mieszkańców i teraz już lepiej nie będzie , wiec faktycznie pisanie na forum , przedstawianie wyników pomiarów jest chyba bez sensu :D

Żaden z włodarzy , prezesów , pomiarowców Emitela w tym wątku jasno się nie wypowiedział czy nastąpi jakaś poprawa tego sygnału czy nie - zwiększenie mocy nadawczej , nakierowanie kilka anten na miasto, aż się boję co zrobią z cyfryzacją radia , będziemy wozić za kilka lat maszty na samochodach :D

Oczywiście zaraz ktoś napisze że mamy sygnał taki jak wszędzie , wszędzie tzn gdzie ????

Łomża - odbiór w mieście z anten wewnętrznych domowych , taksówkarze bez problemu odbierają sygnał w autach , biorę nawigacje z DVB-T i na ulicy mam odbiór i co nadal nikt nie widzi problemu ?? Różan , gdziekolwiek bym nie był to bez problemu mam sygnał na ulicy z przenośnej anteny patyka na wysokości chodnika a na 10-15m to pewnie hiper sygnał jest :D :D :D .

Trzeba być debilem żeby nie zauważyć różnicy i tego że przerobiono nas na szaro , ale przecież wszystko zgodnie z prawem :D :D :D :D

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Twoim wynikiem dvb-t wszystko wskazuje, ze powinno odbierać bez problemów. Jedyny trzeba postarać znaleźć miejsca aby ograniczył ilości błędy BER.
Masz bardzo dobre level 60 dBqv. A granicy jest od 51 dBqv, czyli masz 9 dBqv więcej.

Jeśli chodzi o cyfryzacją radia to niestety będzie gorzej niż analogową. mam właśnie tunerek dab+ i testowałem w Warszawie. Powiem, ze bez anteny dołączoną nie odbierał. około 3-10 już zaczął przerywać dźwięk. Poszukam filmik i przyśle do youtube.
fatycznie będą jeździć maszty na samochodach :D

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

poprawki,
około 3-10 km oddalone stacji dab+ już zaczął przerywać dźwięk.

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

@grzegorz0plonka. Sama siła sygnału jeszcze o niczym nie świadczy. Zauważ, że wynik MER=13.6dB jest poniżej normy dla modulacji QAM64. Powinno być minimalnie około 26dB, z kolei wartości pożądane to 30-31dB. Chociaż ja obstawiam, że jednak miernik się myli :). U nas nikt do tej pory nie dysponował w pełni profesjonalnymi narzędziami do pomiaru parametrów DVB-T, gdyż nie było po prostu takiej potrzeby.

@mirecki77. Niestety zgadzam się w 100% z tym co napisałeś. Tyle, że uważam iż to jest wołanie na puszczy :(.

Co do nadajnika w Ławach to wygląda na to, że INFO-TV Operator nieco pokpił sprawę przy budowie tego masztu. Ewentualnie połączenia przez długi czas nieużywania (3 lata) szybciej się zestarzały. Na to wskazuje tłumienie dodatkowe wynoszące 1,95dB co jest ewenementem na skale Polski. Tłumienie całkowite w okolicach 3,2dB powoduje, że do anteny ze 160W dociera jedynie około 76W. Tyle to mój komputer wypromieniowuje bez obciążenia a jak dołożę mu zadań to nawet 3 razy tyle ;).

Co do mojej babci to u niej telewizor pokazuje siłę sygnału w okolicach 95%, ale z tego co mi mówiła to nadal sporadycznie pojawiają się zacięcia. Obstawiałem(-am?), że to może być wina kabla, który co prawda zakupiłem po 2,5 złotego za metr, ale ilość pozłacanych żył w oblocie mógłbym bez problemu policzyć.
Sporo naczytałem się o zakłóceniach impulsowych a antena jest niemal bezpośrednio nad drogą osiedlową i skierowana wzdłuż budynku. Podobno wymiana kabla na podwójnie ekranowany w takiej sytuacji jest pomocna, ale teraz wyniki pomiaru MER dokonanego przez Ciebie dało mi prawdziwą zagwozdkę. Bo wychodzi na to, że ja się wykosztuje a efekt i tak nie będzie lepszy :(.

Pytanie do znawców. Czy UKE mierzyło MER? Jest gdzieś ten wynik dostępny?

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

UKE nie udostępniło pomiarów wydało jedynie oświadczenie że jest dobrze.... :roll: i jest wszystko OK

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

mux 3 od kilku dni jest bardzo niestabilny straszne wahania sygnału i cięcie obrazu :roll:

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Banister »

Witam!!

Powiem, ze w Przasnyszu wszystkie Muxy z Ostroleki / Lazy dobrze daja tylko ten z k. 40 z jakoscia ma problemy...

edit/ Pisownia!

Habi53
Posty: 47
Rejestracja: 5 października 2011, o 17:43
Odbiornik: Signal-527
Instalacja antenowa: Ant.siatkowa+wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Habi53 »

Banister pisze:... w Przasnyszu wszystkie Muxy z Ostroleki / Lazy dobrze daja ...
To nie jest sygnał z Ław tylko z Różana.
Pozdrawiam krajana.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »


_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

Gormar pisze: Zauważ, że wynik MER=13.6dB jest poniżej normy dla modulacji QAM64. Powinno być minimalnie około 26dB, z kolei wartości pożądane to 30-31dB. Chociaż ja obstawiam, że jednak miernik się myli :)
Tak, granica odbioru to MER o wartości dwudziestu kilku. Nie ma możliwości, a przynajmniej ja się nie spotkałem, z odbiorem naszej DVB-T przy MER poniżej 20dB.
Gormar pisze:Co do mojej babci to u niej telewizor pokazuje siłę sygnału w okolicach 95%, ale z tego co mi mówiła to nadal sporadycznie pojawiają się zacięcia. Obstawiałem(-am?), że to może być wina kabla, który co prawda zakupiłem po 2,5 złotego za metr, ale ilość pozłacanych żył w oblocie mógłbym bez problemu policzyć.
Kabel to tylko większa lub mniejsza wrażliwość na zakłócenia impulsowe, które tu będą przyczyną zakłóceń. Czym gorszy kabel (czyli o mniejszym współczynniku ekranowania), tym większa wrażliwość. Liczy się grubość foli ekranu, ilość jej warstw i gęstość oplotu z drucików - generalnie, dla DVB-T, drucików nie powinno być mniej niż sto kilkanaście.
Gormar pisze:Sporo naczytałem się o zakłóceniach impulsowych a antena jest niemal bezpośrednio nad drogą osiedlową i skierowana wzdłuż budynku. Podobno wymiana kabla na podwójnie ekranowany w takiej sytuacji jest pomocna
Tak, to mogą być zakłócenia od pojazdów, ale niekoniecznie tylko od nich. Jeśli antena jest przy oknie, na balkonie, to będzie miała również tendencję do wyłapywania zakłóceń z wnętrz budynku, od czegokolwiek, co ma cokolwiek wspólnego z elektrycznością, również u sąsiadów.

Kabel o wysokim ekranowaniu na pewno zmniejszy wrażliwość na zakłócenia, ale podstawa, to odpowiednio silny sygnał telewizyjny, który odbiera antena. Czasami nie da się wyeliminować wpływu zakłóceń w 100%.

Zresztą, różnie określa się stabilność odbioru DVB-T w różnych warunkach. Ogólnie dopuszczalne jest zakłócenie co kilka godzin.
Gormar pisze:ale teraz wyniki pomiaru MER dokonanego przez Ciebie dało mi prawdziwą zagwozdkę.
Nie stresuj się, bo MER to w dużej części wskaźnik jakości instalacji antenowej i będzie różny dla każdej instalacji. Po za tym, istotny jest BER, który nie jest całkowicie współzależny od MER-u - może być tak, że MER będzie >30dB (bardzo dobra instalacja odbiorcza - mało szumów i zniekształceń amplitudowych oraz fazowych), ale za to bardzo niski będzie BER, bo na jakość sygnału wpłyną inne czynniki.

Zauważ, że w wymaganiach na odbiornik do DVB-T w ogóle pojęcie MER-u, jako jakości, czy też granicy odbioru, nie występuje.
Gormar pisze:Pytanie do znawców. Czy UKE mierzyło MER? Jest gdzieś ten wynik dostępny?
Jeśli mierzyło, to takie pomiary nie znalazły się w ogólnodostępnym raporcie. Podobnie zresztą, jak i ewentualne wartości BER-ów.
Ale spoko można napisać zapytanie o to do UKE - na ich skrzynkę kontaktową.
ortalion pisze:UKE nie udostępniło pomiarów wydało jedynie oświadczenie że jest dobrze..
Pisałem wcześniej - nie nadają się do udostępniania, ale każdy, kto do nich napisze, może raport otrzymać.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Jak się okazuje, ze jest napisane najważniejszy, monter spróbował dokładnie ustawić anteną a nie udało się.
Mój wujek kupił te cudo DVB-T znanej polskiej firmy mającą telewizję cyfrową... Nie działało... Przyjechał monter z owej firmy i stwierdził że nie jest w stanie ustawić urządzenia, ponieważ sygnał jest na tyle słaby, że choć urządzenie go łapie, nie jest w stanie go sprecyzować. Według skarg, zażaleń i innych wypowiedzi w całym google jakie znalazłem, wszystkiemu winien NADAJNIK!!
Naprawdę to monter powinny pisać do emitela i uke, ze jest po prostu złe. Monter ma miernik dvb-t i może dokumentować!
Zdaje sprawę, ze nie każdy region mają znakomitą fachowców emitela którzy potrafią wybór anten i ustawień parametry.

jeśli dalsze narzekanie brak sygnalu to naprawdę kończymy już temat o problemach odbiorem. Szkoda ciągle rozwijać wątek. Powinniście pisać do uke zamiast forum. Emitel po prostu już przestał interesować problemem.
Jeśli chcecie mieć tv pozostaje jedyny drogą nc+ lub kablówki.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

I jak było do przewidzenia Kurpie podobnie jak inni mieszkańcy kraju "zrozumieli" na czym polega technika, a watek jak już pisałem wcześniej "zdechł" w naturalny sposób.

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

@orin. Weź swoje "mądrości i porady" razem ze swoim miernikiem włóż sobie głęboko pomiędzy pośladki.

Dla twojej informacji ja osobiście zrezygnowałem z odbioru DVB-T, a jeżeli ktoś nie miał wyjścia a mógł zainstalować antenę zewnętrzną to nie płakał na forum tylko wyciągnął ostatni grosz z portfela, odstał swoje w kolejce w sklepie elektronicznym (osobiście stałem 30 minut) i zakupił odpowiedni sprzęt jak dla odbioru z 20-30 km.

Poza tym chodząc po mieście jakoś szczególnie więcej anten nie zauważyłem. Przy kablówce z 20Mb/s, które przez pół dnia zamieniają się na 40Mb/s, 106 kanałami TV w tym 15 HD oraz telefonie stacjonarnym z 200 minutami za sumę 70 złotych nikt nie będzie się kopał z koniem (czytaj DVB-T).

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

http://www.nowaostroleka.pl/wiadomosci/ ... y-miesiace
@orin
temat wraca :lol: . zobaczymy co będzie dalej
oznacz to że ktoś się chyba jednak pomylił w obliczeniach :?:

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Brawooo!! Podobno końcu ktoś już porządnie udowodnił ze, jest złe. no i teraz możemy powrócić ten temat.
oznacz to że ktoś się chyba jednak pomylił w obliczeniach :?:


Niekoniecznie, według mnie zostało złe wybierane anteny nadawcze.
Uważałem, ze 4 kW powinno odbierać bez problem.

Gratuluje dobre walkę z problemem.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

wygląda na to że problem jest jednak po stronie EMITELA a nie odbiorców jak twierdzono :roll: .Ważne że się coś ruszyło i oby doprowadzono projekt do końca ....... bo może ktoś znowu zacznie protestować :lol:

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

ortalion pisze: oznacz to że ktoś się chyba jednak pomylił w obliczeniach :?:
W sumie to nie ważne jest, jaki jest powód - istotne jest tylko to, że społeczność lokalna walczy skutecznie o swoje prawa wbrew głupocie ludzkiej i lobbingom.

Jest takie pasujące do waszej sytuacji powiedzenie: "Psy szczekają, a karawana idzie dalej", i wygląda, że wasza karawana zdąża szczęśliwie do celu...

Dobrze by było, aby po podniesieniu mocy UKE dokonała pomiarów porównawczych (w stosunku do omawianego tu wcześniej Raportu), tym razem, miejmy nadzieję, już bardziej na poważnie, przynajmniej z pomiarami Ber-ów, a nie %% na TV...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Panowie trochę refleksji nad tym co piszecie... Ograniczenia mocy wynikały z decyzji środowiskowych, nie z czyjejś złej woli i o tym było mówione od samego początku. O jakich błędach w obliczeniach mowa, lobbingu i czyjej głupocie.

Zablokowany