DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

-=pUnIsHeR=-

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

gratuluję determinacji i życzę dopięcia tematu do końca.
teraz kolej na Słupsk, gdzie są jeszcze większe problemy z odbiorem mux-ów.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Martens »

Jarosław Bałuka pisze:Panowie trochę refleksji nad tym co piszecie... Ograniczenia mocy wynikały z decyzji środowiskowych, nie z czyjejś złej woli
No to ja się w takim razie zapytam - z czego wynikało ograniczenie mocy (10 kW -> 4,5 kW) MUX-3 nadawanego z obiektu Elbląg Jagodnik? No bo decyzje środowiskowe w tym przypadku raczej odpadają. Czyja wola (TVP czy Emitela) zadecydowała, aby Jagodnik nie nadawał MUX-3 z zachowaniem mocy 10 kW - po rozpoczęciu synchronicznej pracy z Pieczewem na 26 kanale?
P.S. Gdańsk również gratuluje Ostrołęce większej mocy i także liczy na poprawę sygnału DVB-T w dzielnicach, gdzie odbiór Chwaszczyna z przyczyn topograficznych jest niemożliwy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie znam szczegółów ale wiem, że w tego typu przypadkach moce są bardzo precyzyjnie dobierane tak, aby spełnić warunki zakłóceniowe w kanale. Nie znam przypadku, w którym zmniejszenie mocy nie było podyktowane konkretnymi warunkami, w każdym bądź razie nie jest to żaden przepadek, złośliwość czy wymysł.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Martens »

Dziękuję za wyjaśnienie. Cały czas zastanawiało mnie jedno - czy nie można było zachować 10 kW mocy Jagodnika, a np. ustalić inną, nieco mniejszą moc dla Pieczewa (w celu poprawnej pracy synchronicznej obu nadajników). Ale widocznie były robione przez Państwa odpowiednie symulacje i wyszło, że optymalne pokrycie sygnałem będzie właśnie przy 100 kW Pieczewa i 4,5 kW Jagodnika. Cóż pozostaje czekać do kwietnia 2014 r. na MUX-3 z Jaśkowej Kopy i o Chwaszczynie będzie można raz i na zawsze zapomnieć.

mirecki77

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: mirecki77 »

Jarosław Bałuka pisze:Panowie trochę refleksji nad tym co piszecie... Ograniczenia mocy wynikały z decyzji środowiskowych, nie z czyjejś złej woli i o tym było mówione od samego początku. O jakich błędach w obliczeniach mowa, lobbingu i czyjej głupocie.

Panie Jarosławie :) fajne wyjaśnienie , jak dla zwykłego usera , dla szarych zjadaczy chleba wygląda to jak lobbowanie przemysłu antenowego w danej chwili i faktycznie rozruszało to trochę rynek antenowy w Ostrołęce , a odpowiedzi Emitela że mamy co chcieliśmy (protesty budowy nadajnika dużej mocy) chyba jeszcze bardziej podsycały atmosferę , dla zwykłego usera moc 100kW ERP to pojęcie tak abstrakcyjne że głowa mała czyli gotuje mózg w pobliżu nadajnika , kury przestają się nieść , krowy nie dają mleka - trzeba było napisać że moc doprowadzona to anteny to tylko 4kW - moc średniego silnika jakim rolnicy napędzają swoje maszyny w stodołach i pewnie protestów by nie było , a teraz to można sobie gdybać , pisać i oczywiście się oburzać :)

a jeszcze kilku userów forum podsycało napiętą atmosferę , uważało że mamy odbiór standard bo musimy wywalić anteny na wysokość 10m w góre żeby mieć poprawny odbiór w mieście 2km od nadajnika no bądźmy poważni .

Teoria spiskowa krążąca po mieści mówi że specjalnie tak niską moc dla Ostrołęki miała spowodować to że EMITEL dostanie pozwolenie po protestach mieszkańców na zwiększenie mocy i to jest najbardziej prawdopodobne :)
Bo wcześniej Emitel chciał większej mocy a teraz to jednak mieszkańcy sami chcą większej mocy :)

Ale ogólnie gitara , zobaczymy jak po podniesieniu mocy zachowają się anteny kierunkowe , zamontowałem ostatnio u rodziców antene 14dbi na dachu bloku wysokość ok 5 piętra sygnał 3,5km od nadajnika który de facto widziałem bo górował nad innymi masztami w okolicy sygnał ok 52dBµV na dachu widzac nadajnik !!!! bez szaleństwa ale stabilny no i działa , 25m kabla sygnał na dole ok 48 dBµV :) oddalamy się od nadajnika w kierunku starego mostu wysokość ok 5m , taka sama antena sygnał 65dBµV widać nadajnik cały czas z tendencją do latania sygnału 2-3dBµV w góre i w dół
hehe śmiałem się wiał mocny wiatr antena na Ławach się "machała" :D :D :D

Czy ktoś z Emitela może potwierdzić czy sygnał z anteny na Ławach w momentach kiedy jest silny wiatr zmienia amplitudę bo wieża się "macha" ??:)


pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nikt tu nie będzie zajmował się plotkami czy teoriami spiskowymi, mówimy o faktach, a te jakie są każdy widzi, komentować ich nie trzeba. Nie ma żadnego lobbingu przemysłu antenowego ani żadnego innego. Działamy zgodnie z przepisami, skoro zgoda i decyzje były na małą moc to z taką pracujemy. Mam nadzieję, że zmiana mocy spowoduje polepszenie odbioru tym, którzy mają problem z sygnałem.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

Oby tak było jak Pan pisze Panie Jarosławie .Dobrze że emitel wystąpił o zgodę o zwiększenie mocy .Wydaje się że że powinno to poprawić odbiór w mieście i nie tylko. 8-)

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

Wielka szkoda, że Emitel nie wystąpił do marszałka województwa z takim żądaniem jeszcze na początku lipca. Wtedy może od razu byłoby te 60kW ERP. Ale jak to mówią lepiej późno niż wcale :).

@mirecki77. To co napisałeś o 4kW TPO i 100 kW ERP przypomniało mi, co w "czasach" protestów przy próbie pobudowania nowej wieży nadawczej w okolicach Goworowa pisali "eksperci". Czytałem wtedy wypowiedź jakiegoś oszołoma, który nawet prowadził własny blog podając się za znawcę systemów radarowych (gdzie chyba jedynie sprzątał w takim obiekcie i znał rozkład pomieszczeń) i twierdził, że z tych 100 kW ERP to po "wzmocnieniu" sygnału przez system antenowy będą z tego megawaty. LOL :O. Do tej pory jak to wspominam nie mogę powstrzymać się od śmiechu. A ludzie chłonęli to jak świeże bułeczki.
Szkoda, że ten geniusz nie wpadł na pomysł posadowienia takiego nadajnika w centrum okręgu złożonego z anten w odległości powiedzmy 1 metra i wtedy z każdej odebrał by te megawaty (pomijam straty w przesyle, gdyż on zapewne o tym nie miał pojęcia, już nie mówiąc o tym że odebrałby w sumie mniej energii niż dostarczył do tego nadawczego systemu antenowego), co przy 10 antenach dawało by moc porównywalną z farmą wiatraków. No dosłownie perpetuam mobile. My to mamy wynalazców w kraju ;).

A co do protestów to bardzo dziwi mnie sytuacja, że Emitel nic nie zadziałał w celu wyedukowania tych ludzi. Przecież argumenty są i to bardzo silne: 1. Normy PEM w Polsce są ponad 10 razy ostrzejsze niż w UE i podobne do tych w Rosji (najbardziej zachowawcze na świecie). 2. Nadajnik z wieży o podobnej budowie/wysokości jak ten w centrum Ostrołęki znajduje się na górze św. Marcina w Zawadach k/Tarnowa. Wysyła on sygnał trzech MUX'ów z systemu antenowego 8x4 (a przecież ten w Ławach to 16x4 dzięki czemu wiązka główna sygnału jest niemal dwa razy węższa) z mocą szczytową 50kW ERP każdy a niemal pod samym obiektem stoją budynki mieszkalne (<100m) i to bardzo liczne. Mogli by ich tam zawieźć, pokazać wyniki pomiarów natężenia PEW w okolicy około 100-200 metrów a na deser zademonstrować, że jajko wyłożone na metalową patenie wcale samo się nie usmaży. No chyba, że będzie ogromny żar lał się z nieba ;). 3. Aktualne moce nadawcze radiowych systemów antenowych z obiektu w Ławach i tak powodują największe zbliżenie się obszaru wyłączonego z użytku (natężenie PEM > 0.1W/m^2) do około 75 metrów nad poziomem ziemi. Nawet projektowane 100kW ERP dla DVB-T miało zwiększyć ten zasięg w pionie o jedynie 2-3 metry.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

...emitel wystąpił o zgodę na zwiększenie mocy nadawania do wojewody mazowieckiego dn 30.07.2013r więc chyba po pomiarach nie było tak wesoło jak opisywano w mediach ..., Ale ważne że wystąpił

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

panie Jarosławie czy w związku z planami zwiększenia mocy nadawania, jest planowana również zmiana układu systemu antenowego ?

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

@ortalion. Przepraszam, że ja się wtrącam do twojego zapytania i odpowiadam pytaniem na pytaniem, ale po co mają zmieniać układ systemu antenowego w Ławach? Przecież od początku (2009 rok) był on projektowany na nadawanie ze szczytową równoważną (dla dipola) mocą 100 kW ERP. Z tego co czytałem w analizie środowiskowej to jest to 16 piętrowy układ z kątem połowy mocy wiązki głównej w okolicach 1 stopnia, bez wychylenia w kierunku ziemi (tilt = 0 stopni), zorientowany z godnie z kierunkami róży wiatrów. Co dla systemu z budowanego z anten SIRA UTV-01 przy częstotliwości 615-640 MHz imputuje minima lokalne o głębokości około -3dB (dwa razy mniejsza moc) na azymutach 30,60, 120,150, 210,240, 300,330 a pomiędzy tymi minimami (45,135,225,315) około -0.5dB. Nie za bardzo widzę co tu można jeszcze poprawić.

Inna sprawa, że istnieją wątpliwości co do jakości pobudowania tego układu anten, ale tutaj to ważniejsze jest pytanie czy uda się znacząco poprawić parametry (przykładowo duże tłumienie dodatkowe) przy minimalnym koszcie i ryzyku.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

@Gormar chodziło mi głownie o końcową część Twojej wypowiedzi gdyż już wcześniej dyskutowano o jakości tego systemu antenowego zarzucając niezbyt wielką wydajność :roll:

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

Panie Jarosławie czy może ma Pan dane od kiedy zwiększona zostanie moc nadajnika Ostrołęka Ławy :?: ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jak zwykle datę podamy po fakcie ;) jest szansa, że jeszcze w tym roku.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

uffffffffff oby jak najszybciej ;)

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: kiltel »

Fajnie by było jak jeszcze w tym roku by się udało zwiększyc moc. Ciekawe czy uzyskam wtedy odbiór na antenie pokojowe w Kadzidle oddalonym o 20 km od Ostrołęki?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: distefano »

Wszystko zależy od miejsca usytuowania tej anteny. Jeśli okno wychodzi w kierunku nadajnika i na trasie nic go nie zasłania to powinieneś odbierać. Ja do nadajnika mam 10 km i na ant. pokojowej nie odbiorę zupełnie nic (takie usytuowanie w środku gęstej zabudowy). Przy zastosowaniu anteny pokojowej muszą występować naprawdę dobre warunki do odbioru.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

zobaczymy jak poprawi się odbior po zwiększeniu mocy nadajnika już nie mogę się doczekać ;)

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

Całkiem dobrze za taka informacja "wyciekła". Miałem już zamiar sprzedać swój bardzo dobry dekoder na allegro, gdyż kupiłem sobie produkt który mi go w zasadzie zastąpił (Android HDMI stick + XMBC). Teraz wstrzymam się z tym krokiem do czasu zakończenia tej modyfikacji siły sygnału. Może jednak jeszcze mi się ten dekoder do czegoś przyda ;).

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

dzisiaj w Ostrołece Bardzo słaby sygnał chyba wiatr "zagina " fale :roll: . Może jak będzie więcej mocy nie będzie fluktuacji sygnału

Zablokowany