DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Stefan_KR »

Prawdopodobne wyjaśnienie jest znacznie prostsze niż się wydaje.
Charakterystyka pionowa 16-piętrowego systemu antenowego była projektowana tak, aby dla mocy 100kW ERP zachować wymagany poziom PEM w najbliższych okolicach masztu. Tam gdzie maszt zlokalizowany jest blisko zabudowań jest to szczególnie ważne. Zapewne zaprojektowano ją tak, aby przy 100kW ERP na kanał w pobliżu masztu nie było przekroczeń PEM, a skoro decyzja środowiskowa dopuszcza tylko 4kW ERP to skutek jest oczywisty - w najbliższej okolicy masztu jest 25x sygnału mniej niż pierwotnie planowano. W efekcie... pod latarnią najciemniej.

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

@Bartt. Dzięki za bardzo cenne i rzeczowe uwagi. Tylko mały szczegół. Wzmocnienie przez Ciebie podane z wykazu UKE wyliczone jest w porównaniu do anteny dipolowej i powinieneś oznaczyć je jako dBd a ja w przykładach podawałem w odniesieniu do teoretycznej idealnej anteny izotropowej - dBi. Różnica to 2,14dB na rzecz "izotropu", czyli 1,64 raza co nie jest tak mało.

Z tych danych wynika, że faktycznie kierunkowość anten w Ławach jest znacznie wyższa niż tych z Kopernika. Jeżeli do tego dołożymy informacje, że były one już zamontowane co najmniej w poprzednim roku (zdjęcia z Google Street View były wtedy robione), chociaż nie wiem czy nie dokonywano ich rekonfiguracji, czyli jeszcze przed przejęciem przez Emitel tego obiektu, to twoje przypuszczenia o tym, że zostały one zaprojektowane na 100 kW ERP stają się całkowicie uzasadnione.
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2013, o 09:49 przez Gormar, łącznie zmieniany 2 razy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

Gormar pisze:Z tego co mi wiadomo, w bardzo wielu lokalizacjach w centrum Warszawy odbiór DVB-T na antenie pokojowej lub urządzeniu przenośnym jest całkowicie możliwy w odróżnieniu od Ostrołęki. Ale nie ma co się dziwić że jest tam podwójna emisja, gdyż w samym Śródmieściu mieszka 4 razy więcej osób niż w naszej mieścinie :(.
Doświetlanie centrum Warszawy nie ma związku z ilością mieszkańców, a z zabudowa i ukształtowaniem terenu. Po zmianie lokalizacji nadajników mieszkańcy starego miasta, skarpy wiślanej i części Pragi utracili możliwość odbioru w wyniku tego, że te tereny znalazły się poniżej głównej wiązki sygnału z anteny nadawczej w Raszynie.
BTW rolą władzy lokalnej jest również wspieraniem infrastruktury dla obywateli miedzy innymi radiowej.Ciekawe ile zrobiły władze Ostrołęki aby podnieść zasięg odbiór sygnału tv w tym regionie, który od lat kuleje.Właśnie władzy możecie zawdzięczać ograniczenia środowiskowe i małe moce nadajników.Wszyscy chcą mocy ale nie zgadzają się na lokalizacje.

Gormar
Posty: 131
Rejestracja: 26 lutego 2012, o 16:05
Miejscowość: Ostrołęka
Odbiornik: Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Antena "wewnętrzna" logarytmiczna: Barczak DIGILOG 21-69. Leży na szafie, filtr.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka/Ławy (3km)

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Gormar »

orin pisze: Doświetlanie centrum Warszawy nie ma związku z ilością mieszkańców, a z zabudowa i ukształtowaniem terenu. Po zmianie lokalizacji nadajników mieszkańcy starego miasta, skarpy wiślanej i części Pragi utracili możliwość odbioru w wyniku tego, że te tereny znalazły się poniżej głównej wiązki sygnału z anteny nadawczej w Raszynie.
Czyli dokładnie tak samo jak w Ostrołęce ;).

Ale nie mogę się zgodzić, że doświetlanie nie ma nic wspólnego z ilością mieszkańców. Przecież to jest dodatkowy koszt, a ilość osób znajdujących się w takiej sytuacji uzasadnia jego poniesienie. W O-ce dla 2-3 tys. osób nikt nie kiwnie palcem, aby uruchomić emisję SFN z masztu przy ulicy Kopernika.

Co do zaniedbań władzy to 100% racji. Nawet przy planach budowy nowego masztu "pomagali" jak tylko mogli (potrafili?) vide nasz słynny na całą Polskę historyk poseł Arkadiusz Czartoryski, a interesuje ich tylko jak by tu polepszyć sytuacje Kościoła i dzięki temu pozyskać więcej wyborców :(. Niestety u nas to niezły zaścianek jest. Może jak dołączy TV Trwam do multipleksu pierwszego coś się tutaj zmieni na plus w tej materii ;). Ale za to coś innego może się jeszcze bardziej rozplenić i w dłuższej perspektywnie wcale nie będzie lepiej. Nie wiadomo co zwycięży ;(.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

My tu sobie piszemy i piszemy dywagujemy dyskutujemy a ja jeśli mogę to Bardzo Proszę o rzeczowe wyjaśnienie pracownika Emitela dlaczego tak jest że było dobrze a jest bardzo źle :?: .
Dotychczasowe wyjaśnienia że taka odległość to wystarczy kawałek kabla a następna że potrzebna antena kierunkowa są nieco nielogiczne :?:

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

@ortalion, forum nie jest miejscem przekazywania oficjalnych informacji. Najpierw UKE przedstawi w tej sprawie swoje stanowisko, które może uzupełnić lub skomentować Emitel. Jeśli problem jest wynikiem błędu, to na pewno informacje na forum będą ostatnimi jakie się pojawią i to po jego naprawie.
Jeśli jak słusznie zauważyli forumowicze błędem jest wykorzystanie zestawu antenowego w Ławach dla nadajników dużej mocy, to jego modyfikacja może potrwać.Zmiany mechaniczne w instalacji (pochylenie anten) mogą być niemożliwe do wykonania stąd sytuacja patowa.Ewentualnym rozwiązaniem może być czasowa zgoda na podniesienie mocy w Ławach bez przekroczenia dopuszczalnego PEM w najbliższym sąsiedztwie masztu.Ale taka decyzja wymaga szczegółowego raportu ze strony Emitela z uzasadnieniem takiego rozwiązania a to musi być poparte dokładnymi pomiarami pola.
Jedno jest pewne, odbiór DVB-T jest projektowany z założeniem, że zestaw antenowy jest instalowany na zewnątrz i po przeniesieniu nadajnika z centrum miasta należy dostosować instalacje do nowych warunków odbioru. Po kilkudziesięciu latach użytkowania małych antenek pokojowych w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika, można i trzeba zmienić instalacje.UKE nie będzie rozpatrywać zgłoszeń od osób, które nie posiadają wymaganych instalacji antenowych dla poprawnego odbioru sygnału DVB-T.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

z tego nadajnika nadawany jest również sygnał radiowy od 0,2kw do 30kw i nie ma problemu z odbiorem w Ostrołęce i okolicach wie chyba jest coś skiszone jeśli chodzi o nadajnik TV dvbt? ale może się mylę ?

Bartt

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Bartt »

Po prosu fale o częstotliwościach stosowanych w FM rozchodzą się znacznie lepiej niż te z zakresu UHF ;) Nie jest konieczna tzw. widoczność radiowa, lepiej wnikają do środka pomieszczeń itd.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

Dokładnie, rozumowanie przez analogię w tym przypadku jest zaprzeczeniem praw fizyki ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: belzebiusz »

UKE o problemach z NTC w Ostrołęce
http://satkurier.pl/news/88212/uke-o-pr ... olece.html

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Najważniejsze to będzie wykonanie pomiary terenie.
25 lipca 2013 roku Delegatura UKE w Warszawie będzie prowadziła pomiary sygnału na terenie Ostrołęki.
źródło: satkurier.pl
Akurat dziś:)

Ciekawie kiedy odpowiedzą po wykonaniu pomiarowy terenie.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

belzebiusz pisze:UKE o problemach z NTC w Ostrołęce
http://satkurier.pl/news/88212/uke-o-pr ... olece.html
Wniosek z tego artykułu płynie jeden, wstępne pomiary zostały wykonane przez UKE i ogólnie problem nie istnieje a zgłoszenia pochodzą od osób, które nie dostosowały swojej dotychczasowej instalacji antenowej (anteny pokojowe) do nowych warunków odbioru (instalacja anteny zewnętrznej). Do technologii trzeba dojrzeć, a po wielu latach odbioru analogu nie zaszkodzi zmienić anteny na nowe.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: belzebiusz »

Nie zdziwię się, jak skończy się na postawieniu gapfillera na Kopernika bo pewnie znaczącego zwiększenia mocy z Ław nie będzie.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

Nie skończy się ustawieniem doświetlania na Kopernika. Maszt na Kopernika ma być zwolniony z radiodyfuzji a w przyszłości rozebrany.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: kiltel »

U mnie w Kadzidle ok 20 km na północ od Ostrołęki. Odbiór mux1 oraz mux 2 po przenosinach na Ławy nie pogorszyl się zbytnio nadal odbieram te dwa muxy na antenie zewnętrznej z symetryzatorem i tunerze na usb siła i jakość 100 %. Problem jest natomiast z mux 3 sygnał strasznie skacze na mojej obecnej antenie nie da się go poprawnie odbierać. Wiem że mogę założyć wzmacniać i problem by znikł no ale. Czyli wychodzi na to że mux3 jest nadawany z mniejszą mocą niż pozostałe muxy?
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2013, o 14:54 przez kiltel, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

orin pisze:Jedno jest pewne, odbiór DVB-T jest projektowany z założeniem, że zestaw antenowy jest instalowany na zewnątrz i po przeniesieniu nadajnika z centrum miasta należy dostosować instalacje do nowych warunków odbioru.
He, he - a jest gdzieś napisane (Emitel, UKE, nadawcy, etc...), dla jakiego kanału odniesienia podawane są zasięgi mux-ów, a co za tym idzie wytyczne dla instalacji antenowych? Ja jakoś nie mogę znaleźć oficjalnych danych, choć, po prawdzie, za bardzo nie szukam, ale od czasu do czasu odpytuje tu emitel na forum na tę okoliczność. To po primo.

Po secundo - to niezależnie od przyjętych założeń (kanału odniesienia) zawsze istnieje kilkuprocentowy margines na tych, którzy są w granicach zasięgu standardowego, ale faktycznego odbioru nie maja, pomimo posiadania prawidłowej instalacji.
orin pisze:Po kilkudziesięciu latach użytkowania małych antenek pokojowych w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika, można i trzeba zmienić instalacje.
To podstawa. Mniej chciejstwa, a więcej zdrowego rozsądku.

Co oczywiście nie zmienia faktu samego nadajnika i jego charakterystyk w bliskim sąsiedztwie.
orin pisze:UKE nie będzie rozpatrywać zgłoszeń od osób, które nie posiadają wymaganych instalacji antenowych dla poprawnego odbioru sygnału DVB-T.
I nie powinno. Odpuściło sobie chyba tylko z uwagi na okres przejściowy.

Tylko - znowu - gdzie jest oficjalnie powiedziane, jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja antenowa... Retoryczne pytanie... :D

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: orin »

_chris_ pisze:He, he - a jest gdzieś napisane (Emitel, UKE, nadawcy, etc...), dla jakiego kanału odniesienia podawane są zasięgi mux-ów, a co za tym idzie wytyczne dla instalacji antenowych? Ja jakoś nie mogę znaleźć oficjalnych danych, choć, po prawdzie, za bardzo nie szukam, ale od czasu do czasu odpytuje tu Emitel na forum na tę okoliczność.
Przeciętnego Kowalskiego nie interesują aż tak zaawansowane parametry, a oficjalne informacje na temat sposobu odbioru sygnału DVB-T i doboru anten są umieszczone tu http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html (menu Anteny)
Ponadto Emitel przygotował poradnik http://www.emitel.pl/jakwybracantene-poradnik.pdf-68518
Polacy z definicji narzekają, są niechętni do zmian i to jest sednem problemu.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

kiltel pisze:U mnie w Kadzidle ok 20 km na północ od Ostrołęki. Odbiór mux1 oraz mux 2 po przenosinach na Ławy nie pogorszyl się zbytnio nadal odbieram te dwa muxy na antenie zewnętrznej z symetryzatorem i tunerze na usb siła i jakość 100 %. Problem jest natomiast z mux 3 sygnał strasznie skacze na mojej obecnej antenie nie da się go poprawnie odbierać. Wiem że mogę założyć wzmacniać i problem by znikł no ale. Czyli wychodzi na to że mux3 jest nadawany z mniejszą mocą niż pozostałe muxy?
Noo proszę, no wreszcie pojawił się jeden użytkownik który odbiera poprawnie.

Jeśli chodzi o mux 3 to jest tu http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt jest napisane równo 4 Kw.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: kiltel »

Wiem, że jest napisane 4 KW ale nie mam pojęcia czemu nie mogę uzyskać stabilnego odbioru mux3 gdzie mux1 i 2 odbieram poprawnie.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Czy cos pokazuje jakieś sygnał mux 3? jak uzyskujesz jakością?

Zablokowany