DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

mirecki77 pisze:mhhh, wszystkie sprzęty na jednej instalacji , kierunkowa z symetryzatorem , sygnał wchodzi na sumator Axinga sat+ terestial
Hmm, dalej nie wiem, jak wygląda instalacja i jakie parametry sygnałów są na dekoderach, poza enigmatycznym:
mirecki77 pisze:DEKODERY STACJONARNE TYPU CANVA , FERGUSON , WIWA sygnał powiedzmy że ok , czasami pikseloza
Jeśli Samsung pracuje z nimi równolegle na tej instalacji, a ma tak wysoki poziom błędów, to albo tor jego tor może być uszkodzony, albo odbiornik ma bardzo słabą czułość i potrzebuje bardzo dobrego sygnału.
mirecki77 pisze:więcej przy samej antenie został podłączony telewizorek przenośny samochodowy i też występuje rwanie .
Tu nie jest bazar i nie dyskutujemy o wyższości "proszku na karaluchy". To, że występuje "rwanie" to niedobrze, ale dla diagnozy potrzebne są konkrety - czyli poziomy i jakości na wszystkich mux-ach. Bo może rwać z uwagi na za silny sygnał, albo z uwagi na zakłócenia impulsowe albo z jakiegokolwiek innego powodu...

Więc mniej chaosu i lania wody o nadawaniu, a więcej treści o instalacji antenowej.

Prawie zawsze da się osiągnąć zadowalający odbiór, tylko trzeba chcieć.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Stefan_KR »

mirecki77 pisze:Dziwicie się że ludzie nie płacą albo wyrejestrowują TV, wcześniej był analog byle jak to działało teraz jest cyfrówka , miało być fajnie i super jest byle jak a nawet jak było dobrze to teraz nam wmawia się że to był bonus i zrobiono standard i co myślicie że ludzi można doić z kasy ile wlezie ? A teraz jeszcze cyfryzacja radia i znowu się wmawia że odbiór będzie wszędzie , hehehe , zrobicie cyfryzację , zasięg na starcie ok , później obetniecie moc ze względu na duże oszczędności i każecie wystawiać maszty bo przecież do radia też jest potrzebna antena kierunkowa i co kochani abonenci tego nie wiedzieliście ??:)
Nie bardzo rozumiem do których "WY' się zwracasz, gdyż Emitel nie mamy wpływów z abonamentu.
mirecki77 pisze: A co do abonamentu , to ja nie jestem instytucją która ma informować o płaceniu abonamentu , nawet jeśli sprzedaje telewizory, nie jesteśmy w Anglii,..
przykra taka antyspołeczna postawa bo mógłbyś choćby ostrzegać tych, którzy mówią ci o planach niepłacenia abonamentu a rozmawiają jak ze specjalistą i fachowcem w dziedzinie RTV i tym bardziej że od kilku stron wątku starasz się jawić jako obrońca i przedstawiciel lokalnej społeczności opierając się na niewiedzy "typowych Kowalskich, babć itd".

Warszawa, ze względu na specyfikę zabudowy - wysokie drapacze chmur w centrum miasta - musi mieć dodatkowe doświetlenie gdyż występuje duża strefę cienia jaką tworzy owa zabudowa i kompletny brak odbioru w centrum. Z całym szacunkiem dla innych miast, w tym Ostrołęki, tylko w stolicy mamy do czynienia z taką zabudową więc daruj sobie takie porównywanie...

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

dla dalszego "bicia piany"

http://www.eostroleka.pl/wyniki-naszej- ... 36416.html
myślę osobiście że sonda nie jest do końca obiektywna ale część prawdy niej widać Ze względy na zmianę nadajnika odbiór w niektórych częściach miasta mimo anteny kierunkowej jest bardzo utrudniony a nawet niemożliwy

Mam jeszcze pytanie czy prawdą jest że mux 3 ma być dostępny dla abonetów z antenami wewnętrznymi dla ponad 99% :?:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: belzebiusz »

To jest prawda, ale tylko dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców:
http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf
Wykonawca pokryje sygnałem DVB-T co najmniej 98% populacji Polski do 31.12.2013 roku umożliwiając odbiór stacjonarny przy użyciu anten zewnętrznych z SLA na poziomie nie mniejszym, niż 99,95% miesięcznie, natomiast w miastach i aglomeracjach powyżej 100 tys. mieszkańców, Wykonawca zapewni odbiór przenośny wewnątrz budynków z SLA na poziomie nie mniejszym, niż 99,90%.

mirecki77

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: mirecki77 »

@chris

przepraszam bardzo , jak ma wyglądać instalacja ??

antena dipol 19
10m przewodu wchodzi do budynku w budynku jest sumator axing który sumuje sygnał sat + naziemny
przed wejściem do sumatora sygnał został sprawdzony na TV SAMSUNG i na innych podobnych odbiornikach np. Sony 32 cale , dekoderach canva , wiwa , ferguson t65 bo akurat takie mam , sygnał w przypadku mux 1-2 to jakość ok 60% siła ok 80% , na mux 3 podobnie plus szatkownica lub brak kanału , po dołączeniu wzmacniacza jest troszkę lepiej troszkę mniej szatkuje sygnał podobnie , przed przeniesieniem nadajnika nie było tego problemu odbiór na antenie siatkowej z symetryzatorem



@ Stefan_KR
A propo informowania na temat abonamentu , to nie jest moja sprawa czy ktoś płaci czy nie ,ja działam antyspołecznie nie informując , chociaż najczęściej mówię ludziom że to nie moja sprawa a kwestia ich sumienia czy płacą czy nie a rozumiem że Emitel działa bardzo społecznie zmiejszając sygnał i razem z UKE karząc babciom i innym abonentom zakładać nowe anteny :D Czy Emitel to instytucja non profit ?
Dobre ....

Darujmy sobie złośliwości , w Ostrołęce wieżowców pewnie nie ma , w Ławach teren płaski i też ludzie mają problemy z odbiorem ,a przecież sygnał cyfrowy miał też wspomagać się odbiciami od budynków więc o jakiej strefie cienia piszesz , ludzie wymogli na Emitelu włączenie doświetlania z PKiN poza tym stolica , więc i ministerstwo cyfryzacji na pewno miało w tym jakiś interes :)

Nieważne dyskusja jest bez sensu skoro wszyscy uważają że jest gitara , a mieszkańców w ogóle się nie słucha , plan wykonany , cyfryzacja dokończona , a teraz ewentualnie będziemy naprawiać i brać następną kasę :)
Alleluja i do przodu , a wczoraj był u nas ksiądz-emeryt mieszka w pomieszczeniach przyklasztornych taka zabudowa jaka jest przy klasztorze uniemożliwia odbiór jakiegokolwiek sygnału po zmianie miejsca nadawania , nawet z anteną kierunkową chyba że ktoś ja postawi na szczycie zabytkowego klasztoru , też mamy własną strefę cienia :D


A nasz kochany wojewoda , Emitel i UKE próbują udowodnić pozostałym nieodbierającym sygnału że w zasadzie cala ta sytuacja jest wynikiem ich głupoty nieudolności, nieznajomości położenia geograficznego masztu względem anteny itp. i na pewno to też wina neutrin które zapitalają od słońca do Ostrołęki :D

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

myślę że ja mirecki77 oraz gomar to mieszkańcy Ostrołęki lub najbliższych okolicy i dlatego jak ktoś napisał bijemy pianę gdyż pozbawiono części miasta i mieszkańców dostępu do dvbt. Pozostali adwersarze są mieszkańcami innych miast w związku z czym "ich boli ten problem" nieco mniej.Jedynym który próbował się wczuć w role mieszkańca naszej mieściny był Pan grzegorz0opłonka i dzięki mu za to :roll:

mirecki77

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: mirecki77 »

ortalion pisze:edit/ Proszę nie cytować posta pod postem!
Ich nie boli nasz problem , bo wg nich mamy standardowy odbiór jak cała Polska :D

_chris_

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: _chris_ »

mirecki77 pisze: sygnał w przypadku mux 1-2 to jakość ok 60% siła ok 80% ,
Na pewno tak: siła większa od jakości na antenie pasywnej? To BARDZO ISTOTNE PYTANIE JEST.
mirecki77 pisze:przepraszam bardzo , jak ma wyglądać instalacja ??
Normalnie, odpowiadać warunkom odbiorczym.
mirecki77 pisze:Ich nie boli nasz problem , bo wg nich mamy standardowy odbiór jak cała Polska
Pewnie, że nie boli. Ale ja, w odróżnieniu od niektórych innych, mam ochotę (jeszcze) pomóc potrzebującym...

Są chyba tylko cztery głosy, że jest źle. Dlaczego nie więcej, skoro pół Ostrołęki nie odbiera?

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Cyfrowy »

Informacje o przeprowadzonej właśnie sondzie:

W sondzie wzięło udział 496 osób z czego 72.38% (359 osób) ma problemy z odbiorem lub w ogóle nie odbiera sygnału telewizyjnego. Tylko 27.62%, tj. 137 osób, deklaruje brak problemów z jej odbiorem.

http://www.eostroleka.pl/wyniki-naszej- ... 36416.html

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Cały czas analizowałem co jest spowodowane problemy odbiorem po zmianie emisji. Moim myślenie wypadł mi, ze jest spowodowane obniżone Moc przyz. [kW]. Fatycznie jakiego użytkownik napisał, ze wcześniej było cos 600W a teraz na 160W.

Na Ostrołęka / ul. Kopernika było Moc przyz. 0,62 KW.
A na Ławy Moc przyz. przyz to 0,159 kW.

A w Warszawie TVN HD ma Moc przyz. 1,375 kW i dlatego na malutka antenka odbierała bez problemu.

Zauważcie, ze na Łomża / Szosa Zambrowska ma moc 5kW i ma dużo lepsze Moc przyz. 1,100.
[kW].

Wszystko można zobaczyć DECYZJE REZERWACYJNE I POZWOLENIA RADIOWE DLA STACJI TELEWIZYJNYCH http://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwacy ... jnych-5150

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

pewnie tak Jak piszesz gdyby zostało jak na Kopernika nie pisalibyśmy tyle na forum. dlatego też napisałem że to " najsłabsze 4kw w POLSCE' :lol:
Może panowie z Emitela coś jeszcze zmienią np wrócą do parametrów z Kopernika na Ławach Co Pan sądzi Panie Admistratorze czy jest na to szansa by się coś poprawiło????

Bartt

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Bartt »

@grzegorz0plonka
Moce wyjściowe nadajników są ustalane tak aby uzyskać ustaloną moc wypromieniowywaną z anteny ;). Najczęściej, jeśli antena nadawcza jest większa (16 pięter) to ma większy zysk i wystarczy mniejsza moc wyjściowa nadajnika (150W), aby zapewnić podobną moc wypromieniowywaną (ERP 4kW). Z anteny mniejszej (np. 4 piętra) o mniejszym zysku, aby wypromieniować podobną moc (ERP 5kW) potrzeba większej mocy wyjściowej nadajnika (600W).
Zauważ że np. w podanym przez ciebie wykazie UKE jest dużo emisji o mocy ERP 100kW, a nadajniki mają różną moc wyjściową np 2kW albo 5 ;).
Tak więc pod względem matematyki i oczekiwanej (obliczonej) mocy wypromieniowywanej wszystko się zgadza.
Problem jest inny, a mianowicie czy przy tych zmienionych prametrach emisji i innej lokalizacji masztu osiągnieto oczekiwany poziom sygnału w mieście i okolicach. UKE stwierdziło że jest ok ale nie podało wyników pomiarów. Jedyne co udało się uchwycić to te ok. 40dBuV w materiale z Kuriera w TVP Info Warszawa.

Edit
Tutaj: http://www.qsl.net/v73ns/dbwcalc.html
przykładowy kalkulator do obliczeń (Calculating ERP and EIRP).

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

trzeba przyznać że te uchwycone ok 40 dB to niezbyt rewelacyjna wartość ;) . zwyklę 3-4 km od nadajnika wartości są nieco większe no powiedzmy ok 50db czyż nie?
jestem ciekaw jek teraz będzie wyglądała Ostrołeka na "dvbt map" ile zielonego ? ile żółtetego? wiem że to tylko dzane orientacyjne ...... ale jestem bardzo ciekawy jak to będzie się miało do rzeczywisości

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

Bartt :Są chyba tylko cztery głosy, że jest źle. Dlaczego nie więcej, skoro pół Ostrołęki nie odbiera?

bo myślę że tylko my tu trafiliśmy wielu żaliło się na lokalnych portalach ... a część zwłaszcza starszych nie zawsze umie posłużyć się internetem :!:

Bartt dzięki za pomoc i objaśnianie tajników nadawania takim laikom jak ja ;)
i Podobnie ja TY jestem ciekaw oficjalnych wyników opracowanych przez uke
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2013, o 18:48 przez ortalion, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: qwerty »

ortalion pisze:trzeba przyznać że te uchwycone ok 40 dB
To zależy na jakiej antenie.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

myślę że na jak na 2-3 km od nadajnika to niezależnie od anteny niezbyt rewelacyjne :roll:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: qwerty »

Taaa? Bo jeżeli tak jak w inym wątku teleskopy są wyciągnięte na całą długość to zestrojone są na FM.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: ortalion »

Z tego co piszą mieszkańcy miasta to na antenach wewnętrznych dedykowanych do dvbt tv bardzo często nic, antena wewnętrzna siatkowa ze wzmacniaczem lepiej , anteny zewnętrzne kierunkowe bez wzmacniacza bardzo różnie od bardzo źle ( bez odbioru) do dobrze,a u niektórych w mieście antena kierunkowa ze wzmacniaczem !!!!nieźle i dobrze a to wszystko max 6 może 7 km od nadajnika w płaskim terenie . chyba ktoś jednak coś słabo policzył przed instalacją nadajników,a do 23 07 większość miasta odbierała na przysłowiowym kablu i to jest tym co spowodowało ta takie zamieszanie.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: grzegorz0plonka »

Uważam, ze powinniście pisać do uke zamiast na forum.

Bartt

Re: DVB-T z RTON OSTROŁĘKA ŁAWY

Post autor: Bartt »

qwerty pisze:
ortalion pisze:trzeba przyznać że te uchwycone ok 40 dB
To zależy na jakiej antenie.
Zgodnie z tym linkiem: http://www.uke.gov.pl/informacja-o-waru ... leki-12731

To jest to antena log Rohde & Schwarz model HL040 o zysku 5 - 7 dBi:
http://www.rohde-schwarz.com/en/product ... -9056.html
Zwykła yaga (np. Dipol 19) będzie mieć pare dB więcej, pewnie coś koło 10 dBi ;)

Zablokowany