Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

jajanusz

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jajanusz »

Jarosław Bałuka pisze:.. Jeśli zmianie ulegnie wydajność kodera to porównywanie po bitrate w żadnym razie nie będzie uzasadnione.
Właśnie otrzymałem próbkę wideo jednego z kanałów SD z testowego MUX Warszawskiego, chociaż nie jest to jeszcze moja pełna opinia na ten temat ponieważ przydałoby się więcej próbek z różnych rodzajów scen czyli dynamicznych, statycznych i najlepiej ze wszystkich kanałów także HD podczas prawdziwych transmisji HD to napiszę już teraz moje spostrzeżenia. :)

Próbka kanału SD (TVP Kultura) ma minimalne bitrate 1363 Kbps a maksymalne około 1700 Kbps, moja subiektywna opinia: jakość wygląda mi na film divX o takiej samej przepływności czyli nie widać pikselizacji z powodu zbyt niskiego bitrate ale widać taki jakby mętny obraz czyli moim zdaniem niebyłoby chyba aż tak źle, jak na razie nie ujawniają się żadne problemy przy dekodowaniu na moim sprzęcie STB, tyle że to nie jest jeszcze pewne do końca, bo przydałoby się sprawdzić jeszcze kilka innych próbek, między innymi te, które spadają poniżej 1 Mbps (poniżej 1000 Kbps) oraz te podlegające szybkich wachaniom VBR a takze w HD.
pawelll pisze:jak jest realizowany ten wzrost wydajności kodera
Po przeanalizowaniu pliku, wychodzi na to co sugerowałem wcześniej, czyli zmiana wewnętrznych parametrów kodeka MPEG4, na pewno zmieniono wydajność, a zmiana wydajności oznacza to że sprzęd kodujący będzie musiał się bardziej wysilać przy kompresji (większa moc obliczeniowa), zmieniono także parametr z Interlaced na MBAFF czyli Macroblock-Adaptive Frame/Field Coding, podobno jest to materiał specyficzny, nie jest w pełni ani progresywny ani przeplatany, nie wiem na ile to jest ważne zyskaniu dodatkowego miejsca w MUXie. MBAFF jest to funkcja kodowania wideo MPEG-4 AVC , która umożliwia zakodowanie pojedynczej ramki częściowo progresywne a częściowo z przeplotem, oprócz poprawy jakości, progresywne ramki wymagają mniejszej liczby bitów.

Z tego co się orientuję MBAFF to taki zabieg aby przy mniejszej przepywności obraz był dalej dobrej jakości zaś zwiększenie wydajności kodeka powoduje to aby obraz nie pikselizował przy mniejszych przepływnościach. Coś takiego znam osobiście z moich testów niegdyś z kodekiem VP7, tak po polsku oznacza to że tuszuje się makrobloki ale za to jest mętniejący obraz przy niskich przepływnościach, takie oszukanie wzroku człowieka.

Wybór kolejności kodowania kolejnych obrazów ma istotny wpływ na stopień kompresji. Dzięki temu możemy np. drugie pole pierwszego obrazu (obrazu dostępowego INTRA) zakodować jako pole B. w efekcie możemy uzyskać nawet 25% wzrost stopnia kompresji wynikający tylko i wyłącznie ze zmiany kolejności kodowania i dopuszczeniu różnego typu pól w jednym obrazie. W standardzie AVC wprowadzono także kodowanie adaptacyjne POLE/RAMKA na poziomie makrobloku (MBAFF). W takim trybie kodowania obrazu sąsiadujące w pionie makrobloki łączone są w pary. Każda taka para może zostać zakodowana jako dwa makrobloki z przeplotem lub jako progresywne.
źródło: http://techdvb-s-pc.prv.pl/main/id-4c.html
pawelll pisze:A proszę w takim razie zdradzić jak jest realizowany ten wzrost wydajności kodera. I jak na to zareagują urządzenia odbiorcze?
No właśnie teraz druga sprawa niewiadoma jest sprawa co będzie z "chińskim sprzętem odbiorczym", dekoderami STB, telewizorami, czy gdzieś nie ujawnią się jakieś niedoróbki w oprogramowaniu a rok temu okazało się że cena zakupu sprzętu ma się nijak do jakości, bo i dekoder STB za 99 zł jak i telewizor za kilka tysięcy złotych "ujawnił" niedociągnięcia w oprogramowaniu bo producenci zapewne nie przewidzieli wszystkich aspektów kodeka AVC i czy odbiorniki będą potrafiły zdekodować poprawnie sygnał nowszej generacji z innowacyjnymi parametrami?

Technika MBAFF została zastosowana także rok temu na MUX1 i nadal jest stosowana na wszystkich kanałach w MUX1, wówczas były problemy przy dekodowaniu ale tylko przy bardzo dużym wahaniu bitrate.

Chociaż te kanały działają obecnie poprawnie oraz próbka którą otrzymałem nie wywołała do tej pory żadnych nie porządanych reakcji na moim dekoderze, to jednak nie jest to miarodajny test, bo nie wiem jak wygląda sprawa z innymi stacjami nadającymi w MUX testowym. Oceniłem jak na razie jakość jednego z kanałów SD.


Z wykresów TS reader wynika że w testowanym MUXie jest null packet o wielkości ponad 4 Mbps czyli to aż 16 % pojemności MUXa, który służy właśnie dla funkcji VBR i tego się właśnie obawiam. Ponieważ dotąd nieznana jest przyczyna problemów:

http://www.manta.info.pl/forum/dvbt011/ ... em-masowy)
pawelll pisze:jak na to zareagują urządzenia odbiorcze?
Niewiadomo czy rok temu przyczyną ujawnienia się usterek było zebranie się wielu czynników na raz czyli łącznie MBAFF + bardzo dynamiczny VBR + bardzo niskie bitrate-poniżej 1 Mbps nawet dla kanału TVP1 HD!!! czy tylko któraś z powyższych.

Dlaczego o tym piszę? bo istotą rzeczy jest to że jeśli sprzęt jednego producenta ujawnił niedociągnięcia przy zmianie parametrów nadawania to oznacza że zawsze mogą się ujawnić inne ukryte ułomności w innych markach odbiorników (dziś u mnie jutro u ciebie), a jeśli nową technologią jest wzrost wydajności kodera to o ile się nie mylę także sprzęt dekodujący będzie musiał się troszkę bardziej wysilić przy dekodowaniu?

pawelll pisze:przekazy nie są kompletne (EPG, ścieżki dźwiętkowe, teletext). Łącznie to ok. 350 Kb/s
Rzeczywiście nie ma przekazów EPG, ścieżek audio i jedyne wyjście to zwolnić slot po TVP Polonia lub ująć trochę z null packetu o wielkości 4 Mbps.

Jeśli ktoś wie więcej lub są w moim poście błędy nie tylko w temacie o MBAFF ale także o lepszej wydajności kodeka AVC, niech mnie poprawi lub coś dołoży. :)



Przechodząc do meritum:

Niby jakość obrazu w testach według mnie nie jest zła i mogłaby się przyjąć, ALE! takie testy należało przeprowadzać dawno temu, gdy nie było jeszcze oficjalnych emisji DVB-T bo takie działania, których skutki u odbiorców są nie do przewidzenia to nieodpowiedzialność i niepotrzebne wywoływanie obaw, a jak się okaże po 28 kwietnia że niektóre modele urządzeń odbiorczych jednak nie poradzą sobie z dekodowaniem, co wtedy? Powrót do koncepcji 8 slotów na MUX i zmarnowana kasa na nowe multipleksery i niepełne testy?

Takie testy powinny być przeprowadzane na terenie całego kraju przy współpracy widzów by była możliwość przetestowania wszelkich modeli urządzeń i odczekania na ich głosy!

Jeśli TVP czyta to forum, to wiadomomość dla nich:
Pamiętajcie że wszelkie zmiany w parametrach nadawania czy parametrach kodera mogą wywołać nie tylko skutki co do jakości obrazu i dźwięku (subiektywna ocena widzów co do poprawy czy pogorszenia jakości audio-video) ale także co do jakości produkowanego i wprowadzanego na nasz rynek sprzętu odbiorczego. Weźcie to pod uwagę ... chociaż powinniście już zrobić rok temu podczas testów na MUX1 że "kręcenie" parametrami może wywołać nieprzewidziane wcześniej problemy w odbiorze u widzów.

Pozdrawiam. ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: belzebiusz »

cyber pisze:Gdybyś kolego wiedział iż DDPlus może być nośnikiem dźwięku mono/2.0/2.1/5.1 itd...bez dublowania powyższych jak to ma miejsce obecnie to byś nie wypisywał takich głupot... ;)
Pozdrawiam.
O czym my w ogóle rozmawiamy skoro do dnia dzisiejszego TVP nie umie nadawać zmiennego identyfikatora 2.0/5.1 na ścieżkach DD+ (qaa) - cały czas (90% czasu grają tylko 2 kanały) nadawana jest sygnalizacja 5.1. :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: pawelll »

@jajanusz, jesteś wielki.
Doskonale udokumentowałeś wcześniejsze uwagi i wątpliwości. Zgadzam się z wnioskiem końcowym a nawet go rozszerzę. TVP zrobi bardzo nieroztropnie podejmując decyzję bez przeprowadzenia prób w docelowym układzie MUXa uwzględniających:
- wszystkie brakujące elementy strumienia (EPG, dźwięk) - no chyba że rzeczywiście jest pomysł tylko na jedną ścieżkę dźwiękową, ale to byłoby chyba nieporoumienie
- szerszy terytoralnie i czasowo test, który mógłby sprawdzić ewentualne problemy ze sprzętem odbiorczym, doświetleniami, zasięgiem.
Bez tego przejście na nowy układ muxa w całej Polsce to będzie skok do basenu bez upewniania się czy jest w nim dostatecznie dużo wody.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: cyber »

belzebiusz pisze: O czym my w ogóle rozmawiamy skoro do dnia dzisiejszego TVP nie umie nadawać zmiennego identyfikatora 2.0/5.1 na ścieżkach DD+ (qaa) - cały czas (90% czasu grają tylko 2 kanały) nadawana jest sygnalizacja 5.1. :lol:


Co nie zmienia faktu ,że DD+ daje szerokie spektrum możliwości -a to czy Technicy TVP potrafią to wykorzystać ,czy też nie - to już całkiem inny temat ... ;)
Pozdro.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

Każdy na forum to fachowiec szczególnie w stosunku do innego forumowicza.
A może by tak próbować załatwiać sprawy?
pawelll pisze:cyberProponuję zrezygnować też z EPG (w końcu gazety drukują programy), DD? przecież stereo wystarczy, SD nadawać w rozdzielczości VHS (w końcu ciemne masy i tak nie zauważą różnicy) a HD to juz w ogóle jakaś fanaberia
.

Ironia kol pawelll jest zrozumiała. no jak daleko można usuwać?
Jasne większość starszych a i młodszych osób nie używa EPG a i nie zmienia ścieżek dźwiękowych. I co z tego? TVP zamierza skorzystać z tej obserwacji?
jajanusz pisze:jakość wygląda mi na film divX o takiej samej przepływności czyli nie widać pikselizacji z powodu zbyt niskiego bitrate ale widać taki jakby mętny obraz

i dalej

oznacza to że tuszuje się makrobloki ale za to jest mętniejący obraz przy niskich przepływnościach, takie oszukanie wzroku człowieka.
dokładnie to co pisałem co do optyki video.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rotalplus »

Szkoda, że p. Łodzikowski z TVP, który zachęcał do wyrażania opinii na temat emisji m.in. na tym forum nie odpowiada na zarzuty czy też nie rozwiewa wątpliwości wyrażanych przez użytkowników

Tłumaczenie, że gazety drukują program i nie potrzebne jest EPG to chyba argument nie na miejscu. Równie dobrze można powiedzieć, że HD jest niepotrzebne w DVB-T, bo są osoby posiadające telewizory kineskopowe albo dekodery połączone z TV przez SCARTa.


A co do kwestii mętności obrazu , to chyba jest to rzecz oczywista, jeśli coś podaje się "silnej" kompresji, bo podobno to jest ta cała "sztuczka" TVP

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Poland »

pawelll pisze:@jajanusz, jesteś wielki.
Doskonale udokumentowałeś wcześniejsze uwagi i wątpliwości. Zgadzam się z wnioskiem końcowym a nawet go rozszerzę. TVP zrobi bardzo nieroztropnie podejmując decyzję bez przeprowadzenia prób w docelowym układzie MUXa uwzględniających:
- wszystkie brakujące elementy strumienia (EPG, dźwięk) - no chyba że rzeczywiście jest pomysł tylko na jedną ścieżkę dźwiękową, ale to byłoby chyba nieporoumienie
- szerszy terytoralnie i czasowo test, który mógłby sprawdzić ewentualne problemy ze sprzętem odbiorczym, doświetleniami, zasięgiem.
Bez tego przejście na nowy układ muxa w całej Polsce to będzie skok do basenu bez upewniania się czy jest w nim dostatecznie dużo wody.
No i właśnie z tego powodu przeniósłbym testy z Warszawy do Krakowa (powiedzmy tymczasowy, genewski kanał 33 o 50 kW w polaryzacji dookólnej) i jego sieci przemienników które to pozwolą na bardziej precyzyjne pomiary techniczne.
Dodatkowo przetestowałbym też inne kombinacje programowe jak na przykład:
a) 10 slotów z następującymi dziesięcioma przekazami SD:
TVP1 SD, TVP2 SD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura,TVP Historia, TVP Sport, TVP Seriale, TVP Rozrywka oraz TVP Polonia
b) 10 slotów z następującymi 8 przekazami SD i 1 w HD:
TVP1 SD, TVP2 SD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Seriale, TVP Rozrywka oraz TVP HD
Poza tym powinno też być przetestowane nadawanie ponadregionalne czyli dwóch różnych stacji w różnych miejscach (np: Warszawie i Krakowie) ponieważ właśnie takie nadawanie może pozwolić na emisje naziemną większej ilości kanałów telewizyjnych.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

Można nawoływać aby stolicę i siedziby firm przenieść do Krakowa tylko co to zmieni.
Przeprowadza testy i podejmą decyzję. żadnego TVP SPORT nie ma co oczekiwać ani jakości HD odbieranej inaczej niż do tej pory.

trochę poczucia rzeczywistości.
rotalplus pisze:Tłumaczenie, że gazety drukują program i nie potrzebne jest EPG to chyba argument nie na miejscu.
Ja to zrozumiałem jako ironię kolego. :o
rotalplus pisze: Równie dobrze można powiedzieć, że HD jest niepotrzebne w DVB-T, bo są osoby posiadające telewizory kineskopowe albo dekodery połączone z TV przez SCARTa.A
HD nie jest realizowane. SD powoli tez nie.
rotalplus pisze:A co do kwestii mętności obrazu , to chyba jest to rzecz oczywista, jeśli coś podaje się "silnej" kompresji, bo podobno to jest ta cała "sztuczka" TVP
Oczywiste to by było gdyś to napisał zanim koledzy zanalizowali strumień a ja jeszcze wcześniej opisałem wrażenia z odbioru.

Tak to nie jest oczywistość tylko powtarzanie oczywistości. ;)

Nie spodziewałbym się, żeby nadawca odpowiadał na wątpliwości. Robią testy jak rozumiem tez na różnych odbiornikach. Sami będą widzieli problemy. Kwestia jak bardzo będzie im to przeszkadzało i czy szacunki zgodzą się z późniejszym odbiorem w całym kraju.

Jak chcemy HD w ofercie to Wielka Brytania pokazała, że trzeba zmienić sposób nadawania. Optymalizacja kompresowania nie wystarczy.
Z wielu rzeczy trzeba będzie rezygnować.

qwerciak
Posty: 54
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 09:09
Odbiornik: Samsung UE32D5500RWXXH
Not Only LV6TMPVR4
Maximum T-105 HD
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, PKiN

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: qwerciak »

Z tą naszą TV cyfrową jest jak z Pendolino. W propagandowych zapowiedziach wiele zachwytów nad możliwosciami, a życie pokazuje, że bedzie jak zwykle, czyli byle jak. Chodzi tylko o to, by uzyskać możliwie niską, akceptowalną jakość.
Liczą się tylko słupki Nielsen Audience i wpływy z reklam, a czy w HD będzie 6,5 czy 4 Mbps to schodzi na dalszy plan. I niech nikt tu nie wmawia, że bitrate nie ma znaczenia, bo mam możliwość oglądania TVN HD z Warszawy i widzę różnicę między ich 10 Mbps, a 6,5 Mbps TVP.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

za chwilę już nie będzie 6.5 Mbps tylko 4.5 albo i nizej jak czegoś nie usuną :(

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rotalplus »


Oczywiste to by było gdyś to napisał zanim koledzy zanalizowali strumień a ja jeszcze wcześniej opisałem wrażenia z odbioru.

Tak to nie jest oczywistość tylko powtarzanie oczywistości. ;)

Nie spodziewałbym się, żeby nadawca odpowiadał na wątpliwości. Robią testy jak rozumiem tez na różnych odbiornikach. Sami będą widzieli problemy. Kwestia jak bardzo będzie im to przeszkadzało i czy szacunki zgodzą się z późniejszym odbiorem w całym kraju.

Jak chcemy HD w ofercie to Wielka Brytania pokazała, że trzeba zmienić sposób nadawania. Optymalizacja kompresowania nie wystarczy.
Z wielu rzeczy trzeba będzie rezygnować.
Będą widzieli problemy? A podobno wszystko jest już jasne...

Nie trzeba zmieniać system nadawania tylko trzeba zmienić PODEJŚCIE - jakość a NIE ILOŚĆ ! Tu leży problem. Walka na reklamy w powtórkowych kanałach - TU LEŻY CAŁY PROBLEM
Bezwartościowe TVP POLONIA jest dla TVP WARTOŚCIOWE ze względu na reklamy a nie treści

jajanusz

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jajanusz »

jajanusz pisze:jakość wygląda mi na film divX o takiej samej przepływności czyli nie widać pikselizacji z powodu zbyt niskiego bitrate ale widać taki jakby mętny obraz
lustracja pisze:dokładnie to co pisałem co do optyki video.
Mam wgląd na inne próbki w tym także w HD, i potwierdzam, że jakość testowego MUX można przyrównać do filmów DivX z ustawieniem maksymalnej wydajności kodowania o tych samych przepływnościach, również w HD.

Jak na razie problemów technicznych z dekodowaniem brak. Jako że mam bardzo wrażliwy słuch, a oceniałem już jakość dźwięku DAB+ (na minus) także i tutaj ocenie dźwięk, ścieżka EAC3 256 Kbps jest w sam raz, żądnych zastrzerzeń być nie może z mojej strony, ścieżka MP2 160 Kbps do zniesienia, oby tylko nie zeszła na 128 Kbps bo będzie tragedia jak obecnie na TVP Info, ścieżka EAC3 96 Kbps - taka sobie, do audiodeskrypcji może być ale jako główna ścieżka kanału absolutnie, ale co ważne telewizja w przeciwieństwie do polskiego radia na DAB+ nadaje krystaliczny pełnopasmowy a nie zbytnio ucinany różnymi kompresorami i orbanami dźwięk, więc tu daję plus.

Po prostu krótko mówiąc na testowanym MUX nie ma tragedii jak to było w przypadku modernizacji sieci kablowej Vectra, bo w tamym przypadku naprawdę była tragedia ze zbytnią kompresją, makrobloki były tak wielkie że "biły po pysku", a w NTC będzie tak jak to już pisali inni "ubogie" HD i SD przyrównane do filmów DivX SD i HD ściągniętych przez internet, mętnych w obrazie gdy się je za bardzo upycha, zaś radio DAB+ to taki marny strumień radiowy z internetu. Jak na razie w żadnej z próbek, które posiadam bitrate kanałów nie spada poniżej 1000 Kbps i oby tak pozostało. :)

qwerciak pisze:Z tą naszą TV cyfrową jest jak z Pendolino. W propagandowych zapowiedziach wiele zachwytów nad możliwosciami, a życie pokazuje, że bedzie jak zwykle, czyli byle jak.
Dokładnie, chciałem to samo napisać, ale nie będę się powtarzał, pendolino nowiutkie tylko tory krzywe i z ograniczeniami prędkości, jakość DVB-T AVC H.264 + EAC3 może pokazać sporo tylko co z tego jeśli mu się ogranicza prędkość ;)

Obecnie większość społeczeństwa zapewne taką jakość jak na testowym MUX przyjmie, póki co nie ujawniają się problewmy techniczne u mnie tak jak rok temu, jeśli to tak pozostanie i nic więcej nie pokręcą i nie zmienią na gorsze to po 28 kwietnia rzeczywiście może się to przyjąć.

:twisted:

Tutaj postawię kropkę.
Pozdrawiam. :)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

rotalplus pisze:Nie trzeba zmieniać system nadawania tylko trzeba zmienić PODEJŚCIE - jakość a NIE ILOŚĆ !
to sobie popatrz na testy i zastanów się jak twój postulat jest realizowany.

I zapytaj się czy ten postulat ma szansę realizacji. :?:

bo nie wygląda na to, żeby się ktoś tym przejmował albo że jest szansa, że zaczną zmniejszać ofertę co poprawi jakość

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rotalplus »

Nie pisałem o tym, czy on jest realizowany tylko, że tak powinno być - TV PUBLICZNA nie powinna walczyć z nadawcami komercyjnymi. Wiem, że poziom widzów jest niski i wiekszość uznaje, że kanał TVP ROZRYWKA czy TVP POLONIA to niewiadomo jakie kanały superhiperpremium


Realizacja postulatu zależy od dobrej woli TVP - tylko i wyłącznie
Można apelowac do władz TVP, jesli to czytają : JAKOŚĆ a nie ILOŚĆ!!!!!

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

Rozumiem, iż według ciebie, ESKA TV, ATM lub POLOTV nawet TVN to jakaś wysublimowana rozrywka w porównaniu do TVP Rozrywka?

Obywatele na jakimś poziomie wcale nie są oczarowani korzystaniem z telewizji.
Ale na tym polega demokracja. Rządzi większość i słupki.
A skoro tak jest to pogódź się z tym. Tak jest.
Ja wiem, że tak jest i to, że ilość niezbyt wysokiego poziomu programów i kanałów będzie dominowała.

Dlatego jedyne rozwiązanie to większa przepustowość. Zrozumieli to w innych krajach.
Stąd przykład Wielkiej Brytanii.
Chcesz mieć dobrą jakość obrazu i dźwięku to trzeba zmienić system nadawania aby móc pomieścić HD.

Zachowanie TVP w zastanej sytuacji DVB-T jest wysoce racjonalne.
Uzyskanie przewagi konkurencyjnej dając HD i dużo kanałów.
Tak działa biznes.
Stąd btw. nie widzę potrzeby abonamentu.
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2014, o 14:23 przez lustracja, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Krosnoludek »

Jarosław Bałuka pisze:Test sprzętowo realizuje TVP więc ewentualne informacje może udostępniać tylko TVP.
Szkoda, że Pan Wiesław Łodzikowski Dyrektor Ośrodka - TVP Technologie nie chce dołączyć do tego forum i udzielić odpowiedzi na kilka pytań, a tylko przegląda forum. Przedstawiciele TVN Pan Tomasz Berezowski i Polsatu Pan Adam Brodziak aktywnie uczestniczą na tym forum i odpowiadają na pytania.

Serdecznie zapraszamy Pana Łodzikowskiego do aktywnego włączenia się na forum.

Skoro TVP tak naciskała na DD+, to teraz niech to wykorzysta i usunie ze wszystkich swoich kanałów ścieżkę MPEG LII, pozostawiając jedynie DD+, i tym samym zaoszczędzi pasma, które można przeznaczyć na obraz.
E-AC3 zostało wprowadzone dzięki naciskom TVP podczas prac Międzyresortowego Zespołu przy Ministrstwie Infrastruktury.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=32212#p32212
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=52868#p52868
Fonia MPEG zajmuje poniżej 200kb/s. DD zajmuje ponad 400 kbps.(http://static.cyfryzacja.gov.pl/files/d ... P_w0_5.pdf , Rozdział 8, Tabela 7)
Aby nadawać dwie ścieżki DD trzeba by 'przyciąć' jakość obrazu.
Rozwiązaniem jest DD+, wymaga znacznie mniej pasma, ale to jeszcze chwilę potrwa zanim pojawi się w multipleksach.
....................................................
Prawdziwa oszczędność pasma była by przy zastosowaniu tylko E-AC3.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=43516#p43516
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=34762#p34762
Można. I nie jest to żaden idiotyzm. Myślę, że dalsza dyskusja nad nie/obecnością audiodeskrypcji w DVB-T jest bezzasadna.
Natomiast wskazane jest aby w końcu wykorzystać funkcjonalność DVB-T i DD+ związaną z transmisją i sterowaniem poziomem dźwięku nadając audiodeskrypcję w trybie receiver-mixed. W trybie tym to w odbiorniku następuje miksowanie audiodeskrypcji do podstawowej głównej ścieżki audio, wraz z balansowaniem poziomem dźwięku tak aby opisy słowne, dźwięk lektorów, muzyki i tła wzajemnie się uzupełniały nie kolidując wzajemnie. Naturalnie w trybie tym na przesył audio potrzeba mniej pasma niż w trybie broadcast-mixed (obecny sposób nadawania).
Szeroki wachlarz funkcjonalności tego trybu opisany jest w normie ETSI TR 101 154, zainteresowanym polecam lekturę oraz ewentualne sprawdzenie w instrukcji czy funkcja jest zaimplementowana przez producenta odbiornika :)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=161734#p161734


Moim zdaniem, TVP Polonia powinna zostać usunięta z DVB-T, tak jak to wcześniej mówiła TVP, że jest tylko tymczasowo i zostanie usunięta. Poco kanał dla zagranicy w DVB-T, dla reklam?. TVP jak chce być taka dobra dla widzów, niech udostępni TVP Sport SD, a wersję HD niech sprzedaje platformom satelitarnym, wtedy wszystek sport z TVP 1 i 2 można by przenieść do kanału sportowego.


Tak więc podsumowując, nie dla TVP Polonia w DVB-T, usunąć ścieżki dźwiękowe w MPEG.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

problem jakości nadawania i testu chyba się rozwiązał.

http://satkurier.pl/news/95353/wazne-zm ... utego.html

Skład MUX 3 (8 slotów TVP) od 15 lutego 2014 roku:
źródło: satkurier.pl
• TVP1 SD
• TVP2 HD
• TVP Regionalna
• TVP Kultura
• TVP Rozrywka
• TVP Historia
• TVP INFO

a test posłużą być może dalszym pracom nad ofertą
z samego testu wynikało , że jakiś SD musza usunąć. Wypadło na Polonia.
Ciekawe czy TVP1 SD to prawda, czy jednak HD.

Ale skoro mają w MUX1 TVP1 HD.
To nie muszą i chyba najpierw przyzwyczają widzów do takiej opcji

mają do 31.01.2014 czas na testy.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rotalplus »

Nie wiem, w czym to rozwiązuje problem? O tym składzie wiadomo już od kilku dnia i jest on ostatecznie potwierdzony i wyjąsniono nawet dlaczeo TVP1 będzie dublowane
WArto byłoby się zapoznać z tym, co wiadomo a nie biciem piany
Testy trwają do 31 stycznia. 13 lutego na konferencji zostaną przedstawione wyniki testów

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lustracja »

I kto tu bije pianę.
lubisz krytykować.
powtarzasz informację także z mojego postu o testach do 31.01.2014 i jakoś ci to powtórzenie nie przeszkadza, że ta informacja już była :lol:
Jak nie wiesz do czego odnosi się mój wpis o możliwym rozwiązaniu problemu to nie musisz krytykować. zastanów się.


poza tym nikt tej informacji w części dotyczącej testu nie podał.
Więc ją zamieściłem.
Bo chociaż, Oczywiście wiele się może zmienić to może ostudzi głowy i narzekanie na brak np. EPG. bo akurat to to TVP wie na pewno

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Emisja testowa TVP k.29 z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rotalplus »

Nikt nie podał informacji bo TO NIE TEN WĄTEK - niektórzy mają po prostu rozumieją, jaki charakter ma ten wątek a nie dublują informacje z innych wątków


Mam wrazenie że tylko ty wiesz o co Tobie chodzi :lol:

Zablokowany