MUX-8 w Warszawie

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: hadam »

pablo21_1984 pisze:Odkurzyłem dzisiaj swoją starą antenę siatkową i podpiełem ją pod mój TV. Sygnał na k7 MUX8 się pojawił! :-) Siła 98% jakość 86%. Wniosek taki że antena kierunkowa będzie do wywalenia wkrótce niestety i tyle w temacie :-(
Antena siatkowa choć nie jest idealna to sobie lepiej poradzi z pasmem VHF niż typowa pod UHF.
Sugerując się poradami z forum, ale także ze strony UKE wymieniłem swoją siatkę na tri digit'a nie zyskałem lepszej jakości odbioru tylko straciłem analogowy TVN na 11 kanale tylko, że wtedy mi na tym nie zależało bo odbierałem już MUX-2.
Tak więc z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wymiana anteny siatkowej na kierunkową UHF miałaby sens wtedy gdybym nie mieszkał na Jurze, miał dobre warunki odbioru i nie musiał stosować wzmacniacza, inaczej to strata czasu i pieniędzy.
Dwie anteny siatkowe w tym jedna prawie nowa leżą u mnie na strychu. Obecnie używam wzmacniacza masztowego MX-062 i anten tri digit i 19-to elementowej UHF, kierunkowa VHF też leży na strychu i czeka na MUX-8.
W międzyczasie zdążyłem kupić: dwa symetryzatory 21-69, dwa 1-69 i jeden 6-12. oraz sześć wzmacniaczy: SWA-6000, LNA-101, LNA-169, LNA-177, LNA-188 i liniowy AL-27, także dwa zasilacze, rozdzielacz, zabezpieczenie przeciw burzowe, sumator, kabel triset 113 pe i wszelkiego rodzaj f-ki uchwyty itd. Wszystko leży w szufladzie, nawet nie liczę ile mnie to kosztowało finansów ale i latania po dachu z każdej strony domu.
Oprócz naziemnej mam satelitarną TNK HD i kablówkę IPTV, ale cóż takie mam hobby, przynajmniej doświadczenie w mojej lokalizacji w tej dziedzinie mam spore, za czasów analogu też kombinowałem z antenami.
Dlatego uważam, że anteny siatkowe wrócą do łask, jeżeli producent napisał, że jest na kanały 1-69, VHF/UHF to choć nie jest bez wad to w wielu przypadkach będzie to tanie i dobre rozwiązanie, czego przykłady widzimy tu na forum.
Gorzej z tymi co wymienili kiedyś ze względy na cyfryzację antenę siatkową na kierunkową UHF. Niektórzy będą mieli problem co zrobić czy wrócić do siatki, rozbudować obecną instalację o kolejną antenę, wymienić na całkiem nową VHF/UHF, czy może w ogóle zrezygnować z MUX-8.

borus11
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2016, o 12:22

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: borus11 »

Witam
Rok temu kupilem antene siatkowa.Sprzedawca zapewnial ze wszystko bede odbieral.
Nie moge jednak wyszukac nowego miksa.Kolega u siebie wyjal stara pokojowa z takimi dlugimi teleskopami i zlapal.
Mieszkam w Markach.wskazania tak mi pokazuja.Wieczorem jest troche wiecej kresek.Inne programy sa spoko.

Obrazek

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

Regulacja anteny coś zmienia?

borus11
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2016, o 12:22

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: borus11 »

Jak przestawiam antene to pojawia sie wiecej kresek ale inne programy wtedy sie pogarszaja

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

Pojawia się więcej kresek ale czy odbierasz mux8?

borus11
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2016, o 12:22

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: borus11 »

Przyszedl kolega ze swoja antena pokojowa i od kopa zalapalo.
Powiedzial mi przy tym zeby na razie nic nie kombinowac do czasu normalnego nadawania.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: marekns »

borus11, może w antenie masz symetryzator lub wzmacniacz tylko pod pasmo uhf tzn SA IV-V 21-69 powinien być SA I-V czyli na kanały 1-60.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Myślicie, że wymiana symetryzatora na k. 21-69 na k. 6-60 polepszyła by odbiór MUX-8 (Test PKiN) na antence UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60.
Obrazek

Obecnie odbieram MUX-8 Test PKiN na tej antence ale sygnał "pływa" w zależności od pogody, odległość do nadajnika 3,8 km. Filmiki z odbioru znajdziecie tutaj.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Krosnoludek »

Kup taki symetryzator firmy BADMOR na kanały 6-69 i się przekonasz, koszt niewielki, więc można zaryzykować i sprawdzić puki Masz sygnał MUX-8, bo za niedługo wyłączą.
Symetryzator na kanały 6-69 specjalny do anten szerokopasmowych
Obrazek

Wyniki badań dokonanych w Instytucie Łączności we Wrocławiu:

Przebieg tłumienności w funkcji częstotliwości
Obrazek

Współczynnik fali stojącej w funkcji częstotliwości
Obrazek

¤ specjalny do różnych anten szerokopasmowych
¤ dobra transformacja sygnału, odpowiednio dobrany materiał rdzenia
¤ specjalna konstrukcja zacisków wejściowe uniemożliwiająca nieprawidłowy montaż!
¤ przetestowany i zalecany przez największych producentów anten
¤ duża trwałość, łatwość montażu

Zastosowanie: anteny telewizyjne szerokopasmowe, toleruje różne
impedancje wejściowe, różne anteny
http://www.badmor.com.pl/Html/03.htm#

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

Jeżeli cokolwiek mogło by pomóż, to zrób najlepszy w swoim rodzaju symetryzator w postaci pętli o długości 553 mm,wykonany z kabla antenowego.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Ciekawe kiedy Emitel zaprezentuje te "nakładki" na anteny, może nie będę wtedy musiał zmieniać całej antenki tylko wymienię symetryzator na k. 6-60 i "zarzucę nakładkę".

Jak to ma ona wyglądać? Kształt dipola?

http://satkurier.pl/news/122624/kiedy-r ... nteny.html

"Czy widzowie będą musieli wymieniać obecne lub kupować nowe anteny dla MUX 8?

Prezes EmiTela wypowiedział się także na temat kwestii związanych z odbiorem MUX 8. Jak podkreślił, bardzo duża część anten na dachach i w domach odbiera już częstotliwości VHF. EmiTel ma w planach pokazanie na swojej stronie internetowej przykładowych anten, które odbierają ten sygnał. Ma to nastąpić zanim ruszy komercyjne nadawanie kanałów w MUX 8. Natomiast ci, którzy tych anten nie mają, będą ewentualnie musieli dokupić małą nakładkę na swoje anteny. EmiTel testuje teraz anteny wspólnie z jednym z państwowych instytutów, by móc rekomendować odpowiednie urządzenia.

Kurczewski dodał, że w większości przypadków w użyciu przy MUX 8 będą te same obiekty nadawcze, które nadają sygnał MUX 1, MUX 2 i MUX 3. Jednak tam, gdzie teraz EmiTel dobudowuje wieże, będzie trzeba zastosować tzw. układ anten „zezujących”, czyli „patrzących” w dwóch różnych kierunkach."

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

Pisząc a antenach zezujących (to satelita?) minął się z prawdą.
Wcale nie jest powiedziane że nadający z tego samego obiektu multipleks wymusi identyczne ustawienie anteny VHF jak UHF! Antenę się ustawia na jak najlepszą jakość odbioru (jak najmniej zakłóceń) a nie idealnie na nadajnik.
I co się może okazać? Dwie anteny będą patrzyły w innych kierunkach mimo odbioru z tego samego obiektu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: K63 »

@bogdanzieba - coś kiepsko czytasz forum, bo przed kilkoma dniami i tygodniami była już o tym dyskusja.
Na Twoim miejscu dałbym sobie obecnie spokój z wszelkimi eksperymentami i poczekałbym na stałą emisję na docelowych parametrach. Być może wszystkie Twoje dotychczasowe zabiegi okażą się niepotrzebne. Na rynku zapewne pojawią się jakieś nowe rozwiązania, które w razie konieczności będziesz mógł zastosować. Myślę jednak że Emitel nie testuje nic nowego, co nie byłoby już wymyślone. ;)
W końcu m. in. po to chyba ta emisja testowa została uruchomiona.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

Nieraz się zdarzało że mając ten sam kierunek,konieczna była korekta ustawień anten,nawet przeniesienie jednej w inne miejsce.
Mając antenę combo,też trzeba było kombinować.

Obrazek

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

W dniu 13.02.2016 r. ok. godz. 08:20 dokonałem wymiany symetryzatora na k. 21-69 w antence 11 elementowej firmy Dipol na symetryzator firmy Badmor na k. 6-60. I o to efekt:
część I
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2016, o 09:42 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

To pochwal się jaki to efekt.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Chwila, bo się filmik wysyła na YT.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

Widzę poważny błąd!
Nie musisz wymieniać symetryzatora bo jak sam stwierdziłeś obrócona antena łapie lepiej.
Taki montaż anteny jak pokazałeś jest najgorszy z możliwych!
Fale mają pewną długość i minimalna odległość anteny od ściany to 30cm. U Ciebie wręcz dotyka ściany.

Przesuń mocowania z balkonu o metr w tył i powinno być dużo lepiej.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Właśnie tak planowałem, bo już ręką tam sięgnąć nie mogę i teraz wiecie dlaczego byłem ograniczony jeżeli chodzi o montaż innej anteny? Za bliska odległość do ściany. Zaraz zapodam na YT drugą część filmiku.

Część I
Część II

Powiedzcie mi czy to jest normalne, jak wiecie pod tą antenkę mam podpięte dwa telewizory Sony KDL-40W5500 i Samsung UE32D5000, sygnał z niej jest podzielony rozdzielaczem i ciekawa sprawa jak jest włączony TV Sony to poziom sygnału pokazuje się jako wysoki, gdy włączę TV Samsung i oba w jednym czasie pracują na tej antence to poziom sygnału na TV Sony spada do średniego. Natomiast jak wyłączę TV Samsung to poziom sygnału na TV Sony wraca do "wysokiego".

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Robert03 »

To nie jest normalne. Masz źle podłączone telewizory do anteny. Przede wszystkim sprawdź rozgałęźnik i wszystkie połączenia - wtyczki F przy rozgałęźniku. Rozgałęźnik powinien separować odbiorniki od siebie tak by nie wpływały na siebie wzajemnie. Jeśli tego nie robi oznacza że jest kiepskiej jakości albo uszkodzony. Może być też tak że masz niepodłączony ekran jednego z koncentryków przez co cały kabel staje się anteną.
Włączanie kolejnego telewizora nie powinno mieć wpływu na zmiany poziomu sygnału w innym.
Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest źle zamontowana antena - zbyt blisko ściany - co powoduje że sygnał jest słabszy - na granicy tego najwyższego poziomu wg. klasyfikacji miernika Sony. Ja jednak stawiam na rozgałęźnik i połączenia z nim.
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2016, o 13:37 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany