MUX-8 w Warszawie

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

MUX-8 w Warszawie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W poniedziałek, osiemnastego stycznia, EmiTel uruchomi emisję sygnału MUX-8 na terenie Aglomeracji Warszawskiej.

Emisja ma na celu ocenę przygotowania gospodarstw domowych do odbioru multipleksu ósmego (MUX-8) naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, który będzie nadawany w pasmie VHF (kanały 5-12, 174-230 MHz). Pozwoli również na przygotowanie sprzedawców i instalatorów odbiorczych systemów antenowych do zapewnienia odpowiedniego sprzętu i usług niezbędnych do dostosowania anten, w przypadku, gdy obecna antena nie pozwoli na odbiór tego sygnału.
W multipleksie nadawana będzie plansza z kolorowymi pasami, bez dźwięku.

Sygnał dostępny będzie do połowy lutego.

Wszelkie uwagi na temat odbioru tego sygnału prosimy kierować na adres dvb-t@emitel.pl
Zapraszamy również do dyskusji na naszym forum internetowym http://forum.emitel.pl


:arrow: http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktualnosc-pojedyncza/?tx_ttnews[tt_news]=64

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Dobra sprawa. Ale czy dobrze by nie było aby w każdym województwie każdy mógł potestować(przynajmniej z jednego nadajnika na jedno województwo) ? Jeżeli już takowe nadajniki w KAŻDYM województwie są gotowe do uruchomienia.

Ale wiadomo wszystko rozbija się o pieniądze. Także dobra i zrozumiała decyzja jak dla mnie Emitela.

Tekst powyżej jest TYLKO moją prywatną opinią.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: pablo21_1984 »

Super! Sprawdzę czy na mojej antenie kierunkowej ATX91 odbierze na k7 MUX8 :-) Wg. mnie sygnał powinien być ok ale zobaczymy? :-) Będzie tylko jedna plansza nadawana bez dźwięku czy tez 7 planszy w SD?
Sygnał będzie szedł tylko z PKiN czy tez będzie emisja z Raszyna w SFN?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Poland »

Zgadzam się z kolegą DVB-T(2) INQUIRING i stąd z racji skomplikowanego ukształtowania terenu zdecydowanie uważam że testy MUX8 powinny zostać przeprowadzone w Krakowie.
Warszawa ma już za dużo testów u siebie :(

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

To dobrze że będą testy.Brak tu jednak podstawowej informacji, brak odbieranego kanału i polaryzacji.
Większych problemów pewnie nie będzie ze względu na jednakową polaryzację dla UHF i VHF.
Z innych nadajników w polaryzacji V to już trochę wyzwanie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: hadam »

Trudno się nie zgodzić, że dobrze by było potestować w każdym województwie tylko, że po pierwsze koszty, po drugie pozwolenie ma tylko Warszawa a po trzecie jak na razie tylko na kilku obiektach jest odpowiednia infrastruktura.
Tym niemniej taki ruch wyprzedzający Emitela uważam za bardzo dobry, chociaż osobiście nie będę mógł potestować, to czekam z niecierpliwością na relacje kolegów z okolic Warszawy. Jestem ciekaw jak sobie poradzą różnego typu anteny szczególnie te typowe pod UHF.
Brawo dla Emitela widać, że wam zależy chociaż jeszcze nie macie co nadawać to robicie testy, może to zmobilizuje nadawców aby szybciej podejmowali decyzję jak zobaczą, że coś się dzieje.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Jutro się dowiemy ja z balkonu widzę iglicę PKiN, odległość 3,7 km, a antenkę mam taką:
Obrazek.

Niby ma zakres kanałów 21-60 ale kto wie taka odległość....może coś zbierze z k.7. A jak nie to będę musiał jakąś "przystawkę"??

O której "puszczacie" MUX-8?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Domel28 »

Jaka moc i polaryzacja?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Parametry:
k7, polaryzacja H, moc 2kW, emisja kierunkowa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: K63 »

Charakterystyka promieniowania w zakresie 0-350 st.
2,3 / 0,8 / 0 / 1,8 / 4,8 / 2,4 / 0,2 / 0,2 / 1,4 / 3,2 / 2 / 0,1 / 0,7 / 3,3 / 2,6 / 0,5 / 0,2 / 1,4 / 2,3 / 0,8 / 0 /1,8 / 4,8 / 2,4 / 0,2 / 0,2 / 1,4 / 3,2 / 2 / 0,1 / 0,7 / 3,3 / 2,6 / 0,5 / 0,2 / 1,4

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: pivo »

Ruszyli!
Obrazek
Pod względem mocy sygnału słabiej niż pozostałe warszawskie MUXy. Numer LCN: 4

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Jarosław Masłowski »

Poland pisze:Zgadzam się z kolegą DVB-T(2) INQUIRING i stąd z racji skomplikowanego ukształtowania terenu zdecydowanie uważam że testy MUX8 powinny zostać przeprowadzone w Krakowie.
Warszawa ma już za dużo testów u siebie :(
Pan kolega doszczegł pewną wyższość Wa-wy nad całym krajem . Ja (mimo że mam 19 lat) doszczegłem , że Pan kolega Poland podał odpowiednią lokalizację gdzie mogłaby być dodatkowa transmisja testowa , ale można by dodatkowo poprowadzić takie coś w okolicy Poznania "Śrem" i Wrocławia "Ślęża" lub z nadającego na bydynku Sky Tower MuxL4 tymczasowej transmisji dla Wrocławia oraz kilka mniejszych miast takich jak Bydgoszcz , Toruń , Lublin , czy Białystok , który w tych lokalizacjach (a wiadomo jaka jest topografia miast) by ludzie zauważyli jakie mogły być problemy i przy okazji EmiTel by wiedział jak odpowiednio rozprowadzić sygnał .

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Poland »

Moim zdaniem tej wyższości Warszawy nad innymi regionami w ogóle nie powinno być. Miło byłoby gdyby dodatkowa emisja poleciała także z obiektu Kraków "Chorągwica" a następnie kolejno w następujących miastach:
- Poznań, Gdańsk, Wrocław, Katowice
- Opole, Rzeszów, Kielce, Lublin
- Łódź, Gorzów Wielkopolski & Zielona Góra, Bydgoszcz & Toruń, Białystok
- Olsztyn, Szczecin, Kielce
Ogólnie uruchamianie nadajników powinno dotyczyć nie tylko dużych miast ale także terenów podgórskich.
Takie uruchamianie testów od razu można by połączyć z uruchamianiem nadajników na których dopiero potem mogłyby pojawiać się nowe stacje telewizyjne - początkowo od TVP a potem od prywatnych nadawców.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2016, o 08:32 przez Poland, łącznie zmieniany 3 razy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Robert03 »

bogdanzieba pisze:Jutro się dowiemy ja z balkonu widzę iglicę PKiN, odległość 3,7 km, a antenkę mam taką:
Niby ma zakres kanałów 21-60 ale kto wie taka odległość....może coś zbierze z k.7. A jak nie to będę musiał jakąś "przystawkę"??
Spokojnie. W tych warunkach odbierze tak że da się spokojnie oglądać.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: MUX 1000 »

Jarosław Masłowski pisze:
doszczegł,, doszczegłem
A co jeszcze "doszczegłeś" Tu na tym forum piszemy po polsku.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Witam tak na szybko przed wyjściem z pracy przeskanowałem kanał nr 7 na moim TV Sony KDL-40W5500 i odnalazł mi MUX-8, nie mam jakiegoś dokładnego wskaźnika sygnału w ww. telewizorze ale sygnał waha się w poziomie średni-wysoki.

Dodam, że iglicę PKiN widzę z balkonu, odległość 3,8 km, antenka taka:
Obrazek.

W specyfikacji producent napisał, że ma zakres pracy k. 21-60 a jak widać i łapie z VHF :)
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2016, o 11:43 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: twmichal »

Odbiór na antenie pokojowej znacznie gorszy niż test TVN na k.53.
Mieszkanie na Ursynowie, 11te piętro, ale okno na SW i kierunek północny zasłonięty przez blok. k.53 odbiera bez problemu, stabilnie i 100%, natomiast MUX-8 max. na 56% i trzeba się sporo namęczyć z odpowiednim ustawieniem anteny.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: pablo21_1984 »

U mnie brak sygnału na k7. W antenie wzmacniacz LNA-101. Będzie trzeba dla MUX8 podmienić go na poprzedni wzmacniacz silniejszy LNA-177 :-(
Jak widać sygnał testowego MUX-a TVN-u na k53 z prawie że taką samą mocą u mnie odbiera bardzo mocno nawet w pokoju na antenie pokojowej a sygnał MUX8 niestety zero sygnału :-( Zobaczymy jak będzie nadawać z mocą 17 kW bo obecne 2 kW szału nie robi i tylko bliższe miejscowości przy Wa-wie go odbierają.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Jeszcze testy w polaryzacji V by się przydały bo to jednak podobno fala inaczej "się rozchodzi". Tu(w Warszawie od dziś do połowy lutego) bardziej testujemy sygnał VHF w porównaniu z UHF. Fakt jak mówicie że jest 2 kW to też kto wie co nie będzie...

Prosimy o stanowisko Emitela w sprawie emisji testowej MUX8 podobnej do tej w Warszawie w innych regionach kraju. Tu(poza Warszawą) też są i producenci i odbiorcy którzy mogliby przygotować się i potestować sygnał. Regiony górskie, reszta kraju to należałoby też przetestować. W Warszawie testy odbywają się na terenie równym - nizinnym. Być może już więcej obiektów w Polsce jest gotowa na MUX8. Tak jak pisałem wcześniej rozumiem kwestie finansowe Emitela - koszt testów, ale jakieś stanowisko firmy by się przydało - do testów w innych regionach kraju.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: rotalplus »

Warszawa to teren nizinny, ale testy odbywają się w mieście o gęstej zabudowie, gdzie zazwyczaj dochodzi do sporych problemów z odbiorem TV, szczególnie w centrum

Najciekawsze byłyby wyniki testów osób mieszkających na obrzeżach lub poza Warszawą - korzystających zarówno z anten kierunkowych jak i siatkowych

Zablokowany