MUX-8 z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Brak odbioru mux8 z Rtcn Łosice

Post autor: wiertolot »

Antena widzi wszystko dobrze, a odbiera tylko dobrze MUX-2, MUX-3 Lublin, reszta wiadomo, na różnych antenach............niby;
Odległość moja do nadajnika ŁOSICE-SIEDLCE równo około 30 km.na północny-wschód, azymut do nadajnika 229 stopni;
Zdjęcie nie wiem jak ci pokazać, MUX-1, MUX-8 jest na pograniczu tam, bo dalej Białoruś zaczyna................... :D
No na południe jest Niemirów, Janów Podlaski, Biała Podlaska, Terespol bardziej na Wschód, a u góry już Białoruś; Może ten nadajnik w Mielnik nad Bugiem MUX-3 BIAŁYSTOK o mocy 0,005 kW, z którego nie mam odbioru kilkanaście km do mnie i psuje mi ten MUX-1 i MUX-8, bo znajduje on jakby na linii prostej ode mnie do nadajnik ŁOSICE, jest na południe, za górą odemnie i bardziej on za Bug nadaje na mazowieckie,niż na północ,wschód i tereny leśne, białostockie byłe gdzie jest problem z odbiorem czegokolwiek :?:
Ale to wątpliwa kwestia, moc głównie i ustawienie tych MUX jest ważne, a to jest też znikome. :roll:
Bo, żeby ten MUX-8 nadawał w polaryzacji poziomej i z mocą dajmy jak jest zrobiony MUX-2 lub ten MUX-3 Lublin to nie byłoby tego problemu. To samo tyczy MUX-1 jak został zrobiony z 20 kW tak zostało i są problemy z nim cały czas. :shock: I tu nic anteny nie dadzą, bo ten sygnał urywa, moc marna.
A Białoruś co tu ma do tego MUX-3 Lublin nadaje z 10 razy większą i też na tam zachodzi, musi, białoruskie stacje też na Polska zachodzą. To nie można trochę pozwiększać mocy tego MUX-1 i MUX-8 na tym nadajniku, nie rozumiem? Radio Białystok z mocą 10 kW z nadajnika z Makarek oddalonego odemnie też około 30 km. syczy, brak stereo, praktycznie nie da słuchać jak drzewami macha, to jak mi ma telewizja z taką samą mocą w ogóle odbierać z MUX-8 z ŁOSICE? Jak MUX-1 z dwa razy taką mocą ledwo działa i tnie.........z Łosice. :evil:

I niby oni dobrze południe podlasia zrobili z Radiem Białystok i TVP Białystok jak nadal w wielu rejonach nie ma wcale odbioru, jest tylko w Siemiatycze i Mielnik nad Bugiem, a reszta jak była, jak ŁOSICE wyłączą to nic nie będzie........... :geek:

I jak dobrze na nadajniku ŁOSICE/SIEDLCE nie porobią to lipa...............bo reszta to tylko mydlenie. :evil:

Radeks
Posty: 7
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 19:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: Brak odbioru mux8 z Rtcn Łosice

Post autor: Radeks »

wiertolot pisze: @Radeks
Wiem gdzie Leśna Podlaska;
20 km. i wzmacniacz stosujesz, powinno ci wszystko płynnie śmigać bez, no z MUX-8 możesz mieć problem, a jaki wzmacniacz stosujesz w tej antenie siatkowej jeśli można wiedzieć, że ci na niej też MUX-8 odbiera przy tej polaryzacji pionowej?
Zwykła siatkowa, wzmacniacz w zestawie był... Nie mam pojęcia jaki to model ale wygląda jak ta - http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8w_l ... _A0024.htm

Przy wtyczce do kontaktu jest takie pokrętło (pewnie siła wzmacniacza) i jak to zmniejszam to jakość jest fatalna, więc wątpię czy na tego typu antenie odbierałoby wszystko... Ale tak jak pisałem, antena stoi na strychu pod dachem, dość wysoko, pewnie max jakieś 10 metrów (dom - parter, piętro i strych).

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: wiertolot »

@Radeks
ty masz 17 km. tylko do nadajnika ŁOSICE i aż taki wzmacniacz trzeba..........na ten MUX-8?
ja aż 30 km. dwa razy tyle, nic spróbuje, ale wzmacnia widzę on tylko polaryzację VHF poziomą, pionowej nie pisze nic,
a jeszcze pytanko mam do Ciebie, Ci na tym wzmacniaczu i antence MUX-2, MUX-3 LUBLIN odbiera nie tnie i nie przerywa i nie zakłóca on tych mux, bo nadają z o wiele większą mocą.......?
Bo może tylko ci sam ten MUX-8 działa z tej siatkówka i jeszcze MUX-1, a reszta nie odbiera lub tnie?
I czy to przy jednym ustawieniu anteny siatkowej, czy kręcić trzeba.
I identyczny jest to 100% wzmacniacz jak tego linka jak podałeś , tak...........??????

Dzięki z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam ;)

Ale jak nic z tego nie będzie. :roll:

Radeks
Posty: 7
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 19:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Radeks »

Nic nie zakłóca, wszystkie mux-y i kanały jakość 100, czasami przy złej pogodzie 95-100. Jak ustawiłem na strychu kilka lat temu to stoi i odbiera wszystko bez kręcenia. :)

Odnośnie zasilacza (wzmacniacza?) to taka masywna wtyczka do kontaktu, tam jest to pokrętło i dioda, od tego kabelek do końcówki kabla i wejścia antenowego. Nie wiem jaki to model, sprawdzałem i zero informacji... Tania antena za kilkadziesiąt złotych...

Nie wiem czy można dodawać linki, taki zasilacz w komplecie z siatką - http://imged.pl/zasilacz-do-anteny-siat ... 08585.html
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2016, o 18:32 przez Radeks, łącznie zmieniany 1 raz.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: wiertolot »

zasilacz to tam nie ma takiego znaczenia, oby 12 V dawał dobrze i stabilnie,
tylko, że u mnie dwa razy taka odległość i trudny leśny teren, przy małych mocach mux podatny na zakłócenia jak macha drzewami, a tak jest u mnie z MUX-1 i MUX-8, nic zobaczymy jak dojdzie to napiszę czy mi trybi i nie tnie,
dzięki za pomoc,
a jeszcze ten strych na jakiej wysokości znajduje od ziemi?
i czy drutów jakiś nie wsadzałeś w tą antenę, żeby lepiej tą polaryzację pionową uzyskać? ;)
i jak stoi czy wsi prosto czy pod kątem jakimś???? :?:
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2016, o 18:36 przez wiertolot, łącznie zmieniany 1 raz.

Radeks
Posty: 7
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 19:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Radeks »

3 poziom, dom bez podpiwniczenia, więc coś około 8-10 metrów max... Nie ma żadnych drutów ani własnych kombinacji. Antena na rurce pcv i stoi w stojaku pod choinkę. ;)

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: wiertolot »

u mnie 6-7 metrów na dachu i haku do siatkówek......... :mrgreen:
na kominie;
zasilaczy to ze trzy mam, nie ma problemu, gorzej z odbiorem co zastosować........... :lol:
jak w ogóle da ustawić;
bo może ten MUX-8 skierowany tam wschód do Ciebie z polaryzacją pionową i 10 kW, a do mnie na północ nie i może być lipa, zobaczymy, pozdrawiam :roll:

i inaczej jest jak ktoś mieszka w lesie i środku lasu, a inaczej jak ktoś na otwartej przestrzeni, gdzie sygnał dobrze rozchodzi, u mnie jest ten pierwszy przypadek; :(
i jak machać drzewami zaczyna nic nie odbiera, a drzewa i puszcza w kierunku nadajnika......... :cry:
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2016, o 18:51 przez wiertolot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czajnik23
Posty: 50
Rejestracja: 30 listopada 2011, o 19:57
Miejscowość: Łosice
Odbiornik: LG 55SM8600
Instalacja antenowa: Antena typu kółko do Junosta na balkonie. Radio DUAL DAB 4
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: czajnik23 »

Jest w twoim terenie jakiś spec instalator od anten z sensownym miernikiem ?.
Zrobić pomiary na antenach na odpowiednie pasma i bedzie wiadomo co w trawie piszczy.
Troche daleko mam z Łosic na okrągło na Siemiatycze chyba że pływa prom w Niemirowie.

Radeks
Posty: 7
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 19:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Radeks »

Za domem 50m las, kierunek na Łosice/nadajnik... ;) Antena w stojaku jest odchylona do tyłu, może to pomaga? nie mam pojęcia... Jak czytają te wywody jacyś spece to mają niezłe jaja... :lol:

Radeks
Posty: 7
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 19:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Radeks »

Od góry pionowo odchylona do tyłu (dół bliżej), bez tego była dużo słabsza jakość. Teren jest płaski a nadajnik wysoki, więc może to jest to...

Jutro zrobię zdjęcie, niestety nie mam dobrego światła na strychu.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: wiertolot »

z jednej strony mam kupa metalu, :| może to zakłóca, jest nadajnik sieci komórkowej z boku , a w stronę nadajnika DVB-T Łosice puszcza 7 km do Bugu prawie................ :geek:
nic jakoś będę kombinował, dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam ;)

Radeks
Posty: 7
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 19:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Radeks »

https://www.dropbox.com/s/kw4x0svwc2ep0 ... a.jpg?dl=0

Ustawiłem po starcie pierwszych mux-ów i działa do dzisiaj. 8-my wskoczył automatycznie bez kombinowania, wszystko na 100%. Po prawej kierunek Łosice/Chotycze

:)

Andrzej_S-tycze
Posty: 1
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 16:24
Odbiornik: Samsung UE40EH4000
Instalacja antenowa: Antena BIQUAD samoróbka na balkonie 3 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice i Makarki

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Andrzej_S-tycze »

Witam
Specjalnie się zarejestrowałem na forum bo zaciekawiła mnie sprawa odbioru Mux 8 z Łosic. Mieszkam w Siemiatyczach w bloku, antenę mam typu Biquad pasywna samoróbka umieszczona na balkonie na 3 piętrze i zdziwiłem się jak zobaczyłem na Tv na kanale 9 VHF ,że mam 100% jakości i znalazło mi wszystkie nowe programy bez żadnych modyfikacji anteny. Dodam też, że TVP Białystok też odbieram z nadajnika Makarki na tej samej antenie. Tak więc jak widać nie jest tak źle z tym nadajnikiem i można odbierać wszystkie muxy.
Pozdrawiam

JAM
Posty: 1
Rejestracja: 15 listopada 2016, o 19:45

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: JAM »

Witam.
Widzę że niektórzy mają kłopot z odbiorem MUX-8.Ja odbieram go bez problemu.Mieszkam około 40km od nadajnika Łosice w okolicach Siedlec.Mam starą krótką antenę kierunkową do której dołożyłem mały dipol(chyba się to tak nazywa) pionowy i zmieniłem symetryzator z takiego o zakresie21-60 na 1-60 i to cała robota.Koszt niecałe 30zł.Antena jest umieszczona na balkonie pod okapem to jest około 6-7m.Dodam jeszcze że na drodze mojej anteny jest wieża nadajnika telefonii komórkowej.Myślę że ważną rzeczą w całej instalacji jest żeby od samej anteny do telewizora wszystko miało właściwe parametry.Antena pionowo-pozioma,symetryzator ewentualnie wzmacniacz z pełnym zakresem1-60,jeżeli jest wzmacniacz to najlepiej z zasilaczem z regulacją bo przy zbyt dużym wzmocnieniu jest taki sam efekt jak przy zbyt małym.Jeżeli w instalacji są jakieś rozgałęziacze,sumatory,splitery to też z odpowiednim zakresem kanałów.Wystarczy że jeden z tych elementów które wymieniłem będzie niewłaściwy i będzie być po zawodach.Ważna jest również dokładność połączeń.Dodam jeszcze że ustawienie kierunku anteny nie musi być co do milimetra.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: wiertolot »

U mnie na kresach wschodnich 5 km. od granicy z Białorusią, w linii prostej 30 km. do nadajnika ŁOSICE/SIEDLCE, za rzeka BUG od strony nadajnika, już woj. podlaskie, tereny leśne, pagórkowate zero odbioru tego MUX-8, nie wynajduje nawet kanałów, praktycznie zero też sygnału i nadawania tego MUX-8, antena siatkowa z symetryzatorem, zakres kanałów 1-69, jakość sygnału 0%, siła sygnału tylko 10%, antena testowana w różnych ustawieniach i pozycjach i nic............................ze wzmacniaczem to samo i na antenie typowo do odbioru polaryzacji pionowej też to samo, czyli nic, zero odbioru, zero sygnału i nic 30 km. od tego nadajnika, więc oni to nadają w ogóle i dla kogo? :?:

Widz Siedlce
Posty: 43
Rejestracja: 1 września 2013, o 11:54
Odbiornik: lg 42pg200r ferguson arriva t55
Instalacja antenowa: antena atx 91 wzmacniacz wewnętrzny i zewnętrzny
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE/ RTCN RASZYN

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Widz Siedlce »

Rozwiązałem swój problem. Zastosowałem miedziany drut 2mm wygiety w ksztalcie dipola o srednicy 70cm na częstotliwość 205Mhz. do konców dipola podłączyłem swa2000/4t. Następnie przy tunerze złączyłem dwa kable antenowe od anteny atx i od tego dipola i podłączyłem pod tuner. Włączyłem zasilanie anteny i wyszukiwanie i mux 8 jest na 89%. Obyło się bez zwrotnicy i bez nowej anteny. Dodam że ta antena własnej produkcji jest za oknem na strychu ustawiona idealnie na Łosice. Także nie jest tak żle z nadajnikiem tylko trzeba kombinować z instalacją antenową no i anteną.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@Widz Siedlce
Czy dobrze rozumiem, że antenę ze wzmacniaczem dołączyłeś równolegle do innej?
No to sąsiedzi się ucieszą z takiej emisji. Przecież część sygnału zostanie wypromieniowana przez drugą antenę zakłócając odbiór w okolicy.

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Brak odbioru mux8 z Rtcn Łosice

Post autor: Spektrum »

"Wiertolot" Makarki to "dołek" na wszystkich mapkach to widać.
Jak jest dołek, to gdzieś musi być górka, w tym przypadku na kierunku nadajnika w Łosicach i do tego w odległości kilku km. Do tego piszesz, że antena skierowana jest w las.
Więc czego oczekujesz od Emitela? Ma teren wyrównać i las wykarczować - bo zmiana mocy i polaryzacji nic nie zmieni.

Chcesz mieć odbiór w takich warunkach to zrób instalację antenową porządnie.
Odpowiednio wysoki maszt, dobre anteny i dobrane odpowiednio wzmacniacze.
I przede wszystkim spróbowałbym odbioru z Białegostoku ponieważ z tego kierunku "nic nie zasłania".

Moja rada: zamiast marnować czas i pieniądze na eksperymenty poszukaj kogoś kto się na tym zna i ma czym zmierzyć jakość sygnału z poszczególnych MUX'ów i z każdego kierunku. Wówczas będziesz wiedział co można odebrać.
Na pewno znajdziesz w Siemiatyczach i Łosicach odpowiednią firmę.

Widz Siedlce
Posty: 43
Rejestracja: 1 września 2013, o 11:54
Odbiornik: lg 42pg200r ferguson arriva t55
Instalacja antenowa: antena atx 91 wzmacniacz wewnętrzny i zewnętrzny
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE/ RTCN RASZYN

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Widz Siedlce »

JaroslawMroczkowski pisze:@Widz Siedlce
Czy dobrze rozumiem, że antenę ze wzmacniaczem dołączyłeś równolegle do innej?
No to sąsiedzi się ucieszą z takiej emisji. Przecież część sygnału zostanie wypromieniowana przez drugą antenę zakłócając odbiór w okolicy.
Obie anteny maja wzmacniacze.Na wyjściu wzmacniaczy są kable antenowe biegnące do samego tunera. No i w tym miejscu przed tunerem połączyłem oba przewody i podłączyłem. Nie wydaje mi się żeby sygnał z ktorejkolwiek anteny po wzmocnieniu wracał się z powrotem do drugiej anteny i przechodził przez jej wzmacniacz w odwrotnym kierunku. Elementy elektroniczne nie przepuszczą sygnału w kierunku anteny tylko do tunera. Pozatym antena odbiorcza nie nadaje tylko nadawcza. Chyba że się mylę.

Widz Siedlce
Posty: 43
Rejestracja: 1 września 2013, o 11:54
Odbiornik: lg 42pg200r ferguson arriva t55
Instalacja antenowa: antena atx 91 wzmacniacz wewnętrzny i zewnętrzny
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE/ RTCN RASZYN

Re: MUX-8 RTCN ŁOSICE/ SIEDLCE;

Post autor: Widz Siedlce »

wiertolot pisze:ile znajdujesz od tego nadajnika w jakiej odległości w linii prostej dokładnie?
40km

Zablokowany