MUX8 w Rządzy

Kris1313
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 2018, o 15:05
Miejscowość: Rządzak,Stanisławowa
Odbiornik: FINLUX + dekoder DVBT KORR HD158
Instalacja antenowa: ant.Log-period LOG2-60 f-y Barczak 8dBVHF 6m npt las
wzm. VHF/UHF LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN MUX8 k7/17kW, 39km,azym 255/75st.

MUX8 w Rządzy

Post autor: Kris1313 »

Witam entuzjastów DVBT, bowiem jest to pierwszy mój wpis!
Zainstalowałem antenę log-periodik. VHF-UHF “Barczak” LG2-69(8,5dB w k.7) ze wzmacniaczem LG2=25dB, zawieszona 7m n.p.t., lokalizacja Rządza k. Stanisławowa, kierunek na PKiN 39km.
Poniosłem całowitą klęskę – nie mam odbioru MUX8 k7 17kW. Tuner odczytuje 38-40% siły i 0% jakości sygnału. Z mapy EMITEL wynika, że zasięg graniczny jest ok. 10km dalej. Kilka km za mną znajduje się Stacja Kontroli Emisji Radiowych UKE i tam poziom sygnału w otwartej przestrzeni wynosi 65dB,u. Wniosek nasuwa się taki, że należy podnieść antenę ponad poziom drzew. Ale czy to tylko tłumienie lasu ?
MUX-y 1-3 na UHF z Raszyna mają sygnał 78-80/90%. Zasięgi nadajników obu lokalizacji w/g map, prawie są identyczne dla mojej lokalizacji. Rozejrzałem się po dachach w okolicznych miejscowościach i tylko w Halinowie leżącym bliżej Warszawy o 10 km zobaczyłem słownie jedną antenę (kombi) na MUX 8. W miastach widzowie mają TV kablową i anteny indywidualne nie interesują ich. TVP przyjęło samobójczą politykę – MUX 8 ma małą oglądalność to nie wchodzą z ciekawymi programami, widzowie nie instalują nowych anten dla kilku niszowych programów, a Emitel nie inwestuje w silne nadajniki dla terenów pozamiejskich. Koło się zamknęło.
Powracając do mojego problemu - w czasie wyszukiwania kanałów w automacie, tuner przez chwilę wyświetla OK na kanale 7 i 8 ale niczego nie zapisuje. Przy wyszukiwaniu ręcznym tuner pokazuje na k.7 38% a na k.8 40%. Dlaczego na dwu kanałach coś widzi i w dodatku na wyższym od właściwego to jest k.8 sygnał jest większy? Głowica telewizora ma programowalny (do wyboru) system OIRT/CCIR co w zakresie VHF oznacza inne częstotliwości. I tak środek k.7 w OIRT to 186 MHz ( k.8 194), a nadajnik pracuje w CCIR na 191,25 MHz. To by wyjaśniało czemu tuner widzi oba kanały i k.8 ma wyższy poziom. Tylko dla czego tuner stroi się w/g rastru OIRT zamiast CCIR. Sygnał z tunera do TV idzie z gniazda SCART co oznacza że jest to (chyba) częstotliwość pośrednia głowicy telewizyjnej (telewizora). Zatem głowica TV nie jest przestrajana (stroi się tuner) w częstotliwości pasma i nie powinno mieć znaczenia czy ustawiona jest na system OIRT czy CCIR. Chociaż coś mi się przypomina, że głowice TV miały różne częstotliwości pośrednie dla OIRT i CCIR. Czy tak jest? Telewizor w swoich dobrych latach pracował w OIRT i takie ustawienie pewnie pozostało. To mogę zmienić, ale nic nie wiem o możliwości wyboru systemu w dekoderze KORR HD 158.
Jeśli jest jak napisałem, to mało że tuner nie wstraja się w kanał 7 a w efekcie nie może zdekodować systemu QUAM, to jeszcze jego sygnał nie trafia w częstotliwość pośrednią dla systemu CCIR. Czy ktoś z Kolegów może skomentować jak rozwiązać problem ? Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 w Rządzy

Post autor: poxipol »

Podepnij antenę bezpośrednio do kabla z pominięciem wzmacniacza i zobacz jaki będzie efekt.

Kris1313
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 2018, o 15:05
Miejscowość: Rządzak,Stanisławowa
Odbiornik: FINLUX + dekoder DVBT KORR HD158
Instalacja antenowa: ant.Log-period LOG2-60 f-y Barczak 8dBVHF 6m npt las
wzm. VHF/UHF LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN MUX8 k7/17kW, 39km,azym 255/75st.

Re: MUX8 w Rządzy

Post autor: Kris1313 »

Mało prawdopodobne rozwiązanie, szkoda mi rozwalać zabezpieczenia puszki i wzmacniacza przed wilgocią.
Najpierw zrobię próbę z innym dekoderem i TV, wtedy wyjdzie w czym problem.
Bardzo sympatyczny i uprzejmy pan z ośrodka UKE (dziękuję jeszcze raz za fachowe informacje!!!) nie zalecał używania przedwzmacniacza dla TV DVBT, jednak w strefie dalekiej od silnych źródeł zakłóceń i nadajników TV(tereny wiejskie, granica zasięgów nadajników TV) sądzę że nie następuje przesterowanie i szkodliwe produkty intermodulacji tunera.
Ale kto wie? Teraz jestem na wyjeździe, ale po próbach odezwę się.
Dzięki
P.S. 17.09.'18 - Znalazłem informacje o sygnale w SCART. Z gniazda tego sygnały TV-RGB przesyłane są w paśmie do 6MHz.
Zatem nie mają one nic wspólnego z częstotliwością wyjściową/pośrednią głowicy tunera czy telewizora.
Ale telewizor przesyła sygnał zwrotny do tunera np. czy ma być kolor czy mono,format obrazu, TV/AV i inne.

Kris1313
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 2018, o 15:05
Miejscowość: Rządzak,Stanisławowa
Odbiornik: FINLUX + dekoder DVBT KORR HD158
Instalacja antenowa: ant.Log-period LOG2-60 f-y Barczak 8dBVHF 6m npt las
wzm. VHF/UHF LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN MUX8 k7/17kW, 39km,azym 255/75st.

Re: MUX8 w Rządzy

Post autor: Kris1313 »

:mrgreen: Szukajcie a znajdziecie, a pod latarnią jest najjaśniej http://www.korr.pl/aktualno%C5%9Bci/25- ... mux-8.html
A jednak dla zakresu VHF - CCIR w którym nadawany jest MUX 8, tuner trzeba ustawić na standard B/G 7MHz.


PS Adminie, usuń ten wpis bo mi się niechcący powielił.
Ostatnio zmieniony 23 października 2018, o 00:54 przez Kris1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Kris1313
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 2018, o 15:05
Miejscowość: Rządzak,Stanisławowa
Odbiornik: FINLUX + dekoder DVBT KORR HD158
Instalacja antenowa: ant.Log-period LOG2-60 f-y Barczak 8dBVHF 6m npt las
wzm. VHF/UHF LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN MUX8 k7/17kW, 39km,azym 255/75st.

Re: MUX8 w Rządzy

Post autor: Kris1313 »

:mrgreen: Szukajcie a znajdziecie, a pod latarnią jest najjaśniej http://www.korr.pl/aktualno%C5%9Bci/25- ... mux-8.html
A jednak dla zakresu VHF - CCIR w którym nadawany jest MUX8, tuner trzeba ustawić na standard B/G 7MHz.
Tu jest instrukcja jak ustawić KORR HD 158 do wyszukania i odbioru MUX8.
Wyjaśnienie programowania może być konieczne pewnie dla niektórych modeli innych marek, które źle lub wcale nie odbierają MUX8. Problem może leżeć w nieodpowiednich ustawieniach fabrycznych.
Jak dotrę do tunera to napiszę czy udało się odebrać sygnał z PKiN.

Zablokowany