Odbiór w woj. opolskim

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Nie musiała.
Ponieważ była wystarczająco dobra.Była już robiona z myślą o dvb.

P.S. To przypominanie o instalacji jest już nudne.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

Nie uważasz że to dziwne. MUX2 jest na k.34 i go łapiesz dobrze a MUX1 na k.46 i jest problem. Moc obu nadajników jest taki sam wiec i zasięg też(teoretycznie). Antena na wyższym kanale ma większy zysk więc też powinno być lepiej a jest odwrotnie.
Nie wiem ile masz kilometrów do Chrzelic ale z taką anteną taki silny wzmacniacz może przesterowywać sygnał!
Zapewne próbowałeś na słabszym wzmacniaczu typu LNA-101 albo ustawiać antenę tylko pod MUX1 ma maksimum jakości sygnału (nie jak najsilniejszy sygnał). Nie zawsze idealne ustawienie na nadajnik daje najlepsze efekty.
Wiem że może się powtarzam ale coś w tym musi być.

Jest jeszcze inny prosty test. Masz kolegę 10km dalej. Przejedź się do niego ze swoim tunerem i sprawdź jak wygląda na nim odbiór.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Wyszło masło maślane.
Nie wiem do kogo mówisz do mnie czy do toldi

Ja powtarzam u mnie oba MUXY działają.
Mieszkam 10km dalej od nadajnika.
Natomiast mogę się zgodzić ,że w Byczynie dany kanał wariuje.
Dlatego podałem mój przykład z analogami z tego nadajnika.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

No faktycznie wyszło dziwnie. Trochę się pogubiłem kto miał już problem.

toldi
Posty: 59
Rejestracja: 30 sierpnia 2010, o 10:51
Odbiornik: Bravia
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Ślęża, Wręczyca, Wysoka

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: toldi »

sie temat rozwinął...

wię po kolei co by niedomówień nie było...

mux1 - odbiór w pogodne dni stabilny...
w deszczowe, mgliste dni spada jakość i moc
najbardziej widać to na TVP1HD - wyskajują często "kwadraciki" lub obraz sie zacina podczas gdy inne programy z tego samego mux'a da się oglądać...

jak mniemam program HD w sygnale ma wiecej "danych" wiec przy zakłóceniach sygnału lub spadkach to właśnie te programy piwerwsze zaczną szatkować - czyż nie? i dlatego gdy inne programy z paczki da sie oglądać to HD jednak sie tnie...

ale jak sypnął pierwszy gęsty śnieg - LIPA - sygnał 10%.. po opadach sniegu sygnał wskoczył ponownie na 80%
tak sytuacja wyglada na antenie VENA

w innym miejscu Byczyny nieco w dole - w kierunku na podłunie / Chrzelice / jest wzniesienie, dookoła jest zabudowa jednorodzinna ale nie wyższa niż maszt antenowy - mam zamontowaną antene ATX
odrazu czuć to po wielkości anteny - sygnał znacznie gorszy... wręcz czasami brak sygnału
tam antene ustawiłem na Mikstat...
to troche żałosne ze będąc mieszkańcem opolszczyzny nie ma w tym miejscu możliwowści odbioru opolskiego INFO...

mux 2 odbiór podobny jak mux 1... z tym ze tutaj nie ma nic HD... więc mi kwardaty nie wyskakuja jak słaby sygnał...
Jarosław Bałuka pisze:Adwokat kolegi?
Mowa była o zasięgu MUX3 i do tego się odniosłem.
Jasnowidzem ja nie jestem, lecz obszar zielony na naszych mapach to obszar, w którym odbiór powinien być co do zasady bezproblemowy na typowej antenie zewnętrznej. Szczególnie gdy mówimy o takiej emisji jak Chrzelice, gdzie jest 100kW ERP i dogodne warunki terenowe. Jeśli słyszę, że sygnał ginie w zależności od pogody to zazwyczaj odpowiedź jest prosta - problem w instalacji odbiorczej (zamoknięty kabel czy symetryzator/wzmacniacz, zaśniedziały wtyk itd itp)
mi głównie chodziło o to że będąc mieszkańcem woj. opolskiego odbiór z Chrzelic jest słaby

"odbiór stacjonarny" - cóż to ma oznaczać ? że mam wywalić maszt kilkanascie metrów powyżej zabudowy dookoła i cieszyć sie odbiorem cyfrowym - do analogu wystarczyła szerokopasmówka z bazaru zamontowana byle gdzie... która teraz jakos sobie rady dać nie może z sygnałem cyfrowym...

ASR mam w użyciu do analogu - i w którą strone bym jej nie skierował to mam TVP 1 i 2, Polsat i "Wrocław"...
jak skieruje na płd - to dojdzie info Opole - śnieżące ale da sie oglądać
a jak dam na Mikstat to TV 4 idealne jeszcze sie pojawia

co mi z cyfrówki jak niby wszystko jest ale odbiór "jedynki" irytuje

Panie Jarosławie - może Pan się odniesie do pytania o Wierzbice - czy na wykazach Wierzbica Górna to ta k/Wołczyna i maszt z którego nadaje słynne radio?

Kiedy mniej więcej ruszy tam emisja DVB T - wtedy zapewne na północnym krańcu opolszczyzny skończy sie problem z brakiem opolskiego INFO
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2012, o 00:06 przez toldi, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: _chris_ »

toldi pisze:jak mniemam program HD w sygnale ma wiecej "danych" wiec przy zakłóceniach sygnału lub spadkach to właśnie te programy piwerwsze zaczną szatkować - czyż nie? i dlatego gdy inne programy z paczki da sie oglądać to HD jednak sie tnie...
To problem odbiornika - procek nie nadąża z korygowaniem odbieranego sygnału (za mała jakość) i dekodowaniem sygnału HD (demodulowanie SD wymaga mniejszego obciążenie procka). Jakość sygnału musi być na MAX.
toldi pisze:"odbiór stacjonarny" - cóż to ma oznaczać ? że mam wywalić maszt powyżej zabudowy dookoła i cieszyć sie odbiorem cyfrowym - do analogu wystarczyła szerokopasmówka z bazaru... która teraz jakos sobie rady dać nie może...
Tak łopatologicznie to: "Antena kierunkowa o zysku 12dB podłączona kablem antenowym o tłumieniu 5dB (?) zamontowana na wysokości 10m nad gruntem, bez widocznych przeszkód na kierunku nadajnika." A profi to kto inny Ci zdefiniuje...

Co chcesz od 'siatek' - przecież one generalnie spokojnie odbierają też DVB-T, choć nie są najbardziej optymalnym rozwiązaniem na wszystkie warunki odbiorcze. Może masz tak trudne warunki, że musisz czekać na koniec ASO lub użyć innej anteny.

toldi
Posty: 59
Rejestracja: 30 sierpnia 2010, o 10:51
Odbiornik: Bravia
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Ślęża, Wręczyca, Wysoka

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: toldi »

_chris_ pisze:
toldi pisze:Może masz tak trudne warunki, że musisz czekać na koniec ASO lub użyć innej anteny.
najbardziej irytuje to ze u nas zabawa w moce nadajników, ich ukierunkowanie itd co by na czechy nie "siały"

szkoda że czesi sie tak nie certolą i dziwnym trafem ich muxy dolatują aż do wielkopolski

a opolski nadajnik nawet opolszczyzny pokryć nie może...

-- połączono
_chris_ pisze:
toldi pisze:]To problem odbiornika - procek nie nadąża z korygowaniem odbieranego sygnału (za mała jakość) i dekodowaniem sygnału HD (demodulowanie SD wymaga mniejszego obciążenie procka). Jakość sygnału musi być na MAX.
taki problem przy tej antenie mam na dekoderze Opiticum, WIWA jak i na DVBT usb do kompa...

juz wywaliłem z instalacji co się da... kabel leci bezpośrednio z anteny do dekodera bez rozgałęźników

w antenie jedynie wzmacniacz i na dole rególowany zasilacz - jak zmniejszam napięcie to spada wzocnienie na płytce... ale i tak musi być prawie na max bo jak skręce to analog jest a cyfrówka tnie...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

toldi pisze: Panie Jarosławie - może Pan się odniesie do pytania o Wierzbice - czy na wykazach Wierzbica Górna to ta k/Wołczyna i maszt z którego nadaje słynne radio?

Kiedy mniej więcej ruszy tam emisja DVB T - wtedy zapewne na północnym krańcu opolszczyzny skończy sie problem z brakiem opolskiego INFO
Patrzę na nasze wykazy http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t i nie widzę nigdzie informacji o obiekcie Wierzbica Górna...

Teoretycznie, jeśli w ogóle z tego obiektu miałoby coś ruszyć, to tylko MUX3 w okresie docelowym, czyli w 2014r. wg obecnego planu.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

Znowu mit z regulowanym zasilaczem...

Na 60 km to mi wystarczy kawałek drutu i to do tego w domu aby łapać ze Ślęży. Może mam dobre warunki odbioru - nie wiem. Jednak jedno wiem. Przy tak silnej antenie stosowanie wzmacniacza LNA177 to strzał w stopę.
Sprawdzałeś profile terenu?

_chris_

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: _chris_ »

toldi pisze:tam antene ustawiłem na Mikstat...
Żeby nie było niedomówień:

Mikstat: mux-1
Mikstat: mux-2

Chrzelice: mux-1
Chrzelice: mux-2
Chrzelice: mux-2

Na dzień dzisiejszy Byczyna jest de facto na granicy zasięgu (a być może miejscami i poza zasięgiem) Chrzelic. Natomiast nadajnikiem właściwym jest Mikstat.

Mapy są teoretyczne i mają ostrzejsze wymagania niż GE06 (antena o zysku 12dBi na wysokości 2 metrów, tłumienie toru odbiorczego 6dB), więc w rzeczywistości bywa lepiej z zasięgami. Ale poglądowo, u racji braku emitelowskich map pokrycia w dużej rozdzielczości, można się nimi posiłkować do oszacowywania możliwości odbioru DVB-T.

Co do kolorów:
  • zielony to poziomy na odbiorniku >49dBuV, co jest około 10dB powyżej punktu defektu, a co powinno oznaczać bezproblemowy odbiór DVB0T, nawet uwzględniając długo i krótko okresowe wahania sygnału.
  • żółty to właściwie odbiór warunkowy, głównie ze wzmacniaczem, i należy go traktować bardzo orientacyjnie.
Sumując, wygląda to tak, że na dzień dzisiejszy odbiór w Byczynie DVVB-T z Chrzelic to rzecz bardzo trudna i głównie uzależniona od konkretnej lokalizacji.
toldi pisze:taki problem przy tej antenie mam na dekoderze Opiticum, WIWA jak i na DVBT usb do kompa...
jak dla mnie, to tylko potwierdza ewidentny problem z instalacją antenową, a raczej z próbą odbioru nadajnika na granicy zasięgu.
toldi pisze:szkoda że czesi sie tak nie certolą i dziwnym trafem ich muxy dolatują aż do wielkopolski
to trochę nie tak. Mają duże moce, ale mają też wysokie lokalizacje anten nadawczych oraz lepsze od nass parametry OFDM.
toldi pisze:w antenie jedynie wzmacniacz i na dole rególowany zasilacz - jak zmniejszam napięcie to spada wzocnienie na płytce... ale i tak musi być prawie na max bo jak skręce to analog jest a cyfrówka tnie...
Primo:
zmniejszanie napięcia zasilającego zmniejsza wzmocnienia LNA, a Ty akurat prawdopodobnie potrzebowałbyś większego wzmocnienia niż LNA ma. Próbowałeś innych wzmacniaczy, o większym wzmocnieniu, rzędu 30...35 dB?

Secundo:
w takich przypadkach bardzo istotny bywa separator napięcia zasilania. Powinno się używać w pełni ekranowanych i o dobrych parametrach elektrycznych separatorów w rodzaju AZS-03 AMS-a lub podobnych. Ewentualnie dobrych zasilaczy antenowych ze zintegrowanym separatorem, jak AL-105 Alcada.
Niestety, te typowe separatory wykonywane w postaci czarnej plastikowej wtyczki antenowej potrafią, w zależności od wykonania, na jakie się trafi, nieziemsko psuć odbiór DVB-T.

I oczywiście max dobry kabel antenowy, ale to standard.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Ja mam pytanie nieco z innej beczki.
Planowane jest wyłączenie tv analogowej dla Opola na 22 kwietnia 2013r.
Jak rozumiem zostanie również wyłączony TVN na 33 kanale nadawany z Opola.
Zniknie wówczas kolizja z MUX3 z Żórawiny.

Czy jest szansa na nadawanie dookólne z nadajnika w Zórawinie.
Przy dwukrotnie większej mocy tego nadajnika w stosunku do MUX3 z Chrzelic w północnej opolszczyźnie/południowj wielkopolsce była by o wiele większa szansa na odbiór MUX3.
Z Chrzelic jest tylko okazjonalny.

Dziś rano był ale tylko rano. :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »

Kod: Zaznacz cały

Primo:
zmniejszanie napięcia zasilającego zmniejsza wzmocnienia LNA
[ciach]

Żaden producent nigdzie nie określił jakoby zmniejszenie napięcia miało wpływ na wzmocnienie.

Jak wyłączą analog to zmienią się też kanały nadawania muxów i z Żórawiny nic nie będzie leciało tylko ze Ślęży na k.25, k.42 i k.59 (albo k.58 zostanie).

edit/ Merytorycznie zamiast agresywnie proszę. Admin.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: ilin »

Jeśli ze Ślęzy to tym lepiej.
Ślęza sieje u nas bardzo dobrze.

Ale może jakieś wstępne info w tej sprawie od Emitela.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: DVB-T/S »


belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: belzebiusz »

Stary i niedziałający link.
Tu poprawny:
http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... nikBIP.pdf

pdabrowski75

odbior dvbt w Kedzierzynie kozlu

Post autor: pdabrowski75 »

Witam
mieszkam w Kędzierzynie-Kożlu na oś.Pogorzelec zakupilem antene Opticum AX800 i Tuner Opticum T90.Odbiór słaby moc 70%-90% a jakosc na mux 1 od 60%-80% i sie wacha na mux 2 moc tak samo jak mux 1 a jakosc 80%-99%.
Czego przyczyna dodam ze odbieram tylko sygnal z opole/chrzelice.
Poprostu robi sie pikseloza mozaika.
Prosze o pomoc.Dodam ze nie chcial bym zmieniac ani anteny ani dekodera aha i wgralem nowy soft lecz to tez nic nie zmienilo.dziekuje.

edit/ Polskie litery !!!

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: an10ka-dx »

Witam Kolegę z Kędzierzyna :!:
W Kędzierzynie MUX1 i MUX2 odbiera się bez problemu. Gorzej z MUX3 ale to inny temat.
Proponował bym kupić antenę yagi 16elementową + symetryzator i skierować na Chrzelice. Problemem Twojej anteny jest jej budowa + mega wzmocnienie. Podejrzewam, że siatkowa antena bez wzmocnienia była by lepsza. A jeżeli masz balkon skierowany na wschód i odbierasz sygnał z odbicia to efekty masz na TV.
Na oś.Leśna i Pogorzelec ludzie mający balkony na wschód kierują anteny na Katowice lub Wisłę i odbierają(próbują odebrać) z tych nadajników MUX-y(Czym wyżej balkon tym lepiej).
Ps. Odbierasz na k.62 MUX1 z Wisły lub k.55 i k.49(MUX1 i 2 z Katowic)? Gdzie masz zamontowaną antenę? Dach czy balkon(które piętro).
A i jeszcze jedno - nowe oprogramowanie dekodera nic nie da!

pdabrowski75

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: pdabrowski75 »

Witam
w odp. mam balkon skierowany na zachod a nawet jest to polnocny zachod po mapie wydaje mi sie ze mozliwy odbior tylko z opole/chrzelice.krecilem antena na balkonie niczego innego nie wyszukuje.nawet czeskich tylko 5 nova prima i barrandow tam to dopiero piksele i trzaski.
prosze o pomoc wysokosc 1 pietro chcialbym wiedziec jak poprawic obraz najlepiej bez zmiany anteny czyba ze juz nie ma innego wyjscia.
ps.a na forach sklepowych tak ja chwalili.
dzieki za pomoc.pozdrawiam.

edit/ Polskie litery !!!

_chris_

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: _chris_ »

@ pdabrowski75:
Raczej ciężko będzie Ci coś sensownego zrobić tą anteną. Za daleko. Zasady ogólne:
  • próbować znaleźć jakiś punkt w obszarze balkonu z jak największą jakością odbieranych sygnałów.
  • spróbuj również poziomego ułożenia anteny
  • spróbuj zasilić ją z dekodera (wtedy trzeba wymontować separator napięcia i podłączyć antenę bezpośrednio pod dekoder). Nie wiem, czy może pracować ze zmniejszonym napięciem zasilania, ale możesz sprawdzić.
    Alternatywnie, można próbować zastosować zasilacz antenowy z regulacją napięcia wyjściowego.
Ale jedynym rozsądnym wyjściem jest postawienie normalnej anteny: 'siatki', Yagi albo loga (choćby małej DIGIT Telmoru).

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Odbiór w woj. opolskim

Post autor: an10ka-dx »

Kolego @ pdabrowski75:
Antena siatkowa a najlepiej yagi i to bez wzmacniaczy. To są realia na oś.Pogorzelec. Ostatnio testowałem(próbowałem) u kolegi jaki ma sygnał z Chrzelic. Antena Yagi 16elementowa + symetryzator = wszystkie trzy MUX-y. MUX3 niekiedy przycinał i tutaj przetestował bym LNA-101. Ale na razie to były testy. Ul. Piotra Skargi 5 (pierwsze piętro). Pewnie znasz te bloki ;)
Taką antenę można kupić w DIPOL-u na ul.Kozielskiej:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm
dokup do niej symetryzator i zrób testy. Efekt zobaczysz nawet bez wzmacniacza.
Ta antena odbiera nawet na parterze na osiedlu Pogorzelec + symetryzator:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
A na tej będzie ten sam problem co na Twojej:
http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
O MUX-ach czeskich nie pisze bo Pradziad sieje i odbierzesz na pewno!
Moja rada to oddać(jeśli jest możliwość) lub wymienić na antenę Yagi16elem. która dobrze odbiera MUX-y w Kędzierzynie-Koźlu.

Zablokowany